Byla 2-4092-845/2012
Dėl neturtinės žalos priteisimo priėmimo klausimą

1Vilniaus miesto 3 apylinkės teismo teisėja Lijana Visokavičienė, spręsdama ieškovo R. Ž. ir V. Ž. bei Marijos-L. Ž., atstovaujamų įstatyminio atstovo R. Ž., ieškinio pareikšto atsakovui Lietuvos Vyriausybei dėl neturtinės žalos priteisimo priėmimo klausimą,

Nustatė

2ieškovas R. Ž., atstovaudamas taip pat ir nepilnamečių ieškovių, dukrų V. Ž. ir Marijos L. Ž. interesus, kreipėsi į teismą su ieškiniu, kuriuo prašo pranešti atitinkamoms institucijoms ir pareigūnams apie akivaizdžius pažeidimus, perduodant iš varžytinių neparduotą turtą kreditoriui, pranešti generaliniam prokurorui apie šiuos akivaizdžius nusikalstamų veikų požymius, priteisti iš valstybės ieškovo R. Ž. bei dukrų V. Ž. ir Marijos L. Ž. naudai 350 000 Lt neturtinei žalai atlyginti, taip pat 10 proc. metinių palūkanų.

3Ieškinį atsisakytina priimti.

4Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 29 straipsnyje nustatyta, kad ieškinys juridiniam asmeniui pareiškiamas jo buveinės vietos teismui. CPK 30 straipsnio 7 dalyje nustatyta, kad ieškinys dėl žalos, atsiradusios dėl neteisėtų teisėjo ar teismo veiksmų gali būti pareiškiamas taip pat pagal ieškovo gyvenamąją vietą.

5Ieškovas reiškia reikalavimą priteisti jam neturtinę žalą, kurį grindžia neteisėtais teisėjos veiksmais. Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso (toliau – CK) 6.272 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad atsakomybė už žalą, atsiradusią dėl neteisėtų teisėjo veiksmų, tenka valstybei. Todėl atsakovu šioje byloje yra valstybė. CK 6.273 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad bylose dėl žalos atlyginimo, kai žalą privalo atlyginti valstybė, valstybei atstovauja Vyriausybė arba jos įgaliota institucija. Vyriausybė 2001-07-26 nutarimu Nr. 932 „Dėl atstovavimo valstybei bylose dėl žalos atlyginimo“, vadovaudamasi CK 6.273 straipsnio 1 dalimi, įgaliojo Teisingumo ministeriją atstovauti valstybei bylose, kai žala atsirado dėl teisėjo ar teismo neteisėtų veiksmų. Todėl šiuo atveju valstybei atstovauti turi Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerija. Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerijos buveinė yra Gedimino pr. 30, Vilniuje. Pagal Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos apeliacinio teismo, apygardų teismų įsteigimo, apygardų ir apylinkių teismų veiklos teritorijų nustatymo bei Lietuvos Respublikos prokuratūros reformavimo“ 7 straipsnio 3 dalį Teisingumo ministerijos buveinės vieta priskirta Vilniaus miesto 2 apylinkės teismo veiklos teritorijai. Todėl ieškovo ieškinys teismingas valstybei atstovaujančios institucijos buveinės vietos teismui - Vilniaus miesto 2 apylinkės teismui arba ieškovo gyvenamosios vietos teismui (CPK 29 straipsnis, 30 straipsnio 7 dalis).

6Tokiu būdu ieškinį priimti atsisakoma CPK 137 str. 2 d. 2 p. pagrindu kaip neteismingą; ieškovui išaiškintina, kad su ieškiniu jis turi teisę kreiptis į Vilniaus miesto 2 apylinkės teismą arba į Kauno miesto apylinkės teismą.

7Vadovaudamasis CPK 137 str. 2 d. 2 p., 290, 291 str. teismas

Nutarė

8atsisakyti priimti ieškovo R. Ž. ir V. Ž. bei Marijos-L. Ž., atstovaujamų įstatyminio atstovo R. Ž. ieškinį atsakovui Lietuvos Vyriausybei dėl neturtinės žalos atlyginimo.

9Atsisakytą priimti ieškinį kartu su pateiktais priedais grąžinti ieškovui R. Ž..

10Išaiškinti ieškovui R. Ž., jog su ieškiniu jis turi teisę kreiptis į Vilniaus miesto 2 apylinkės teismą, esantį Laisvės pr. 79A, Vilniuje, arba į Kauno miesto apylinkės teismą, esantį Laisvės al. 103, Kaune.

11Nutartis per 7 dienas nuo nutarties kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto 3 apylinkės teismą.

Proceso dalyviai