Byla 2-15794-886/2012
Dėl globos nustatymo ir globėjo skyrimo neveiksnia pripažintai J. Z., išvadą teikianti institucija Kauno miesto savivaldybės administracijos Savivaldybės gydytojo tarnyba, suinteresuotas asmuo J. Z

1Kauno miesto apylinkės teismo teisėja Laima Kriaučiūnaitė, sekretoriaujant Renatai Paliokaitei, dalyvaujant pareiškėjai L. J. S., išvadą teikiančios institucijos Kauno miesto savivaldybės administracijos Savivaldybės gydytojo tarnybos atstovei Hertai Gurskaitei,

2viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal pareiškėjos L. J. S. pareiškimą dėl globos nustatymo ir globėjo skyrimo neveiksnia pripažintai J. Z., išvadą teikianti institucija Kauno miesto savivaldybės administracijos Savivaldybės gydytojo tarnyba, suinteresuotas asmuo J. Z.,

Nustatė

3Kauno miesto apylinkės teismas, 2012 m. rugpjūčio 31 d. sprendimu pripažinęs neveiksnia J. Z., gim. 1927-04-08 (civ.byla Nr. 2-4321-886/2012), savo iniciatyva 2012-08-31 nutartimi pradėjo bylos dėl globos nustatymo ir globėjo paskyrimo nagrinėjimą, globos institucijai pavedė pateikti išvadą, atitinkančią CPK 506 straipsnio 2 dalies reikalavimus.

4Byla išnagrinėta nedalyvaujant suinteresuotam asmeniui J. Z., kuriai apie posėdžio datą, laiką ir vietą pranešta teismo šaukimu (62 b.l.). Teismo psichiatrijos ekspertizės 2012-06-12 akte nurodyta, kad J. Z. dalyvauti teismo posėdyje dėl sunkios somatinės ir psichinės būsenos nerekomenduojama (35-36 b.l.).

5Kauno miesto savivaldybės administracijos Savivaldybės gydytojo tarnyba pateikė išvadą (11-12 b.l.), kurioje nurodo, kad teismo sprendimu pripažinta neveiksnia J. Z. šiuo metu prižiūri jos dukra pareiškėja L. J. S.. Kita J. Z. dukra I. B. beveik 15 metų gyvena Vokietijoje, yra ten sukūrusi šeimą, motinos priežiūra nesirūpina. J. Z. sutuoktinis yra miręs. J. Z. dėl savo sveikatos būklės pati savimi pasirūpinti negali, jai nustatytina globa ir paskirtinas globėjas. Išvadoje siūloma globėja skirti jos dukterį L. J. S., kuri jau ilgą laiką prižiūri savo motiną ir ja rūpinasi. Pati pareiškėja sutinka būti globėja, jos sveikatos būklė leidžia vykdyti globėjos pareigas. J. Z. objektyvios nuomonės dėl globėjo skyrimo išreikšti negali. Pareiškėjos sutuoktinis R. S. neprieštarauja, kad jo žmona būtų neveiksnios motinos globėja. Kitų artimų giminaičių, pareiškusių norą globoti J. Z., nėra.

6J. Z. nustatytina globa, jai paskirtinas globėjas.

7Teismo posėdžio metu išklausius pareiškėjos paaiškinimų, išvadas teikiančios institucijos atstovės išvados ir ištyrus byloje surinktus rašytinius įrodymus, matyti, kad yra teisinis pagrindas J. Z. skirti globą kaip neveiksniam asmeniui. Globa yra nustatoma siekiant įgyvendinti, apsaugoti ir apginti neveiksnaus fizinio asmens teises ir interesus (CK 3.238 straipsnio 1 dalis).

8Teismas, spręsdamas dėl asmens, skirtino J. Z. globėju, atsižvelgia į tai, kad jos dukra L. J. S. rūpinasi savo motina ir ją prižiūri ilgą laiką. Kitas artimas giminaitis J. Z. dukra I. B. savo nuomonės dėl motinos globos nėra pareiškusi. Išvadą teikiančios institucijos nuomone, pareiškėja galės tinkamai atlikti globėjos pareigas (11-12, 34-35 b.l.). Iš teismo surinktų duomenų apie asmens, rekomenduojamo paskirti globėju, teistumą ir administracinius teisės pažeidimus (CPK 506 straipsnio 3 dalis), matyti, kad L. J. S. nėra teista ir nėra bausta už administracinius teisės pažeidimus (29,30 b.l.). Pareiškėjos sutuoktinis R. S. yra pateikęs rašytinį sutikimą dėl jos paskyrimo savo motinos globėja (21 b.l.). Kitų artimųjų, galinčių būti J. Z. globėjais nėra. Įvertinęs šias aplinkybes, teismas laiko, kad L. J. S. yra vienintelis ir tinkamas asmuo, galintis globoti neveiksnią J. Z..

9Teismas, atsižvelgdamas į visas šias teisiškai reikšmingas aplinkybes, į L. J. S. sutikimą būti savo motinos globėja, ir į tai, kad byloje nėra įrodymų, dėl ko ji negalėtų būti paskirta globėja, daro išvadą, kad yra teisinis ir faktinis pagrindas ją skirti J. Z. globėja (CK 3.242 straipsnio 3 dalis, CPK 507 straipsnio 4 dalis).

10Teismo paskirtai globėjai L. J. S. išaiškinama, kad asmens globa apima ir asmens turto globą, taip pat išaiškinamos globėjos teisės ir pareigos (CPK 508 straipsnio 4 dalis): 1) įgyvendinti ir ginti neveiksnaus asmens teises ir interesus be specialaus pavedimo; 2) sudaryti atstovaujamojo neveiksnaus asmens vardu sandorius (CK 3.240 straipsnis); 3) privalo informuoti globos instituciją apie savo adreso pasikeitimą (CK 3.243 straipsnio 5 dalis); 4) privalo neveiksnaus asmens turtą ir jo duodamas pajamas naudoti išimtinai neveiksnaus asmens interesais; 5) sandoriams, kurių suma didesnė nei 5000 litų, sudaryti privalo gauti išankstinį teismo leidimą; 6) visais atvejais privalo gauti išankstinį teismo leidimą, jeigu nori parduoti, dovanoti ar kitokiu būdu perleisti globotinio nekilnojamąjį turtą ar daiktines teises, jį išnuomoti, perduoti neatlygintinai naudotis, įkeisti ar kitokiu būdu suvaržyti teises į nekilnojamąjį daiktą ar daiktines teises, taip pat sudaryti bet kokį sandorį, jeigu dėl šio sandorio globotinio turtas sumažėtų ar būtų perleistos ar suvaržytos globotinio daiktinės teisės; 7) globėjas negali sudaryti sandorių su globotiniu, išskyrus atvejus, kai turtas globotiniui yra dovanojamas ar perduodamas neatlygintinai naudotis, jeigu tai atitinka globotinio interesus (CK 3.244 straipsnis).

11Teismas, vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso 508 straipsnio 1, 3 dalimis,

Nutarė

12Nustatyti globą J. Z. (asmens kodas ( - ) gyv. ( - ).

13J. Z. (asmens kodas ( - ) globėja paskirti L. J. S. (asmens kodas ( - ) gyv. ( - ), Kaunas).

14Nutartis per septynias dienas gali būti skundžiama Kauno apygardos teismui per Kauno miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai