Byla 2-1459-324/2015
Dėl žalos atlyginimo

1Kauno apygardos teismo teisėja Virginija Gudynienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal bankrutavusios uždarosios akcinės bendrovės „Lairemsta“ ieškinį atsakovui L. G. dėl žalos atlyginimo,

Nustatė

2ieškovė prašo priteisti iš atsakovo 55 394,47 Eur žalai atlyginti. Nurodo, kad Kauno apygardos teismo 2013 m. gegužės 2 d. nutartimi UAB „Lairemsta“ iškelta bankroto byla, bankroto administratore paskirta UAB Verslo administravimo centras. Bankroto administratorė, peržiūrėjusi įmonės sandorius, nustatė, kad buvęs įmonės vadovas ir vienintelis akcininkas L. G. netinkamai organizavo įmonės piniginių lėšų naudojimo buhalterinę apskaitą, pasisavino įmonės lėšas ir padarė žalą įmonei ir jos kreditoriams. Atsakovas disponavo įmonės lėšomis, tačiau nepateikė ir neapskaitė išlaidas pagrindžiančių dokumentų, be to, praėjus dviems metams, pateikė dokumentus, pagal kuriuos įmonė atsiskaitė su tiekėjais, taip pat iš įmonės sąskaitos atsakovas apmokėjo jam skirtą baudą ir asmeninę paskolą, taip padarydamas iš viso 55 394,47 Eur žalą įmonei ir kreditoriams. Turto praradimo metu atsakovas veikė kaip administracijos vadovas – direktorius (įstatų 5.1 p.) ir buvo atsakingas už įmonės veiklą. Ši aplinkybė suponuoja civilinės atsakomybės atsiradimą, nes CK įtvirtinta, kad juridinio asmens valdymo organo narys juridinio asmens atžvilgiu turi veikti sąžiningai ir protingai (CK 2.87 str. 1 d.). Jeigu įmonės administracijos vadovas nevykdo arba netinkamai vykdo CK 2.87 straipsnyje ar steigimo dokumentuose nurodytas pareigas, tai jis privalo atlyginti juridiniam asmeniui padarytą žalą (CK 2.87 str. 7 d.). Atsakovas, kaip įmonės vadovas, pažeidė Buhalterinės apskaitos įstatymo 6 straipsnio 2 dalį ir 12 straipsnio 1 dalį, kuriose yra įtvirtinta, kad visos ūkinės operacijos ir ūkiniai įvykiai turi būti pagrįsti apskaitos dokumentais ir apskaitos dokumentuose fiksuojamos tik įvykusios ūkinės operacijos, tuo iškreipė įmonės buhalterinės apskaitos duomenis ir skolinių įsipareigojimų dydžius, galbūt atliko BK 182, 222, straipsniuose numatytas veikas, t. y. apgaulingai vedė įmonės apskaitą ir sukčiavo. CK 2.87 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad juridinio asmens vadovas turi būti lojalus ir veikti įmonės naudai. Ydingas įmonės buhalterinės apskaitos vedimas, nepateikiant piniginių lėšų panaudojimo įrodymų ar esant neteisėtam lėšų panaudojimui, taip pat lėšų nuslėpimas laikytini neteisėtais veiksmais. Atsakovo neteisėtų veiksmų pasekmės yra 55 394,47 Eur dydžio bendrovės turtinės padėties pablogėjimas, t. y. piniginių lėšų netekimas, kurios galėjo būti panaudotos atsiskaitymui su kreditoriais.

3Ieškovė prašo priimti sprendimą už akių teisės aktų nustatytais atvejais.

4Kauno apygardos teismas 2015 m. sausio 13 d. priėmė ieškinį, nustatė 14 dienų terminą atsiliepimui į ieškinį pateikti. Atsakovui procesiniai dokumentai įteikti 2015 m. sausio 16 d., todėl paskutinė diena atsiliepimui į ieškinį pateikti buvo 2015 m. sausio 30 d. Per nustatytą terminą atsakovas nepateikė atsiliepimo į ieškinį, todėl, vadovaujantis CPK 142 straipsnio 4 dalimi, priimtinas sprendimas už akių.

