Byla 2-4094-631/2012
Dėl žalos atlyginimo priėmimo klausimą

1Vilniaus m. 3 apylinkės teismo teisėja Gitana Butrimaitė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi ieškovų R. Ž. ir V. Ž. bei M.–L. Ž., atstovaujamų atstovo pagal įstatymą R. Ž., ieškinio atsakovui Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl žalos atlyginimo priėmimo klausimą,

Nustatė

2ieškovas savo ir nepilnamečių dukrų vardu kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovui Lietuvos Respublikos Vyriausybei, prašydamas priteisti jam 35700 Lt turtinės ir 357000 Lt neturtinės žalos atlyginimo, po 10710 Lt turtinės žalos atlyginimo ieškovėms V. Ž. ir M.-L. Ž., po 10 proc. metinių palūkanų nuo reikalaujamų priteisti sumų kiekvienam ieškovui, taip pat pranešti atitinkamoms institucijoms ir pareigūnams apie ieškinyje nurodytus pažeidimus bei informuoti Lietuvos Respublikos generalinį prokurorą apie nusikalstamos veikos požymius.

3Ieškinį atsisakoma priimti kaip neteismingą.

4Ieškovai žalos atsiradimą kildina iš neteisėtų Hipotekos skyriaus prie Kauno miesto apylinkės teismo teisėjos Janinos Narkevičiūtės veiksmų. Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso (CK) 6.272 straispnio 2 dalis nustato, kad žalą, atsiradusią dėl neteisėtų teisėjo ar teismo veiksmų nagrinėjant civilinę bylą, atlygina valstybė. Šio Kodekso 6.273 straipsnis ir Lietuvos Respublikos žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo įstatymo 51 straipsnis nustato, kad bylose dėl žalos atlyginimo, kai žalą privalo atlyginti valstybė, valstybei atstovauja Vyriausybė arba jos įgaliota institucija. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2001 m. liepos 26 d. nutarimu Nr. 932 „Dėl atstovavimo valstybei bylose dėl žalos“ įgaliojo Teisingumo ministeriją atstovauti kai žala atsirado dėl teisėjo ar teismo neteisėtų veiksmų. CPK 29 straipsnis nustato, kad tuo atveju, kai atsakovas yra valstybė, ieškinys turi būti pareiškiamas pagal valstybei atstovaujančios institucijos buveinę. Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos buveinė yra adresu Gedimino pr. 30, Vilniuje. Šis adresas yra Naujamiesčio seniūnijoje, kuri pagal Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos apeliacinio teismo, apygardų teismų įsteigimo, apygardų ir apylinkių teismų veiklos teritorijų nustatymo bei Lietuvos Respublikos prokuratūros reformavimo” 7 str. 3 d., priskirta Vilniaus miesto 2 apylinkės teismo veiklos teritorijai. Esant tokioms aplinkybėms ieškinys teismingas Vilniaus m. 2 apylinkės teismui.

5Be to, CPK 30 straipsnis reglamentuoja teismingumą pagal ieškovo pasirinkimą – šio straispnio 7 dalyje numatyta, kad ieškinys dėl žalos, atsiradusios dėl neteisėto teisėjo ar teismo veiksmų nagrinėjant civilinę bylą taip pat gali būti pareiškiamas pagal ieškovo gyvenamąją vietą. Ieškovai ieškinyje savo gyvenamosios vietos adreso nenurodė, tačiau iš voko, kuriame atsiųstas ieškinys, matyti, kad ieškovo R. Ž. adresas yra ( - ), todėl ieškovas taip pat turi teisę paduoti ieškinį Kauno miesto apylinkės teismui.

6Vilniaus m. 3 apylinkės teismui ieškinys neteismingas, todėl jį priimti atsisakoma (CPK 137 straipsnio 2 dalies 2 punktas).

7Teismas, vadovaudamasis LR civilinio proceso kodekso 137, 290, 291, 334, 335 str.,

Nutarė

8atsisakyti priimti ieškovų R. Ž. ir V. Ž. bei M.-L. Ž. ieškinį atsakovui Lietuvos Respublikos Vyriausybei dėl žalos atlyginimo.

9Grąžinti ieškinį ir jo priedus jį padavusiam asmeniui.

10Išaiškinti teisę pareikšti ieškinį Vilniaus miesto 2 apylinkės teisme arba Kauno miesto apylinkės teisme.

11Nutartis per septynias dienas nuo nutarties patvirtintos kopijos įteikimo dienos skundžiama Vilniaus apygardos teismui skundą paduodant per Vilniaus m. 3 apylinkės teismą.

Proceso dalyviai