Byla 2-1100-351/2012
Dėl tėvystės nuginčijimo, tėvystės nustatymo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo

1Šilutės rajono apylinkės teismo teisėja Virgina Pankauskienė, sekretoriaujant Gintei Vingytei, dalyvaujant ieškovės atstovei L. P., atsakovui R. Š., trečiajam asmeniui A. K., vaiko teisių apsaugos skyriaus atstovei Laimai Stirbienei, teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovės Klaipėdos apygardos prokuratūros ieškinį ginant nepilnamečio vaiko interesus atsakovui R. Š., tretiesiems asmenims R. J., A. K., institucijai teikiančiai byloje išvadą – Šilutės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriui dėl tėvystės nuginčijimo, tėvystės nustatymo, vaiko gyvenamosios vietos nustatymo,

Nustatė

2Ieškovės atstovė prašo nustatyti, kad gimimo liudijime įrašytas R. J. nėra R. J., gimusios ( - ) biologinis tėvas bei panaikinti vaiko gimimo akto įraše žinias apie vaiko tėvą R. J.. Taip pat prašo nustatyti, kad R. Š. yra R. J., gimusios ( - ) biologinis tėvas.

3Atsakovas R. Š. ieškinį pripažįsta, prašo jį tenkinti.

4Tretysis asmuo A. K. ieškinį pripažįsta, prašo jį tenkinti.

5Ieškinys tenkintinas (Lietuvos Respublikos CK 3.148 str., 3.286 str.).

6Iš šalių paaiškinimų, Vaikų teisių apsaugos tarnybos žodinės išvados, prie bylos pridėtų rašytinių įrodymų nustatyta, kad R. J., gimusi ( - ) yra likusi be tėvų rūpybos. Mergaitės mama D. J. mirė 2006-09-18 (b.l.20). Ieškovės atstovė paaiškino, kad iki R. J. gimimo, D. J. ir R. Š. palaikė artimus santykius, tačiau gimus dukrai santykiai nutrūko. Mergaitės gimimo liudijime, tėvo grafoje įrašytas asmuo R. J.. Šio asmens anketiniai duomenys – gimimo data, asmens kodas gimimo liudijime nenurodyti. Gyventojų registro duomenų bazėje tokio asmens nėra (b.l. 23). Todėl darytina išvada, kad tėvo grafoje įrašyti tikrovės neatitinkantys duomenys, kurie naikintini. Atsakovas R. Š. pripažįsta, kad su D. J. palaikė artimus santykius, gimus dukrai jų ryšiai nutrūko, tačiau jis niekada neabejojo dėl savo tėvystės, paremdavo dukrą materialiai. Dėl tėvystės nustatymo niekur nesikreipė, nes sukūrė kitą šeimą ir neprisiruošė to padaryti. Šiuo metu dukra gyvena su juo, tarpusavio santykiai yra geri. Tiek dukra, tiek jis ir jo šeima nori, kad mergaitė gyventų jo šeimoje. Tretysis asmuo A. K. taip pat patvirtino, kad mergaitė bendrauja su biologiniu tėvu, gyvena jo šeimoje, kurioje yra ja tinkamai rūpinamasi, sudarytos mergaitei geros buities sąlygos.

7Įvertinęs šalių paaiškinimus ir byloje esančius rašytinius dokumentus teismas konstatuoja, kad sprendžiant klausimą dėl tėvystės nuginčijimo, turi būti siekiama užtikrinti, kad vaikas neliktų be tėvo, t. y. tėvystės nuginčijimas turėtų būti taikomas, siekiant nustatyti tikrąją vaiko kilmę (CK 3.146 straipsnio 2 dalis). Sprendžiant klausimą dėl tėvystės nuginčijimo visada būtina vadovautis vaiko interesais. Tėvystė yra teisinis tėvo ryšys su vaiku, kuris reiškia socialinį ir teisinį vaiko ir tėvo ryšio pripažinimą, todėl nagrinėjant klausimą dėl tėvystės nuginčijimo ir tėvystės nustatymo kiekvienu atveju yra svarbu nustatyti, kokie yra susiklostę santykiai tarp vaiko ir tėvo. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad šiuo atveju yra svarbu įvertinti ne tik vaiko santykį su tėvu, bet ir tėvo santykį su vaiku, jo požiūrį į jį. Byloje nustatyta, kad atsakovas pripažįsta, jog yra R. J. biologinis tėvas, tarp jų užsimezgę nuoširdūs santykiai. Mergaitė taip pat jį pripažįsta savo tėvu ir nori gyventi su juo. Vadovaudamasi prioritetinės vaiko teisių ir interesų apsaugos principu (CK 3.3 straipsnis), CK 3.161 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta vaiko teise žinoti savo tėvus, teismas konstatuoja, kad šioje byloje tėvystės nuginčijimas atitinka vaiko interesus žinoti savo tėvus, dėl to ieškinys tenkintinas, nustatytina, kad vaiko biologinis tėvas yra R. Š..

8Panaikintinos R. J. gimimo akto įraše žinios apie tėvą R. J. (CK 3.286 str.). Taip pat nustatytina R. J. gyvenamoji vieta su tėvu R. Š..

9Iš atsakovo priteistinos bylinėjimosi išlaidos valstybei. (CPK 93 str., 96 str.)

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 259 str., 260 str., 270 str. teismas,

Nutarė

11Ieškinį tenkinti visiškai.

12Nustatyti, kad R. J. nėra R. J., gimusios ( - ), asmens kodas ( - ) biologinis tėvas ir panaikinti R. J. gimimo akto įraše Nr. 38 žinias apie tėvą R. J..

13Nustatyti, kad R. J., gimusios ( - ) biologinis tėvas yra R. Š., asmens kodas ( - ) lietuvis, gyvenantis ( - ) o R. J. yra jo dukra.

14Nustatyti R. J. gyvenamąją vietą su tėvu R. Š..

15Priteisti iš atsakovo R. Š. 142,00 Lt žyminį mokestį ir 29,99 Lt išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu valstybei. Valstybės naudai priteistos išlaidos turi būti sumokėtos į Valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą Nr.LT24 7300 0101 1239 4300, SWEDBANKAS AB, banko kodas 73000, įmokos kodas 5660. Įmokos mokėjimo kvitą apie sumokėtas bylinėjimosi išlaidas valstybei yra būtina pateikti teismui.

16Sprendimas per 30 dienų apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Šilutės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai