Byla T-397-655/2012
Dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo nuteistajam T. Š., gim. (duomenys neskelbtini), patvirtinimo klausimą

1Vilniaus miesto 2 apylinkės teismo teisėja Ainora Kornelija Macevičienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi Lukiškių tardymo izoliatoriaus – kalėjimo Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos (toliau tekste – komisija) nutarimo dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo nuteistajam T. Š., gim. ( - ), patvirtinimo klausimą,

Nustatė

2T. Š. nuteistas Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo 2010-07-12 nuosprendžiu pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 178 str. 1 d., galutinė bausmė paskirta 1 metai 2 mėnesiai laisvės atėmimo. Vadovaujantis BK 75 straipsniu, bausmės vykdymas atidėtas 2 metams. Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo 2011-10-28 nutartimi panaikintas bausmės vykdymo atidėjimas ir T. Š. pasiųstas atlikti Vilniaus 1 apylinkės teismo 2010-07-12 nuosprendžiu paskirtos bausmės.

32012-10-16 nutarimu komisija nutarė nuteistajam T. Š. taikyti lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos pagal Bausmių vykdymo kodekso 157 str. 2 d. 2 p., siūlyti teismui nuteistajam nustatyti baudžiamojo poveikio priemones: pradėti dirbti arba mokytis, tęsti darbą ar mokslą iki 2013-02-01. Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisija, įvertinusi nuteistojo elgesį bausmės atlikimo metu bei nusikalstamo elgesio riziką, atliktą pagal OASys metodiką, nustatė, kad T. Š. dėl įvykdyto nusikaltimo savo kaltę pripažįsta, gailisi. Per bausmės atlikimo laiką nebaustas, neskatintas. Teismo nuosprendžiu yra priteista 4026.20 Lt turtinės žalos, savanoriškai į vieno iš nukentėjusiųjų sąskaitą yra išsiuntęs 100 Lt. Socialinius ryšius palaiko su broliu ir sugyventine bendraudamas telefonu, rašydamas laiškus, pasimatymų metu. Paleistas į laisvę planuoja gyventi su savo sugyventine.

4Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokuroras pateikdamas atsiliepimą siūlo atsisakyti patvirtinti Laisvės atėmimo vietų ligoninės Vilniaus padalinio Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos 2012-10-16 nutarimą taikyti nuteistajam T. Š. lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos, kadangi nors teismui yra pateikta teigiama T. Š. charakteristika, atlieka bausmę už nesunkų nusikaltimą nuosavybei, tačiau nuosprendžiu bausmės vykdymas jam buvo atidėtas ir vėliau panaikintas, nes nevykdė teismo skirto įpareigojimo atlyginti nusikalstama veika padarytą žalą bei pažeidė įsipareigojimą be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip 7 paroms.

5Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos 2012-10-16 nutarimas taikyti nuteistajam T. Š. lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos netvirtintinas.

6Pagal Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 157 str. 1 d., laisvės atėmimo bausmę pataisos įstaigose atliekantys nuteistieji, kurie įvykdė individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytas priemones ir pateikė Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijai prašymus lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos ir kurių nusikalstamo elgesio rizika, elgesys bausmės atlikimo metu ir kitos reikšmingos aplinkybės sudaro pagrindą manyti, kad jie laikysis įstatymų ir nenusikals, gali būti lygtinai paleisti iš pataisos įstaigų. Įstatymas suteikia teismui teisę ir pareigą įvertinti, ar nuteistasis gali būti toliau taisomas neizoliuotas nuo visuomenės visapusiškai įvertinus jo asmenybę ir elgesį bausmės atlikimo vietoje.

7Aplinkybė, kad T. Š. nepateisino jam parodyto pasitikėjimo ir nevykdė nuosprendžiu paskirtų įsipareigojimų laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimo metu rodo, kad T. Š. neturi stiprios motyvacijos pasitaisyti ir laisvėje laikytis visuomenei priimtinų teisėto elgesio taisyklių. Nors T. Š. bausmės atlikimo vietoje dirba ir turi pakankamai pinigų kasdienėms išlaidoms, tačiau nesistengia atlyginti nukentėjusiesiems nusikaltimu padarytos turtinės žalos. Vienkartinė 100 Lt perlaida nukentėjusiajam vertintina kaip siekimas užsitikrinti palankų Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos sprendimą sprendžiant jo lygtinio paleidimo klausimą. Ši aplinkybė neleidžia pagrįstai manyti, kad nuteistasis pasitaisė ir ateityje nedarys nusikalstamų veikų, todėl darytina išvada, kad šiuo metu T. Š. taikant lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos nebūtų užtikrintas bausmės tikslų, numatytų BK 41 str. 2 d., realizavimas.

8Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bausmių vykdymo kodekso 164 str. 4 d. ir Baudžiamojo proceso kodekso 360 str. 5 d. 2 p., teismas

Nutarė

9Atsisakyti patvirtinti 2012-10-16 Lukiškių tardymo izoliatoriaus - kalėjimo Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos nutarimą Nr. 89-27 dėl lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos taikymo nuteistajam T. Š., a.k. ( - ).

10Nutartis per 5 dienas nuo įteikimo gali būti skundžiama Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto 2 apylinkės teismą.

Proceso dalyviai