Byla 1-227-564/2019

1Marijampolės apylinkės teismo Marijampolės rūmų teisėja Audronė Šiupšinskaitė, sekretoriaujant Jolantai Petraitienei, dalyvaujant prokurorei Eglei Privenienei, vertėjai D. W., kaltinamojo S. Z. gynėjui advokatui Dainiui Gudui,

2viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje S. Z., asmens kodas ( - ), gimęs ( - ), Krokuvos m., Lenkijos Respublikos pilietis, vidurinio išsilavinimo, nevedęs, gyvenantis ( - ), dirbantis ribotos atsakomybės bendrovėje ( - ) vairuotoju, neteistas,

3kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau BK) 300 straipsnio 2 dalį.

4Teismas

Nustatė

5Kaltinamasis S. Z. 2018 m. rugpjūčio 29 d. apie 21.04 val., Pasvalio r. sav. Saločių sen., Škilinpamūšio k., nuo įvažiavimo iš Latvijos Respublikos į Lietuvos Respubliką momento, laikė, turėdamas su savimi, žinomai netikrą Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ), kuriame atspausdinta jo fotonuotrauka ir nurodyti jo anketiniai duomenys, iki kol jį 2018 m. rugpjūčio 30 d. 8.40 val. Kalvarijos sav., Salaperaugio k. panaudojo, pateikdamas Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau - VSAT) Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos pareigūnui.

6Kaltinamasis S. Z. ikiteisminio tyrimo metu kaltu prisipažinęs visiškai. Įtariamojo apklausos metu parodęs, kad dirba vairuotoju firmoje ( - ). 2018 m. rugpjūčio 27 d. naktį iš Lenkijos nuvyko į Estiją, po to vyko į Latviją pasikrauti krovinio. 2018 m. rugpjūčio 29 d. apie 14-15 val., kirto Lietuvos - Latvijos valstybių sienas. Su savimi turėjo Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ), išduotą jo vardu. Prieš Kalvarijos pasienio užkardos kontrolės postą pasienio pareigūnai atliko patikrinimą. Patikrinimo metu pareigūnams jis pateikė savo asmens dokumentą bei vairuotojo pažymėjimą. Pareigūnai pasakė, kad jo vardu išduotas Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimas yra suklastotas. Pareigūnams paaiškino, kad galimai 2013m. Lenkijoje turėtą anglišką tikrą vairuotojo pažymėjimą pametė, todėl internetu užsisakė naują. Pametus dokumentą, jis negalėjo nuvykti į Angliją, nes 2012 metais buvo uždrausta patekti į šią šalį dėl muštynių, kuriose jis dalyvavo. Supratęs, kad kito kelio neturi, internetu nusprendė įsigyti Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimą. Iš „Facebook“ paskyros sužinojo, jog atitinkami asmenys reklamuojasi ir teikia oficialiai tokias paslaugas. Internetu susirašinėjo su privačiu asmeniu, savo vardu užpildė paraišką ir jiems nusiuntė elektroniniu paštu. Pildydamas paraišką nurodė, kad pageidauja gauti A ir B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, suprato ir žinojo, kad neteisėtai gaus savo vardu išduotą vairuotoją pažymėjimą. Savo visus anketinius duomenis bei fotonuotrauką pateikė elektroniniu paštu. Maždaug per tris dienas po paraiškos pateikimo per pašto kurjerį , kuriam sumokėjo apie 600 zlotų, gavo minėtą vairuotojo pažymėjimą. Žinojo, kad norint gauti vairuotojo pažymėjimą, reikia kreiptis atitinkama tvarka į oficialias institucijas, laikyti egzaminą, tačiau jis to nedarė ir ryžosi gauti netikrą vairuotojo pažymėjimą dėl to, kad negalėjo vykti į Angliją. Savo vardu niekada neturėjo Lenkijoje išduoto vairuotojo pažymėjimo. 2018 m. rugpjūčio 30 d., apie 8.40 val., vykdamas iš Lietuvos Respublikos į Lenkijos Respubliką pasienio pareigūnams pateikė anglišką netikrą vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ), kur iš anksto žinojo, kad jis pagamintas ne pagal reikalavimus ir yra klastotė. Nemanė, kad Lietuvoje už tokio dokumento panaudojimą gresia baudžiamoji atsakomybė. Pateikdamas pareigūnams šį dokumentą manė, kad jis nesukels įtarimo, tačiau buvo sulaikytas. Jam žinoma, kad Lenkijoje už tai gresia tik administracinė atsakomybė, todėl su tokiu dokumentu nesibaimino vykti į Lietuvą. Dėl padarytos nusikalstamos veikos labai gailisi, jeigu būtų žinojęs kad gresia baudžiamoji atsakomybė, nebūtų pateikęs tokio dokumento. Sutinka, kad sumokėti kaip užstatas pinigai būtų įskaityti į baudą, jeigu tokia būtų paskirta (b. l. 53-57).

7VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos vyresniojo pasieniečio S. M. tarnybiniame pranešime Nr. 150-822 nurodyta, kad 2018 m. rugpjūčio 29 d. nuo 20.00 val. kartu su jaunesniuoju specialistu V. R. vykdė tarnybą Kalvarijos pasienio užkardoje sargyboje „Patrulis“. 2018 m. rugpjūčio 30 d., 8.40 val., patruliuodamas Kalvarijos sav. Salaperaugio kaime pasienio ruože, kelyje Kaunas - Marijampolė - Suvalkai, dokumentų kontrolei sustabdė iš Lietuvos Respublikos išvykstantį automobilį „Renault Master“, valstybinio numerio ženklas ( - ), kurį vairavo Lenkijos Respublikos pilietis Z. S., gimęs ( - ). Vairuotojas dokumentų kontrolei pateikė Jungtinės Karalystės pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ), kuris galimai yra visiška klastotė, nes įrašai atlikti rašaliniu spausdintuvu, nėra ultravioletinės apsaugos, imituota holograma. Asmuo paaiškino, kad vairuotojo pažymėjimą užsisakė ir įsigijo internetu prieš du metus, sumokėjo apie 500-600 zlotų. (b. l. 5).

8VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos specialisto D. J. tarnybiniame pranešime Nr. 166-1507 nurodyta, jog 2018 m. rugpjūčio 30 d. gautas iš Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos pasienio, muitinės ir policijos tarnybų bendradarbiavimo centro Budziske Lenkijos Respublikos Sienos apsaugos Podlasko rinktinės pareigūnų raštas Nr. PD-ZG-PK/1268/18, kuriame pateikiama informacija, jog Lenkijos Respublikos pilietis S. Z. neturi vairuotojo pažymėjimo, išduoto Lenkijos Respublikos teritorijoje (b. l. 6).

9Savanoriško dokumentų pateikimo protokole nurodyta, kad VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos jaunesnysis specialistas A. J. pateikė Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ), išduotą Lenkijos Respublikos piliečio Z. S. vardu (b. l. 7-11).

10Apžiūros protokole užfiksuoti Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimas Nr. CB80315255 apžiūros metu nustatyti duomenys. Apžiūros metu nustatyta, jog tai yra plastikinė kortelė. Vairuotojo pažymėjimas išduotas Z. S., gimusiam ( - ). Dokumento išdavimo data – 2016 m. lapkričio 7 d.. Dokumento galiojimo data – 2026 m. lapkričio 6 d. Dokumentą išdavusi institucija –DVLA, 5. Vairuotojo pažymėjimo numeris – ( - ). Gyvenamoji vieta – ( - ). Turimos vairavimo kategorijos – A, B. Dokumento reversinėje pusėje, apačioje dešinėje pusėje įspaustas numeris ( - ). Specialistas ištyręs vairuotojo pažymėjimą konstatavo, kad pateiktas tirti Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimas Nr. ( - ), išduotas Z. S., yra pagamintas ne pagal tokio pavyzdžio vertybiniams dokumentams keliamus reikalavimus. Šis vairuotojo pažymėjimas pagamintas ant plastikinės kortelės, o turėtų šio dokumento pagrindas būti polikarbonatas. Dokumentas atspausdintas ne reikiamais poligrafiniais spaudos būdais, bet spalviniu spausdintuvu. Dokumente nėra reikiamos tikros dokumentinės apsaugos – tikro optiškai kintančių elementų, tikros skaidrios kinegramos, papildomos ultravioletinės apsaugos, tikrų mikrotekstinių užrašų. Remiantis išvardintais požymiais padaryta vienareikšmiška išvada, kad Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimas Nr. Nr. ( - ), išduotas Z. S., yra netikras (b. l. 12-14).

11VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus vyriausiojo tyrėjo R. A. tarnybiniame pranešime nurodyta, kad Lietuvos Respublikos muitinės duomenų bazėje (NAS) patikrinus automobilį „Renaul Master“ valstybinio numerio ženklas ( - ), gauti duomenys, jog minėtas automobilis per Lietuvos Respublikos valstybės sieną iš Latvijos Respublikos į Lietuvos Respubliką, per buvusį Saločių pasienio kontrolės punktą, kurio adresas Pasvalio r. sav., Škilinpamūšio k., atvyko 2018 m. rugpjūčio 29 d. 21.04 val. (b. l. 18-19).

12Aptartais įrodymais neabejotinai nustatyta, kad kaltinamasis S. Z., suvokdamas savo neteisėtų veiksmų pobūdį bei pavojingumą, t. y. kad disponuoja netikru vairuotojo pažymėjimu, Lietuvos Respublikos teritorijoje nuo 2018-08-29 6 21.04 val. iki 2018-08-30 8.40 val. laikė turėdamas su savimi žinomai netikrą dokumentą- Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ), kuriame atspausdinta jo fotonuotrauka ir nurodyti jo anketiniai duomenys bei jį panaudojo pateikdamas Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos tarnybos pareigūnams, tikrinusiems išvykstančių iš Lietuvos Respublikos asmenų dokumentus. Kaltinamojo veika atitinka Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 300 str. 2 d. sudėtį.

13Kaltinamojo S. Z. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra tai, kad jis prisipažino padaręs baudžiamojo įstatymo uždraustą veiką ir nuoširdžiai gailisi, atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta.

14Kaltinamasis S. Z. neteistas, administracine tvarka Lietuvos Respublikoje nebaustas, padarė nesunkų nusikaltimą. Kaltinamasis gyvena Lenkijos Respublikoje. Šioje valstybėje dirba ir gauna pastovias pajamas.

15BK 300str. 2d. numatytos sankcijos -areštas arba laisvės atėmimas iki ketverių metų.

16Kaltinamojo padaryta nusikalstama veika nesukėlė sunkių pasekmių, nepadarė turtinės ar kitokios didelės žalos. BK 54 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad jeigu straipsnio sankcijoje numatytos bausmės paskyrimas aiškiai prieštarautų teisingumo principui, teismas, vadovaudamasis bausmės paskirtimi, gali motyvuotai paskirti švelnesnę bausmę. Teismų praktikoje bausmės švelninimo pagrindas, numatytas BK 54 straipsnio 3 dalyje, siejamas su aplinkybių, apibūdinančių nusikalstamos veikos ir veiką padariusio asmens pavojingumą, visumos vertinimu bei išvada, kad bendros bausmės skyrimo taisyklės nėra pakankamos teisingumo principui įgyvendinti ir teisingai bausmei paskirti. (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys baudžiamosiose bylose Nr. 2K-7-371/2011, 2K-430/2012, 2K-421/2013, 2K-150/2014, 2K-P-89/2014, 2K-186-942/2015 ir kt.).

17Atsižvelgiant į kaltinamojo padarytos veikos pobūdį ir nurodytas aplinkybes, charakterizuojančias padarytos nusikalstamos veikos pavojingumą, kaltinamojo asmenybę daroma išvada, kad BK 300 straipsnio 2 dalies sankcijoje numatytos arešto ir laisvės atėmimo bausmės paskyrimas kaltinamajam aiškiai prieštarautų teisingumo principui.

18Atsižvelgiant į padarytos veikos pobūdį ir pavojingumą, kaltinamojo asmenybę, atsakomybę lengvinančią aplinkybę ir atsakomybę sunkinančių aplinkybių nebuvimą, turtinę bei šeimyninę padėtį, teismas sprendžia, kad kaltinamajam skirtina turtinio pobūdžio sankcija- bauda, artimesnė minimaliai.

19Byla išnagrinėta kaltinamajam nedalyvaujant Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (toliau BPK) 246 str. 1d. pagrindu, sutrumpintas įrodymų tyrimas nebuvo galimas ir nebuvo atliktas (BPK 436 str. 2 d ) , todėl taikyti BK 641 str. ir bausmę mažinti vienu trečdaliu nėra pagrindo.

20Kaltinamajam 2018 m. rugpjūčio 31 d., Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros (Lazdijai) prokurorės A. B. nutarimu paskirta kardomoji priemonė - 3000 eurų užstatas (b. l. 61-63). Užstato davėjas ir kaltinamasis sutinka, kad sumokėtas užstatas būtų įskaitytinas į paskirtą baudą, todėl nuosprendžiui įsiteisėjus kardomoji priemonė panaikintina ir užstatas įskaitytinas į paskirtą baudą.

21Į bausmės laiką BK 66 str., 65 str. pagrindu įskaitytinas sulaikyme išbūtas laikas nuo 2018-08-30 iki 2018-08-31 (2 paras) ,vieną sulaikymo parą prilyginant 2 minimalių gyvenimo lygių dydžio baudai..

22VSAT Varėnos pasienio rinktinės vado prašymą netikrą Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ), išduotą Lenkijos Respublikos piliečiui S. Z., perduoti rinktinei tenkinti ir nuosprendžiui įsiteisėjus vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - )perduoti VSAT Varėnos pasienio rinktinei (BPK 94 str. 1 d. 3 p ).

23Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 297 str., 298 str., 301-305 str., 307 str.,437 str., 438 str.

Nutarė

24S. Z. pripažinti kaltu, padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 300 straipsnio 2 dalyje, ir pritaikius Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 54 straipsnio 3 dalį paskirti 64 minimalių gyvenimo lygių, kas atitinka 3200 Eur (tris tūkstančius du šimtus eurų) baudą.

25Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 65 straipsnio 1 dalies 2 punktu, 66 straipsniu į paskirtą bausmę įskaityti laiką, išbūtą sulaikyme nuo 2018-08-30 iki 2018-08-31, t. y. 2 paras, vieną sulaikymo parą prilyginant 2 minimalių gyvenimo lygių dydžio baudai, ir nustatyti galutinę bausmę – 60 minimalių gyvenimo lygių, kas atitinka 3000 Eur (tris tūkstančius eurų) baudą.

26Nuosprendžiui įsiteisėjus kardomąją priemonę užstatą panaikinti ir įpareigoti užstato gavėją- Lietuvos Respublikos Generalinę prokuratūrą- užstato dalį, atitinkančią paskirtos baudos dydį, t. y. 3000 eur (tris tūkstančius eurų ) pervesti Lietuvos Respublikos valstybei kaip S. Z. skirtą baudą į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos Finansų įm. kodas 188659752 sąskaitą, įmokos kodas 6801.

27Dokumentą, turintį reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti- netikrą Jungtinės Karalystės vairuotojo pažymėjimą Nr. ( - ), išduotą Lenkijos Respublikos piliečiui S. Z., nuosprendžiui įsiteisėjus perduoti VSAT Varėnos pasienio rinktinei.

28Nuosprendis per 20 d. nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Kauno apygardos teismui per šį apylinkės teismą.

29Išaiškinti, kad išnagrinėjus bylą kaltinamajam nedalyvaujant priimtas nuosprendis įteikiamas kaltinamojo gynėjui. Nuo nuosprendžio įteikimo gynėjui momento prasideda terminas, per kurį nuosprendis įsiteisėja.

30Nuteistasis, kurio byla buvo nagrinėjama jam nedalyvaujant, turi teisę paduoti apeliacinį skundą ir praėjus tokio skundo padavimo terminams, taip pat pareikšti, kad jis dalyvaus nagrinėjant bylą apeliacine tvarka.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Marijampolės apylinkės teismo Marijampolės rūmų teisėja Audronė... 2. viešame teisiamajame posėdyje išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje S.... 3. kaltinamas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau BK) 300... 4. Teismas... 5. Kaltinamasis S. Z. 2018 m. rugpjūčio 29 d. apie 21.04 val., Pasvalio r. sav.... 6. Kaltinamasis S. Z. ikiteisminio tyrimo metu kaltu prisipažinęs visiškai.... 7. VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos vyresniojo... 8. VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos specialisto D.... 9. Savanoriško dokumentų pateikimo protokole nurodyta, kad VSAT Varėnos... 10. Apžiūros protokole užfiksuoti Jungtinės Karalystės vairuotojo... 11. VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus vyriausiojo... 12. Aptartais įrodymais neabejotinai nustatyta, kad kaltinamasis S. Z., suvokdamas... 13. Kaltinamojo S. Z. atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra tai, kad jis... 14. Kaltinamasis S. Z. neteistas, administracine tvarka Lietuvos Respublikoje... 15. BK 300str. 2d. numatytos sankcijos -areštas arba laisvės atėmimas iki... 16. Kaltinamojo padaryta nusikalstama veika nesukėlė sunkių pasekmių, nepadarė... 17. Atsižvelgiant į kaltinamojo padarytos veikos pobūdį ir nurodytas... 18. Atsižvelgiant į padarytos veikos pobūdį ir pavojingumą, kaltinamojo... 19. Byla išnagrinėta kaltinamajam nedalyvaujant Lietuvos Respublikos baudžiamojo... 20. Kaltinamajam 2018 m. rugpjūčio 31 d., Kauno apygardos prokuratūros Alytaus... 21. Į bausmės laiką BK 66 str., 65 str. pagrindu įskaitytinas sulaikyme... 22. VSAT Varėnos pasienio rinktinės vado prašymą netikrą Jungtinės... 23. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 297... 24. S. Z. pripažinti kaltu, padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos... 25. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 65 straipsnio 1 dalies... 26. Nuosprendžiui įsiteisėjus kardomąją priemonę užstatą panaikinti ir... 27. Dokumentą, turintį reikšmės nusikalstamai veikai tirti ir nagrinėti-... 28. Nuosprendis per 20 d. nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliaciniu... 29. Išaiškinti, kad išnagrinėjus bylą kaltinamajam nedalyvaujant priimtas... 30. Nuteistasis, kurio byla buvo nagrinėjama jam nedalyvaujant, turi teisę...