Byla 2-700/2008

1Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų: Virginijos Čekanauskaitės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja), Audronės Jarackaitės ir Donato Šerno, teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo atsakovo valstybės įmonės Valstybės turto fondo atskirąjį skundą dėl Vilniaus apygardos teismo 2008 m. liepos 21 d. nutarties laikinųjų apsaugos priemonių taikymo klausimu civilinėje byloje Nr. 2-163-450/2004 pagal ieškovo Kauno automobilių sporto klubo ,,Viesulas“ ieškinį atsakovui valstybės įmonei Valstybės turto fondui dėl proceso atnaujinimo.

2Teisėjų kolegija

Nustatė

3Vilniaus apygardos teismas 2008 m. liepos 21 d. nutartimi patenkino ieškovo asociacijos Kauno automobilių sporto klubas „Viesulas“ (toliau KASK „Viesulas“) prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, kol šis teismas išnagrinės asociacijos prašymą dėl proceso atnaujinimo civilinėje byloje pagal ieškovo KASK „Viesulas“ ieškinį atsakovui VĮ Valstybės turto fondui dėl teisės į turto, esančio ( - ), pagerinimo išlaidų atlyginimą privatizavimo metu, kurioje Vilniaus apygardos teismo 2005 m. sausio 5 d. sprendimu ieškinys buvo atmestas. Šia nutartimi teismas uždraudė atsakovui VĮ Valstybės turto fondui, kaip turto valdytojui, sudaryti šio Lietuvos valstybei nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto pirkimo - pardavimo sutartį ir priėmimo – perdavimo aktą: 1) Pastatas – administracinis pastatas ( - ); 2) Pastatas – sandėlis ( - ); 3) Pastatas – dirbtuvės ( - ); 4) Pastatas – garažas ( - ); 5) Pastatas – garažas - dirbtuvės ( - ); 6) Pastatas – ūkinis pastatas ( - ); 7) Pastatas – ūkinis pastatas ( - ); 8) Pastatas – ūkinis pastatas ( - ); 9) Pastatas – ūkinis pastatas ( - ); 10) Pastatas – ūkinis pastatas ( - ); 11) Pastatas – ūkinis pastatas (( - ); 12) Kiti statiniai (inžinieriniai) – kiemo statiniai ( - ).

4Teismas sprendė, kad priėmus ieškovo prašymą dėl proceso atnaujinimo yra būtina imtis laikinųjų apsaugos priemonių, kad būtų užkirstas kelias teismo sprendimo įvykdymo pasunkėjimui ar negalimumui, nes 2008 m. birželio 17 d. vyko viešas aukcionas dėl pastatų, esančių ginčo objektu, pardavimo ir tokiu būdu ginčo turtas gali būti perleistas tretiesiems asmenims, taip apsunkinant tiek ieškovo prašymo dėl proceso atnaujinimo nagrinėjimą, tiek ir galimo ateityje palankaus ieškovui teismo sprendimo, paliečiančio šį nekilnojamąjį turtą, įvykdymą.

5Atsakovas VĮ Valstybės turto fondas atskiruoju skundu prašo panaikinti šią teismo nutartį kaip nepagrįstą ir neteisėtą. Teigia, jog paminėtame šio privatizuojamo turto pardavimo viešame aukcione buvo nustatyta pradinė 880 000 Lt pardavimo kaina, o didžiausią kainą - 4 004 000 Lt, pasiūliusį asmenį viešo aukciono komisija 2008 m. liepos 14 d. sprendimu pripažino aukciono laimėtoju. Vykdant skundžiamą teismo nutartį, kuria siekiama užtikrinti galimai ieškovui palankaus teismo sprendimo dėl 305 728, 35 Lt priteisimo įvykdymą, buvo sustabdytas šio turto pardavimas už daugiau kaip 4 mln. Lt, dėl to pirkėjas gali iš viso atsisakyti jį pirkti. Tai gali sukelti didelius nuostolius. Tuo tarpu ieškovo interesai nebūtų pažeisti ir nepritaikius šių priemonių, nes tuo atveju, jeigu ieškovo ieškinys būtų patenkintas, lėšos jam būtų sumokėtos iš privatizavimo fondo. Taigi teismas, pritaikęs šias priemones, akivaizdžiai pažeidė šalių turtinių interesų pusiausvyros užtikrinimo principą, neproporcingai suvaržė atsakovo teises, neatsižvelgė į viešą interesą.

6Atsiliepimo į atskirąjį skundą CPK 318 straipsnio nustatyta tvarka negauta.

7Atskirasis skundas tenkintinas.

8Teisėjų kolegija, remdamasi bylos medžiaga, konstatuoja, kad teismui rašytinio proceso tvarka išsprendus klausimą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo, nepilnai ir nevisapusiškai buvo įvertintos byloje nustatytas aplinkybės ir dėl šios priežasties buvo priimta nepagrįsta ir neteisėta nutartis, kuri naikintina (CPK 144 str., 329 str. 1 d.).

9Kaip žinoma, pagal CPK 144 straipsnį laikinosios apsaugos priemonės taikytinos tuo atveju, jeigu jų nesiėmus teismo sprendimo įvykdymas gali pasunkėti arba pasidaryti nebeįmanomas. Teismas teisingai nurodė, jog laikinųjų apsaugos priemonių taikymo tikslas yra siekimas užtikrinti ieškovo turtinius interesus, užkirsti kelią aplinkybėms, galinčioms apsunkinti būsimo teismo sprendimo įvykdymą, ir tuo užtikrinti jo privalomumą. Tačiau apeliantas teisingai nurodo, kad vienas iš svarbiausių principų, kurį teismas privalo užtikrinti spręsdamas klausimą dėl tokių apsaugos priemonių taikymo, yra šalių turtinių interesų pusiausvyros užtikrinimas. Nagrinėjamu atveju ieškovas nekelia klausimo dėl nuosavybės teisių į minimą turtą pripažinimo ar turto priteisimo, taigi teismas be pagrindo sprendė, jog nepritaikius nurodytų priemonių, yra grėsmė, kad palankus ieškovui teismo sprendimas galėtų būti neįvykdytas ar jo įvykdymas būtų apsunkintas. Iš apelianto pateiktos medžiagos matyti, jog šių priemonių pritaikymas sukėlė neproporcingą atsakovo interesų suvaržymą ir viešojo intereso pažeidimą (CPK 3, 185 str.).

10Dėl paminėto, teisėjų kolegija atsakovo atskirąjį skundą patenkina, panaikina skundžiamą teismo nutartį ir atmeta ieškovo prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių pritaikymo (CPK 178, 144 str.).

11Teisėjų kolegija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos CPK 337 straipsnio 2 punktu,

Nutarė

12Panaikinti Vilniaus apygardos teismo 2008 m. liepos 21 d. nutartimi pritaikytas laikinąsias apsaugos priemones, tai yra uždraudimą atsakovui valstybės įmonei Valstybės turto fondas (kodas – 110073154, buveinė – Vilniaus g. 16, Vilnius), kaip turto valdytojui, iki teismo sprendimo byloje įsiteisėjimo sudaryti šio Lietuvos valstybei nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto, esančio ( - ), pirkimo-pardavimo sutartį ir priėmimo – perdavimo aktą:

 1. Pastatas – administracinis pastatas ( - );
 2. Pastatas – sandėlis ( - );
 3. Pastatas – dirbtuvės ( - );
 4. Pastatas – garažas ( - );
 5. Pastatas – garažas - dirbtuvės ( - );
 6. Pastatas – ūkinis pastatas ( - );
 7. Pastatas – ūkinis pastatas ( - );
 8. Pastatas – ūkinis pastatas ( - );
 9. Pastatas – ūkinis pastatas ( - );
 10. Pastatas – ūkinis pastatas ( - );
 11. Pastatas – ūkinis pastatas ( - );
 12. Kiti statiniai (inžinieriniai) – kiemo statiniai ( - ).

13Nutarties nuorašą išsiųsti viešo registro tvarkytojui.

Proceso dalyviai