5Ieškinys tenkintinas.

6Bylos nagrinėjimo metu nustatyta, kad ieškovės įmonės „Lairemsta“, kuriai Kauno apygardos teismo 2013 m. gegužės 2 d. nutartimi iškelta bankroto byla, vienintelis akcininkas ir vadovas buvo atsakovas. Ieškovė pateikė įrodymus, kad, atsakovui vadovaujant ieškovės įmonei, buvo ydingai vedama ieškovės įmonės buhalterinė apskaita. Ieškovė apskaičiavo, kad dėl to ji patyrė 55 394,47 Eur žalą. Buhalterinės apskaitos įstatymo 21 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad už apskaitos organizavimą pagal Buhalterinės apskaitos įstatymo reikalavimus atsako ūkio subjekto vadovas. Kasacinio teismo praktikoje akcentuojama, kad administracijos vadovas yra specialus subjektas, kuriam taikomi aukštesni veiklos ir atsakomybės standartai nei eiliniam bendrovės darbuotojui; įmonę ir administracijos vadovą sieja pasitikėjimo santykiai; tai reiškia, kad įmonės administracijos vadovas privalo ex officio veikti išimtinai įmonės interesais; įmonės vadovas atstovauja bendrovei, atsako už įmonės kasdienės veiklos organizavimą; jis turi veikti rūpestingai, sąžiningai, atidžiai, kvalifikuotai daryti viską, kas nuo jo priklauso, kad jo vadovaujama įmonė veiktų pagal įstatymus ir kitus teisės aktus (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2002 m. birželio 19 d. nutartis civilinėje byloje L. B. v. AB bankas „Snoras“, bylos Nr. 3K-3-880/2002).

7Dėl to teismas yra įsitikinęs, kad, pasitvirtinus byloje esančių dokumentų turiniui, būtų pagrindas priimti ieškinį tenkinantį sprendimą (Buhalterinės apskaitos įstatymo 21 str. 1 d., CK 2.87 str., 6.38 str. 1 d., 6.246-6.249 str.).

8Ieškovė CPK 83 straipsnio 1 dalies 8 punkto pagrindu yra atleista nuo žyminio mokesčio mokėjimo, todėl iš atsakovo valstybei priteistinas 1 397 Eur žyminis mokestis (CPK 80 str. 1 d. 1 p.), taip pat 1,54 Eur išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu (CPK 96 str. 1 d.).

9Teismas, vadovaudamasis CPK 285-286 straipsniais,

Nutarė

10ieškinį patenkinti.

11Priteisti ieškovei bankrutavusiai uždarajai akcinei bendrovei „Lairemsta“ (įmonės kodas 133017983) iš atsakovo L. G. (asmens kodas ( - )) 55 394,47 Eur (penkiasdešimt penkis tūkstančius tris šimtus devyniasdešimt keturis eurus 47 ct) žalai atlyginti.

12Priteisti valstybei iš atsakovo L. G. (asmens kodas ( - )) 1 397 Eur (vieno tūkstančio trijų šimtų devyniasdešimt septynių eurų) žyminį mokestį, 1,54 Eur (vieno euro 54 ct) procesinių dokumentų įteikimo išlaidas, šias sumas sumokant į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą Nr. ( - ), nurodant juridinio asmens kodą – 188659752, banką – AB „Swedbank“, įmokos kodą – 5660, mokėjimo paskirtį – bylinėjimosi išlaidos.

13Per 20 dienų nuo šio sprendimo priėmimo atsakovas turi teisę paduoti teismui CPK 287 straipsnio reikalavimus atitinkantį pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

14Sprendimą per 30 dienų nuo jo priėmimo apeliacine tvarka gali apskųsti ieškovė.

15Sprendimo už akių kopiją per tris dienas išsiųsti šalims.

Proceso dalyviai
Ryšiai