Byla 2YT-46965-566/2016
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, suinteresuoti asmenys Valstybės įmonė Turto bankas, A. R., V. R

1Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Diana Butrimienė,

2sekretoriaujant Laurai Aleknaitei,

3vertėjaujant Svetlanai Minakovai,

4dalyvaujant pareiškėjai Z. R.,

5pareiškėjos atstovei advokatei J. U.,

6suinteresuotam asmeniui A. R.,

7viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjos Z. R. pareiškimą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, suinteresuoti asmenys Valstybės įmonė Turto bankas, A. R., V. R.,

Nustatė

8Pareiškėja kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, nurodydama, jog po sutuoktinio A. R. mirties ( - ) ji faktiškai priėmė jo palikimą. Nurodo, jog santuokoje buvo įgytas turtas – butas, esantis adresu ( - ), ir žemės sklypas, esantis ( - ). Pareiškėja nurodo, jog po sutuoktinio mirties mirusiajam priklausiusiu turtu naudojosi kaip savu, juo rūpinosi, prižiūrėjo, atliko buto remontą, o žemės sklypą naudojo sodininkystei ir daržininkystei. Pažymėjo, kad rūpindamasi paveldėto turto išsaugojimu, nuolat mokėjo mokesčius už butui suteiktas komunalines paslaugas. Pareiškėja, siekdama gauti paveldėjimo teisės liudijimą, prašo teismo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad pareiškėja po jos sutuoktinio A. R. mirties ( - )priėmė palikimą faktiškai pradėdama jį valdyti (b.l. 1-2).

9Teismo posėdžio metu pareiškėja palaikė pareiškimą jame išdėstytais argumentais. Paaiškino, kad bute, esančiame ( - ), gyveno, o žemės sklypu, esančiu ( - ), naudojosi tiek po sutuoktinio mirties, tiek ir anksčiau. Pareiškėjos atstovė nurodė, kad po sutuoktinio mirties pareiškėja su palikimą sudarančiu turtu elgėsi kaip savininkė, todėl yra pagrindas pripažinti, kad palikimą ji priėmė pradėjusi turtą faktiškai valdyti.

10Suinteresuoti asmenys V. R. ir A. R. (pareiškėjos sūnūs) atsiliepimuose su pareiškimu sutiko, prašė jį tenkinti (b.l. 30, 31).

11Teismo posėdžio metu A. R. su pareiškimu sutiko.

12Suinteresuotas asmuo Valstybės įmonė Turto bankas atsiliepime prašė pareiškėjos pareiškimą dėl palikimo priėmimo fakto nustatymo nagrinėti teismo nuožiūra. Nurodė, kad tuo atveju, jei visapusiškai ir pilnai ištyrus byloje esančius įrodymus, teismas įsitikintų, jog pareiškėja priėmė palikimą faktiškai pradėdama paveldimą turtą valdyti, suinteresuotas asmuo neprieštaraus pareiškėjo prašymo patenkinimui (e.b.l. 35-36).

13Suinteresuoti asmenys Valstybės įmonė Turto bankas ir V. R. į teismo posėdį neatvyko, atsiliepimuose prašė bylą nagrinėti jiems nedalyvaujant. Dalyvaujančių byloje asmenų neatvykimas į teismo posėdį nekliudo teismui išnagrinėti bylą (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 443 str. 5 d.).

14Pareiškimas tenkintinas.

15Iš byloje esančių rašytinių įrodymų nustatyta, kad pareiškėja Z. R. yra A. R., mirusio ( - ) sutuoktinė, santuoka buvo įregistruota ( - ) (b.l. 4-5). Suinteresuoti asmenys A. R. ir V. R. yra A. R. vaikai (b.l. 11). Pareiškėjos ir A. R. santuokos metu buvo įgytas butas, esantis adresu ( - ), ir žemės sklypas, esantis ( - ), Nekilnojamojo turto registre įregistruoti pareiškėjos vardu (b.l. 7-9). A. R. mirė ( - ) (b.l. 6). Testamentų registro duomenimis nustatyta, kad mirusiosiojo A. R. palikimo priėmimo faktų įregistruota nėra, taip pat nėra įregistruotų testatoriaus sudarytų testamentų (e.b.l. 10). Byloje pateikti įrodymai, patvirtinantys, jog pareiškėja po sutuoktinio mirties mokėjo komunalinius mokesčius už butui, esančiam ( - ), teikiamas komunalines paslaugas (b.l. 12-17).

16Kad įgytų palikimą, įpėdinis turi jį priimti. Vienas iš būdų palikimui priimti – faktinis paveldimo turto valdymas (CK 5.50 str. 2 d., 5.51 str.), t. y. įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, jeigu jis pradėjo valdyti turtą, juo rūpintis kaip savo turtu (valdo, naudoja ir juo disponuoja, prižiūri, moka mokesčius). Remiantis CK 5.51 str. 1 d., įpėdinis, pradėjęs valdyti kokią nors palikimo dalį ar net kokį nors daiktą, laikomas priėmusiu visą palikimą.

17Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes konstatuotina, kad pareiškėja Z. R. per įstatymo nustatytą trijų mėnesių terminą išreiškė savo valią priimti A. R., mirusio ( - ) palikimą, t. y. pareiškėja atliko aktyvius veiksmus, kurie sudaro pagrindą išvadai, kad ji palikimą priėmė pradėjusi paveldimą turtą faktiškai valdyti. Remiantis tuo, kas išdėstyta, Z. R. pareiškimas tenkintinas ir nustatytinas juridinę reikšmę turintis faktas, kad pareiškėja Z. R. po sutuoktinio A. R. mirties ( - ) priėmė jo palikimą faktiškai pradėdami jį valdyti (CPK 444 str. 2 d. 8 p.).

18Pareiškėjai juridinę reikšmę turintis faktas nustatytinas, siekiant gauti paveldėjimo teisės liudijimą.

19Teismas, vadovaudamasis CPK 259 str., 270 str., 279 str., 444 str. 2 d. 8 p., 445 str., 448 str.,

Nutarė

20Pareiškėjos Z. R., a.k. ( - ) pareiškimą tenkinti.

21Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad pareiškėja Z. R., a.k. ( - ) po A. R., a.k. ( - ) mirties ( - ) priėmė jo palikimą, pradėdama paveldėtą turtą faktiškai valdyti.

22Juridinę reikšmę turintis faktas nustatytinas, siekiant gauti paveldėjimo teisės liudijimą.

23Sprendimas per 30 dienų nuo jo nuorašo gavimo dienos gali būti skundžiama apeliaciniu skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Diana Butrimienė,... 2. sekretoriaujant Laurai Aleknaitei,... 3. vertėjaujant Svetlanai Minakovai,... 4. dalyvaujant pareiškėjai Z. R.,... 5. pareiškėjos atstovei advokatei J. U.,... 6. suinteresuotam asmeniui A. R.,... 7. viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą... 8. Pareiškėja kreipėsi į teismą su pareiškimu dėl juridinę reikšmę... 9. Teismo posėdžio metu pareiškėja palaikė pareiškimą jame išdėstytais... 10. Suinteresuoti asmenys V. R. ir A. R. (pareiškėjos sūnūs) atsiliepimuose su... 11. Teismo posėdžio metu A. R. su pareiškimu sutiko.... 12. Suinteresuotas asmuo Valstybės įmonė Turto bankas atsiliepime prašė... 13. Suinteresuoti asmenys Valstybės įmonė Turto bankas ir V. R. į teismo... 14. Pareiškimas tenkintinas.... 15. Iš byloje esančių rašytinių įrodymų nustatyta, kad pareiškėja Z. R.... 16. Kad įgytų palikimą, įpėdinis turi jį priimti. Vienas iš būdų palikimui... 17. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes konstatuotina, kad pareiškėja Z. R.... 18. Pareiškėjai juridinę reikšmę turintis faktas nustatytinas, siekiant gauti... 19. Teismas, vadovaudamasis CPK 259 str., 270 str., 279 str., 444 str. 2 d. 8 p.,... 20. Pareiškėjos Z. R., a.k. ( - ) pareiškimą tenkinti.... 21. Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad pareiškėja Z. R., a.k. ( -... 22. Juridinę reikšmę turintis faktas nustatytinas, siekiant gauti paveldėjimo... 23. Sprendimas per 30 dienų nuo jo nuorašo gavimo dienos gali būti skundžiama...