Byla e2-73-620/2020
Dėl santuokos nutraukimo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, atsakovas R. B., tretieji asmenys, nepareiškiantys savarankiškų reikalavimų AS „Citadele banka“ Lietuvos filialas, UAB „SB lizingas“, institucija teikianti išvadą byloje Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius

1Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmų teisėja Loreta Kukelkienė, dalyvaujant teismo posėdžio sekretorei Jūratei Meiluvienei, ieškovei K. B., jos atstovui advokatui M. B., atsakovui R. B., jo atstovei advokato padėjėjai R. H. , institucijos teikiančios išvadą byloje atstovei L. R.,

2uždarame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės K. B. ieškinį dėl santuokos nutraukimo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, atsakovas R. B., tretieji asmenys, nepareiškiantys savarankiškų reikalavimų AS „Citadele banka“ Lietuvos filialas, UAB „SB lizingas“, institucija teikianti išvadą byloje Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyrius.

3Teismas

Nustatė

4Ieškovė pateiktame ieškinyje nurodė ir ji bei jos atstovas teisme paaiškino, kad su atsakovu R. B. susituokė ( - ) Rokiškio rajono savivaldybės administracijos civilinės metrikacijos skyriuje, įrašo Nr.149. Su atsakovu turi nepilnametį vaiką, t.y. sūnų R. B., gim. ( - ), a.k( - ) Pageidauja, jog jos su atsakovu santuoką teismas nutrauktų dėl abiejų sutuoktinių kaltės. Su atsakovu nuo 2018 m. gegužės 5 d. negyvena kartu, nebetvarko bendro ūkio bei negyvena santuokinio gyvenimo. Santuokos nutraukti bendru sutuoktinių sutikimu jai nepavyko. Nurodė, jog santuoka iširo dėl jų skirtingų charakterių, tarpusavio nesutarimų, skirtingų požiūrių į šeimą, gyvenimo vertybes. Yra ir kitų santuokos iširimo priežasčių, tačiau ji neturi įrodymų jiems pagrįsti, todėl nekelia atsakovo kaltės klausimo.

5Ieškovė nurodė, jog yra tvirtai įsitikinusi, jog šiuo metu nėra jokių galimybių, kad vėl su atsakovu pradės gyventi kartu, ar atkurs santuoką, todėl patvirtino, jog termino susitaikyti nustatymas iš esmės prieštarautų jos ir atsakovo interesams, todėl teismą prašė tokio termino nenustatyti.

6Remdamasi išdėstytomis aplinkybėmis, prašė teismą jos su atsakovu santuoką nutraukti dėl abiejų sutuoktinių kaltės, sprendime nenurodant konkrečių faktų, patvirtinančių vieno ar abiejų sutuoktinių kaltę dėl santuokos nutraukimo, o tik konstatuojant, kad santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės.

7Nurodė, jog santuokos metu nėra įgiję bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto. Santuokos metu yra įgiję šią bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise priklausančią transporto priemonę- automobilį AUDI A4, valst. Nr. ( - ) vertė — 2000 Eur, įregistruotą R. B. vardu. Santuokos metu yra įgiję šiuos bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise priklausančius kilnojamuosius namų apyvokos daiktus, t.y. šaldytuvą BEKO ( - ), 300 Eur vertės ir langų valymo robotą WINBOT W950, 300 Eur vertės. Daugiau kokio nors kito vertingo dalintino ir nepasidalinto turto neturi.

8Pažymėjo, jog nors aukščiau nurodytas automobilis buvo įgytas santuokos metu, tačiau už R. B. asmenines lėšas, todėl sutiko, jog po santuokos nutraukimo jis atitektų R. B. asmeninėn nuosavybėn. Santuokos metu įgyti aukščiau nurodyti namų apyvokos daiktai po jų išsiskyrimo liko pas atsakovą R. B., kuris jais naudojasi bei moka įmokas kreditoriui pagal vartojimo kredito sutartį, todėl sutiko, jog po santuokos nutraukimo jie atitektų atsakovui R. B..

9Santuokos metu yra įgiję šias prievoles kreditoriams: 2017-11-25 K. B. ir R. B. vardu yra sudaryta Vartojimo kredito sutartis Nr. VKB-2017-28460 su kreditoriumi AB „Citadele”, remiantis kuria buvo suteiktas 8000 Eur dydžio kreditas, negrąžinta kredito įmokų suma 2018-10-20 dienai — 6764,38 Eur;2018-04-09 R. B. vardu yra sudaryta Vartojimo kredito sutartis Nr.C804042546 su kreditoriumi UAB „SB lizingas", remiantis kuria R. B. suteiktas 877,48 Eur dydžio kreditas, negrąžinta kredito įmokų suma 2018-10-20 dienai - 438,73 Eur.

10Pažymėjo, jog paskolos suma pagal 2017-11-25, t.y. ieškovės K. B. ir atsakovo R. B. vardu sudarytą Vartojimo kredito sutartį Nr. VKB-2017-28460 buvo panaudota ne baldų pirkimui, o atsakovo R. B. asmeninėms reikmėms, tad kreditorinius įsipareigojimus pagal šią sutartį toliau privalo vykdyti vienas R. B. ,nurodant, kad tai nepakeičia atitinkamos sutarties sąlygų ir nepakeičia jų atsakomybės prieš kreditorių. Kadangi už gautą paskolą pagal 2018-04-09 R. B. vardu sudarytą Vartojimo kredito sutartį Nr. C804042546 įsigyti daiktai atitenka R. B., kreditorinius įsipareigojimus pagal šią sutartį toliau turi vykdyti vienas R. B., nurodant, kad tai nepakeičia atitinkamos sutarties sąlygų ir nepakeičia jų atsakomybės prieš kreditorių.

11Jų su atsakovu nepilnamečio vaiko R. B., gim. ( - ), a.k( - ) gyvenamoji vieta nustatytina su ieškove, kadangi ji vaiku nuolatos rūpinasi, prižiūri ir prie jos vaikas yra labiau prisirišęs. Atsakovas galės matytis su vaiku ir jį auklėti pagal teismo nustatytą bendravimo su vaiku tvarką. Prašo patvirtinti siūlomą bendravimo tvarką pereinamais laikotarpiais iki sūnui sueis treji, penkeri metai ir iki pilnametystės. Nurodė, jog teismo nustatytos laikinosios apsaugos priemonės dėl bendravimo su nepilnamečiu sūnumi (siūlo iki jam sueis treji metai) iš esmės tenkina, išskyrus tai, jog būtų pakankamas tėvo ir sūnaus bendravimas ne kiekvienos savaitės dvi dienas, o užtektų kas antrą savaitę ir savaitgaliais, sutinka su bendravimo tvarka švenčių dienomis. Paaiškino, jog nuo teismo nutarties dėl laikinųjų apsaugos priemonių priėmimo tėvas su sūnumi bendravo Skype programa, nes į namus tiesiogiai bendrauti neatvyko nei karto. Ieškovė laukdavo atsakovo, tačiau jis neatvyko, nurodydamas, jog sirgo, vėliau teismo posėdžio metu nurodė, kad jis psichologiškai dar nėra pasirengęs. Bendrauti per ryšio priemones ieškovei yra sunkiau užtikrinti, nes sunku išlaikyti tokio mažo vaiko dėmesį prie kompiuterio ekrano, be to jis pradeda liesti kompiuterio klaviatūrą, nelabai supranta ką mato per ekraną, todėl buvo sutarta, jog toks ryšys truktų trumpiau, maždaug 10-15 minučių. Per Kalėdas tėtis nebuvo atvykęs aplankyti vaiko. Ieškovė nurodė, kad ji pradės dirbti, todėl jai būtų sunku užtikrinti vaiko ir tėvo bendravimą darbo valandomis, todėl siūlo nustatyti jų bendravimą darbo dienomis nuo 18 iki 19 valandos , taip pat sutrumpinti d punkte numatytą bendravimą prieinamomis ryšio priemonėmis , nes tokio amžiaus vaikas negali išlaikyti ir skirti tiek dėmesio.

12Nurodė, kad šiuo metu dar nedirba, kadangi yra vaiko priežiūros atostogose, jos pajamos yra nedidelės. Sodra jai moka per mėnesį apie 220 Eur ir dar 50 Eur gauna vaiko išmoką.Prašydama nutraukti santuoką bendru sutarimu buvo sutarę, jog atsakovas vaikui teiks po 250 Eur kasmėnesinę periodinę išlaikymo sumą nuo 2018 m. lapkričio 1 d . iki vaiko pilnametystės, nors iki santuokos nutraukimo bylos užvedimo buvo žadėjęs, jog mokės vaikui po 300 Eur kas mėnesį. Iš pradžių ieškiniu tokios sumos ieškovė ir prašė, tačiau bylos nagrinėjimo metu duodama paaiškinimus ieškovė sutiko, kad atsakovas vaikui teiktų po 230 Eur kasmėnesinę periodinę išlaikymo sumą (su kuria sutiko atsakovas apklaustas teismo posėdžio metu) .Ieškovė taip pat pageidavo, jog atsakovas sumokėtų išlaikymo įsiskolinimą (t.y. teiktino ir teikto išlaikymo skirtumą) už laikotarpį nuo 2018 m. lapkričio 1 d. iki 2019 m. kovo 31 d., t.y. kadangi atsakovas 2018 m. gruodžio mėnesį vaiko išlaikymui pervedė 200 Eur, o 2019 m. sausio — kovo mėnesiais — po 150 Eur, įsiskolinimo suma už šį laikotarpį sudaro 350 Eur (prašo teismo šią sumą perskaičiuoti nuo sumažintos sumos, t.y. ne nuo 250 Eur, o nuo 230 Eur).

13Sudarant santuoką atsakovas pasiliko ikisantuokinę pavardę, o ji pasirinko sutuoktinio pavardę kaip bendrą pavardę. Po santuokos nutraukimo pageidauja pasilikti santuokinę pavardę „B.“.

