Byla 2-189-164/2012
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Šilutės rajono apylinkės teismo teisėja Nijolė Šimkienė, sekretoriaujant E. I., dalyvaujant pareiškėjui R. Ž., viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal pareiškėjo R. Ž. pareiškimą suinteresuotiems asmenims Klaipėdos apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, E. Ž., E. Ž. ir E. U. dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo,

Nustatė

2Pareiškėjas prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad jis, 2010 m. gegužės 11 d. mirus tėvui V. Ž., palikimą priėmė ir jį valdo. Pareiškime nurodo ir teismo posėdyje paaiškino, kad po tėvo mirties liko 1,54 ha žemės sklypas ir kitų kilnojamųjų daiktų. Nurodo, kad palikimą priėmė ir valdo, nes rūpinasi likusiu tėvo kilnojamuoju ir nekilnojamuoju turtu. Į notaro kontorą dėl paveldėjimo teisės liudijimo laiku nesikreipė, dėl to praleido terminą ir negali įforminti likusio turto savo vardu.

3Suinteresuoti asmenys E. Ž., E. Ž., E. U. bei suinteresuoto asmens Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas teismo posėdyje nedalyvavo, gauti prašymai bylą nagrinėti jiems nedalyvaujant, pareiškimui neprieštarauja.

4Pareiškimas tenkintinas.

5Iš šalių nurodytų faktinių aplinkybių, kitos byloje esančios medžiagos, liudytojų D. U. ir P. A. parodymų matyti, kad 2010 m. gegužės 11 d. mirė V. Ž. (mirties liudijimo kopija, įrašo Nr. 230, b.l. 9). Po V. Ž. mirties sūnus R. Ž. palikimą priėmė, pradėdamas paveldimą turtą faktiškai valdyti, t.y. rūpinasi likusiais daiktais bei žemės sklypu. Be to, Šilutės rajono notarės patvirtino, kad po V. Ž. mirties paveldėjimo byla neužvesta.

6Pagal palikimo priėmimo teisinių santykių principus, palikimui priimti įpėdinis turi išreikšti savo valią. Tai gali būti padaryta raštu - per tris mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos paduodant pareiškimą dėl paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo palikimo atsiradimo vietos notarų biurui ir veiksmais - faktiškai pradedant paveldėtą turtą valdyti. Palikimo priėmimas - tai įpėdinio valios išreiškimas veiksmais, liudijančiais įpėdinio sutikimą įgyti visas teises į palikimą ir prisiimti visas pareigas, kilusias ar galinčias kilti iš palikimo.

7Esant šiems įrodymams, nustatytinas juridinę reikšmę turintis faktas paveldėjimo teisės liudijimo gavimo tikslu, kad R. Ž., 2010 m. gegužės 11 d. mirus jo tėvui V. Ž., palikimą priėmė ir jį valdo (CPK 444 str. 2 d. 8 p.).

8Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos CPK 270 str., 448 str.,

Nutarė

9Pareiškimą patenkinti.

10Paveldėjimo teisės liudijimo gavimo tikslu nustatyti, kad R. Ž., asmens kodas ( - ) 2010 m. gegužės 11 d. mirus jo tėvui V. Ž., asmens kodas ( - ) palikimą priėmė ir jį valdo.

11Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Klaipėdos apygardos teismui, skundą paduodant Šilutės rajono apylinkės teismui.

Proceso dalyviai