Byla 2S-2922-580/2018

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Jūra Marija Strumskienė

2teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo pareiškėjos B. P. atskirąjį skundą dėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. spalio 3 d. nutarties civilinėje byloje pagal pareiškėjų E. P. ir B. P. prašymą panaikinti santuokos apskaitos akto įrašą civilinės metrikacijos įstaigoje abiejų sutuoktinių bendru sutikimu; suinteresuoti asmenys AB SEB bankas, UAB „Mokilizingas“; institucija, teikianti išvadą byloje, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

3Teisėja, išnagrinėjusi atskirąjį skundą,

Nustatė

4I. Ginčo esmė

51.

6Ieškovas kreipėsi į teismą, prašydamas: 1) patvirtinti jo ir atsakovės gyvenimą skyrium (separaciją); 2) nustatyti, kad po separacijos nustatymo šalys viena kitos neišlaikys; 3) pripažinti, kad butas, esantis ( - ), lieka ieškovo asmenine nuosavybe; 4) nustatyti, kad automobilio „Skoda Octavia“ ( - ) valdymo teisė lieka ieškovui ir ieškovas įsipareigojimus kreditoriui AB SEB bankui pagal 2016 m. kovo 14 d. lizingo sutartį bei pagal 2003 m. spalio 29 d. kredito sutartį vykdys asmeniškai; 5) nustatyti šalių nepilnamečio vaiko E. P., gim. ( - )., gyvenamąją vietą su atsakove; 6) priteisti iš ieškovo nepilnamečiam sūnui išlaikymą, mokamą periodinėmis išmokomis po 170 Eur kas mėnesį iki vaiko pilnametystės; 7) nustatyti ieškovo bendravimo su nepilnamečiu sūnumi tvarką.

72.

8Atsakovė pateikė teismui priešieškinį, prašydama: 1) panaikinti santuokos apskaitos akto įrašą civilinės metrikacijos įstaigoje dėl ieškovo kaltės; 2) nustatyti šalių nepilnamečio vaiko gyvenamąją vietą su atsakove; 3) nustatyti ieškovo bendravimo su sūnumi tvarką; 4) priteisti iš ieškovo nepilnamečiam sūnui 1 600 Eur išlaikymo skolą ir išlaikymą, mokamą periodinėmis išmokomis po 250 Eur kas mėnesį nuo priešieškinio pateikimo teismui dienos iki vaiko pilnametystės; 5) pripažinti butą, esantį ( - ), bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe ir po santuokos apskaitos akto įrašo panaikinimo padalyti jį šalims lygiomis dalimis; 6) nustatyti ieškovo buto daliai uzufruktą naudotis gyvenamosiomis patalpomis atsakovei ir nepilnamečiam sūnui; 7) patenkinti ieškovo ieškinio dalį dėl įsipareigojimų kreditoriams vykdymo; 8) priteisti iš ieškovo atsakovei 3 017,03 Eur kompensaciją už 1/2 dalį nuo išmokėtos automobilio „Skoda Octavia“ (valst. Nr. GHS 969) vertės; 9) priteisti iš ieškovo atsakovės patirtų bylinėjimosi išlaidų atlyginimą.

93.

102018 m. spalio 1 d. teisme gautas šalių prašymas panaikinti santuokos apskaitos akto įrašą abiejų sutuoktinių bendru sutikimu ir patvirtinti sutartį dėl santuokos apskaitos akto įrašo panaikinimo pasekmių. AB „SEB“ bankas nesutinka pareiškėjų Sutarties 3.1 punkto sąlyga, kurioje pareiškėjai susitaria, kad automobilis „Škoda Octavia“ lieka jo asmenine nuosavybe; taip pat su Sutarties 3.3 punkto nuostata, kuria pareiškėjai susitaria dėl uzufrukto butui, esančiam ( - ), pareiškėjos ir pareiškėjų sūnaus naudai iki pareiškėjų sūnaus pilnametystės nustatymu. Automobilis „Škoda Octavia“ priklauso bankui, todėl pareiškėjai negali jo dalytis, o butas, kuriam prašoma nustatyti uzufruktą, įkeistas bankui pagal kredito sutartį. E. P. nevykdant prievolių pagal kredito sutartį, bankas įgytų teisę kreiptis dėl skolos išieškojimo iš įkeisto turto. Nustačius butui uzufruktą, bankas tokios teisės netektų, nes CK 3.189 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta, kad pagal nepilnamečių vaikų tėvų kreditorių reikalavimus negali būti išieškoma iš nepilnamečių vaikų turto ar iš jų tėvų uzufrukto teisės.

11II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė

124.

13Vilniaus miesto apylinkės teismas 2018 m. spalio 3 d. nutartimi nutarė nustatyti 14 dienų terminą patikslintai sutarčiai dėl santuokos apskaitos akto įrašo panaikinimo pasekmių, atitinkančiai kreditoriaus interesus, pateikti. Teismas nurodė, kad:

144.1.

15remiantis CK 3.53 straipsnio 4 dalimi, teismas negali tvirtinti sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių, kurios nuostatos prieštarauja sutuoktinių kreditorių interesams. Pareiškėjai susitarė, kad automobilis „Škoda Octavia“ lieka jo asmenine nuosavybe. 2016-03-14 lizingo sutarties pagrindu nuosavybės teisę į automobilį įgijo AB SEB bankas su tikslu už atlyginimą jį perduoti valdyti ir naudotis pareiškėjui E. P. Pareiškėjai įpareigotini patikslinti Sutarties nuostatą, nurodant, kuris iš pareiškėjų įgis nuosavybės teisę į nurodytą automobilį po visų prievolių pagal 2016-03-14 lizingo sutartį tinkamo įvykdymo dienos;

164.2.

17pareiškėjai susitarė dėl uzufrukto butui, esančiam ( - ) pareiškėjos ir pareiškėjų sūnaus naudai iki pareiškėjų sūnaus pilnametystės nustatymo. Pareiškėjai siekia susitarti dėl sąlygų, kurių patvirtinimas apriboja pareiškėjų kreditoriaus teises išieškoti skolą pareiškėjo E. P. sudarytos kredito sutarties nevykdymo atveju. Nutraukiant santuoką ne ginčo tvarka, reikalinga patikslinti sutarties nuostatą, kad ji atitiktų kreditoriaus interesus;

184.3.

19išaiškino, kad remiantis CK 3.53 straipsnio 4 dalimi, tuo atveju, jeigu pareiškėjų pateiktos sutarties dėl santuokos apskaitos akto įrašo panaikinimo pasekmių nuostatos prieštarauja kreditoriaus interesams, teismas tokios sutarties netvirtina, o bylą dėl santuokos nutraukimo sustabdo, kol sutuoktiniai sudarys naują sutartį.

20III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentai

215.

22Pareiškėja B. P. atskiruoju skundu prašė panaikinti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. spalio 3 d. nutarties dalį, kuria nustatytas terminas sutarties dėl santuokos apskaitos akto įrašo panaikinimo teisinių pasekmių trūkumui dėl uzufrukto būstui nustatymo. Nurodė, kad:

235.1.

24patikslino Sutartį dėl automobilio, kad automobilis atiteks pareiškėjui tik po prievolių pagal lizingo sutartį visiško įvykdymo;

255.2.

26šalys negali pateikti patikslintos Sutarties be uzufrukto nustatymo, kadangi atsisakius šios sąlygos bus iš esmės pažeisti prioritetiniai nepilnamečio sūnaus interesai. Teismas nepagrįstai nustatė, kad Sutarties nuostata prieštarauja kreditoriaus interesams, šią aplinkybę teismas turėjo spręsti tvirtindamas sutartį. Tai esminė teisminės mediacijos metu šalių sutarta sąlyga. Šalys neturi kito nekilnojamojo turto ir galimybių jį įsigyti, nuomotis, abiejų šalių darbo užmokesčiai nedideli. Nepilnamečio vaiko interesai yra prioritetiniai ir teismas turėtų tvirtinti tokią sutartį, nepaisant kreditoriaus prieštaravimo dėl šios sąlygos. Nepilnametis vaikas yra beveik paauglys, jam reikia atskiro kambario, taip gyvenama daugiau nei metus. Vėlavimų mokėti banko įmokas nėra, po mažiau nei septynių metų vaikas taps pilnamečiu ir uzufruktas baigsis;

275.3.

