Byla 2-2304-886/2012
Dėl skolos priteisimo

1Kauno miesto apylinkės teismo teisėja Laima Kriaučiūnaitė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovo uždarosios akcinės bendrovės „TAVC“ ieškinį atsakovui uždarajai akcinei bendrovei „Hapis“ dėl skolos priteisimo,

Nustatė

2Ieškovas UAB „TAVC“ prašo dokumentinio proceso tvarka priteisti iš atsakovo UAB „Hapis“ 9200 Lt skolos, 375,36 Lt palūkanų, 6 procentus metinių palūkanų ir bylinėjimosi išlaidas.

3Ieškinys tenkintinas.

4Ieškovo ieškinio dalykas yra leistinais rašytiniais įrodymais pagrįsti piniginiai reikalavimai, todėl ieškovo prašymu ieškinys nagrinėtinas dokumentinio proceso tvarka (CPK 424 straipsnio 1 dalis).

5Iš pateikto vekselio matyti, kad 2011 m. gegužės 5 d. atsakovas išrašė ieškovui paprastąjį neprotestuotiną vekselį, kuriuo įsipareigojo besąlygiškai sumokėti ieškovui 9200 Lt sumą iki 2011 m. gegužės 31 d. Ieškovas teigia, kad skola nebuvo sumokėta laiku. Ieškovas nurodo, kad sutiko geranoriškai palaukti skolos apmokėjimo ir nesikreipė į notarą su prašymu išduoti vykdomąjį dokumentą - vykdomąjį įrašą, tačiau atsakovas neįvykdė savo įsipareigojimo ir nepaisydamas pažadų ir raginimų vengia atsiskaityti su ieškovu iki šiol, todėl ieškovas kreipiasi į teismą dėl skolos priteisimo teismine tvarka.

6Šalys sutartis privalo vykdyti tinkamai ir sąžiningai (CK 6.200 straipsnio 1 dalis). Pagal įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo 2 straipsnį vekselis yra vertybinis popierius, kuris išrašomas nustatyta tvarka ir jį išrašęs asmuo be sąlygų įsipareigoja tiesiogiai ar netiesiogiai sumokėti tam tikrą pinigų sumą vekselyje nurodytam asmeniui pats arba įsako tai padaryti kitam asmeniui. Praleidus vekselio pateikimo apmokėti bei protestuoti terminą vekselio kaip besąlygišką skolininko pareigą patvirtinančio dokumento esmė nepakinta, šio termino praleidimas lemia tik tai, kad vekselio turėtojas netenka galimybės gauti savo reikalavimo patenkinimą supaprastinta tvarka – negali gauti vykdomojo įrašo.

7Atsakovas ieškovui išrašė paprastąjį vekselį, tačiau jo neapmokėjo, todėl ieškovui iš atsakovo priteistina vekselyje nurodyta suma - 9200 Lt (CK 6.878 straipsnis).

8Prievolės įvykdymo termino praleidimas laikomas prievolės pažeidimu (CK 6.63 straipsnio 1 dalies 2 punktas). Atsakovui pažeidus prievolę skolininkas privalo mokėti už termino praleidimą sutarčių ar įstatymų nustatytas palūkanas (CK 6.261 straipsnis). Abi šalys yra juridiniai asmenys, todėl yra taikomos CK 6.210 straipsnio 2 dalyje nurodytos 6 proc. dydžio palūkanos. Ieškovo skaičiavimu palūkanų dydis – 375,36 Lt, tokios palūkanos iš atsakovo priteistinos ieškovui.

9Atsakovas praleido terminą įvykdyti prievolę, todėl iš jo ieškovui priteistinos ir procesinės 6 procentų dydžio metinės palūkanos nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (CK 6.210 straipsnio 2 dalis).

10Patenkinus ieškinį iš atsakovo ieškovui priteistinos jo patirtos bylinėjimosi išlaidos - 144 Lt žyminio mokesčio ir 600 Lt išlaidų advokato pagalbai apmokėti (CPK 93 straipsnio 1 dalis).

11Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 424, 428 straipsniais,

Nutarė

12Ieškinį patenkinti.

13Priteisti ieškovui UAB „TAVC“ (j.a.k. 302344362) iš atsakovo UAB „Hapis“ (j.a.k. 302557983) 9200 Lt (devynis tūkstančius du šimtus litų) skolos, 375,36 Lt (tris šimtus septyniasdešimt penkis litus ir 36 ct) palūkanų, 6 (šešių) procentų metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme (2012 m. sausio 3 d.) iki teismo sprendimo įvykdymo, 144 Lt (vieną šimtą keturiasdešimt keturis litus) žyminio mokesčio ir 600 Lt (šešis šimtus litų) išlaidų advokato pagalbai apmokėti.

14Atsakovas privalo per dvidešimt dienų nuo sprendimo įteikimo įvykdyti šį teismo sprendimą arba sprendimą priėmusiam Kauno miesto apylinkės teismui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus.

15Jeigu atsakovas per dvidešimt dienų nuo sprendimo įteikimo nepateiks prieštaravimų, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovui gali būti išduotas vykdomasis raštas.

16Jeigu atsakovas per dvidešimt dienų nuo preliminaraus sprendimo priėmimo teismo sprendimą įvykdo ir raštu pateikia teismui tai patvirtinančius dokumentus, teismas nutartimi panaikina teismo preliminarų sprendimą ir bylą nutraukia.

17Atsakovas informuojamas apie tai, kad nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo skolininkas pagal Civilinį kodeksą privalo mokėti palūkanas bei įstatymuose ar sutartyje numatytus delspinigius, jeigu prievolė buvo neįvykdyta ar įvykdyta netinkamai.

18Preliminarus teismo sprendimas apeliacine ar kasacine tvarka neskundžiamas.

Proceso dalyviai