Byla e2-1514-721/2019
Dėl iš Vaikų išlaikymo fondo išmokėtų išmokų priteisimo

1Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmų teisėja Nadežda Kiubienė,

2teismo posėdyje dokumentinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Mažeikių skyriaus ieškinį atsakovei V. K. dėl iš Vaikų išlaikymo fondo išmokėtų išmokų priteisimo.

3Teismas

Nustatė

4ieškovas Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Mažeikių skyrius kreipėsi į Telšių apylinkės teismo Mažeikių rūmus su ieškiniu, prašydamas dokumentinio proceso tvarka iš atsakovės V. K. priteisti 1600,73 Eur skolos ir 5 procentų dydžio procesines palūkanas.

5Ieškinyje nurodo, jog ginčas kilo dėl iš Vaikų išlaikymo fondo administracijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo administracija) nustatytos aplinkybės, kad atsakovė V. K. laiku neinformavo Fondo administracijos apie gautas priteistas lėšas iš vaiko tėvo A. K., todėl už laikotarpį nuo 2008 m. birželio mėn. iki 2011 m. gruodžio mėn. susidarė 1600,73 Eur permoka. Atsakovė įstatymu nustatyta tvarka privalėjo raštu pranešti Fondo administracijai apie aplinkybes turinčias įtakos Vaikų išlaikymo fondo išmokos mokėjimui.

6Ieškinys tenkintinas visiškai.

7Ieškinyje nurodytas aplinkybes ir ieškovo reikalavimą pagrindžia teismui pateikti rašytiniai įrodymai: 2008 m. vasario 26 d. atsakovės prašymas išmokai iš Vaikų išlaikymo fondo gauti; 2008 m. vasario 26 d. antstolės Elenos Miliauskienės pažyma Nr. ( - ) apie priteistų lėšų vaikui išlaikyti mokėjimą; Fondo administracijos direktoriaus 2008 m. rugpjūčio 5 d. sprendimas Nr. ( - ) dėl išmokos iš Vaikų išlaikymo fondo mokėjimo, kuriame nuspręsta E. K. nuo 2008 m. vasario 26 d. kiekvieną mėnesį mokėti 130 Lt (37,65 Eur) dydžio išmoką iš Vaikų išlaikymo fondo, kol atsiras Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatyme nustatyti pagrindai sustabdyti arba nutraukti išmokos iš Vaikų išlaikymo fondo mokėjimą; 2012 m. sausio 30 d. Fondo administracijos direktoriaus sprendimas Nr. ( - )dėl išmokų iš vaikų išlaikymo fondo nutraukimo; Fondo administracijos direktoriaus sprendimas Nr. ( - )dėl išmokų iš vaikų išlaikymo fondo nutraukimo; Pinigų perlaidų per „Western Union“ dokumentai; akcinės bendrovės „Lietuvos paštas“ išrašas apie teiktas pinigų perlaidas nuo 2009 m. sausio 1 d.; Fondo administracijos 2017 m. rugpjūčio 30 d. pretenzija Nr. ( - ) V. K. dėl išmokėtų iš Vaikų išlaikymo fondo mokėjimo nutraukimo ir permokos grąžinimo; Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Mažeikių skyriaus 2018 m. rugsėjo 12 d. pretenzija Nr. ( - ), V. K. dėl išmokų gautų iš Vaikų išlaikymo fondo prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos grąžinimo.

8Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 21 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad juridiniai ir fiziniai asmenys, dėl kurių kaltės Fondo administravimo įstaigos neteisėtai išmokėjo apdraustiesiems asmenims tam tikras išmokas arba kurių neteisėtais (kaltais) veiksmais buvo padaryta kitokia turtinė žala Fondui, privalo tą žalą atlyginti įstatymų nustatyta tvarka. Kiekvienas asmuo turi pareigą laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais (veikimu, neveikimu) nepadarytų kitam asmeniui žalos. Žalą, padarytą asmeniui, turtui, o įstatymų nustatytais atvejais – ir neturtinę žalą privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.263 straipsnio 1, 2 dalys). Asmuo, kuris be teisinio pagrindo savo veiksmais ar kitokiu būdu tyčia ar dėl neatsargumo įgijo tai, ko jis negalėjo ir neturėjo gauti, privalo visa tai grąžinti asmeniui, kurio sąskaita tai buvo įgyta, išskyrus CK numatytas išimtis (CK 6.237 straipsnio 1 dalis). Kadangi atsakovė neįvykdė įstatymuose nustatytos pareigos ir negrąžino ieškovui reikalaujamos grąžinti 1600,73 Eur dydžio permokos, kuri jai nepriklausė, preliminariu sprendimu ieškinys tenkintinas visiškai ir ši suma iš atsakovės priteisiama ieškovui.

9Atsakovė taip pat privalo mokėti įstatymų nustatyto dydžio palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo (CK 6.37 straipsnio 2 dalis). Atsižvelgiant į tai, iš atsakovės ieškovui priteistinos 5 procentų dydžio metinės palūkanos už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme – 2019 m. kovo 29 d., iki visiško teismo sprendimo įvykdymo (CK 6.37 straipsnio 2 dalis, 6.210 straipsnio 2 dalis).

10Bylinėjimosi išlaidos, nuo kurių mokėjimo ieškovas yra atleistas, išieškomos iš atsakovės į valstybės biudžetą proporcingai patenkintai ieškinio reikalavimų daliai (CPK 96 straipsnio 1 dalis), todėl iš atsakovės Valstybei priteistina 18 Eur žyminio mokesčio (CPK 79 straipsnis, 80 straipsnio 1 dalies 1 punktas).

11Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259, 262, 428 ir 429 straipsniais, teismas

Nutarė

12ieškinį patenkinti visiškai.

13Priteisti iš atsakovės V. K., a. k. ( - ) ieškovui Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Mažeikių skyriui, j. a. k. 191738576:

14- 1600,73 Eur (vieną tūkstantį šešis šimtus eurų 73 ct) skolos;

15- 5 (penkių) procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2019 m. kovo 29 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

16Priteisti iš atsakovės V. K., a. k. ( - ) į Valstybės biudžetą 18 Eur (aštuoniolika eurų) žyminio mokesčio.

17Išaiškinti V. K., jog žyminį mokestį turi sumokėti į vieną iš pasirinktų Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos surenkamųjų sąskaitų. Mokėjimo nurodyme reikia nurodyti įmokos kodą – 5660, mokėjimo paskirtį – žyminis mokestis.

18Šalys negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka.

19Atsakovė per dvidešimt dienų nuo sprendimo nuorašo įteikimo dienos privalo įvykdyti sprendimą arba preliminarų sprendimą priėmusiam teismui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus. Jeigu per dvidešimt dienų nuo sprendimo įteikimo prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovei gali būti išduotas vykdomasis raštas.

Proceso dalyviai