Byla N2-15678-131/2012
Dėl neterminuoto motinos valdžios apribojimo, vaikų nuolatinės globos ir rūpybos, gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo jiems priteisimo, trečiasis asmuo – Vilniaus vaikų socialinės globos namai „Gilė“, R. A

1Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo teisėjas Vladas Leonas, sekretoriaujant Ingai Murauskaitei, dalyvaujant ieškovo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos departamento Vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovei Linai Pupelienei, trečiojo asmens Vilniaus vaikų socialinės globos namų „Gilė“ atstovei Žanai Šuškevič, viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus ieškinį atsakovei S. A. dėl neterminuoto motinos valdžios apribojimo, vaikų nuolatinės globos ir rūpybos, gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo jiems priteisimo, trečiasis asmuo – Vilniaus vaikų socialinės globos namai „Gilė“, R. A., ir

Nustatė

2Ieškovas nurodė, kad nepilnametės R. A., gimusi 1995-07-31, ir S. A., gimusi 2000-12-18, yra netekusios motinos globos, tėvystė mergaitėms nenustatyta. Motina ,atsakovė S. A., yra nusišalinusi nuo dukrų priežiūros, auklėjimo ir išlaikymo. Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2009-08-21 įsakymu atsakovės šeima įrašyta į Vilniaus miesto socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą, šeimai pradėtos teikti socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos. Dėl dukrų nepriežiūros Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo 2011-06-13 įsakymais nepilnametėms nustatyta laikinoji globa, globėju ir rūpintoju paskirti Vilniaus vaikų socialinės globos namai „Gilė“, kur mergaitės gyvena iki šiol. Atsakovė nesiėmė jokių aktyvių veiksmų, kad susigrąžintų dukras į šeimą, jų nelanko, jomis net nesidomi, išlaikymo neteikia, visiškai jomis nesirūpina. Nuo 2012-05-17 jokio kontakto su atsakove nėra, jos gyvenamoji vieta nežinoma, ji nedirba, piktnaudžiauja alkoholiu, psichotropinėmis medžiagomis, nuo 2008-09-04 įrašytą į priežiūros grupę Vilniaus priklausomybės ligų centre, jai diagnozuoti psichikos sutrikimai, vartojant opioidus, priklausomybės sindromas, paskutinį kartą atsakovė pas socialinį darbuotoją lankėsi 2012-01-10, teigė, kad ieškosi gyvenamosios vietos. Mergaitės viską supranta, nesitiki grįžti į šeimą. Atsakovė yra teista, nuo 2004 metų 15 kartų bausta administracine tvarka (tėvų valdžios nepanaudojimas, alkoholinių gėrimų gėrimas viešosiose vietose, smulkus svetimo turto pasisavinimas, neteisėtas narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimas ar laikymas nedideliais kiekiais), gyvena tik savo interesais, vartoja alkoholį, narkotines medžiagas, valkatauja, nedirba, neturi pastovios gyvenamosios vietos, savo gyvenimo būdu daro žalingą įtaką vaikams. Nėra duomenų, kad atsakovės elgesys vaikų atžvilgiu pasikeis. Ieškovas teismo prašė neterminuotai apriboti atsakovei motinos valdžią dukterų atžvilgiu, nustatyti nepilnametėms nuolatinę globą ir rūpybą, globėju, rūpintoju bei gaunamų lėšų administratoriumi paskirti trečiąjį asmenį – Vilniaus vaikų socialinės globos namus „Gilė“, vaikų gyvenamąją vietą nustatyti su globėjo ir rūpintojo buveinėje, iš motinos dukroms priteisti išlaikymą po 300 Lt kiekvienai iš jų kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo bylos iškėlimo teisme, t.y. 2012-08-30, iki vaikų pilnametystės.

3Atsakovė atsiliepimo nepateikė, į teismo posėdį neatvyko, procesiniai dokumentai, teismo šaukimas jai įteikti (b.l. 44).

4Trečiojo asmens atstovė teismo posėdyje nurodė, kad ieškinį palaiko (b.l. 48-49). Nepilnametė R. A., turinti dalinį veiksnumą byloje, teismo posėdyje nedalyvavo, apie teismo posėdį jai pranešta (b.l. 45). Trečiojo asmens duomenimis, mergaitės sutinka, kad joms būtų nustatyta nuolatinė globa ir rūpyba, į motinos šeimą grįžti nebesitiki, nes nėra galimybių dėl motinos gyvenimo būdo, su motinos sugyventiniu nesutaria, su mama gyventi norėtų (b.l. 11).

5Ieškinys tenkintinas visiškai.

6Pagal CK 3.180 str. 1 d. įvardytą baigtinį sąrašą, tėvų valdžia ribojama tada, kai tėvas ar motina: 1) vengia atlikti savo pareigas vaikams; 2) piktnaudžiauja tėvų valdžia; 3) žiauriai elgiasi su vaiku; 4) daro žalingą įtaką vaikams savo amoraliu elgesiu; 5) nesirūpina vaikais. Tėvų valdžios esmė įtvirtinta LR Konstitucijos 38 str. 6 d. nurodant, kad tėvų teisė ir pareiga auklėti savo vaikus dorais žmonėmis ir juos išlaikyti. Jeigu tėvai nesirūpina savo vaikų sveikata, jų tinkamu auklėjimu, priežiūra, ugdymu, tinkamų buitinių sąlygų sudarymu ir kita, tai reiškia, jog jie nevykdo savo konstitucinės pareigos, ir tai yra pagrindas taikyti tokiems tėvams tėvų valdžios ribojimą.

7Bylos duomenimis nustatyta, kad atsakovė yra nepilnamečių R. A., gimusios 1995-07-31, ir S. A., gimusios 2000-12-18, motina, tėvystė mergaitėms nenustatyta(b.l.5-6). Dėl vaikų nepriežiūros Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo 2011-06-13 įsakymais nepilnametėms nustatyta laikinoji globa, globėju ir rūpintoju paskirti Vilniaus vaikų socialinės globos namai „Gilė“, kur mergaitės gyvena iki šiol (b.l. 7-9, 11-13). Remdamasis ieškovo, trečiojo asmens parodymais (b.l. 11-13), byloje esančiais duomenimis apie atsakovę, teismas nustatė aplinkybes, kad atsakovė savo nepilnametėmis dukromis maždaug nuo 2011 metų visiškai nesirūpino ir nesirūpina, vengė ir vengia atlikti savo kaip motinos pareigas (b.l. 2-3, 7-8, 27-39), neturi gyvenamosios vietos, nedirba, darbo neieško (b.l. 2, 14, 28, 29, 39, 40), yra priklausoma nuo narkotinių medžiagų (b.l. 16), yra teista už vagystę, bausta už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, tėvų valdžios nepanaudojimą (b.l. 18-26, 30), ir nėra duomenų, kad padėtis gali pasikeisti. Dėl nurodyto atsakovei neterminuotai apribojama motinos valdžia nepilnamečių dukrų atžvilgiu (CK 3.180 str.). Nepilnametėms nustatytina nuolatinė globa ir rūpyba, globėju ir rūpintoju skiriant trečiąjį asmenį Vilniaus vaikų socialinės globos namus „Gilė“ (CK 3.183, 3.263 str.), nepilnamečių gyvenamoji vieta nustatytina globėjo ir rūpintojo būstinėje (CK 3.265 str. 3 p.), globėjas ir rūpintojas skirtinas nepilnamečių gaunamų lėšų administratoriumi (CK 3.275 str., 3.276 str.). Tėvai privalo materialai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus (CK 3.192 str.). Išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams, tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikams vystytis sąlygas (CK 3.192 str. 2 d.). LAT praktikoje nustatytas orientacinis nepilnamečio vaiko išlaikymo kriterijus - 850 Lt per mėnesį (CK 6.461 str. 2 d.). Įvertinus paminėtą, vaikų amžių ir skaičių, atsakovės turtinę padėtį, realias galimybes dirbti bei užsidirbti, ieškininis reikalavimas dėl 300 Lt išlaikymo, t.y. mažesnio nei minimalaus 425 Lt išlaikymo teiktino iš vieno iš tėvų, priteisimo iš atsakovės dukroms nuo ieškinio pateikimo teismui dienos, t.y. 2012-08-30, iki vaikų pilnametystės tenkintinas visiškai (CK 3.196 str. 1 d. 1p.).

8Teismas, vadovaudamasis LR CPK 259 -260, 263-270, 282, 406-407, 496 str.,

Nutarė

9Ieškinį tenkinti visiškai.

10Neterminuotai apriboti atsakovei S. A. a.k. ( - ) motinos valdžią nepilnamečių dukrų R. A. a.k. ( - ) ir S. A. a.k. ( - ) atžvilgiu.

11Priteisti iš atsakovės S. A. a.k. ( - ) nepilnametėms dukroms R. A. a.k. ( - ) ir S. A. a.k. ( - ) išlaikymą po 300 Lt (tris šimtus litų) kiekvienai iš jų kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo 2012-08-30 iki vaikų pilnametystės.

12Nustatyti nepilnametei S. A. a.k. ( - ) nuolatinę globą, jos globėju ir gaunamų lėšų administratoriumi paskirti trečiąjį asmenį Vilniaus vaikų socialinės globos namus „Gilė“, kodas 190978821, Lakštingalų g. 9, LT-10103 Vilnius, nepilnametės gyvenamąją vietą nustatyti globėjo būstinėje.

13Nustatyti nepilnametei R. A. a.k. ( - ) nuolatinę rūpybą, jos rūpintoju ir gaunamų lėšų administratoriumi paskirti trečiąjį asmenį Vilniaus vaikų socialinės globos namus „Gilė“, kodas 190978821, Lakštingalų g. 9, LT-10103 Vilnius, nepilnametės gyvenamąją vietą nustatyti rūpintojo būstinėje.

14Sprendimą išlaikymo priteisimo, globos ir rūpybos nustatymo, globėjo ir rūpintojo skyrimo dalyse vykdyti skubiai.

15Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto 1 apylinkės teismą, jo apskundimas išlaikymo priteisimo, globos ir rūpybos nustatymo, globėjo ir rūpintojo skyrimo dalyse sprendimo vykdymo nesustabdo.

Proceso dalyviai