Byla 2-1506-454/2011
Dėl įsipareigojimų, kylančių iš paskolos sutarties, nevykdymo

1Kauno miesto apylinkės teismo teisėjas Artūras Šafronas, sekretoriaujant Daivai Masionienei, nedalyvaujant ieškovo UAB “SMScredit.lt” atstovei, atsakovės N. P. atstovei adv. pad. Elgei Gurksytei, teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo UAB “SMScredit” ieškinį atsakovei N. P. dėl įsipareigojimų, kylančių iš paskolos sutarties, nevykdymo, ir

Nustatė

2Ieškovas ieškiniu prašo iš atsakovės priteisti 1361,25 Lt skolos, 5 proc. dydžio metines palūkanas nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, bei visas bylinėjimosi išlaidas.

3Ieškovas ieškinyje nurodo, kad 2010-03-08 su atsakove buvo sudaryta paskolos sutartis, pagal kurią atsakovė pasiskolino 1000 Lt bei turėjo sumokėti 100 Lt paskolos suteikimo komisinį mokestį. Paskolos sutarties terminas 30 dienų, atsakovė skolą turėjo grąžinti iki 2010-04-21. Atsakovė savo prievolės neįvykdė iki šiol, todėl, vadovaujantis bendrųjų paskolos sutarties sąlygų 10.2. p., už kiekvieną prievolės neįvykdymo dieną buvo skaičiuojami 1 proc. dydžio nuo uždelstų mokėjimų delspinigiai ir atsakovei už 180 dienų yra paskaičiuota 756,25 Lt delspinigių.

4Ieškovo atstovė į teismo posėdį neatvyko, apie bylos nagrinėjimo laiką ir vietą pranešta tinkamai, prašė bylą nagrinėti jo atstovei nedalyvaujant, todėl byla nagrinėtina ieškovo atstovui nedalyvaujant(CPK 123 str., 246 str.).

5Atsakovės atstovė paaiškino, kad su pareikštu ieškiniu nesutinka iš dalies. Nurodė, kad ieškovui iki 2010-04-21 skolos negrąžino, tačiau 2010 m. liepos mėn. ieškovui sumokėjo 1100 Lt, todėl teigia, jog ieškovė dalį prievolės yra įvykdžiusi. Mano, jog atsižvelgiant į tai, kad dalis prievolės buvo įvykdyta, nors ir pavėluotai, ieškovo prašomi priteisti delspinigiai prieštarauja protingumo principui. Tokio dydžio delspinigiai parodo ieškovo norą pasipelnyti, todėl turi būti mažinami iki įprastų – 0,02 proc. delspinigių už kiekvieną uždelstą dieną.

6Ieškinys tenkintinas dalinai.

7Ieškovo pateikta medžiaga – paskolos sutartis (b.l. 11-15); registracijos paraiškos patvirtinimas (b.l. 5); bei kiti dokumentai patvirtina ieškinio pagrindą ir dalyką.

8Atsakovė ieškovo reikalavimus pripažįsta dalinai, ką patvirtina pateiktas atsiliepimas (b.l. 34-35) bei atsakovės atstovės parodymai teismo posėdžio metu. Atsakovė sutinka, kad ieškovui negrąžino visos suteiktos paskolos laiku, tačiau mano, jog paskaičiuoti delspinigiai yra per dideli. LR CK 6.38 str. 1 d. numato, kad prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus, o kai tokių nurodymų nėra – vadovaujantis protingumo kriterijais. Atsakovės pareiga grąžinti gautą paskolą numatyta Bendrosiose paskolos sutarties sąlygose, bei registracijos paraiškos patvirtinime. Kadangi atsakovė atsiradusios prievolės tinkamai nevykdė – negrąžino paskolos, todėl liko skolinga ieškovui 605,00 Lt skolos, kuri priteistina iš atsakovės.

9Ieškovas prašo priteisti iš atsakovės 756,25 Lt delspinigių. Byloje nustatyta, kad tarp šalių sudarytos paskolos sutarties bendrosiose sąlygose numatyta 1 procento dydžio delspinigių norma. Remiantis bendrųjų paskolos sutarties sąlygų 10.2 p. atsakovė, praleidusi terminą sumokėti įmoką, už kiekvieną termino praleidimo dieną nuo laiku nesumokėtos sumos privalo ieškovui mokėti šiose sąlygose numatyto dydžio delspinigius. Minėtose sąlygose nurodyta, kad aptarto dydžio delspinigiai mokami tuo atveju, jei atsakovė praleidžia terminą įvykdyti piniginę prievolę, t.y. laiku nesumoka nustatytų mokėjimą. Pagal CK nuostatas netesybos yra įskaitinės, t.y. jos įskaitomos į nuostolių atlyginimą, jei šalys savo sutartimi nenustatė alternatyvių ar išimtinių netesybų.

10Dėl sutarties įvykdymo termino praleidimo minimaliais kreditoriaus nuostoliais laikytinos CK 6.210 str. 1 d. nustatytos 5 procentų dydžio metinės palūkanos už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas. Atkreiptinas dėmesys, kad pagal CK 6.73 str. teismas turi teisę ir pareigą kontroliuoti, ar nustatomos netesybos nėra neprotingai didelės, tuo nepažeidžiant sutarčių laisvės principo. Pagal Aukščiausiojo teismo formuojamą praktiką net 0,2 procento dydžio delspinigiai, kurie sudaro 73 proc. metinių palūkanų, yra laikomi aiškiai per didelėmis netesybomis. Remiantis sutartimi ieškovas prašo iš atsakovės priteisti 1 procento dydžio delspinigius, skaičiuojamus už kiekvieną pradelstą dieną. Konstatuotina, kad ieškovo prašomi jo naudai priteisti delspinigiai neatitinka šalių pusiausvyros principų, nes yra neprotingai dideli, ženkliai didesni, nei nurodyto įstatyminio dydžio minimalūs kreditoriaus patirti nuostoliai už termino įvykdyti prievolę praleidimą. Sprendžiant ieškovo reikalavimą priteisti delspinigius, atsižvelgiama į tai, kad ieškovas prašomų priteisti delspinigių dydžio nepagrindė jokiomis aplinkybėmis ir įrodymais, kurie patvirtintų, kad dėl netinkamo sutarties vykdymo ieškovas patyrė prašomų priteisti delspinigių dydžio nuostolius, ieškovas savo reikalavimą grindžia tik sutartyje įtvirtinta sąlyga, taip pat į tai, kad atsakovė yra fizinis asmuo, o ne verslo subjektas bei sudarant sutartį buvo silpnesnioji sutarties pusė, dalį skolos bei delspinigių atsakovė sumokėjo (b. l. 46, 47). Vadovaujantis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais, ieškovo prašomi priteisti 1 procento dydžio delspinigiai už kiekvieną pradelstą dieną mažintini iki 0,02 procento dydžio, sumažinant prašomą priteisti 756,25 Lt delspinigių sumą iki 21,78 Lt delspinigių (CK 6.73 str. 2 d., 6.258 str. 3 d.). Likusioje dalyje dėl 734,47 Lt delspinigių priteisimo ieškinys atmestinas.

11Iš atsakovės priteistinos bylinėjimosi išlaidos - žyminis mokestis, t.y. 67,00 Lt – ieškovui (LR CPK 79 str., 93 str. 1 d.), bei pašto išlaidos, susijusios su teismo šaukimų ir procesinių dokumentų įteikimu - 11,60 Lt - valstybei (LR CPK 92 str.).

12Iš ieškovo priteistinos bylinėjimosi išlaidos – už teisinė pagalbą, proporcingai atmestų reikalavimų daliai, t.y. 46,00 Lt – atsakovei (LR CPK 88 str. 1 d. 6 p., 93 str. 1 d.).

13Teismas, vadovaudamasis LR CK 6.245 str., 6.263 str., LR CPK 92 str., 96 str., 117 str., 185 str., 186 str., 263 str., 270 str., 284 str.,

Nutarė

14Ieškinį tenkinti dalinai.

15Priteisti ieškovui – UAB “SMScredit.lt” (į.k. 301881644, buveinė: ( - ), Kaunas, a.s. Nr. ( - ), AB „Swedbank“) iš atsakovės – N. P. (a.k. ( - ) gyv. ( - ), Kaunas) – 605,00 Lt (šeši šimtai penki Lt, 00 ct.) skolos, 21,78 Lt (dvidešimt vienas Lt, 78 ct.) delspinigių, 5 % dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2010-11-08) iki visiško teismo sprendimo įvykdymo.

16Priteisti iš atsakovės N. P. (a.k. ( - ) gyv. ( - ), Kaunas) bylinėjimosi išlaidas – 67,00 Lt (šešiasdešimt septyni Lt, 00 ct.) žyminio mokesčio – ieškovui, ir pašto išlaidas, susijusias su teismo šaukimų ir procesinių dokumentų siuntimu – 11,60 Lt (vienuolika Lt, 60 ct.) – valstybei, (pinigus sumokant Valstybinei mokesčių inspekcijai prie LR FM (įmokos kodas 5660) į biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą Nr. ( - ), esančią AB banke „Swedbank").

17Priteisti iš ieškovo UAB “SMScredit.lt” (į.k. 301881644, buveinė: ( - ), Kaunas, a.s. Nr. ( - ), AB „Swedbank“) bylinėjimosi išlaidas – 46,00 Lt (keturiasdešimt šeši Lt, 00 ct.) už teisinę pagalbą – atsakovei N. P. (a.k. ( - ) gyv. ( - ), Kaunas).

18Sprendimas apeliaciniu skundu per 30 d. gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Kauno miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai