Byla 2-2641-884/2018
Dėl materialinio išlaikymo vaikui priteisimo, jo gyvenamosios vietos ir bendravimo su nepilnamečiu vaiku nustatymo, išvadą teikianti institucija Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius

1Plungės apylinkės teismo Skuodo rūmų teisėja Skaistė Valinskytė,

2sekretoriaujant posėdžių sekretoriui Šarūnui Dargiui,

3viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės V. D. ieškinį atsakovui J. S. dėl materialinio išlaikymo vaikui priteisimo, jo gyvenamosios vietos ir bendravimo su nepilnamečiu vaiku nustatymo, išvadą teikianti institucija Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius.

4Teismas

Nustatė

5ieškovė prašė nustatyti vaiko A. S., gim. ( - ), gyvenamąją vietą su ieškove jos pasirinktoje gyvenamojoje vietoje, priteisti iš atsakovo išlaikymą vaikui periodinėmis išmokomis po 300 Eur kas mėnesį nuo 2018 m. birželio 5 d. iki vaiko pilnametystės, išlaikymo sumą indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją, vaiko lėšų tvarkytoja uzufrukto teise skirti ieškovę bei nustatyti, kad atsakovas su dukra galės netrukdomai bendrauti ir dalyvauti jos auklėjime laikantis bendrųjų moralės normų. Nurodė, kad nuo 2008 metų su atsakovu pradėjo gyventi ir vesti bendrą ūkį, ( - ) gimė dukra A. S., atsakovas pripažino tėvystę. Nuo 2017 metų lapkričio mėn. kartu nebegyvena, bendro ūkio nebetvarko. Nustojus kartu gyventi, atsakovas vaikui geruoju moka materialinį išlaikymą, kiekvieną mėnesį po 250 Eur. Atsakovas šiuo metu dirba užsienyje, jo pajamos yra didelės, skolinių įsipareigojimų neturi, todėl galėtų skirti vaiko išlaikymui po 300 Eur kiekvieną mėnesį iki dukters pilnametystės.

6Teismo posėdyje ieškovė nedalyvavo, pateikė prašymą bylą nagrinėti jai nedalyvaujant.

7Atsakovas atsiliepimu į ieškinį prašė ieškovės ieškinį tenkinti visiškai ir bylą nagrinėti jam nedalyvaujant.

8Išvadą teikiančios institucijos atstovė teikė išvadą, kad vaiko gyvenamoji vieta būtų nustatyta su vaiko motina ir prašė bylą nagrinėti atstovui nedalyvaujant.

9Ieškinys tenkintinas.

10Šalių nepilnametės dukros gyvenamoji vieta nustatytina su ieškove, nes ir šiuo metu ji gyvena pas ieškovę, kuri vaiku rūpinasi, jį prižiūri (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 3.169 straipsnis).

11Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus (CPK 192 straipsnio 1 dalis). Nustatant išlaikymo nepilnamečiui vaikui priteisimo dydį, būtina vadovautis CK 3.3 straipsnyje numatytu prioritetinės vaikų teisių ir interesų apsaugos ir gynimo principu bei Civilinio kodekso 3.192 straipsnio 2 dalyje įtvirtintu proporcingumo tarp vaikų poreikių bei jų tėvų turtinės padėties principu. Vaikų išlaikymo dydis nulemtas išlaikymo instituto paskirties - sudaryti vaikams tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jų visapusiškam ir harmoningam vystymuisi. Būtinoms vaiko vystymosi sąlygoms sudaryti turi būti patenkinti vaiko poreikiai maistui, aprangai, būstui, sveikatai, mokslui, poilsiui, laisvalaikiui, kultūriniam ir kitokiam ugdymui. Atsakovas gimimo liudijime įrašytas A., gim. ( - ), tėvu, jis turi tėvo teises ir pareigas, šalys gyvena atskirai, abu tėvai privalo išlaikyti savo nepilnamečius vaikus, todėl iš atsakovo priteistinas išlaikymas vaikui. Atsakovas atsiliepime į ieškinį nurodė, kad sutinka dukrai teikti išlaikymą periodinėmis išmokomis po 300 Eur kas mėnesį. Įvertinus aukščiau išdėstytus principus, atsižvelgiant į vaiko būtinus poreikius, šalių turtinę padėtį, darytina išvada, kad ieškovės reikalavimas priteisti iš atsakovo nepilnametei dukrai išlaikymą yra pagrįstas, todėl tenkintinas. Iš atsakovo nepilnametės dukros išlaikymui priteistina po 300 Eur kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis iki dukros pilnametystės, šią sumą indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją (CK 3.194 straipsnio 1 dalis, 3.196 straipsnio 1 dalies 1 punktas, 3.208 straipsnis). Ieškovė prašė išlaikymą priteisti nuo 2018 m. birželio 5 d. atsakovas su tuo sutiko, todėl išlaikymas priteistinas nuo minėtos datos.

12Išlaikymo lėšų tvarkytoja uzufrukto teise skirtina ieškovė, kuriais išaiškintina, kad vaikui skirtas išlaikymas privalo būti naudojamas išimtinai vaiko interesams tenkinti (CK 3.190 straipsnis, 3.203 straipsnis).

13Įstatyme nustatyta, kad tėvas ar motina, negyvenantys kartu su vaiku, turi teisę ir pareigą bendrauti su vaiku ir dalyvauti jį auklėjant (CK 3.170 straipsnio 1 dalis), tėvas ar motina, su kuriuo gyvena vaikas ir su kuriuo nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, turi nekliudyti antrajam iš tėvų bendrauti su vaiku ir dalyvauti jį auklėjant (CK 3.170 straipsnio 4 dalis). Kadangi ginčo tarp šalių nėra, bendravimo su vaiku ir dalyvavimo jį auklėjant tvarkos teismas nenustato (CK 3.170 straipsnio 3 dalis), todėl teismo sprendimo rezoliucinėje dalyje tai ir konstatuotina, o ieškovės prašymas nustatyti, kad atsakovas su dukra Adrija gali netrukdomai bendrauti ir dalyvauti jos auklėjime laikantis bendrųjų moralės nuostatų, į teismo rezoliucinę dalį neįtrauktinas.

14Iš civilinės bylos medžiagos nustatyta, kad ieškovė pateikusi ieškinį sumokėjo 100 Eur žyminio mokesčio, atsižvelgiant į tai, kad ieškinys tenkintinas visiškai iš atsakovo priteistinos ieškovės patirtos bylinėjimosi išlaidos, t. y. 100 Eur žyminio mokesčio (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK)79 straipsnis, 93 straipsnio 1 dalis).

15Sprendimo dalis dėl materialinio išlaikymo priteisimo vykdytina skubiai (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 282 straipsnio 2 dalies 1 punktas).

16Teismas, vadovaudamasis CPK 268, 270 straipsniais,

Nutarė

17ieškinį tenkinti.

18A. S., gim. ( - ), gyvenamąją vietą nustatyti su motina V. D. jos pasirinktoje gyvenamojoje vietoje.

19Priteisti iš J. S., asmens kodas ( - ) išlaikymą dukrai A. S., asmens kodas ( - ) po 300 Eur (tris šimtus eurų) kas mėnesį, išlaikymo sumą indeksuojant kasmet Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją, nuo 2018 m. birželio

205 d. iki vaiko pilnametystės.

21Paskirti V. D., asmens kodas ( - ) A. S. skirtų lėšų tvarkytoja.

22Konstatuoti, kad, nesant ginčo tarp šalių, bendravimo su vaiku ir dalyvavimo jį auklėjant tvarka nenustatoma.

23Priteisti iš J. S. 100 Eur (vieną šimtą eurų) bylinėjimosi išlaidų, V. D..

24Sprendimo dalį dėl išlaikymo priteisimo vykdyti skubiai.

25Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Plungės apylinkės teismo Skuodo rūmus.

Proceso dalyviai
1. Plungės apylinkės teismo Skuodo rūmų teisėja Skaistė Valinskytė,... 2. sekretoriaujant posėdžių sekretoriui Šarūnui Dargiui,... 3. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės V. D.... 4. Teismas... 5. ieškovė prašė nustatyti vaiko A. S., gim. ( - ), gyvenamąją vietą su... 6. Teismo posėdyje ieškovė nedalyvavo, pateikė prašymą bylą nagrinėti jai... 7. Atsakovas atsiliepimu į ieškinį prašė ieškovės ieškinį tenkinti... 8. Išvadą teikiančios institucijos atstovė teikė išvadą, kad vaiko... 9. Ieškinys tenkintinas.... 10. Šalių nepilnametės dukros gyvenamoji vieta nustatytina su ieškove, nes ir... 11. Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus (CPK 192... 12. Išlaikymo lėšų tvarkytoja uzufrukto teise skirtina ieškovė, kuriais... 13. Įstatyme nustatyta, kad tėvas ar motina, negyvenantys kartu su vaiku, turi... 14. Iš civilinės bylos medžiagos nustatyta, kad ieškovė pateikusi ieškinį... 15. Sprendimo dalis dėl materialinio išlaikymo priteisimo vykdytina skubiai... 16. Teismas, vadovaudamasis CPK 268, 270 straipsniais,... 17. ieškinį tenkinti.... 18. A. S., gim. ( - ), gyvenamąją vietą nustatyti su motina V. D. jos... 19. Priteisti iš J. S., asmens kodas ( - ) išlaikymą dukrai A. S., asmens kodas... 20. 5 d. iki vaiko pilnametystės.... 21. Paskirti V. D., asmens kodas ( - ) A. S. skirtų lėšų tvarkytoja.... 22. Konstatuoti, kad, nesant ginčo tarp šalių, bendravimo su vaiku ir dalyvavimo... 23. Priteisti iš J. S. 100 Eur (vieną šimtą eurų) bylinėjimosi išlaidų, V.... 24. Sprendimo dalį dėl išlaikymo priteisimo vykdyti skubiai.... 25. Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas...