Byla 2-992-446/2011
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Kelmės rajono apylinkės teismo teisėja Vilma Raščiuvienė, sekretoriaujant Linai Normantaitei, dalyvaujant pareiškėjui L. Š.,

2viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo L. Š. pareiškimą suinteresuotam asmeniui Šiaulių apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo ir

Nustatė

3Pareiškėjas prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą turto paveldėjimo tikslu, kad jis iš karto po savo tėvo P. Š. mirties priėmė jo palikimą, faktiškai pradėdamas valdyti paveldimą turtą. Nurodė, kad jo motina K. Š. mirė 1986 metais. Po mamos mirties tėvas vienas liko gyventi tėvams priklausančioje sodyboje ( - ), jis augo pas senelius. Kitų vaikų tėvas neturėjo. Po tėvo mirties liko sodyba su gyvenamuoju namu ir ūkio statiniais bei teisė į 2,40 ha dydžio žemės sklypą. Tėvui mirus jis rūpinosi ir prižiūrėjo tėvo sodybą, nuo 2005 metų gyvena tėvui priklausančiame name. Po tėvo mirties jam atiteko visi tėvo asmeniniai, namų apyvokos daiktai, baldai, jis iki šiol naudojasi visu tėvui priklausiusiu turtu.

4Suinteresuotas asmuo – Šiaulių apskrities VMI - nuomonės nepareiškė, iš atsiliepimo (b.l. 21) matyti, kad jis su pareiškimu sutinka.

5Pareiškimas pagrįstas ir tenkintinas.

6Iš mirties liudijimo (b.l. 5) matyti, kad P. Š. mirė 1999 m. vasario 6 d. Iš Kelmės rajono savivaldybės administracijos Užvenčio seniūnijos pažymos (b.l. 6) matyti, kad P. Š. nuolatinė gyvenamoji vieta nuo 1985 m. iki mirties buvo deklaruota ( - ). Iš nekilnojamojo turto registro išrašo-pažymėjimo (b.l. 7-8) matyti, kad po P. Š. mirties liko jam nuosavybės teisėmis priklausantis nekilnojamasis turtas – gyvenamasis namas, pagalbinio ūkio pastatai, esantys ( - ). Iš palikimo atsiradimo vietos notaro biuro notaro liudijimo (b.l. 9), UAB „Archyvų sistemos“ informacijos (b.l. 10) matyti, kad Testamentų registre P. Š. palikimo priėmimo faktų nėra įregistruotų, paveldėjimo byla į palikėjo P. Š. palikimą nėra užvesta, kadangi niekas iš įpėdinių įstatymo nustatytu terminu paveldėti nesikreipė. Liudytojas V. J. patvirtino pareiškėjų nurodytas aplinkybes dėl faktinio turto valdymo, parodė, kad P. Š. priklausančią sodybą, esančią ( - ), po jo mirties tvarko ir prižiūri jo sūnus L. Š..

7Iš aptartų įrodymų visumos darytina išvada, kad pareiškėjas po savo tėvo mirties naudojasi, valdo, disponuoja visu tėvui priklausiusiu turtu.

8Įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, kai jis faktiškai pradėjo paveldimą turtą valdyti, kreipėsi į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą dėl turto apyrašo sudarymo arba kai įpėdinis padavė palikimo atsiradimo vietos notarui pareiškimą apie palikimo priėmimą (LR CK 5.50 str. 2d.). LR CK 5.51 str. 1 d. numatyta, kad įpėdinis, pradėjęs valdyti kokią nors palikimo dalį ar net kokį nors daiktą, laikomas priėmusiu visą palikimą. Pareiškėjas – mirusiojo P. Š. sūnus (b.l. 12), pirmos eilės įstatyminis įpėdinis (CK 5.11 str. 1 d. 1 p.). Duomenų, kad pareiškėjas būtų atsisakęs palikimo, nėra. Iš pareiškėjo paaiškinimo, liudytojo parodymų, rašytinių įrodymų visumos darytina išvada, kad pareiškėjas atvirai išreiškė savo valią įgyti mirusio tėvo palikimą, faktiškai valdė paveldimą turtą – ne tik jo asmeninius daiktus, bet ir nekilnojamąjį turtą – gyvenamąjį namą, kitų įpėdinių nenustatyta, kitu būdu niekas mirusio P. Š. palikimo nepriėmė. Esant tokioms aplinkybėms, nustatytinas juridinis faktas, kad po P. Š. mirties jo palikimą priėmė sūnus L. Š..

9Pagal Lietuvos Respublikos CPK 443 str. nuostatas dalyvaujančių byloje asmenų bylinėjimosi išlaidos neatlyginamos, todėl pareiškėjui tenka ir pareiga sumokėti procesines – pašto - išlaidas šioje byloje, kurias apvalinant sudaro 10 Lt (b.l. 1) (CPK 96 str. 3 d.).

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 448 str., 268 str., 270 str., teismas

Nutarė

11Pareiškimą tenkinti. Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą turto paveldėjimo tikslu, kad L. Š., a.k. ( - ), po savo tėvo P. Š., a.k. ( - ), mirties 1999 m. vasario 6 d. priėmė jo palikimą faktiškai pradėdamas valdyti ir tvarkyti paveldimą turtą.

12Priteisti iš L. Š. 10 (dešimt) litų bylinėjimosi išlaidų valstybei.

13Sprendimas per trisdešimt dienų gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Kelmės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai