Byla 2-498-630/2012
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, suinteresuotaisiais asmenimis byloje esant V. K., V. M., J. M., D. M., A. M., Valstybinei mokesčių inspekcijai

1Šakių rajono apylinkės teismo teisėja Lina Antanaitienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjos E. M. pareiškimą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, suinteresuotaisiais asmenimis byloje esant V. K., V. M., J. M., D. M., A. M., Valstybinei mokesčių inspekcijai, ir

Nustatė

2pareiškėja prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad ji yra K. K., Zigmo, asmens kodas ( - ) dukterėčia, o K. K. yra jos teta, tai yra jos tėvo V. K. sesuo. Pareiškime pareiškėja nurodė ir pareiškėjos atstovas teismo posėdžio metu paaiškino, kad pareiškėjos tėvas V. K. ir K. K. yra brolis ir sesuo, kilę iš bendrų tėvų – Z. K. ir A. K., tačiau archyvuose nėra išlikę pareiškėjos tėvo V. K. gimimo dokumentai. Giminystės ryšį patvirtina byloje pateikti rašytiniai įrodymai- K. K. socialinės kilmės pažymėjimas, kuriame nurodyta, kad ji turėjo 1932 m. gimusį brolį V., Lietuvos TSR VRM archyvinė pažyma apie šeimos ištrėmimą, kurioje nurodoma šeimos sudėtis – tėvai Z. ir A. ir jų vaikai – K. ir V.

3Suinteresuotasis asmuo V. M. neprieštaravo juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymui.

4Suinteresuotieji asmenys V. K., J. M., D. M. ir A. M. neprieštaravo juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymui, prašė bylą nagrinėti jiems nedalyvaujant.

5Suinteresuotais asmuo Valstybinė mokesčių inspekcija prašė bylą nagrinėti jai nedalyvaujant ir pareiškėjai pasinaudoti ikiteismine tvarka kreipiantis į civilinė metrikacijos įstaigą dėl dokumentų atkūrimo.

6Pareiškimas tenkintinas visiškai.

7Kadangi fakto nustatymas sukuria teisines pasekmes ir kita tvarka pareiškėja negali kitokia tvarka gauti tuos faktus patvirtinančių dokumentų bei įgyvendinti savo teisių paveldėti pagal įstatymą, todėl juridinis faktas nustatytinas teismo keliu (Lietuvos Respublikos CPK 444 str. 2 d. 1 p.). Giminystė yra kraujo ryšys tarp asmenų, kilusių vienas iš kito arba iš bendro protėvio ( CK 3.130 straipsnio 1 dalis). Mirusių asmenų giminystės santykių faktas gali būti nustatomas teisme iš karto, nesikreipiant į civilinės metrikacijos įstaigą.

8Iš pareiškėjos atstovo paaiškinimų ir kitų byloje esančių rašytinių įrodymų nustatyta, jog pareiškėja yra K. K., Z. dukterėčia, o K. K. yra jos teta, tai yra jos tėvo V. K. sesuo. Iš Lietuvos valstybės istorijos archyvo pažymų nustatyta, jog archyvuose neišlikęs pareiškėjos tėvo V. K. gimimo akto įrašas, todėl nėra tiesioginių giminystės įrodymų. Giminystės ryšį patvirtina byloje pateikti išvestiniai rašytiniai įrodymai- K. K. socialinės kilmės pažymėjimas, kuriame nurodyta, kad ji turėjo 1932 m. gimusį brolį V., Lietuvos TSR VRM archyvinė pažyma apie šeimos ištrėmimą, kurioje nurodoma šeimos sudėtis – tėvai Z. ir A. ir jų vaikai – K. ir V.

9Aukščiau nurodytos aplinkybės suteikia pakankamą pagrindą pripažinti giminystės santykių faktą, neprieštaraujant suinteresuotiesiems asmenims, pareiškimas tenkintinas visiškai.

10Remdamasis tuo, kas išdėstyta ir vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 268 str. 5 d., 444-448 str., teismas

Nutarė

11pareiškimą tenkinti visiškai.

12Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad pareiškėja E. M., asmens kodas ( - ) yra K. K., Z., asmens kodas ( - ) mirusios ( - ), dukterėčia, o K. K. yra jos teta, tai yra jos tėvo V. K. sesuo.

13Faktas nustatytas dėl turto paveldėjimo.

14Sprendimas per 30 dienų nuo priėmimo gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui, padavus apeliacinį skundą per Šakių rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai