Byla 2-1799-285/2013
Dėl fizinio asmens R. G. pripažinimo neveiksnia, suinteresuotas asmuo byloje J. R., išvadą teikianti institucija - Kauno miesto savivaldybės administracijos Savivaldybės gydytojo tarnyba

1Kauno apylinkės teismo teisėja Janina Narkevičiūtė, sekretoriaujant Renatai Spirinai, dalyvaujant pareiškėjos Kauno apygardos prokuratūros prokurorei Solveigai Gradzevičienei, suinteresuotam asmeniui J. R. ir išvadą teikiančios institucijos Kauno miesto savivaldybės administracijos Savivaldybės gydytojo tarnybos atstovei G. J.,

2viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal pareiškėjo Kauno apygardos prokuratūros pareiškimą dėl fizinio asmens R. G. pripažinimo neveiksnia, suinteresuotas asmuo byloje J. R., išvadą teikianti institucija - Kauno miesto savivaldybės administracijos Savivaldybės gydytojo tarnyba,

Nustatė

3Pareiškėja Kauno apygardos prokuratūra prašo pripažinti neveiksnia R. G., gim. ( - ). Teismo posėdžio metu pareiškėjo atstovė nurodė, kad pareiškimą palaiko pilnai ir prašo jį patenkinti. Paaiškino, kad R. G. diagnozuota kraujagyslinė demencija, nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, konstatuotas psichikos sutrikimas, jai reikalinga globa, todėl ginant jos interesus reikia ją pripažinti neveiksnia.

4Suinteresuotas asmuo J. R. teismo posėdyje nurodė, jog jos teta R. G. dėl ligos ir psichinės būklės yra neprieinama kontaktui, nesugeba savimi pasirūpinti, tvarkyti buities reikalų, negali suprasti savo veiksmų reikšmės ir jų valdyti, jai reikalinga pastovi priežiūra ir slauga. R. G. vaikų neturi, sutuoktinis miręs, todėl ji rūpinasi savo teta R. G., ją prižiūrėti ir sutinka būti globėja.

5Asmuo, kurį prašoma pripažinti neveiksniu R. G. teismo posėdyje nedalyvavo, apie teismo posėdžio vieta ir laiką pranešta teismo pranešimu ( 34 b.l.). 2013m. sausio 8d. Teismo psichiatrijos ekspertizė akto Nr. 83TPK-8/2013, išvadoje nurodyta, kad R. G. negali dalyvauti teismo posėdyje dėl somatinės būklės ir psichikos sutrikimo pobūdžio (30-21b.l.). Įvertinus šias aplinkybes, byla nagrinėjama R. G. nedalyvaujant (CPK 464 straipsnio 2 dalis).

6Išvadą teikiančios institucijos Kauno miesto savivaldybės administracijos Savivaldybės gydytojo tarnybos atstovė teismo posėdžio metu prašė pareiškimą tenkinti, nes yra atlikta teismo psichiatrinė ekspertizė, kurios išvadoje nurodyta, jog dėl psichikos sutrikimo R. G. negali suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti.

7Pareiškimas tenkintinas.

8Nustatyta, kad R. G., gim. ( - ) ) yra neįgali, jai nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis (7 b.l.). Iš medicininių dokumentų išrašų matyti, kad R. G. serga širdies liga, diagnozuota kraujagyslinė demencija. Nuo 2011-11-17 gydytojų įrašuose atžymima, kad R. G. būklė sunki, dezorientuota, pati judėti negali, priverstinė gulinti padėtis, savarankiškai gyventi bei tinkamai savimi pasirūpinti negali. Teismo psichiatrijos ekspertizė akto Nr. 83TPK-8/2013, surašyto 2013m. sausio 8d., išvadose nurodyta, kad R. G. konstatuotas psichikos sutrikimas: F01.8. Kita kraujagyslinė demencija; dėl psichikos sutrikimo pobūdžio ji negali suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti; dėl somatinės būklės, psichikos sutrikimo pobūdžio R. G. negali dalyvauti teismo posėdyje ir duoti paaiškinimų. Iš nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašo matyti, kad R. G. nuosavybės teise priklauso butas, ( - ).

9Fizinis asmuo, kuris dėl psichinės ligos ar silpnaprotystės negali suprasti savo veiksmų reikšmės ar jų valdyti, gali būti teismo tvarka pripažintas neveiksniu (CK 2.10 str.).

10Pareiškėjos atstovės, suinteresuoto asmens ir išvadą duodančios institucijos Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Savivaldybės gydytojo tarnybos atstovės paaiškinimai, 2013-01-08 teismo psichiatrinės ekspertizės aktas Nr.83TPK-8/2013 ir kiti rašytiniai įrodymai rodo, kad yra pakankamas pagrindas pripažinti R. G., neveiksnia, nes ji serga psichikos sutrikimu (F01.8.), kita kraujagysline demencija, dėl ko negali suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti, todėl pareiškimas tenkintinas – R. G., ( - ), pripažintina neveiksnia

11( CK 2.10 str. 1d., CPK 177, 185, 218 str.).

12Asmenį pripažinus neveiksniu, teismo iniciatyva pradėtina byla dėl globos šiam asmeniui nustatymo ir globėjo bei turto administratoriaus paskyrimo. Dėl to priimtina teismo nutartis (CPK 505 straipsnio 1 dalis, 506 straipsnio 1 dalis).

13Teismas, vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso 263-268, 468 straipsniais,

Nutarė

14Pareiškimą tenkinti.

15Pripažinti neveiksnia R. G asmens kodas ( - ) , gyvenančią ( - ) ).

16Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Kauno apylinkės teismą.

Proceso dalyviai