14Teismo prašė :

15- ieškovės K. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) ir atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) santuoką, sudarytą ( - ) Rokiškio rajono savivaldybės administracijos civilinės metrikacijos skyriuje, įrašo Nr. 149, nutraukti dėl abiejų sutuoktinių kaltės;

16- po santuokos nutraukimo K. B. palikti santuokinę pavardę — B.;

17- santuokos metu įgytą bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise su atsakovu priklausantį turtą padalinti taip:

18automobilį AUDI A4, valst. Nr. ( - ) vertė -2000 Eur, įregistruotą R. B. vardu; šaldytuvą BEKO ( - ), 300 Eur vertės ir langų valymo robotą WINBOT W950, 300 Eur vertės, priteisti atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) asmeninėn nuosavybėn;

19-kreditorinius įsipareigojimus kreditoriui AB „Citadele" pagal 2017-11-25 K. B. ir R. B. vardu sudarytą Vartojimo kredito sutartį Nr. VKB-2017-28460, remiantis kuria suteiktas 8000 Eur dydžio kreditas, negrąžinta kredito įmokų suma 2018-10-20 dienai - 6764,38 Eur, priteisti vykdyti vienam R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) nurodant, jog tai nepakeičia atitinkamos sutarties sąlygų ir nepakeičia šalių atsakomybės prieš kreditorių;

20-kreditorinius įsipareigojimus kreditoriui UAB „SB lizingas" pagal 2018-04-09 R. B. vardu sudarytą Vartojimo kredito sutartį Nr. C804042546, remiantis kuria jam buvo suteiktas 877,48 Eur dydžio kreditas, negrąžinta kredito įmokų suma 2018-10-20 dienai - 438,73 Eur, priteisti vykdyti vienam R. B., gim. ( - ),a.k. ( - ) nurodant, jog tai nepakeičia atitinkamos sutarties sąlygų ir nepakeičia šalių atsakomybės prieš kreditorių;

21-nepilnamečio vaiko-sūnaus R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ),gyvenamąją vietą nustatyti kartu su jos motina ieškove K. B., gim. ( - ), a.k. ( - ), pavedant motinai faktinę vaiko globą bei suteikiant uzufrukto teisę tvarkyti jo turtą iki vaiko pilnametystės;

22- priteisti iš atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) vaikui R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ), išlaikymą periodinėmis išmokomis po 230 Eur (du šimtus trisdešimt eurų) kas mėnesį nuo 2019 m. balandžio 1 d. iki vaiko pilnametystės, išlaikymo sumą indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją bei 350 Eur išlaikymo įsiskolinimą už laikotarpį nuo 2018-11-01 iki 2019-03-31;

23- nustatyti atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) bendravimo su sūnumi R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) tvarką, numatant, jog:

241)

25laikotarpiu nuo teismo sprendimo, kuriuo patvirtinama ši bendravimo tvarka, įsiteisėjimo dienos iki 2021 m. gegužės 2 d.: R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku pagal tokią pačią 2019 m. lapkričio 29 d. teismo nutartimi patvirtintą laikiną bendravimo su nepilnamečiu sūnumi tvarką, ją patikslinant, jog atsakovas bendrauja su vaiku du kartus kas antrą savaitę antradienį ir ketvirtadienį tik nuo 18 iki 19 val., savaitgaliais kaip buvo numatyta ir taip pat sutrumpinti d punkte numatytą bendravimo trukmę prieinamomis ryšio priemonėmis;

262) laikotarpiu nuo 2021 m. gegužės 3 d. iki 2023 m. gegužės 2 d.:

27-R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku pirmąjį ir trečiąjį mėnesio sekmadienį, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos konkretaus sekmadienio 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., jeigu nesusitariama kitaip;

28- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv.Kalėdų antrą dieną (gruodžio 26 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Kalėdų antrą dieną (gruodžio 26 d.) 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., o lyginių metų Šv. Kalėdų pirmą dieną (gruodžio 25 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Kalėdų pirmą dieną (gruodžio 25 d.) 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., jeigu nesusitariama kitaip;

29- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv.Velykų pirmą dieną, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Velykų pirmą dieną 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., o lyginių metų Šv. Velykų antrą dieną, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Velykų antrą dieną 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., jeigu nesusitariama kitaip;

30- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną kartu su vaiko motina K. B. vaiko gyvenamojoje vietoje;

313) laikotarpiu nuo 2023 m. gegužės 3 d. iki R. B. pilnametystės:

32- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku pirmąjį ir trečiąjį mėnesio savaitgalį, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos tos savaitės šeštadienį 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos savaitės sekmadienio 19 val., jeigu nesusitariama kitaip;

33- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv.Kalėdų antrą dieną (gruodžio 26 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Kalėdų antrą dieną (gruodžio 26 d.) 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą, ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 19 val., o lyginių metų Šv. Kalėdų pirmą dieną (gruodžio 25 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Kalėdų pirmą dieną (gruodžio 25 d.) 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 19 val., jeigu nesusitariama kitaip;

34- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv.Velykų pirmą dieną, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Velykų pirmą dieną 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 19 val., o lyginių metų Šv. Velykų antrą dieną pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Velykų antrą dieną 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 19 val., jeigu nesusitariama kitaip;

35- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų gruodžio 31 d., pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos 17 val. ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki kitos dienos (sausio 1 d.) 19 val., jeigu nesusitariama kitaip;

36- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną pasiimant vaiką 13 valandą ir grąžinant tos pačios dienos 19 valandą, jei vaikas nenuspręs kitaip;

37- R. B. turi teisę praleisti kartu su vaiku 4 (keturias) savaites atostogų per vienerius kalendorinius metus, šį laiką su vaiku leidžiant dalinti į nepertraukiamus etapus, tačiau ne daugiau kaip 14 (keturiolika) dienų vienu etapu, pasiimant vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos pirmos atostogų dienos 10 val. ryto ir grąžinant vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą ne vėliau kaip iki paskutinės atostogų dienos 16 val., jeigu nesutariama kitaip. Šiomis atostogomis R. B. naudojasi apie pasirinktą atostogų laiką ir trukmę pranešdamas K. B. skambučiu ar raštu trumpąja žinute telefonu ( - ) arba el. paštu ( - ) ne vėliau kaip likus 14 (keturiolikai) kalendorinių dienų iki atostogų pradžios;

384) nuo teismo sprendimo, kuriuo patvirtinama ši bendravimo tvarka, įsiteisėjimo dienos iki R. B. pilnametystės galioja šios nuostatos:

39- jeigu šioje bendravimo su nepilnamečių R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl kokių nors priežasčių, nepriklausančių nuo R. B., bendravimas su vaiku nėra galimas (dėl jo ligos, kitų ypatingai svarbių aplinkybių, svarbių giminės švenčių, laidotuvių ar pan.), R. B. privalo apie tai informuoti K. B. skambučiu ar raštu trumpąja žinute telefonu ( - ) arba el. paštu ( - ) ne vėliau kaip 2 (dvi) kalendorines dienas prieš nustatytą bendravimo su vaiku laiką, nebent ši priežastis atsirastų vėliau;

40- jeigu šioje bendravimo su nepilnamečių R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl kokių nors priežasčių, nepriklausančių nuo K. B., bendravimas su vaiku nėra galimas (dėl jos ligos, vaiko ligos, užklasinių užsiėmimų, būrelių, kitų ypatingai svarbių aplinkybių, svarbių giminės švenčių, laidotuvių ar pan.), K. B. privalo apie tai informuoti R. B. skambučiu ar raštu trumpąja žinute telefonu Nr. ( - ) ar el. paštu, adresu: ( - ) ne vėliau kaip 2 (dvi) kalendorines dienas prieš nustatytą bendravimo su vaiku laiką, nebent ši priežastis atsirastų vėliau;

41- šalys privalo užtikrinti vienas kitam bendravimo telefonu su vaiku galimybes.

42Ieškovė taip pat prašė priteisti iš atsakovo valstybei jos patirtas bylinėjimosi išlaidas.

43Atsakovas R. B. pateikė atsiliepimą į ieškinį ir jis bei jo atstovė teismo posėdžio metu paaiškino, kad su ieškiniu sutinka iš dalies. Nurodė, jog šalys santuokinio gyvenimo negyvena ir bendro ūkio neveda nuo 2018-05-05.Mano, jog į jų kaip sutuoktinių santykius daug kišosi ieškovės motina, prašė remontuoti dukros butą, jį provokuodavo, todėl šiuo metu nenori vykti į ieškovės gyvenamąją vietą bendrauti su vaiku. Mano, jog dėl pašlijusių santykių yra kalti tiek jis, tiek ieškovė, todėl atsakovas sutiko su ieškinio reikalavimu ir prašo, kad Panevėžio apylinkės teismas konstatuotų, jog 2017 m. spalio 14 d. tarp ieškovės ir atsakovo sudaryta santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, nedetalizuojant faktinėmis aplinkybėmis CK 3.61 straipsnio pagrindu.

44Atsakovas sutiko ir su ieškovės reikalavimu , jog po santuokos nutraukimo atsakovui R. B. būtų palikta jo prigimtinė pavardė – B., o ieškovei K. B. - jos santuokinė pavardė – B.

45Atsakovas sutiko su ieškinio reikalavimu ir prašė šalių nepilnamečio vaiko gyvenamąją vietą nustatyti su atsakove.

46Atsakovas nurodė, jog ieškovė ieškiniu prašė priteisti 250 Eur išlaikymą vaikui. Atsakovas, įvertinęs potencialius nepilnamečio vaiko poreikius, savo turtinę padėtį, atsiliepime teigė , jog nepilnamečio sūnaus išlaikymui kiekvieną mėnesį jis išgalėtų mokėti po 200,00 Eur. Teismo posėdžio metu ieškovė ir atsakovas iš esmės sutarė, jog atsakovas mokės 230 Eur išlaikymo dydį sūnui kas mėnesį. Ieškovė nenurodė ir nepateikė įrodymų apie tai, kokias sumas ji yra išleidusi nepilnamečio sūnaus išlaikymui laikotarpiu nuo 2018 m. lapkričio 1 d. iki 2019 m. kovo 31 d. Nurodė, jog jis laikotarpiu nuo 2018-08-02 iki 2019-03-20 yra sumokėjęs ieškovei 1.860,00 Eur nepilnamečio sūnaus išlaikymą. Tai per mėnesį vidutiniškai sudaro 232,50 Eur (du šimtai trisdešimt du eurai ir 50 euro centų), net šiek tiek daugiau nei suma, kurią atsakovas sutinka skirti nepilnamečio vaiko išlaikymui, todėl atsakovas mano, kad ieškovės reikalavimas dėl 350 Eur išlaikymo nepilnamečiui vaikui įsiskolinimo priteisimo turėtų būti atmestas. Atsakovas sutiko su ieškovės reikalavimu, kad nepilnamečio sūnaus išlaikymo lėšų tvarkytoja uzufrukto teisėmis būtų paskirta ieškovė.

47Atsakovo nuomone, iki vaikui sueis treji metai bendravimo su nepilnamečiu sūnumi tvarka turėtų būti pagal teismo 2019 m. lapkričio 29 d. nutartimi nustatytą iki teismo sprendimo įsiteisėjimo šioje civilinėje byloje atsakovo laikiną bendravimo su mažamečiu vaiku tvarką, pakoregavus jo susitikimus su vaiku darbo dienomis atsižvelgiant į tai, jog ieškovė teigė pradėsianti dirbti ir negalės užtikrinti jo bendravimo su sūnumi darbo metu nuo 15 iki 17 val. Jis sutiko, jog darbo dienomis su sūnumi būtų bendraujama nuo 18 iki 19 val. ir sutinka sutrumpinti minėtos teismo nutarties d punkte numatytą bendravimo ryšio priemonėmis trukmę iki pusės valandos. Atsiliepime į ieškinį, atsakovas siūlė nustatyti tokią atsakovo R. B. ir nepilnamečio R. B., gimusio ( - )., bendravimo tvarką nuo 2021 m. gegužės 3 d. iki R. B. pilnametystės :

481.Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kas antrą nelyginį mėnesio savaitgalį, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitoje su ieškove K. B. sutartoje vietoje tos savaitės šeštadienį 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su ieškove K. B. sutartą vietą iki tos savaitės sekmadienio 19 val., jeigu nesusitariama kitaip.

492. Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv. Kalėdų antrą dieną (gruodžio 26 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitoje su ieškove K. B. sutartoje vietoje šventės išvakarėse 19 val. ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su ieškove K. B. sutartą vietą iki Šv. Kalėdų antros dienos (gruodžio 26 d.) 19 val., o lyginių metų Šv. Kalėdų pirmą dieną (gruodžio 25 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitoje su ieškove K. B. sutartoje vietoje šventės išvakarėse 17 val. ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su ieškove K. B. sutartą vietą iki Šv. Kalėdų pirmos dienos (gruodžio 25 d.) 19 val., jeigu nesusitariama kitaip.

503. Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų gruodžio 31 d., pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitoje su ieškove K. B. sutartoje vietoje 17 val. ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su ieškove K. B. sutartą vietą iki kitos dienos (sausio 1 d.) 17 val., jeigu nesusitariama kitaip.

514. Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv. Velykų pirmą dieną, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitoje su ieškove K. B. sutartoje vietoje šventės išvakarėse 19 val. ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su ieškove K. B. sutartą vietą iki Šv. Velykų pirmos dienos 19 val., o lyginių metų Šv. Velykų antrą dieną, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitoje su ieškove K. B. sutartoje vietoje šventės išvakarėse 19 val. ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su ieškove K. B. sutartą vietą iki Šv. Velykų antros dienos 19 val., jeigu nesusitariama kitaip.

525. Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną (( - ).) 4 (keturias) valandas, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitoje su ieškove K. B. sutartoje vietoje su ieškove K. B. iš anksto (ne vėliau kaip prieš 3 (tris) kalendorines dienas) sutartą valandą ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su ieškove K. B. sutartą vietą su ieškove K. B. iš anksto (ne vėliau kaip prieš 3 (tris) kalendorines dienas) sutartą valandą.

536. Atsakovas R. B. turi teisę praleisti kartu su vaiku 4 (keturias) savaites atostogų per vienerius kalendorinius metus, šį laiką su vaiku leidžiant dalinti į nepertraukiamus etapus, tačiau ne daugiau kaip 14 (keturiolika) dienų vienu etapu, pasiimant vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitoje su ieškove K. B. sutartoje vietoje pirmos atostogų dienos 10 val. ryto ir grąžinant vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su ieškove K. B. sutartą vietą ne vėliau kaip iki paskutinės atostogų dienos 19:00 val., jeigu nesutariama kitaip. Šiomis atostogomis atsakovas R. B. naudojasi apie pasirinktą atostogų laiką ir trukmę pranešdamas ieškovei K. B. skambučiu ar trumpąja žinute telefonu Nr. ( - ) arba el. paštu, adresu: ( - ) ne vėliau kaip likus 14 (keturiolikai) kalendorinių dienų iki atostogų pradžios.

54Atsakovas taip pat prašė nustatyti, kad nuo šio atsiliepimo į pareikštą ieškinį pateikimo dienos iki R. B., gimusio ( - ), pilnametystės galioja šios nuostatos:

551. Jeigu šioje bendravimo su nepilnamečiu R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl kokių nors priežasčių, nepriklausančių nuo atsakovo R. B., bendravimas su vaiku nėra galimas (dėl jo ligos, vaiko ligos, užklasinių užsiėmimų, būrelių, įvairių stichinių nelaimių, kitų ypatingai svarbių aplinkybių, svarbių giminės švenčių, laidotuvių ar pan.), atsakovas R. B. privalo apie tai informuoti ieškovę K. B. žodžiu ar raštu trumpąja žinute telefonu Nr. +( - ) arba el. paštu, adresu: ( - ) ne vėliau kaip 1 (vieną) kalendorinę dieną prieš nustatytą bendravimo su vaiku laiką. Jeigu šioje bendravimo su nepilnamečiu R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl kokių nors priežasčių, nepriklausančių nuo ieškovės K. B., bendravimas su vaiku nėra galimas (dėl jos ligos, vaiko ligos, užklasinių užsiėmimų, būrelių, įvairių stichinių nelaimių, kitų ypatingai svarbių aplinkybių, svarbių giminės švenčių, laidotuvių ar pan.), ieškovė K. B. privalo apie tai informuoti atsakovą R. B. žodžiu ar raštu trumpąja žinute telefonu Nr. ( - ) ar el. paštu, adresu: ( - ) ne vėliau kaip 1 (vieną) kalendorinę dieną prieš nustatytą bendravimo su vaiku laiką.

562. Jeigu yra vaiko susirgimo atvejai, iš anksto suplanuoti renginiai, įvairūs pasirodymai mokykloje ar būreliuose, kitos aplinkybės, dėl kurių atsakovo R. B. bendravimas su vaiku nebuvo galimas šioje bendravimo su nepilnamečiu R. B. tvarkoje nustatytu laiku, atsakovo R. B. bendravimas su vaiku perkeliamas į artimiausią savaitgalį arba kitai dienai po to, kai išnyks šiame punkte nurodytos aplinkybės.

573. Ieškovė K. B. savalaikiai įsipareigoja informuoti atsakovą R. B. žodžiu ar raštu trumpąja žinute telefonu Nr. ( - ) ar el. paštu, adresu: ( - ) apie vaiko sveikatos būklę, savaitgaliais ir darbo dienomis vakarais lankomus užklasinės veiklos užsiėmimus ir būrelius, krikštynas (jų dieną, laiką ir vietą), taip pat apie kitus svarbius su vaiku susijusius įvykius.

584. Ieškovė K. B. įsipareigoja sudaryti atsakovui R. B. sąlygas aplankyti vaiką ne trumpiau kaip 2 (dvi) valandas ligos atveju, lankymo laiką ir vietą sutariant iš anksto telefonu ar el. paštu.

595. Ieškovė K. B. įsipareigoja užtikrinti, kad atsakovas R. B. nepilnamečio vaiko gyvenamojoje vietoje galės bendrauti su vaiku be pašalinių asmenų kišimosi ir įtakos.

606. Ieškovė K. B. įsipareigoja netrukdyti atsakovui R. B. filmuoti ir fotografuoti nepilnametį vaiką.

617. Abi šalys privalo užtikrinti vienas kitam bendravimo telefonu su vaiku galimybes.

628.Šalys įsipareigoja ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas informuoti viena kitą apie gyvenamosios vietos adreso, telefono numerių, elektroninio pašto adresų, sąskaitų bankuose pasikeitimus.

63Atsakovas nurodė, jog ieškovė ir atsakovas gyvendami santuokoje yra įgiję šį bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise laikytiną turtą: transporto priemonę AUDI A4, valstybinis Nr. ( - ) vertė - 2.000,00 Eur (du tūkstančiai eurų), VĮ „Regitra“ įregistruotą atsakovo R. B. vardu, šaldytuvą BEKO ( - ), 300,00 Eur (trys šimtai eurų) vertės, langų valymo robotą WINBOT W950,300,00

64Eur (trys šimtai eurų) vertės. Atsakovas sutiko, kad po santuokos nutraukimo visas šis turtas atitektų jam asmeninės nuosavybės teise, kaip ir prašo ieškovė.

65Ieškovė nurodė, jog neturi asmeninių kreditorių. Atsakovas nurodė, jog vieną asmeninį kreditorių: Luminor Bank AS, veikiantį per Luminor Bank AS Lietuvos skyrių, kuriam pagal 2014 m. birželio 11 d. būsto kreditavimo sutartį Nr. BK 14/06/02P yra įsipareigojęs grąžinti 16.001,51 Eur kreditą su priklausančiomis mokėti palūkanomis (2 t., b. 1. 21-25, 34-38, 40-56). Negrąžinta kredito įmokų suma atsiliepimo pateikimo dienai sudarė 14.434,21 Eur. Įsipareigojimai šiam kreditoriui pagal minėtą būsto kreditavimo sutartį ir po santuokos nutraukimo lieka asmeniniais atsakovo įsipareigojimais.

66Atsakovui asmeninės nuosavybės teise priklauso butas, esantis adresu Jaunystės g. 11-32, Rokiškis (1 t., b. 1. 27-28).

67Šalys turi vieną bendrą kreditorių: AS „Citadele banka" Lietuvos filialą, kuriam pagal ieškovės bei atsakovo sudarytą 2017 m. lapkričio 25 d. Vartojimo kredito sutartį Nr. VKB-2017- 28460 yra įsipareigoję grąžinti 8.000,00 Eur dydžio vartojimo kreditą, negrąžinta kredito įmokų suma 2018 m. spalio 20 d. -6.764,38 Eur (1 t., b. 1. 37-49). Atsakovas sutinka kad kreditorinius įsipareigojimus kreditoriui AS „Citadele banką" Lietuvos filialui toliau vykdo vienas atsakovas, nurodant, jog tai nepakeičia atitinkamos sutarties sąlygų ir nepakeičia šalių atsakomybės prieš kreditorių.

68Su UAB „SB lizingas", kuriam pagal tarp UAB „SB lizingas" ir atsakovo 2018 m. balandžio 9 d. sudarytą Vartojimo kredito sutartį Nr. C804042546 šalys buvo įsipareigoję grąžinti 877,48 Eur dydžio vartojimo kreditą, atsakovas yra pilnai atsiskaitęs (2 t., b. 1. 27).

69Atsakovui išlaikymas nereikalingas, nes jis yra darbingo amžiaus darbingas asmuo. Ieškovei išlaikymas taip pat nereikalingas, nes ji taip pat yra darbinga, jos gaunamos pajamos yra pakankamos visiškai save išlaikyti.

70Trečiasis asmuo AS „Citadele banka“ Lietuvos filialas per teismo nustatytą terminą atsiliepimo į ieškinį nepateikė, jo atstovas teismo posėdžio metu nedalyvavo, apie jo laiką ir vietą buvo pranešta tinkamai ir iki teismo posėdžio pradžios nebuvo gauta prašymo dėl bylos nagrinėjimo atidėjimo dėl svarbių priežasčių.

71Trečiasis asmuo UAB „SB lizingas“ per teismo nustatytą terminą atsiliepimo į ieškinį nepateikė, jo atstovas teismo posėdžio metu nedalyvavo, apie jo laiką ir vietą buvo pranešta tinkamai ir iki teismo posėdžio pradžios nebuvo gauta prašymo dėl bylos nagrinėjimo atidėjimo dėl svarbių priežasčių.

72Ieškinys tenkintinas iš dalies .

73Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau-CPK) 12 str. įtvirtintas rungimosi principas įpareigoja kiekvieną šalį įrodyti tas aplinkybes, kuriomis remiasi kaip savo reikalavimų ir atsikirtimų pagrindu.

74Dėl santuokos nutraukimo

75Iš pateikto santuokos sudarymo įrašo matyti, kad R. B., asmens kodas ( - ) g. (duomenys neskelbtini( - ), ir K. Š., asmens kodas ( - ), g. ( - ) ( - ), po santuokos sudarymo priėmusi pavardę-„B.“, susituokė ( - ) Rokiškio rajono Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriuje, įrašo Nr. 149. ( - ) sutuoktiniai susilaukė sūnaus R. B., a.k( - )

76Su ieškovės reikalavimu nutraukti santuoką dėl abiejų sutuoktinių kaltės atsakovas sutiko. Šalys paaiškino, kad santuoka yra faktiškai nutrūkusi, nes nuo 2018 m. gegužės 5 d. jie nebegyvena kartu, nebetvarko bendro ūkio, negyvena santuokinio gyvenimo. Šalys yra įsitikinusios, jog nėra jokių galimybių, kad vėl pradės gyventi kartu ar atkurs santuoką, todėl abu neprašė ir nesutiko, jog būtų skiriamas terminas jiems susitaikyti. Šalys prašė santuoką nutraukti dėl abiejų sutuoktinių kaltės, sprendime nenurodant konkrečių faktų, patvirtinančių vieno ar abiejų sutuoktinių kaltę dėl santuokos nutraukimo. Atsakovas sutiko su ieškovės reikalavimu dėl pavardžių palikimo po santuokos nutraukimo.

77Dėl išdėstyto laikytina, kad yra pagrindas konstatuoti, kad santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės (CK 3.63 straipsnis). Pripažinus, kad santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, atsiranda tos pačios pasekmės, kaip ir nutraukus santuoką bendru abiejų sutuoktinių sutikimu (CK 3.61 straipsnio 3 dalis).

78Dėl išdėstyto, santuoka įregistruota ( - ) Rokiškio rajono Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriuje, įrašo Nr. 149 tarp R. B., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) ( - )., ir K. Š., asmens kodas ( - ), gim. ( - ) ( - ), po santuokos sudarymo priėmusios pavardę-„B.“, nutrauktina dėl abiejų sutuoktinių kaltės, CK 3.61 straipsnio pagrindu. Po santuokos nutraukimo šalims paliktinos turimos pavardės: “B.“, „B.“ ( CK 3.69 str. ).

79Dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos.

80Teisminio nagrinėjimo metu surinkti įrodymai, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Panevėžio apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus išvada (popierinės bylos,1t., b.l.55-61) ir jo atstovės paaiškinimai duoti teismo posėdžio metu patvirtina, kad ieškovė užtikrina savo nepilnamečiam sūnui R. B. tinkamas gyvenimo ir auklėjimo sąlygas. Institucija teikianti išvadą byloje , įvertinusi ieškovės K. B. galimybę pasirūpinti sūnumi R., sudaryti sūnui tinkamas gyvenimo ir auklėjimo sąlygas, suteikti vaikui reikiamą priežiūrą, atsižvelgiant į mažamečio susiformavusį prieraišumą prie motinos, taip pat į tai, jog ginčo tarp šalių dėl vaiko gyvenamosios vietos nėra, rekomendavo R. B. gyvenamąją vietą nustatyti kartu su mama. Atsakovas taip pat sutiko su ieškovės reikalavimu . Dėl išdėstyto, nepilnamečio R. B. nuolatinė gyvenamoji vieta nustatytina su motina K. B. , jai pavedant faktinę sūnaus globą iki jo pilnametystės (CK 3.169 str.).

81Dėl išlaikymo priteisimo.

82Lietuvoje ratifikuota Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija (Konvencijos 27 str. 1, 2 d.) numato visuotinai pripažįstamą kiekvieno vaiko teisę turėti tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jo fiziniam, protiniam, doroviniam ir socialiniam vystymuisi bei tėvų didžiausią atsakomybę už gyvenimo sąlygų, būtinų vaikui vystytis, sudarymą pagal tėvų sugebėjimus ir finansines galimybes. CK 3.192 straipsnyje įtvirtinta tėvų pareiga materialiai išlaikyti savo vaikus. Dėl vaikams teikiamo išlaikymo formos ir dydžio tėvai gali susitarti (CK 3.192 straipsnio 1 dalis); tuo atveju, jeigu tėvai nesusitaria ir vienas iš jų nevykdo pareigos išlaikyti savo vaikus, išlaikymo formą ir dydį nustato teismas sprendimu (CK 3.194, 3.196 straipsniai).

83Įstatymas nereglamentuoja, kokio dydžio išlaikymą turi teikti kiekvienas iš tėvų, todėl, sprendžiant dėl priteistino išlaikymo dydžio, turi būti vadovaujamasi CK 3.192 straipsnio 2 dalyje įtvirtintais kriterijais: išlaikymo dydis turi būti proporcingas vaiko poreikiams ir tėvų turtinei padėčiai bei užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. Vaiko poreikių ir tėvų turtinės padėties kriterijai įstatyme nedetalizuoti, tačiau nuosekliai išplėtoti kasacinio teismo praktikoje.

84Proporcingumo tarp vaiko poreikių ir tėvų turtinės padėties principas įpareigoja teismą, sprendžiant vaiko išlaikymo dydžio klausimą, įvertinti tėvų galimybes tenkinti vaiko poreikius (žr. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2016 m. spalio 12 d. nutarties civilinėje byloje Nr. 3K-3-427-378/2016 36 punktą ir jame nurodytą kasacinio teismo praktiką). Vienas iš veiksnių, į kurį turi būti atkreipiamas dėmesys sprendžiant išlaikymo vaikui dydžio klausimą, yra tėvų pareigų tenkinant vaiko poreikius pasiskirstymas, t. y. kiek laiko ir kokiu tikslu kiekvienas iš tėvų praleidžia su vaiku.

85Ieškovė nurodė, kokie yra vaiko poreikiai mėnesiui , t.y. maistui-apie 200 Eur, drabužiams, avalynei-60 Eur, higienos reikmenims-50 Eur, komunaliniams mokesčiams-70 Eur, vitaminams, vaistams-apie 30 Eur, vaiko laisvalaikiui, pramogoms-apie 30 Eur, lavinimo, ugdymo priemonėms-30 Eur, dar reikalingos lėšos buitiniams daiktams įsigyti (reikalinga pirkti lovytę) .

86Ieškovė nurodė, jog prieš teikiant ieškinį, jie prašė santuoką nutraukti abipusiu sutarimu ir buvo sutarę, jog atsakovas mokės sūnui po 250 Eur kas mėnesį išlaikymą. Teismo posėdžio metu šalys sutiko, jog atsakovas mokėtų per mėnesį 230 Eur periodinę išmoką nepilnamečiui sūnui išlaikyti. Atsižvelgiant į tai, jog šalys susitarė dėl išlaikymo dydžio, įvertinus turimą šalių turtą ir gaunamas pajamas , institucijos pateiktą išvadą, laikytina ,jog 230 Eur išlaikymo suma ir forma (kas mėnesį teikiamomis periodinėmis išmokomis) atitinka vaiko interesus ir užtikrintų vaiko poreikių patenkinimą . Įvertinus surinktus išrodymus apie šalių turtinę padėtį, laikytina, kad ieškovės turtinė padėtis yra sunkesnė, atsižvelgiant į tai, kad ieškovei tenkinant būtiniausius vaikų poreikius , tenka didesnės išlaidos , nuo gaunamų jos pajamų , reikalingos šeimos būsto išlaikymui, mokesčiams už teikiamas komunalines paslaugas (vandenį, elektrą, šildymą). Įvertintina ir tai, kad sūnus R. B. yra mažametis, todėl esant tokioms aplinkybėms, atsakovui tenka pareiga prisidėti didesne dalimi prie vaikui reikalingo teikti išlaikymo, kad būtų užtikrinti jo poreikiai. Laikytina, kad reikalavimas dėl prašomo priteisti iš atsakovo išlaikymo sūnui R. dydis (bylos nagrinėjimo metu ieškovė prašomą sumą nuo 250 Eur sumažino iki 230 Eur) laikytinas pagrįstu ir tenkintinas.

87Dėl išdėstyto bei atsižvelgiant į tai, kad šioje dalyje reikalavimas ieškovės nukreiptas į ateitį, o tai reiškia, kad mažamečio R. B. poreikiai atsižvelgiant į amžių augs , priteistinas iš atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) vaikui R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ), išlaikymas periodinėmis išmokomis po 230 Eur (du šimtus trisdešimt eurų) kas mėnesį nuo 2019 m. balandžio 1 d. iki vaiko pilnametystės, išlaikymo sumą indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją (CK 3.192 str. 3.194 str., 3.208 str.). Priteisto R. B. išlaikymo tvarkymas uzufrukto teise pavestinas ieškovei K. B. (CK 3.185 str., 3.190 str.). Teismo sprendimas šioje dalyje vykdytinas skubiai (CPK 282 str.2 d.1p.).

88Ieškovė taip pat prašė priteisti iš atsakovo išlaikymo įsiskolinimą (t.y. teiktino ir teikto išlaikymo skirtumą) už laikotarpį nuo 2018 m. lapkričio 1 d. iki 2019 m. kovo 31 d., t.y. kadangi atsakovas 2018 m. gruodžio mėnesį vaiko išlaikymui pervedė 200 Eur, o 2019 m. sausio — kovo mėnesiais — po 150 Eur, įsiskolinimo suma už šį laikotarpį sudaro 350 Eur (prašė teismo šią sumą perskaičiuoti nuo sumažintos sumos, t.y. ne nuo 250 Eur, o nuo 230 Eur). Atsakovas pateikė įrodymus, kad nuo 2018-08-02 iki 2019-03-20 (įskaitytinai) ieškovei yra sumokėjęs 1860 Eur nepilnamečio sūnaus išlaikymui. Nors ieškovė prašo išlaikymo įsiskolinimą priteisti nuo 2018-11-01 iki 2019-03-31 ir už šį laikotarpį pagal atsakovo pateiktą sąskaitos išrašą matyti, jog atsakovas yra sumokėjęs 800 Eur (kai už penkis mėnesius turėjo sumokėti 1150 Eur, t.y.230x5 mėn.), tačiau atsižvelgiant į pateiktus atsakovo įrodymus , jog per laikotarpį nuo 2018-08-02 iki 2019-03-20 yra pervedęs ieškovei už nepilnamečio sūnaus išlaikymą 1860 Eur, kad vidutiniškai per mėnesį sudaro 232,50 Eur, todėl ieškovės reikalavimas dėl 350 Eur išlaikymo įsiskolinimo priteisimo atmestinas.

89Dėl bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo.

90Vaikas turi teisę gyventi kartu su tėvais, būti auklėjamas ir aprūpinamas savo tėvų šeimoje, bendrauti su tėvais, nesvarbu, ar tėvai gyvena kartu, ar skyrium, bendrauti su giminaičiais, jei tai nekenkia vaiko interesams (CK 3.161 straipsnio 3 dalis). Ši įstatyme įtvirtinta vaiko teisė į šeimos ryšius yra pamatinė, nes visapusiška ir darni vaiko raida galima tik augant šeimoje, jaučiant meilę ir supratimą (Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos preambulė). Vaiko šeima visų pirma yra jo tėvai, nepriklausomai nuo jų tarpusavio santykio kvalifikavimo (sutuoktiniai, buvę sutuoktiniai, partneriai, atskirai gyvenantys asmenys ir pan.). Tėvai turi pirmumo teisę prieš kitus asmenis atlikti savo tėviškąsias pareigas – dorai auklėti ir prižiūrėti savo vaikus, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos, atsižvelgdami į jų fizinę ir protinę būklę sudaryti palankias sąlygas visapusiškai ir harmoningai vystytis, kad vaikas būtų parengtas savarankiškam gyvenimui visuomenėje (CK 3.155 straipsnio 2 dalis, 3.165 straipsnio 1 dalis). Visus klausimus, susijusius su vaikų auklėjimu, sprendžia abu tėvai tarpusavio susitarimu (CK 3.165 straipsnio 3 dalis), nes vaiko saugumui ir ugdymui užtikrinti reikalingas tėvų bendradarbiavimas tarpusavyje ir su vaiku. CK 3.170 straipsnio 2 dalis turi būti aiškinama taip, kad teismui sprendžiant vaiko gyvenamosios vietos nustatymo klausimą turi būti apsaugota ir vaiko teisė bendrauti su kitu tėvu, su kuriuo vaikas kartu negyvens, todėl teismas, spręsdamas santuokos nutraukimo klausimą ir nustatydamas vaiko gyvenamąją vietą su vienu iš tėvų, turi išspręsti ir vaiko bendravimo su skyrium gyvenančiu tėvu ar motina klausimą. Šią vaiko teisę užtikrinant vėliau, kai jau yra išspręstas vaiko gyvenamosios vietos klausimas, gali kilti rizika, kad vaiko ryšys su atskirai gyvenančiu tėvu ar motina susilpnės ar bus visai nutrūkęs.

91Ieškovė prašo nustatyti su nepilnamečiu sūnumi bendravimo tvarką etapais (iki trejų, nuo trejų iki penkerių ir nuo penkerių iki sūnaus pilnametystės), atsižvelgiant į tai, jog sūnus yra mažametis. Nurodė, jog teismo nustatytos laikinosios apsaugos priemonės dėl bendravimo su nepilnamečiu sūnumi (iki jam sueis treji metai) iš esmės tenkina, išskyrus tai, jog būtų pakankamas tėvo ir sūnaus bendravimas ne kiekvienos savaitės dvi dienas, o kas antrą savaitę ir užtektų savaitgaliais, sutiko su bendravimo tvarka švenčių dienomis. Paaiškino, jog nuo teismo nutarties dėl laikinųjų apsaugos priemonių priėmimo tėvas su sūnumi bendravo Skype programa, nes į namus tiesiogiai bendrauti neatvyko nei karto. Ieškovė laukdavo atsakovo, tačiau jis neatvyko, nurodydamas, jog sirgo, vėliau teismo posėdžio metu nurodė, kad jis psichologiškai dar nėra pasirengęs. Bendrauti per ryšio priemones ieškovei yra sunkiau užtikrinti, nes sunku išlaikyti tokio mažo vaiko dėmesį prie kompiuterio ekrano. Teigė, jog su atsakovu sutarė, jog toks ryšys truktų trumpiau, maždaug 10-15 minučių. Ieškovė taip nurodė, kad ji pradės dirbti, todėl jai būtų sunku užtikrinti vaiko ir tėvo bendravimą darbo valandomis, todėl siūlo nustatyti jų bendravimą nuo 18 iki 19 valandos. Atsakovas nurodė, jog iki vaikui sueis treji metai bendravimo su nepilnamečiu sūnumi tvarka turėtų būti pagal teismo 2019 m. lapkričio 29 d. nutartimi nustatytą iki teismo sprendimo įsiteisėjimo šioje civilinėje byloje atsakovo laikiną bendravimo su mažamečiu vaiku tvarką, pakoregavus jo susitikimus su vaiku darbo dienomis atsižvelgiant į tai, jog ieškovė teigė pradėsianti dirbti ir negalės užtikrinti jo bendravimo su sūnumi darbo metu nuo 15 iki 17 val. Jis sutiko, jog darbo dienomis su sūnumi būtų bendraujama nuo 18 iki 19 val. ir sutiko sutrumpinti minėtos teismo nutarties d punkte numatytą bendravimo ryšio priemonėmis trukmę iki pusės valandos. Institucijos teikiančios išvadą byloje atstovė nurodė, jog ieškovės siūlomas laikas bendrauti atsakovui su sūnumi iki jam sueis treji metai buvo per trumpas, kad užsimegztų ir susiformuotų tėvo ir sūnaus ryšys. Manė, jog teismo nutartimi nustatyta laikina bendravimo tvarka iki vaikui sueis treji metai atitinka nepilnamečio interesus, atitinkamai pakoregavus susitikimų laiką darbo dienomis po darbo valandų, nes mažametis jau pradėjo lankyti ugdymo įstaigą, ieškovė planuoja dirbti, todėl bendravimas galėtų būti nuo 18 iki 19 valandos ir ieškovės gyvenamoje vietoje. Nors atsakovas duodamas paaiškinimus iš pradžių norėjo, kad sūnaus ir jo bendravimas vyktų institucijos teikiančios išvadą patalpose Rokiškio mieste, tačiau tai ,anot išvadą teikusios atstovės, nebūtų sektinas pavyzdys ir gera praktika, nes tarnybai nebus galimybių užtikrinti patalpų skyrimo klausimo po darbo valandų, be to šalys abu turi gyvenamąsias patalpas ir turėtų bendrauti su sūnumi vaikui artimoje aplinkoje, tuo labiau atsižvelgiant į nedidelį jo amžių ir prisirišimą prie motinos. Be to tėvas turėtų kuo daugiau tiesiogiai bendrauti su sūnumi jo gyvenamoje vietoje, o ne per ryšio priemones, kad atsistatytų tėvo ir sūnaus ryšys.

92Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktoje išvadoje (toliau ir Skyrius) nurodė, kad R. B. lanko Rokiškio mokyklą – darželį „( - )“. Šiuo metu vaikas darželyje būna nuo 9.00 val. iki 15.00 val., tačiau tam, kad vaikas tiek laiko išbūtų, jis buvo ruošiamas ir apie mėnesį laiko motina ėjo į darželį kartu su vaiku ir su juo ten praleisdavo po 2- 3 val. Tik vaikui pripratus prie naujos aplinkos, jis galėjo pasilikti be motinos. Posėdžio metu ieškovė taip pat patvirtino, kad vaikas sunkiai pratinosi prie darželio, naujos aplinkos ir nurodė, kad neprieštarautų ir sutiktų, jog vaikas su tėvu matytųsi jam artimoje aplinkoje – ieškovės gyvenamoje vietoje. Iš byloje pateiktų duomenų matyti, kad vaikas šiuo metu yra dar labai mažo amžiaus, jam šiuo metu yra kiek daugiau nei pusantrų metų ir nuo gimimo jis augo su ieškove, padedant jos motinai (vaiko močiutei) ir seseriai, todėl vaikas yra prisirišęs prie mamos ir jam artimos aplinkos jo gyvenamoje vietoje su mama. Tėvą vaikas yra matęs tik kelis kartus, tačiau su juo nėra leidęs laiko, jo nepažįsta, pats atsakovas neneigia, kad beveik nebendravo su vaiku nuo jo gimimo, dėl vykstančių skyrybų proceso jo bendravimas su vaiku yra apsunkintas. Dėl nurodytų aplinkybių akivaizdu, kad šiuo metu tėvo ir mažamečio vaiko ryšys yra prarastas ir pirmiausia jį būtina atkurti. 2019 m. lapkričio 29 d. teismo nutartimi buvo taikytos laikinosios apsaugos priemonės ir nustatyta atsakovo R. B. laikina bendravimo su mažamečiu vaiku R. B. tvarka (popierinės bylos, 2t.,b.l.6-10). Teismas nustatydamas laikino bendravimo su vaiku tvarką atsižvelgė į vaiko amžių, į tai, kad tėvas ilgą laiką artimai nebendravo su sūnumi, nepalaikė su juo glaudaus ryšio, todėl vaikas tėvo gerai nepažįsta, dėl ko tėvo bendravimas su mažamečiu vaiku jam nepažįstamoje aplinkoje gali būti apsunkintas ir sudėtingas. Teismas sutiko su Vaiko teisių apsaugos skyriaus išvada bei joje pateiktu vertinimu, kad ieškovės namų aplinka vaikui yra labiausiai pažįstama, joje vaikas jaučiasi saugiausiai, todėl geriausiai vaiko interesus atitinka, jog tėvas prarastą ryšį su vaiku pradės atstatinėti vaikui saugiausioje aplinkoje, t. y. vaiko gyvenamoje vietoje ir dalyvaujant ieškovei. Teismas sprendė, kad tokiu būdu gali būti tinkamai pamažu atkuriamas vaiko ir tėvo ryšys, nesukeliant mažamečiui vaikui psichologinės ir emocinės žalos ir nepažeidžiant jo interesų. Atsižvelgiant į tai, jog abi šalys sutiko, kad minėta teismo nutartimi nustatyta bendravimo su sūnumi tvarka yra tinkama, jie pradėjo ją vykdyti, atsakovas nurodė, jog ieškovė geranoriškai užtikrino sūnaus bendravimą su tėvu pagal nustatytą tvarką, todėl tokia bendravimo tvarka, iki šalių sūnui sueis treji metai ir nustatytina, atitinkamai pakoregavus bendravimo darbo dienomis laiką, t.y. ne nuo 15 iki 17 val., bet nuo 18 iki 19 val. ir d punkte numatytą bendravimą ryšio priemonėmis tuo atveju, jei tėvas negalės atvykti (a), (b) ir (c) punktuose nustatytu laiku iki 30 min. ,nes paaiškėjo, kad ilgesnį laiką sunku sutelkti mažo amžiaus asmens susidomėjimą ir galimybę bendrauti vaizdo skambučiais, pvz. Skype platforma, tuo labiau, jog pats atsakovas turėtų imtis ir būti aktyvesnis atvykdamas bendrauti su vaiku į jo gyvenamąją vietą, o ne naudodamasis šiuo būdu, kuris paaiškėjo ne visada buvo reikalingas (atsakovas teigė, jog ne visada negalėjo atvykti dėl ligos, bet ir dėl to, kad tam nebuvo psichologiškai pasiruošęs), neišnaudojant galimybės atvykti ir bendrauti su sūnumi tiesiogiai.

93Institucijos teikiančios išvadą byloje atstovė nurodė, kad ieškovės prašoma bendravimo su sūnumi tvarka nuo trejų metų, t.y. tolimesniais prašomais periodais, neprieštarauja vaiko interesams. Atsakovas atsiliepime į ieškinį pasiūlė nustatyti savo bendravimo su sūnumi tvarką laikotarpiais nuo atsiliepimo į ieškinį pateikimo iki 2019 m. lapkričio 2 d., nuo 2019 m. lapkričio 3 d. iki 2021 m. gegužės 2 d. ir nuo 2019 m. gegužės 3 d. iki vaiko pilnametystės, tačiau priešieškinio byloje nereiškė.

94Susipažinus su šalių procesiniuose dokumentuose ir teismo posėdžio metu išdėstyta pozicija dėl bendravimo su mažamečiu vaiku tvarkos, byloje pateiktais dokumentais, institucijos teikiančios byloje išvadą, laikytina, kad iš esmės ieškovės pasiūlyta nustatyti bendravimo su sūnumi tvarka nuo trejų metų ir iki penkerių metų, o vėliau nuo penkerių metų iki pilnametystės atitinka šalių nepilnamečio vaiko poreikius , todėl ji nustatytina pagal ieškovės pasiūlytą tvarką.

95Teismo sprendimas dėl bendravimo su vaikais tvarkos nustatymo neįgyja res judicata galios ir dėl jo pakeitimo tėvas ar motina gali kreiptis ateityje (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2014 m. spalio 24 d. nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-454/2014).

96Dėl santuokoje įgyto turto padalijimo, kreditorinių įsipareigojimų

97Pagal byloje pateiktus įrodymus matyti, jog ieškovė ir atsakovas gyvendami santuokoje yra įgiję šį bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise laikytiną turtą: transporto priemonę AUDI A4, valstybinis Nr. ( - ) vertė -2.000,00 Eur, VĮ „Regitra" įregistruotą atsakovo vardu (popierinės bylos,1t., b.l.14), taip pat šalys teigė , jog taip pat yra įsigiję šaldytuvą BEKO ( - ), 300,00 Eur vertės ir langų valymo robotą WINBOT W950, 300,00 Eur vertės. Ieškovė jį prašė padalinti jį priteisiant atsakovo R. B. asmeninėn nuosavybėn, nes pripažino, jog automobilis nors ir įgytas santuokos metu, tačiau už atsakovo asmenines lėšas, o namų apyvokos daiktai po jų išsiskyrimo liko pas atsakovą, kuris jais naudojasi bei moka įmokas kreditoriui pagal vartojimo sutartį. Atsakovas su tokiu reikalavimus sutiko, todėl šis ieškovės reikalavimas tenkintinas.

98Ieškovė nurodė, kad ji neturi asmeninių kreditorių. Atsakovas turi vieną asmeninį kreditorių: Luminor Bank AS, veikiantį per Luminor Bank AS Lietuvos skyrių, kuriam pagal 2014 m. birželio 11 d. būsto kreditavimo sutartį Nr. BK 14/06/02P yra įsipareigojęs grąžinti 16.001,51 Eur kreditą su priklausančiomis mokėti palūkanomis (popierinės bylos, 1t.,b.l.83-86,89-96). Atsakovui asmeninės nuosavybės teise priklauso butas, esantis adresu Jaunystės g. 11-32, Rokiškis (popierinės bylos, 1t.,b. 1. 15).Įsipareigojimai šiam kreditoriui pagal minėtą būsto kreditavimo sutartį ir po santuokos nutraukimo lieka asmeniniais atsakovo įsipareigojimais. Papildomai šiam kreditoriui išsiųstinas priimtas sprendimas, nes jam apie bylos iškėlimą nebuvo pranešta, jo reikalavimas yra užtikrintas hipoteka (įkeistas butas, kurio unikalus numeris ( - ), esantis ( - ), įgytas dar iki santuokos sudarymo), be to ir visas santuokoje įgytas turtas po santuokos nutraukimo atitenka atsakovui .tačiau manytina, jog bylos nagrinėjimas neatnaujintinas, nes kreditoriaus teisės ir pareigos nebuvo pažeistos.

99Šalys turi vieną bendrą kreditorių: AS „Citadele banka" Lietuvos filialą, kuriam pagal ieškovės bei atsakovo sudarytą 2017 m. lapkričio 25 d. Vartojimo kredito sutartį Nr. VKB-2017- 28460 yra įsipareigoję grąžinti 8.000,00 Eur dydžio vartojimo kreditą, negrąžinta kredito įmokų suma 2018 m. spalio 20 d. -6.764,38 Eur (popierinės bylos,1 t., b. 1. 37-49). Atsakovas sutinka, kad kreditorinius įsipareigojimus kreditoriui AS „Citadele banką" Lietuvos filialui toliau vykdo vienas atsakovas, nurodant, jog tai nepakeičia atitinkamos sutarties sąlygų ir nepakeičia šalių atsakomybės prieš kreditorių, todėl ieškovės reikalavimas tenkintinas.

100Su UAB „SB lizingas", kuriam pagal tarp UAB „SB lizingas" ir atsakovo 2018 m. balandžio 9 d. sudarytą Vartojimo kredito sutartį Nr. C804042546 šalys buvo įsipareigoję grąžinti 877,48 Eur (aštuoni šimtai septyniasdešimt septyni eurai ir 48 euro centai) dydžio vartojimo kreditą (popierinės bylos, 1 t.,b.l.22). Ieškovė teigė, jog negrąžinta kredito įmokų suma 2018-10-20 dienai-438,73 Eur (popierinės bylos, 1 t.,b.l.22).Iš byloje pateiktų įrodymų-2019-06-10 vartojimo kredito sutarties Nr. C804042546 pasibaigimo akto matyti, jog atsakovas yra atsiskaitęs su minėtu kreditoriumi (popierinės bylos 2 t., b.l.86) , todėl ieškovės reikalavimas šioje dalyje netenkintinas ir papildomai nenustatytina, jog kreditorinius įsipareigojimus kreditoriui UAB „SB lizingas" pagal minėtą vartojimo kredito sutartį Nr. C804042546, priteisti vykdyti vienam R. B., nurodant, jog tai nepakeičia atitinkamos sutarties sąlygų ir nepakeičia šalių atsakomybės prieš kreditorių.

101Dėl bylinėjimosi išlaidų.

102Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Panevėžio skyriaus 2018-09-14 sprendimu Nr.2.4.(NTP-2)-18-T-1969-16078, su 2019-09-23 sprendimu dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo galiojimo termino pratęsimu (popierinės bylos, 1t.,b.l.133) ieškovė K. B., o atsakovas Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Šiaulių skyriaus 2019-08-02 sprendimu Nr.2.4.(NTP-2)-19-P-1491-12631 , jį pakeitus 2019 09 sprenimu Nr.2.4(NTP2)-19-P-1491-15208 (popierinės bylos, 1t., b.l.111,140) yra atleisti nuo žyminio mokesčio ir kitų bylinėjimosi išlaidų mokėjimo, 100 procentų apmokant antrinės teisinės pagalbos išlaidas, todėl bylinėjimosi išlaidos iš atsakovo nepriteistinos (CPK 96 straipsnio 4 dalis, 99 straipsnis).

103Vadovaudamasis išdėstytu ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259, 263-265 str., 269-270 str., 293 str.4 p., teismas

Nutarė

104ieškovės K. B. ieškinį patenkinti iš dalies.

105Santuoką, įregistruotą ( - ) Rokiškio rajono Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriuje, įrašo Nr. 149 tarp R. B., asmens kodas ( - ) gim. ( - ) ( - )., ir K. Š., asmens kodas ( - ), gim. ( - ) ( - ), po santuokos sudarymo priėmusios pavardę-„B.“, nutraukti dėl abiejų sutuoktinių kaltės, po santuokos nutraukimo ieškovei K. B. paliekant pavardę “B.“, o atsakovui R. B. paliekant prigimtinę pavardę-“B.“.

106Santuokos metu įgytą bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise šalims priklausantį turtą padalinti taip:

107-automobilį AUDI A4, valst. Nr. ( - ) vertė -2000 Eur, įregistruotą R. B. vardu; šaldytuvą BEKO ( - ), 300 Eur vertės ir langų valymo robotą WINBOT W950, 300 Eur vertės, priteisti atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) asmeninėn nuosavybėn;

108Kreditorinius įsipareigojimus kreditoriui AB „Citadele" pagal 2017-11-25 K. B. ir R. B. vardu sudarytą Vartojimo kredito sutartį Nr. VKB-2017-28460, remiantis kuria suteiktas 8000 Eur dydžio kreditas, negrąžinta kredito įmokų suma 2018-10-20 dienai - 6764,38 Eur, priteisti vykdyti vienam R. B., gim.1985-07-01, a.k. ( - ) nurodant, jog tai nepakeičia atitinkamos sutarties sąlygų ir nepakeičia šalių atsakomybės prieš kreditorių;

109Šalių nepilnamečio vaiko -sūnaus R. B.,gim. ( - ),a.k. ( - ),gyvenamąją vietą nustatyti kartu su jos motina ieškove K. B., gim. ( - ), a.k. ( - ), pavedant motinai faktinę vaiko globą.

110Priteisti iš atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) sūnui R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ), išlaikymą periodinėmis išmokomis po 230 Eur (du šimtus trisdešimt eurų) kas mėnesį nuo 2019 m. balandžio 1 d. iki vaiko pilnametystės, išlaikymo sumą indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją. Ieškovei K. B. , a.k( - ) pavesti nepilnamečio sūnaus R. B. turto tvarkymą uzufrukto teise iki vaiko pilnametystės. Teismo sprendimą šioje dalyje vykdyti skubiai.

111Atmesti ieškovės reikalavimą dėl išlaikymo įsiskolinimo iš atsakovo priteisimo.

112Nustatyti atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) bendravimo su sūnumi R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) tvarką, numatant, jog:

1131) laikotarpiu nuo teismo sprendimo, kuriuo patvirtinama ši bendravimo tvarka, įsiteisėjimo dienos iki 2021 m. gegužės 2 d.:

114a) Atsakovas bendrauja su vaiku du kartus per savaitę antradienį ir ketvirtadienį nuo 18 val. iki 19 val. vaiko gyvenamoje vietoje, ar kitoje su ieškove K. B. suderintoje vietoje, kartu dalyvaujant ieškovei. Bendravimo laiko valandos gali būti keičiamos abipusiu šalių sutarimu. Atsakovui negalint atvykti nurodytu laiku, jis ne vėliau kaip iki pirmadienio ir trečiadienio 15 val. informuoja ieškovę telefonu ar el. paštu .

115b) Atsakovas bendrauja su vaiku antrą Šv. Velykų, Šv. Kalėdų dieną (gruodžio 26 d.), Naujųjų Metų (sausio 2 d.), taip pat Tėvo ir Vaiko gimtadienio dieną vaiko gyvenamoje vietoje, ar kitoje su ieškove K. B. suderintoje vietoje, kartu dalyvaujant ieškovei, nepertraukiamai keturias valandas, konkretų laiką suderinus tarpusavio sutarimu. Nuo 2021 metų Vaiko gimtadienio dienos priskyrimas tėvams atliekamas rotacijos principu, pradedant kai vaikas gimtadienio dieną praleidžia su atsakovu. Nurodytą dieną atsakovas sūnų pasiima 10 val. iš ieškovės gyvenamosios vietos ir iki 19 val. pristato atgal.

116c) Atsakovas bendrauja su vaiku savaitgalį, t.y. pirmąjį ir trečiąjį mėnesio sekmadienį, vaiko gyvenamoje vietoje ar kitoje su ieškove K. B. suderintoje vietoje nuo 10 val. iki 12 val., kartu dalyvaujant ieškovei. Atsakovui negalint atvykti nurodytu laiku, jis ne vėliau kaip iki penktadienio 15 val. informuoja ieškovę telefonu ar elektroniniu paštu.

117d) Ieškovė užtikrina galimybę vaikui tuo metu paplitusiomis ir prieinamomis ryšio priemonėmis (balso ar vaizdo skambučiai, pvz. Skype platforma) susisiekti su tėvu ir pabendrauti (a) (b), (c) punktuose numatytu laiku iki 30 minučių jam negalint atvykti minėtuose punktuose numatytu laiku.

118e) Jeigu bet kuris iš tėvų planuoja pakeisti gyvenamąją vietą, jis (ji) privalo kaip įmanoma anksčiau, bet ne vėliau nei 7 (septynios) dienos prieš išsikeliant iš esamos gyvenamosios vietos, apie tai informuoti kitą iš tėvų, nurodant naujos gyvenamosios vietos adresą bei kitus kontaktinius duomenis.

1192) laikotarpiu nuo 2021 m. gegužės 3 d. iki 2023 m. gegužės 2 d.:

120-R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku pirmąjį ir trečiąjį mėnesio sekmadienį, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos konkretaus sekmadienio 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., jeigu nesusitariama kitaip;

121- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv.Kalėdų antrą dieną (gruodžio 26 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Kalėdų antrą dieną (gruodžio 26 d.) 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., o lyginių metų Šv. Kalėdų pirmą dieną (gruodžio 25 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Kalėdų pirmą dieną (gruodžio 25 d.) 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., jeigu nesusitariama kitaip;

122- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv.Velykų pirmą dieną, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Velykų pirmą dieną 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., o lyginių metų Šv. Velykų antrą dieną, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Velykų antrą dieną 11 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 16 val., jeigu nesusitariama kitaip;

123- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną kartu su vaiko motina K. B. vaiko gyvenamojoje vietoje;

1243) laikotarpiu nuo 2023 m. gegužės 3 d. iki R. B. pilnametystės:

125- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku pirmąjį ir trečiąjį mėnesio savaitgalį, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos tos savaitės šeštadienį 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos savaitės sekmadienio 19 val., jeigu nesusitariama kitaip;

126- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv.Kalėdų antrą dieną (gruodžio 26 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Kalėdų antrą dieną (gruodžio 26 d.) 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 19 val., o lyginių metų Šv. Kalėdų pirmą dieną (gruodžio 25 d.), pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Kalėdų pirmą dieną (gruodžio 25 d.) 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą ikitos pačios dienos 19 val., jeigu nesusitariama kitaip;

127- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų Šv.Velykų pirmą dieną, pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Velykų pirmą dieną 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 19 val., o lyginių metų Šv. Velykų antrą dieną pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos Šv. Velykų antrą dieną 10 val. ryto ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki tos pačios dienos 19 val., jeigu nesusitariama kitaip;

128- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų gruodžio 31 d., pasiimdamas vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos 17 val. ir grąžindamas vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą iki kitos dienos (sausio 1 d.) 19 val., jeigu nesusitariama kitaip;

129- R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną pasiimant vaiką 13 valandą ir grąžinant tos pačios dienos 19 valandą, jei vaikas nenuspręs kitaip;

130- R. B. turi teisę praleisti kartu su vaiku 4 (keturias) savaites atostogų per vienerius kalendorinius metus, šį laiką su vaiku leidžiant dalinti į nepertraukiamus etapus, tačiau ne daugiau kaip 14 (keturiolika) dienų vienu etapu, pasiimant vaiką iš jo gyvenamosios vietos ar kitos su K. B. sutartos vietos pirmos atostogų dienos 10 val. ryto ir grąžinant vaiką į jo gyvenamąją vietą ar kitą su K. B. sutartą vietą ne vėliau kaip iki paskutinės atostogų dienos 16 val., jeigu nesutariama kitaip. Šiomis atostogomis R. B. naudojasi apie pasirinktą atostogų laiką ir trukmę pranešdamas K. B. skambučiu ar raštu trumpąja žinute telefonu ( - ) arba el. paštu ( - ) ne vėliau kaip likus 14 (keturiolikai) kalendorinių dienų iki atostogų pradžios;

1314) nuo teismo sprendimo, kuriuo patvirtinama ši bendravimo tvarka, įsiteisėjimo dienos iki R. B. pilnametystės galioja šios nuostatos:

132- jeigu šioje bendravimo su nepilnamečių R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl kokių nors priežasčių, nepriklausančių nuo R. B., bendravimas su vaiku nėra galimas (dėl jo ligos, kitų ypatingai svarbių aplinkybių, svarbių giminės švenčių, laidotuvių ar pan.), R. B. privalo apie tai informuoti K. B. skambučiu ar raštu trumpąja žinute telefonu ( - ) arba el. paštu ( - ) ne vėliau kaip 2 (dvi) kalendorines dienas prieš nustatytą bendravimo su vaiku laiką, nebent ši priežastis atsirastų vėliau;

133- jeigu šioje bendravimo su nepilnamečių R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl kokių nors priežasčių, nepriklausančių nuo K. B., bendravimas su vaiku nėra galimas (dėl jos ligos, vaiko ligos, užklasinių užsiėmimų, būrelių, kitų ypatingai svarbių aplinkybių, svarbių giminės švenčių, laidotuvių ar pan.), K. B. privalo apie tai informuoti R. B. skambučiu ar raštu trumpąja žinute telefonu Nr. ( - ) ar el. paštu, adresu: ( - ) ne vėliau kaip 2 (dvi) kalendorines dienas prieš nustatytą bendravimo su vaiku laiką, nebent ši priežastis atsirastų vėliau;

134- šalys privalo užtikrinti vienas kitam bendravimo telefonu su vaiku galimybes.

135Neįsiteisėjusį teismo sprendimą išsiųsti Luminor Bank AS, veikiančiam per Luminor Bank AS Lietuvos skyrių, buveinės adresas Konstitucijos pr.21A, LT-03601 Vilnius.

136Įsiteisėjusį teismo sprendimą ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jo įsiteisėjimo dienos išsiųsti santuoką įregistravusiai civilinės metrikacijos įstaigai, kad ši Lietuvos Respublikos civilinės būklės aktų registravimo įstatymo nustatyta tvarka įregistruotų santuokos nutraukimą.

137Įsiteisėjusį teismo sprendimą išsiųsti Vedybų sutarčių registrui, VĮ „Regitra“.

138Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Panevėžio apygardos teismui per Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmus.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Panevėžio apylinkės teismo Rokiškio rūmų teisėja Loreta... 2. uždarame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės K. B.... 3. Teismas... 4. Ieškovė pateiktame ieškinyje nurodė ir ji bei jos atstovas teisme... 5. Ieškovė nurodė, jog yra tvirtai įsitikinusi, jog šiuo metu nėra jokių... 6. Remdamasi išdėstytomis aplinkybėmis, prašė teismą jos su atsakovu... 7. Nurodė, jog santuokos metu nėra įgiję bendrosios jungtinės sutuoktinių... 8. Pažymėjo, jog nors aukščiau nurodytas automobilis buvo įgytas santuokos... 9. Santuokos metu yra įgiję šias prievoles kreditoriams: 2017-11-25 K. B. ir R.... 10. Pažymėjo, jog paskolos suma pagal 2017-11-25, t.y. ieškovės K. B. ir... 11. Jų su atsakovu nepilnamečio vaiko R. B., gim. ( - ), a.k( - ) gyvenamoji... 12. Nurodė, kad šiuo metu dar nedirba, kadangi yra vaiko priežiūros atostogose,... 13. Sudarant santuoką atsakovas pasiliko ikisantuokinę pavardę, o ji pasirinko... 14. Teismo prašė :... 15. - ieškovės K. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) ir atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k.... 16. - po santuokos nutraukimo K. B. palikti santuokinę pavardę — B.;... 17. - santuokos metu įgytą bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise... 18. automobilį AUDI A4, valst. Nr. ( - ) vertė -2000 Eur, įregistruotą R. B.... 19. -kreditorinius įsipareigojimus kreditoriui AB „Citadele" pagal 2017-11-25 K.... 20. -kreditorinius įsipareigojimus kreditoriui UAB „SB lizingas" pagal... 21. -nepilnamečio vaiko-sūnaus R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ),gyvenamąją vietą... 22. - priteisti iš atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) vaikui R. B., gim. ( -... 23. - nustatyti atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) bendravimo su sūnumi R. B.,... 24. 1)... 25. laikotarpiu nuo teismo sprendimo, kuriuo patvirtinama ši bendravimo tvarka,... 26. 2) laikotarpiu nuo 2021 m. gegužės 3 d. iki 2023 m. gegužės 2 d.:... 27. -R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku pirmąjį ir trečiąjį... 28. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 29. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 30. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną kartu su... 31. 3) laikotarpiu nuo 2023 m. gegužės 3 d. iki R. B. pilnametystės:... 32. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku pirmąjį ir trečiąjį... 33. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 34. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 35. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 36. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną pasiimant... 37. - R. B. turi teisę praleisti kartu su vaiku 4 (keturias) savaites atostogų... 38. 4) nuo teismo sprendimo, kuriuo patvirtinama ši bendravimo tvarka,... 39. - jeigu šioje bendravimo su nepilnamečių R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl... 40. - jeigu šioje bendravimo su nepilnamečių R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl... 41. - šalys privalo užtikrinti vienas kitam bendravimo telefonu su vaiku... 42. Ieškovė taip pat prašė priteisti iš atsakovo valstybei jos patirtas... 43. Atsakovas R. B. pateikė atsiliepimą į ieškinį ir jis bei jo atstovė... 44. Atsakovas sutiko ir su ieškovės reikalavimu , jog po santuokos nutraukimo... 45. Atsakovas sutiko su ieškinio reikalavimu ir prašė šalių nepilnamečio... 46. Atsakovas nurodė, jog ieškovė ieškiniu prašė priteisti 250 Eur... 47. Atsakovo nuomone, iki vaikui sueis treji metai bendravimo su nepilnamečiu... 48. 1.Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kas antrą... 49. 2. Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų... 50. 3. Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų... 51. 4. Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų... 52. 5. Atsakovas R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną... 53. 6. Atsakovas R. B. turi teisę praleisti kartu su vaiku 4 (keturias) savaites... 54. Atsakovas taip pat prašė nustatyti, kad nuo šio atsiliepimo į pareikštą... 55. 1. Jeigu šioje bendravimo su nepilnamečiu R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl... 56. 2. Jeigu yra vaiko susirgimo atvejai, iš anksto suplanuoti renginiai,... 57. 3. Ieškovė K. B. savalaikiai įsipareigoja informuoti atsakovą R. B.... 58. 4. Ieškovė K. B. įsipareigoja sudaryti atsakovui R. B. sąlygas aplankyti... 59. 5. Ieškovė K. B. įsipareigoja užtikrinti, kad atsakovas R. B. nepilnamečio... 60. 6. Ieškovė K. B. įsipareigoja netrukdyti atsakovui R. B. filmuoti ir... 61. 7. Abi šalys privalo užtikrinti vienas kitam bendravimo telefonu su vaiku... 62. 8.Šalys įsipareigoja ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas informuoti... 63. Atsakovas nurodė, jog ieškovė ir atsakovas gyvendami santuokoje yra įgiję... 64. Eur (trys šimtai eurų) vertės. Atsakovas sutiko, kad po santuokos nutraukimo... 65. Ieškovė nurodė, jog neturi asmeninių kreditorių. Atsakovas nurodė, jog... 66. Atsakovui asmeninės nuosavybės teise priklauso butas, esantis adresu... 67. Šalys turi vieną bendrą kreditorių: AS „Citadele banka" Lietuvos... 68. Su UAB „SB lizingas", kuriam pagal tarp UAB „SB lizingas" ir atsakovo 2018... 69. Atsakovui išlaikymas nereikalingas, nes jis yra darbingo amžiaus darbingas... 70. Trečiasis asmuo AS „Citadele banka“ Lietuvos filialas per teismo... 71. Trečiasis asmuo UAB „SB lizingas“ per teismo nustatytą terminą... 72. Ieškinys tenkintinas iš dalies .... 73. Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau-CPK) 12 str.... 74. Dėl santuokos nutraukimo... 75. Iš pateikto santuokos sudarymo įrašo matyti, kad R. B., asmens kodas ( - )... 76. Su ieškovės reikalavimu nutraukti santuoką dėl abiejų sutuoktinių kaltės... 77. Dėl išdėstyto laikytina, kad yra pagrindas konstatuoti, kad santuoka iširo... 78. Dėl išdėstyto, santuoka įregistruota ( - ) Rokiškio rajono Civilinės... 79. Dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos.... 80. Teisminio nagrinėjimo metu surinkti įrodymai, Valstybės vaiko teisių... 81. Dėl išlaikymo priteisimo.... 82. Lietuvoje ratifikuota Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencija (Konvencijos... 83. Įstatymas nereglamentuoja, kokio dydžio išlaikymą turi teikti kiekvienas... 84. Proporcingumo tarp vaiko poreikių ir tėvų turtinės padėties principas... 85. Ieškovė nurodė, kokie yra vaiko poreikiai mėnesiui , t.y. maistui-apie 200... 86. Ieškovė nurodė, jog prieš teikiant ieškinį, jie prašė santuoką... 87. Dėl išdėstyto bei atsižvelgiant į tai, kad šioje dalyje reikalavimas... 88. Ieškovė taip pat prašė priteisti iš atsakovo išlaikymo įsiskolinimą... 89. Dėl bendravimo su vaiku tvarkos nustatymo.... 90. Vaikas turi teisę gyventi kartu su tėvais, būti auklėjamas ir aprūpinamas... 91. Ieškovė prašo nustatyti su nepilnamečiu sūnumi bendravimo tvarką etapais... 92. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės... 93. Institucijos teikiančios išvadą byloje atstovė nurodė, kad ieškovės... 94. Susipažinus su šalių procesiniuose dokumentuose ir teismo posėdžio metu... 95. Teismo sprendimas dėl bendravimo su vaikais tvarkos nustatymo neįgyja res... 96. Dėl santuokoje įgyto turto padalijimo, kreditorinių įsipareigojimų... 97. Pagal byloje pateiktus įrodymus matyti, jog ieškovė ir atsakovas gyvendami... 98. Ieškovė nurodė, kad ji neturi asmeninių kreditorių. Atsakovas turi vieną... 99. Šalys turi vieną bendrą kreditorių: AS „Citadele banka" Lietuvos... 100. Su UAB „SB lizingas", kuriam pagal tarp UAB „SB lizingas" ir atsakovo 2018... 101. Dėl bylinėjimosi išlaidų.... 102. Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos Panevėžio skyriaus... 103. Vadovaudamasis išdėstytu ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso... 104. ieškovės K. B. ieškinį patenkinti iš dalies.... 105. Santuoką, įregistruotą ( - ) Rokiškio rajono Civilinės metrikacijos ir... 106. Santuokos metu įgytą bendrosios jungtinės sutuoktinių nuosavybės teise... 107. -automobilį AUDI A4, valst. Nr. ( - ) vertė -2000 Eur, įregistruotą R. B.... 108. Kreditorinius įsipareigojimus kreditoriui AB „Citadele" pagal 2017-11-25 K.... 109. Šalių nepilnamečio vaiko -sūnaus R. B.,gim. ( - ),a.k. ( - ),gyvenamąją... 110. Priteisti iš atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) sūnui R. B., gim. ( - ),... 111. Atmesti ieškovės reikalavimą dėl išlaikymo įsiskolinimo iš atsakovo... 112. Nustatyti atsakovo R. B., gim. ( - ), a.k. ( - ) bendravimo su sūnumi R. B.,... 113. 1) laikotarpiu nuo teismo sprendimo, kuriuo patvirtinama ši bendravimo tvarka,... 114. a) Atsakovas bendrauja su vaiku du kartus per savaitę antradienį ir... 115. b) Atsakovas bendrauja su vaiku antrą Šv. Velykų, Šv. Kalėdų dieną... 116. c) Atsakovas bendrauja su vaiku savaitgalį, t.y. pirmąjį ir trečiąjį... 117. d) Ieškovė užtikrina galimybę vaikui tuo metu paplitusiomis ir prieinamomis... 118. e) Jeigu bet kuris iš tėvų planuoja pakeisti gyvenamąją vietą, jis (ji)... 119. 2) laikotarpiu nuo 2021 m. gegužės 3 d. iki 2023 m. gegužės 2 d.:... 120. -R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku pirmąjį ir trečiąjį... 121. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 122. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 123. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną kartu su... 124. 3) laikotarpiu nuo 2023 m. gegužės 3 d. iki R. B. pilnametystės:... 125. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku pirmąjį ir trečiąjį... 126. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 127. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 128. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku kiekvienų nelyginių metų... 129. - R. B. turi teisę matytis ir bendrauti su vaiku jo gimimo dieną pasiimant... 130. - R. B. turi teisę praleisti kartu su vaiku 4 (keturias) savaites atostogų... 131. 4) nuo teismo sprendimo, kuriuo patvirtinama ši bendravimo tvarka,... 132. - jeigu šioje bendravimo su nepilnamečių R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl... 133. - jeigu šioje bendravimo su nepilnamečių R. B. tvarkoje nustatytu laiku dėl... 134. - šalys privalo užtikrinti vienas kitam bendravimo telefonu su vaiku... 135. Neįsiteisėjusį teismo sprendimą išsiųsti Luminor Bank AS, veikiančiam... 136. Įsiteisėjusį teismo sprendimą ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jo... 137. Įsiteisėjusį teismo sprendimą išsiųsti Vedybų sutarčių registrui, VĮ... 138. Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas...