Byla 2-5113-122/2012
Dėl įsiskolinimo priteisimo

1Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėja Elena Pauliukienė, rašytinio proceso tvarka už akių išnagrinėjusi civilinę bylą pagal ieškovo „BTA Insurance Company“ SE, veikiančio per „BTA Insurance Company“ SE filialą Lietuvoje, ieškinį atsakovui V. D. dėl įsiskolinimo priteisimo,

Nustatė

2ieškovas kreipėsi į teismą, prašydamas priteisti iš atsakovo 749,06 Lt skolos, 70,00 Lt dydžio bylinėjimosi išlaidų dėl žyminio mokesčio sumokėjimo bei 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Ieškovas nurodė, jog atsakovas neįvykdė pareigos pranešti draudikui raštu per 3 dienas apie įvykį, ieškovas (draudikas), vadovaudamasis įstatymų nuostatomis, reikalauja sumokėti 20 procentų nuo išmokėtos draudimo išmokos, t. y. 749,06 Lt už atsakovo autoavarijos metu padarytą žalą tretiesiems asmenims. Ieškovas pateikė prašymą priimti sprendimą už akių, jeigu atsakovas per nustatytą terminą nepateiktų atsiliepimo į ieškinį (b. l. 4).

3Atsakovui apie iškeltą civilinę bylą bei ieškovės reikalavimus pranešta tinkamai, tačiau jis per teismo nustatytą terminą nepateikė atsiliepimo į ieškinį, todėl ieškovo prašymas priimti sprendimą už akių tenkintinas (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 130 straipsnis, 142 straipsnio 4 dalis ir 262 straipsnio 2 dalis).

4Iš bylos medžiagos nustatyta, kad 2010-11-29 eismo įvykio metu dėl atsakovo, vairavusio automobilį Chrysler Voyager, valstybinis numeris ( - ) kaltės įvyko eismo įvykis, kurio metu buvo apgadintas automobilis Opel Astra, valstybinis numeris ( - ) Atsakovo civilinė atsakomybė, vairuojant automobilį Chrysler Voyager, valstybinis numeris ( - ) buvo apdrausta transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu ieškovo „BTA Insurance Company“ SE, veikiančio per „BTA Insurance Company“ SE filialą Lietuvoje. Ieškovas atlygino dėl eismo įvykio žalą patyrusiam asmeniui nuostolius, išmokėdama 3745,26 Lt draudimo išmoką.

5Pagal Lietuvos Respublikos Transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo 12 straipsnį įvykus eismo įvykiui, su juo susijęs transporto priemonės valdytojas privalo per 3 darbo dienas nuo eismo įvykio dienos raštu pranešti draudikui, apdraudusiam jo civilinę atsakomybę, apie eismo įvykį, dėl kurio jis yra atsakingas, išskyrus atvejus, kai pranešti apie eismo įvykį jis negali dėl svarbių priežasčių, taip pat pateikti draudikui eismo įvykio dalyvių pasirašytą deklaraciją ar kitą eismo įvykio dalyvių pasirašytą dokumentą apie įvykio aplinkybes. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.280 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad ieškovas, išmokėjęs draudimo išmoką nukentėjusiajam autoavarijos metu asmeniui, turi atgręžtinio reikalavimo teisę į atsakingą už autoavarijos metu padarytą žalą transporto priemonės vairuotoją. 2008-04-11 Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl eismo įvykio metu padarytos žalos nustatymo ir išmokos mokėjimo taisyklių patvirtinimo“ 60.3 punktas numato, kad draudikas turi teisę reikalauti iki 20 procentų draudimo išmokos, jei apdraustos transporto priemonės valdytojas per 3 darbo dienas nepateikė draudikui eismo įvykio deklaracijos ir (arba) draudikui prašant nepadėjo aiškintis eismo įvykio aplinkybių ir draudikui prašant nepateikė turimos informacijos apie eismo įvykį. Byloje nėra duomenų, kad atsakovas būtų įvykdęs savo pareigą ieškovui pranešti raštu draudikui per 3 dienas apie eismo įvykį, taip pat, kad atsakovas būtų pateikęs draudikui argumentus, kurie pateisintų negalėjimą pranešti draudimo įmonei per 3 darbo dienas apie eismo įvykį, taip pat nėra duomenų, kodėl atsakovas neteikia jokių paaiškinimų, kodėl neatsiliepė į draudimo įmonės prašymus pateikti turimą informaciją apie įvykį. Kadangi ieškovas sumokėjo 3745,26 Lt draudimo išmoką už autoįvykio pasekmėje automobiliui Opel Astra, valstybinis numeris ( - ) padarytą žalą, atsakovui nepranešus draudimo bendrovei apie eismo įvykį, ji turi teisę reikalauti 20 procentų draudimo išmokos grąžinimo, t. y. 749,06 Lt.

6Atsižvelgiant į šias aplinkybes ir jas patvirtinančius rašytinius įrodymus bei remiantis eismo įvykio metu galiojusiomis teisės normomis, darytina išvada, kad ieškovo regreso teisė į žalos padariusį asmenį yra teisiškai pagrįsta (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.280 straipsnio 1 dalis; Lietuvos Respublikos transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo įstatymo 12 straipsnis), todėl ieškovo reikalavimas priteisti iš atsakovo 749,06 Lt žalos atlyginimo yra visiškai tenkintinas.

7Terminą įvykdyti piniginę prievolę praleidęs skolininkas privalo mokėti 5 procentų dydžio metines palūkanas už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.210 straipsnio l dalis). Todėl ieškovui iš atsakovo priteistinos palūkanos nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.37 str. 2 d.).

8Bylinėjimosi išlaidos, t. y. 70,00 Lt žyminio mokesčio, yra pagrįstos byloje pateiktais rašytiniais įrodymais, todėl yra priteistinos ieškovui iš atsakovo (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93 straipsnio 1 dalis).

9Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93, 268, 270, 279, 285, 286, 287 straipsniais, teismas

Nutarė

10ieškinį tenkinti visiškai.

11Priteisti iš atsakovo V. D. 749,06 Lt žalos atlyginimo, 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą 749,06 Lt sumą nuo bylos iškėlimo teisme, 2012-03-05, iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, 70,00 Lt bylinėjimosi išlaidų dėl žyminio mokesčio sumokėjimo ieškovui „BTA Insurance Company“ SE, veikiančiam per „BTA Insurance Company“ SE filialą Lietuvoje.

12Atsakovas negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau per 20 dienų nuo jo priėmimo dienos turi teisę paduoti Klaipėdos miesto apylinkės teismui pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

13Ieškovas per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti apeliacinį skundą Klaipėdos apygardos teismui per Klaipėdos miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai