Byla 2-4842-155/2012
Dėl laikino tėvo valdžios apribojimo, vaiko nuolatinės globos ir gyvenamos vietos nustatymo pagal ieškovo Vilniaus miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus ieškinį pareikštą atsakovui S. M., trečiąjam asmeniui Z. Š

1Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo teisėja R.Krušnienė

2Sekretoriaujant O.Fadejevai

3Dalyvaujant ieškovo atstovei L. P. ( pagal byloje esantį įgaliojimą)

4Dalyvaujant atsakovui S. M.

5Dalyvaujant trečiąjam asmeniui Z. Š.

6Teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą dėl laikino tėvo valdžios apribojimo, vaiko nuolatinės globos ir gyvenamos vietos nustatymo pagal ieškovo Vilniaus miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus ieškinį pareikštą atsakovui S. M., trečiąjam asmeniui Z. Š.

Nustatė

7Ieškovas prašo laikinai apriboti tėvo valdžią S. M., a.k. ( - ), dukters A. N. M., a.k. ( - ) atžvilgiu; prašo nustatyti nuolatinę globą A. N. M., jos nuolatine globėja paskirti Z. Š., a.k. ( - ) gyvenamąją vietą nustatyti kartu su globėja; prašo pakeisti A. N. M., a.k. ( - ), iš tėvo S. M., a.k. ( - ), priteisto išlaikymo išieškotoją ir ja paskirti globėją Z. Š.; prašo A. N. M. gaunamų lėšų tvarkytoja uzufrukto teise paskirti jos globėją Z. Š.; teismo išlaidas, prašo priteisti iš atsakovo.

8Byloje yra atsakovo atsiliepimas į ieškinį.

9Teismui ieškovo atstovė paaiškino, kad atsakovas tinkamai neįgyvendina tėvo valdžios, beveik nesirūpina dukra A. N. M.. Mergaitė auga kartu su senele, yra jos prižiūrima, maitinama, ugdoma. Ieškinį prašo tenkinti atsižvelgus į byloje esančius procesinius dokumentus ir rašytinius įrodymus.

10Atsakovas sutiko su ieškiniu. Paaiškino, kad jis nuomoja butą, kuriame gyvena kartu su žmona ir 6 mėnesių kūdikiu. Šiuo metu neturi sąlygų priimti A. N. M., yra nepasiruošęs gyventi katu su dukra, nepasiruošęs vykdyti tėvo valdžios. Teigia, kad ryšiai su dukra A. N. nėra nutrūkę, jis aplanko dukrą, dukra žino, kad jis yra jos tėvu, tačiau tinkamai tėvo valdžios įgyvendinti negali.

11Tretysis asmuo sutiko su ieškiniu. Paaiškino, kad A. N. M. yra jos anūkė. Ji viena rūpinasi anūke. Šiais metais išleido anūkę į mokyklą, veda į būrelius. Nors yra pagyvenusio amžiaus ir dėl to jai yra sunkiau, bet stengiasi, kad A. N. nieko netrūktų, kad ji būtų viskuo aprūpinta, kad turėtų geras gyvenimo sąlygas.

12Ieškinys yra tenkinamas dėl žemiau išdėstyto:

13Iš byloje esančio 2005-07-28 gimimo įrašo Nr. 3595 matyti, kad atsakovas S. M., a.k. ( - ) yra A. N. M., a.k. ( - ) tėvas. Todėl jis turi vykdyti pareigas, įgyvendinti tėvo valdžią pagal įstatymą ( CK ). Civilinio kodekso 3.155 straipsnis apibudinantis tėvų valdžios turinį nurodo, kad vaikai iki pilnametystės ar emancipacijos yra tėvų prižiūrimi, kad tėvai turi teisę ir pareigą dorai auklėti ir prižiūrėti savo vaiką, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos.

14Byloje esantys duomenys nepatvirtina, kad atsakovas tinkamai, pagal įstatymą įgyvendina tėvo valdžią. Iš Vaikų lopšelio-darželio ”Užupiukas” rašto Nr. SD-27 ( b.l. 8) matyti, kad nepilnametės A. N. tėvas , bylos atsakovas S. M. nebuvo atėjęs į darželį, nė karto nesidomėjo dukters pasiekimais darželyje. Toks pažymos turinys rodo, kad atsakovas nesirūpina dukters A.-N. ugdymu, jos visapusišku vystymusi (CK 3.155 str. 2 d.).

15Iš byloje esančio mirties liudijimo nuorašo ( b.l. 20) matyti, kad nepilnametė Anastasija-N. M. yra našlaitė, kad jos motina S. Š. yra mirusi, kad ji mirė 2011-05-18. Motinos netektis uždeda geros moralės principu grįstą pareigą likusiam gyvam tėvui, atidžiau rūpintis nepilnamečiu vaiku. Taip šią pareigą atsakovas nevykdo, jis realiai ir po dukters motinos mirties liko nusišalinęs nuo tėvo valdžios vykdymo. Iš atsakovo teismui duotų paaiškinimų matyti, kad jis savaitgaliais dirba, darbo dienomis ir per šventes būna su savo dabartine šeima, laiko būti su dukra A. N. M. neturi. Paskutinį kartą bendravo su dukra rugsėjo 1 dineną, kai mergaitė pradėjo lankyti mokyklą . Iki tol du mėnesius dukros nematė, su ja nebendravo, pats pripažįsta, kad bendrauja su dukra A. N. M. labai retai, kad tokio atsainaus, nerūpestingo bendravimo priežastis – nepasiruošimas vykdyti šios dukters atžvilgiu tėvo pareigų. Tokios aplinkybės patvirtina, kad atsakovas yra nusišalinęs nuo dukros auklėjimo, nuo jos ugdymo, kad jis tinkamai nevykdo tėvo valdžios. Todėl yra pagrindas Civilinio kodekso 3.180 straipsnio 1 dalies pagrindu laikinai apriboti atsakovo tėvo valdžią jo nepilnametės dukros A. N. M. atžvilgiu. Laikinas tėvo valdžios apribojimas yra taikomas atsižvelgiant į atsakovo išreikštą valią ateityje gyventi su dukra, į tai, kad byloje nenustatyta, jog darabtinė padėtis gali nesikeisti.

16Kadangi nepilnametė A. N. M. faktiškai yra likusi be jos tikrųjų tėvų globos, todėl jos atžvilgiu yra skiriama nuolatinė globa.

17Nepilnametė A. N. M. gyvena pas savo močiutę, bylos tretyjį asmenį Z. Š.. Z. Š. rūpinasi atsakovo dukra, gyvena kartu su ja, ugdo mergaitę, užtikrino mergaitės buvimą darželyje, o dabartiniu metu mokykloje ( b.l. 8,22). Tarp nepilnametės A. N. M. ir Z. Š. yra nusistovėję pastovūs santykiai, juos sieja faktiniai globos santykiai. Jokių duomenų, kad Z. Š. gali būtui netinkama nuolatine nepilnametės A.N. M. globėja nėra. Todėl pastaroji skiriama nepilnametės nuolatine globėja.

18Pas skirtiną nuolatinę globėja gyvena nepilnametė A. N. M., Ši gyvenamoji vieta yra nusistovėjusi, pastovi, įprasta nepilnametės gyvenamoji vieta, todėl ši vieta, pas globėją Z. Š. nustatoma nuolatine nepilnametės A. N. M. gyvenamąją vieta.

19Byloje yra 2007-11-22 Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo sprendimas, kuriuo iš atsakovo S. M. yra priteistas jo dukrai A. N. M. išlaikyti išlaikymas Priteisto iš atsakovo išlaikymo tvarkytoja buvo paskirta nepilnametės motina, kuri yra mirusi, todėl priteisto aukščiau nurodytu teismo sprendimu išlaikymo tvarkytoja yra pakeičiama į nepilnametės Anastasijos-N. M. paskirtą nuolatine globėja Z. Š., taip pat Z. Š. skiriama visų nepilnametės A. N. M. gaunamų lėšų tvarkytoja uzufrukto teise...

20Kadangi ieškinys patenkintas, tai CPK 93 str. pagrindu iš atsakovo ieškovo yra priteisiamos bylinėjimopsi išlaidos, kurias šioje byloje sudaro žyminis mokestis – 143,00 lt.

21Vadovaujantis išdėstytu ir remiantis LR CPK 42,185,268 str.

Nutarė

22Ieškinį patenkinti.

23Laikinai apriboti tėvo valdžią S. M., a.k. ( - ), dukters A. N. M., a.k. ( - ), atžvilgiu.

24Nustatyti nuolatinę globą A. N. M., a.k. ( - ); jos nuolatine globėja paskirti Z. Š., a.k. ( - ) gyvenamąją vietą nustatyti kartu su globėj.

25Pakeisti A. N. M., a.k. ( - ), iš tėvo S. M., a.k. ( - ), priteisto išlaikymo išieškotoją ir ja paskirti globėją Z. Š., a.k. ( - )

26A. N. M., a.k. ( - ), gaunamų lėšų tvarkytoja uzufrukto teise paskirti jos globėją Z. Š., a.k. ( - )

27Priteisti iš S. M., a.k. ( - ) žyminio mokesčio dydžio tai yra143,00 lt. (vieną šimtą keturiasdešimt tris litus ) bylinėjimosi išlaidas valstybės naudai.

28Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui, paduodant apeliacinį skundą per Vilniaus miesto 3 apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo teisėja R.Krušnienė... 2. Sekretoriaujant O.Fadejevai... 3. Dalyvaujant ieškovo atstovei L. P. ( pagal byloje esantį įgaliojimą)... 4. Dalyvaujant atsakovui S. M.... 5. Dalyvaujant trečiąjam asmeniui Z. Š.... 6. Teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą dėl laikino tėvo valdžios... 7. Ieškovas prašo laikinai apriboti tėvo valdžią S. M., a.k. ( - ), dukters... 8. Byloje yra atsakovo atsiliepimas į ieškinį.... 9. Teismui ieškovo atstovė paaiškino, kad atsakovas tinkamai neįgyvendina... 10. Atsakovas sutiko su ieškiniu. Paaiškino, kad jis nuomoja butą, kuriame... 11. Tretysis asmuo sutiko su ieškiniu. Paaiškino, kad A. N. M. yra jos anūkė.... 12. Ieškinys yra tenkinamas dėl žemiau išdėstyto:... 13. Iš byloje esančio 2005-07-28 gimimo įrašo Nr. 3595 matyti, kad atsakovas S.... 14. Byloje esantys duomenys nepatvirtina, kad atsakovas tinkamai, pagal įstatymą... 15. Iš byloje esančio mirties liudijimo nuorašo ( b.l. 20) matyti, kad... 16. Kadangi nepilnametė A. N. M. faktiškai yra likusi be jos tikrųjų tėvų... 17. Nepilnametė A. N. M. gyvena pas savo močiutę, bylos tretyjį asmenį Z. Š..... 18. Pas skirtiną nuolatinę globėja gyvena nepilnametė A. N. M., Ši gyvenamoji... 19. Byloje yra 2007-11-22 Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo sprendimas, kuriuo... 20. Kadangi ieškinys patenkintas, tai CPK 93 str. pagrindu iš atsakovo ieškovo... 21. Vadovaujantis išdėstytu ir remiantis LR CPK 42,185,268 str.... 22. Ieškinį patenkinti.... 23. Laikinai apriboti tėvo valdžią S. M., a.k. ( - ), dukters A. N. M., a.k. ( -... 24. Nustatyti nuolatinę globą A. N. M., a.k. ( - ); jos nuolatine globėja... 25. Pakeisti A. N. M., a.k. ( - ), iš tėvo S. M., a.k. ( - ), priteisto... 26. A. N. M., a.k. ( - ), gaunamų lėšų tvarkytoja uzufrukto teise paskirti jos... 27. Priteisti iš S. M., a.k. ( - ) žyminio mokesčio dydžio tai yra143,00 lt.... 28. Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui,...