Byla 2-30855-918/2015
Dėl taikos sutarties patvirtinimo supaprastinto proceso tvarka

1Kauno apylinkės teismo teisėja Aistė Petrevičienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjų UAB „Techno Wood“ ir G. K. prašymo dėl taikos sutarties patvirtinimo supaprastinto proceso tvarka,

Nustatė

2Pareiškėjai prašo patvirtinti jų pasirašytą taikos sutartį, kuria šalys susitarė, jog nutraukia tarp jų 2015-10-14 sudarytą nekilnojamojo turto pardavimo sutartį ir pirkėjas G. K. visą pagal šią sutartį gautą turtą grąžina pardavėjui UAB „Techno Wood“. Pareiškėjai nurodo, kad sudarant sutartį pardavėjas nuslėpė esmines aplinkybes apie savo prastą materialinę padėtį ir turimus kreditorius. Dėl to pirkėjas mano, kad ateityje gali kilti teisminis ginčas, nes pardavėjo kreditoriai gali ginčyti pareiškėjų sudarytą sandorį kaip Actio Pauliana CK 6.66 str. pagrindu.

3Prašymas netenkintinas, taikos sutartis netvirtintina.

4Remiantis CK 6.983 str. 1 d., taikos sutartimi šalys tarpusavio nuolaidomis išsprendžia kilusį ginčą, užkerta kelią kilti teisminiam ginčui, išsprendžia teismo sprendimo įvykdymo klausimą arba kitus ginčytinus klausimus. Šalys taikos sutartimi abipusiai joms priimtinų nuolaidų būdu išsprendžia kilusį ginčą (CPK 42 str. 1 d.). Taikos sutartis netvirtinama, jei jos sąlygos prieštarauja imperatyvioms įstatymo nuostatoms ar viešajam interesui (CPK 42 str. 2 d.).

5Tarp pareiškėjų ginčo dėl 2015-10-14 pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo ir restitucijos taikymo nėra. Nesant ginčo tarp pareiškėjų dėl nekilnojamojo daikto perleidimo, esant privalomai tokio sandorio sudarymo notarinei formai, pareiškėjai dėl sutarties nutraukimo, lygiai taip pat kaip ir dėl sutarties sudarymo, turėtų kreiptis į notarą (CK 1.74 straipsnio 1 dalies 1 punktas, 1.93 straipsnio 3 dalis). Teismas supaprastinto proceso tvarka taikos sutartis tvirtina tik tokiais atvejais, kai materialinių teisinių santykių subjektai tarpusavio nuolaidų būdu ir esant jų suderintai valiai išsprendžia kilusį teisminį ginčą, užkerta kelią kilti teisminiam ginčui ateityje, išsprendžia teismo sprendimo įvykdymo klausimą arba kitus ginčytinus klausimus, t. y. iš esmės tokios sutarties tvirtinimas teismine tvarka galimas tik esant ginčui ar galimybei jam kilti tarp materialinių teisinių santykių subjektų (šiuo atveju būtent tarp pareiškėjų, o ne tarp pardavėjo ir galimų pardavėjo kreditorių, kurie nėra nutraukiamo sandorio šalis), o tais atvejais, kai nurodytos įstatyme aplinkybės neegzistuoja, teismas, nors ir vykdydamas apsauginę funkciją, negali pakeisti notaro, atliekančio jam įstatymo priskirtas funkcijas, tarp jų – notarinių sandorių tvirtinimą (Notariato įstatymo 2, 26, 45 straipsniai). Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes, pareiškėjų prašymas netenkintinas, pateikta taikos sutartis netvirtintina, pareiškėjams dėl pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo siūlytina kreiptis į notarą.

6Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 290, 291 straipsniais,

Nutarė

7Pareiškėjų UAB „Techno Wood“ ir G. K. prašymo netenkinti ir netvirtinti pareiškėjų pateiktos taikos sutarties sąlygų.

8Nutartį siųsti pareiškėjams.

9Nutartis neskundžiama.

Proceso dalyviai