28CK 3.189 straipsnio 2 dalis neaktuali, nes ji netaikoma įkeistam turtui, o reglamentuoja išieškojimo negalimumą tik iš nepilnamečių vaikų turto ar pačios tėvų uzufrukto teisės. Išieškojimas iš tokio turto galimas, tačiau išliktų uzufruktas, todėl turtą būtų sunkiau realizuoti.

296.

30Suinteresuotas asmuo SEB bankas prašė atskirąjį skundą atmesti kaip nepagrįstą. Nurodė, kad:

316.1.

32sutuoktiniai turtinių santykių negali spręsti kreditorių sąskaita. Sutartyje dėl santuokos nutraukimo padarinių turi būti pasirinktas toks padalijimo būdas, kad nepažeistų kreditorių teisėtų interesų. Vaiko teisių apsauga yra viešosios tvarkos elementas, tačiau aplinkybė, kad asmuo turi nepilnamečių vaikų, nesudaro pagrindo nevykdyti laisva valia prisiimtų prievolių;

336.2.

34iki santuokos (2005-01-13) su B. P. sudarymo E. P. su AB SEB banku sudarė 2003-10-29 kredito sutartį, kurios pagrindu gautos lėšos buvo skirtos buto su rūsiu, esančio Justiniškių g. 95-18, Vilniuje, įsigijimo finansavimui. Hipotekos lakštu kuriuo AB SEB bankui įkeistas butas, E. P. įsipareigojo buto neįkeisti, nenuomoti, dovanoti, parduoti ar kitaip perleisti be kreditoriaus raštiško sutikimo. Pareiškėjų 2018-10-05 patikslintoje sutartyje, pareiškėjai susitarė, jog B. P. išmokėtina 13 000 Eur kompensacija už santuokoje mokėtas kredito įmokas už butą, ją išmokant pasibaigus nustatytinam uzufruktui, t. y. po sūnaus E. P. pilnametystės. Byloje nėra duomenų, kad ši kompensacija negali būti išmokėta nutraukus santuoką ir tai negali būti pakankamas pagrindas laikyti, jog apeliantė turi galimybę nuomotis ar kitais teisėtais pagrindais gyventi kitiems asmenims priklausančiame būste, dėl ko uzufrukto nustatymas laikytinas neproporcinga priemone, nepagrįstai suvaržančia kreditoriaus AB SEB banko interesus;

356.3.

36uzufrukto nustatymas pažeidžia banko, kaip kreditoriaus ir hipotekos turėtojo, teises, nes apsunkinus daiktą uzufruktu, panaikinama bankui galimybė ateityje pasinaudoti įkaito turėtojo teise, kadangi priverstinio skolos išieškojimo atveju uzufruktu apsunkintas turtas bus realizuotas sunkiau ir už mažesnę sumą. 2003-10-29 kredito sutartis buvo sudaryta ilgam laikui, t. y. iki 2038-10-29. Egzistuojant tokios trukmės ilgalaikiams skoliniams įsipareigojimams yra pagrindo manyti, kad tam tikrais laikotarpiais ateityje kredito gavėjas gali susidurti su finansiniais keblumais, kurie galėtų sąlygoti priverstinį įkeisto turto realizavimą.

37IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai argumentai ir išvados

38Atskirasis skundas tenkintinas.

397.

40Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio (atskirojo) skundo faktinis ir teisinis pagrindai ir absoliučių nutarties negaliojimo pagrindų patikrinimas (CPK 320 straipsnio 1 dalis). Apeliacinės instancijos teismas tikrina tik apskųstos teismo nutarties dalies teisėtumą ir pagrįstumą ir tik analizuojant skunde išdėstytus argumentus, išskyrus įstatyme nurodytas išimtis (CPK 320 straipsnio 2 dalis).

418.

42Apeliacinės instancijos teismas, išnagrinėjęs atskirąjį skundą, absoliučių nutarties negaliojimo pagrindų, nurodytų CPK 329 straipsnio 2 dalies 1–7 punktuose, nenustatė.

439.

44Nustatyta, jog byla dėl santuokos nutraukimo pradėta ginčo teisenos tvarka, teisme 2018-10-01 gautas šalių prašymas panaikinti santuokos apskaitos akto įrašą abiejų sutuoktinių bendru sutikimu ir patvirtinti sutartį dėl santuokos apskaitos įrašo panaikinimo pasekmių. 2018-10-03 parengiamajame teismo posėdyje pereita į bylos nagrinėjimą ypatingosios teisenos tvarka.

4510.

46CPK 443 straipsnio 7 dalis nustato, jog šiame skyriuje (CPK 442 straipsnyje) nurodytas bylas teismas išnagrinėja ypatingąja teisena, neatsižvelgdamas į tai, ar nagrinėjimo metu kyla ginčas dėl teisės. Suinteresuoti asmenys bylos nagrinėjimo metu šio kodekso V dalyje nustatyta tvarka gali pateikti pareiškimus su savarankiškais reikalavimais. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus 2011 m. spalio 10 d. nutartyje civilinėje byloje Nr. 3K-3-388/2011 pažymėta, jog tais atvejais, kai byloje sprendžiama dėl kreditoriaus teisių dėl vieno ar abiejų sutuoktinių, o kreditorius reikalavimo nėra pareiškęs, bet pareiškęs atsikirtimus, kuriais nesutinka su sutuoktinių sudarytos santuokos nutraukimo padarinių nuostatomis dėl jo teisių, yra pagrindas spręsti, jog kilo ginčas dėl teisės. Tokio ginčo aplinkybės turi būti išnagrinėtos ir ginčas išsprendžiamas teismo sprendimu, o ne paliekamas spręsti sutarties šalims, sustabdžius bylą.

4711.

48Sutartyje dėl santuokos nutraukimo pasekmių esanti sąlyga dėl uzufrukto butui, esančiam ( - ), pareiškėjos ir pareiškėjų sūnaus naudai iki pareiškėjų sūnaus pilnametystės nustatymo nekliudo teismui nagrinėti civilinės bylos, taikant CPK 443 straipsnio 7 dalies taisyklę ir teismo sprendimu pasisakyti dėl Sutarties tvirtinimo ir byloje pareikštų reikalavimų sprendimo. teismas negali reikalauti pateikti susitarimo, kokio pageidauja kreditorius, o turi spręsti, ar kreditoriaus reikalavimai pagrįsti. CK 3.53 straipsnio 4 dalis, pagal kurią teismas negali tvirtinti sutarties dėl santuokos nutraukimo pasekmių, kai ši prieštarauja viešajai tvarkai ar iš esmės pažeidžia sutuoktinių nepilnamečių vaikų ar vieno sutuoktinio teises ir teisėtus interesus, taikytina kartu su CPK 443 straipsnio 7 dalimi.

4912.

50Procesinio dokumento trūkumai gali būti nustatomi, kai procesiniai dokumentai neatitinka formai ar turiniui keliamų reikalavimų (CPK 115 straipsnio 2 dalis). Nagrinėjamoje situacijoje nėra pagrindo procesinio dokumento trūkumui nustatyti, todėl Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. spalio 3 d. nutartis priimta ir trūkumų nešalinimo pasekmės – bylos sustabdymas, nurodyti nepagrįstai. Tai nustačius skundžiama nutartis naikinama ir klausimas perduodamas pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo (CPK 337 straipsnio 1 dalies 3 punktas).

5113.

52Atskirajame skunde pateikti argumentai dėl nepilnamečio vaiko teisių apsaugos nėra šio apeliacinio proceso dalykas. Vaiko teisių apsaugos ir kreditorių interesų apsaugos suderinimo klausimai bus išnagrinėjami pirmosios instancijos teismui priimant sprendimą byloje.

53Apeliacinės instancijos teismas, vadovaudamasis CPK 337 straipsnio 1 dalies 2 punktu, 338 straipsniu,

Nutarė

54pareiškėjos B. P. atskirąjį skundą tenkinti.

55Palikti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. spalio 3 d. nutartį panaikinti ir perduoti klausimą pirmosios instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja Jūra Marija... 2. teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo... 3. Teisėja, išnagrinėjusi atskirąjį skundą,... 4. I. Ginčo esmė... 5. 1.... 6. Ieškovas kreipėsi į teismą, prašydamas: 1) patvirtinti jo ir atsakovės... 7. 2.... 8. Atsakovė pateikė teismui priešieškinį, prašydama: 1) panaikinti santuokos... 9. 3.... 10. 2018 m. spalio 1 d. teisme gautas šalių prašymas panaikinti santuokos... 11. II. Pirmosios instancijos teismo nutarties esmė... 12. 4.... 13. Vilniaus miesto apylinkės teismas 2018 m. spalio 3 d. nutartimi nutarė... 14. 4.1.... 15. remiantis CK 3.53 straipsnio 4 dalimi, teismas negali tvirtinti sutarties dėl... 16. 4.2.... 17. pareiškėjai susitarė dėl uzufrukto butui, esančiam ( - ) pareiškėjos ir... 18. 4.3.... 19. išaiškino, kad remiantis CK 3.53 straipsnio 4 dalimi, tuo atveju, jeigu... 20. III. Atskirojo skundo ir atsiliepimo į jį argumentai... 21. 5.... 22. Pareiškėja B. P. atskiruoju skundu prašė panaikinti Vilniaus miesto... 23. 5.1.... 24. patikslino Sutartį dėl automobilio, kad automobilis atiteks pareiškėjui tik... 25. 5.2.... 26. šalys negali pateikti patikslintos Sutarties be uzufrukto nustatymo, kadangi... 27. 5.3.... 28. CK 3.189 straipsnio 2 dalis neaktuali, nes ji netaikoma įkeistam turtui, o... 29. 6.... 30. Suinteresuotas asmuo SEB bankas prašė atskirąjį skundą atmesti kaip... 31. 6.1.... 32. sutuoktiniai turtinių santykių negali spręsti kreditorių sąskaita.... 33. 6.2.... 34. iki santuokos (2005-01-13) su B. P. sudarymo E. P. su AB SEB banku sudarė... 35. 6.3.... 36. uzufrukto nustatymas pažeidžia banko, kaip kreditoriaus ir hipotekos... 37. IV. Apeliacinės instancijos teismo nustatytos bylos aplinkybės, teisiniai... 38. Atskirasis skundas tenkintinas.... 39. 7.... 40. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinio (atskirojo)... 41. 8.... 42. Apeliacinės instancijos teismas, išnagrinėjęs atskirąjį skundą,... 43. 9.... 44. Nustatyta, jog byla dėl santuokos nutraukimo pradėta ginčo teisenos tvarka,... 45. 10.... 46. CPK 443 straipsnio 7 dalis nustato, jog šiame skyriuje (CPK 442 straipsnyje)... 47. 11.... 48. Sutartyje dėl santuokos nutraukimo pasekmių esanti sąlyga dėl uzufrukto... 49. 12.... 50. Procesinio dokumento trūkumai gali būti nustatomi, kai procesiniai dokumentai... 51. 13.... 52. Atskirajame skunde pateikti argumentai dėl nepilnamečio vaiko teisių... 53. Apeliacinės instancijos teismas, vadovaudamasis CPK 337 straipsnio 1 dalies 2... 54. pareiškėjos B. P. atskirąjį skundą tenkinti.... 55. Palikti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2018 m. spalio 3 d. nutartį...