Byla 1-640-665/2018

1Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmų teisėja Gražina Čereškevičienė , sekretoriaujant Birutei Godliauskienei, dalyvaujant prokurorui Janui Paškevič , nukentėjusiajai V. S., kaltinamajam J. M. , jo gynėjai advokatei Rimutei Giruckienei , viešame teismo posėdyje pagreitinto proceso tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą , kurioje

2J. M. , a.k. ( - ) gim. 1982-03-19, Švenčionių r. sav. , Lietuva, pilietybė Lietuvos, faktinė gyv. vieta ( - ), Švenčionių r. sav., Lietuva, deklaruota gyv. vieta 1-4, Strūnos k., Strūnaičio sen., Švenčionių r. sav., Lietuva, išsiskyręs, bedarbis, teistumas teistas:

31) 2013-04-15 teismo baudžiamuoju įsakymu pagal LR BK 284 str. 1 d. 15 MGL (1950 Lt) dydžio bauda,

42) 2013-06-28 nuosprendžiu pagal LR BK 259 str. 1 d., bausmę subendrinus su 2013-04-15 nuosprendžiu paskirta bausme, laisvės apribojimu šešiems mėnesiams ir 15 MGL dydžio bauda,

53) 2014-06-06 nuosprendžiu pagal LR BK 22 str. 1 d. ir 178 str. 1 d., 187 str. 1 d., bausmę subendrinus su 2013-06-28 nuosprendžiu paskirta bausme, laisvės atėmimu vieneriems metams dviem mėnesiams ir 15 MGL dydžio bauda, bausmės vykdymas atidėtas trejiems metams,

64) 2014-07-14 teismo baudžiamuoju įsakymu pagal LR BK 140 str. 2 d., bausmę subendrinus su 2014-06-06 nuosprendžiu paskirta bausme, laisvės atėmimu vieneriems metams penkiems mėnesiams, bausmės vykdymas atidėtas trejiems metams,

75) 2014-12-11 nuosprendžiu pagal LR BK 140 str. 2 d., bausmę subendrinus su 2014-07-14 teismo baudžiamuoju įsakymu paskirta bausme, laisvės atėmimu vieneriems metams dešimčiai mėnesių, bausmės vykdymas atidėtas trejiems metams, 2015-02-24 teismo nutartimi bausmės vykdymo atidėjimas panaikintas,

86) 2015-05-11 nuosprendžiu pagal BK 140 str. 2 d., bausmę subendrinus su 2014-12-11 nuosprendžiu paskirta bausme, laisvės atėmimu dvejiems metams,

97) 2015-12-30 nuosprendžiu pagal LR BK 22 str. 1 d. ir 178 str. 1 d., paskirta bausmė subendrinta su 2015-05-11 nuosprendžiu paskirta bausme iš dalies jas sudedant, paskirta galutinė bausmė - laisvės atėmimas dvejiems metams šešiems mėnesiams, bausmę atlikęs , kaltinamas pagal LR BK 140 str. 2 d.

10Teismas , išnagrinėjęs baudžiamąją bylą ,

Nustatė

11J. M. sukėlė fizinį skausmą šeimos nariui artimoje aplinkoje: jis 2018-02-22 apie 00.30 val., būdamas apsvaigęs nuo alkoholio (apsvaigimo nuo alkoholio laipsnis nustatinėjamas nebuvo) buto, esančio adresu Adutiškio g. 21-4, Švenčionių m., Švenčionių r. sav., kambaryje tyčia, ne mažiau kaip vieną kartą kumščiu sudavė į galvos sritį su juo kartu gyvenančiai neįregistravus santuokos ir vedančiai bendrą ūkį V. S., tokiu būdu sukėlė šeimos nariui V. S., su kuria gyvena neįregistravus santuokos, fizinį skausmą. Šiais savo veiksmais J. M. padarė nusikalstamą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 2 dalyje.

12Kaltinamasis J. M. ikiteisminio tyrimo metu paaiškino, kad jis lankosi pas psichiatrą dėl nemigos ir nerimo sutrikimų, ar į psichiatro įskaitą yra įrašytas, nežino. Rimtų galvos traumų ar operacijų nepatyrė. Šiuo metu yra visiškai sveikas ir supranta kuo yra įtariamas. Savo kaltę pripažįsta pilnai. Gali būti, kad jis tikrai 2018-02-22 apie 00.30 val., bute, adresu Adutiškio g. 21-4, Švenčionių m., V. S., su kuria gyvena neįregistravus santuokos, kelis kartus kumščiu sudavė į galvos sritį. Jis su Vaiva visą vakarą pykosi ir barėsi dėl galimos Vaivos neištikimybės ir netvarkos namuose. Vaiva buvo visiškai blaivi ,o jis maždaug nuo 19.00 val., iki jo su Vaiva konflikto, gėrė alų, išgėrė du 1 l talpos, batelius, 7,5 stiprumo alaus. Buvo stipriai apgirtęs ir neprisimena kaip mušė Vaivą. Neprisimena, nei kiek smūgių, nei kur, nei kaip konkrečiai sudavė Vaivai. Su V. S. jis karu gyvena neįregistravę santuokos nuo 2017 metų rugpjūčio mėnesio pradžios. Jis su Vaiva veda bendrą ūkį, t. y. kartu rūpinasi buitimi, bendrai naudoja turimus pinigus, perka maistą ir kitus buičiai reikalingus daiktus. Bendrų vaikų neturi. Konflikto metu namuose daugiau nieko nebuvo, niekas konflikto tarp jo ir Vaivos nematė. Gailisi, kad Vaivai sukėlė fizinį skausmą. Kai bus galimybė būtinai jos už tai atsiprašys. Daugiau neturi ką paaiškinti (b. l. 59-62). Teisminio nagrinėjimo metu kaltinamasis nurodė, kad ne viską prisimena ir prašė vadovautis ikiteisminio tyrimo metu duotais parodymais, sutiko su nukentėjusiosios parodymais, duotais ikiteisminio tyrimo metu. Taip pat jis paaiškino, kad labai gailisi dėl smurto prieš nukentėjusiąją, jos atsiprašė, nori toliau su ja gyventi, lankosi ir gydosi Švenčionių PSPC Psichikos centre, šiuo metu yra užsiregistravęs darbo biržoje, už gaunamą socialinę pašalpą dirba viešuosius darbus. Mano, jog smurtavo, nes buvo apsvaigęs nuo alkoholio ir vaistų, paskutinį kartą vartojo alkoholinius gėrimus per savo gimtadienį, yra kreipęsis dėl jo nukreipimo priverstiniam gydymui nuo alkoholizmo, nori pasikeisti, atsikratyti šio žalingo įpročio, prašė teismo juo patikėti ir griežtos bausmės neskirti. V. S. yra jo faktinė sutuoktinė, nes abu vedė bendrą ūkį ir gyveno bendrą intymų sutuoktinių gyvenimą iki minėto atvejo š.m. vasario 22 dieną, po įvykio kol kas gyvena atskirai: jis likosi gyventi savo nuomojamame bute, o nukentėjusioji išsiraustė pas savo tėvus.

13Kaltinamajam visiškai pripažinus kaltę padarius jam inkriminuojamą nusikalstamą veiką ir proceso dalyviams sutikus, teismas nagrinėjo bylą sutrumpinta įrodymų tyrimo tvarka, todėl nukentėjusioji teismo posėdyje neapklausiama.

14Be kaltinamojo J. M. visiško kaltės prisipažinimo, jo kaltė visiškai įrodyta kitais byloje ištirtais įrodymais: nukentėjusiosios parodymais, įvykio vietos apžiūros protokolu, asmens apžiūros protokolu, ir kita bylos medžiaga.

15Nukentėjusioji V. S. ikiteisminio tyrimo metu paaiškino, kad 2018-02-22 apie 00.30 val., namuose, adresu Adutiškio g. 21-4., Švenčionių m., kambaryje, kilusio tarpusavyje žodinio konflikto metu ją sumušė asmuo kartu gyvenantis neįregistravęs santuokos J. M. gim. 1982 m., kuris trenkė kumščiu kelis kartus į galvos sritį, dėl ko ji patyrė fizinį skausmą. Švenčionių rajono ligoninės priėmimo skyriuje jai nustatytas kairio antakio sumušimas, patinimas, skausmas palpuojant pakaušio srityje. Konflikto metu J. M. buvo neblaivus, konfliktas kilo dėl to, kad J. M. galvojo, kad ji pastarajam neištikima. Anksčiau nebuvo tokio pobūdžio konfliktų su juo. Kartu gyvena virš pusės metų, veda bendrą ūkį. Butas Adutiškio g. 21-4., Švenčionys., nuomuojamas. Bendrų vaikų neturi. Po įvykio ji išvažiavo pas savo tėvus, gyvenančius Skardžiaus g. 17., Dvilionių k., Strūnaičio sen., Švenčionių r., o J. M. liko bute Adutiškio g. 21-4. Švenčionių m. Dėl patirtų sužalojimų į teismo medicinos ekspertus nesikreips. Į policiją ji iš karto nesikreipė, nes bijojo J. M. (b. l. 30-33). Teismo posėdyje nukentėjusioji neprieštaravo dėl įrodymų tyrimo sutrumpinto jų tyrimo tvarka, apsiribojant jų išvardijimu, ir baigiamosiose kalbose prašė J. M. griežtai nebausti.

16Iš 2018-02-22 įvykio vietos apžiūros protokolo matyti, kad apžiūrėta įvykio vieta, esanti adresu Adutiškio g. 21-4, Švenčionių m., Švenčionių r. sav. (b. l. 13-20).

17Iš 2018-02-22 asmens apžiūros protokolo matyti, kad atlikta V. S. asmens apžiūra: ant jos veido, po kairiu antakiu matosi sumušimas, patinimas (b. l. 21-25).

18Iš 2018-03-01 VšĮ Švenčionių rajono ligoninės pateiktų V. S. medicininių dokumentų matyti, kad jai diagnozuotas galvos plaukuotosios dalies paviršinis sužalojimas, akies voko periokulinės srities sumušimas (b. l. 41-44).

19J. M. nusikalstama veika teisingai kvalifikuota pagal LR BK 140 str. 2 dalį. J. M. tyčia panaudojo fizinį smurtą prieš savo sutuoktinę ir taip jai sukėlė fizinį skausmą.

20LR BK 41 str. nustatyta, kad bausmė yra valstybės prievartos priemonė, skiriama teismo nuosprendžiu nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą padariusiam asmeniui. Bausmės paskirtis yra nubausti nusikalstamą veiką padariusį asmenį, jį paveikti, kad laikytųsi įstatymų, nenusikalstų ir užtikrinti teisingumo principo įgyvendinimą.

21Skirdamas J. M. bausmę, teismas atsižvelgia į LR BK 54 str. nuostatas, į kaltinamojo padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnį, veikų stadiją, motyvus ir tikslus, kaltinamojo asmenybę, atsakomybę sunkinančias bei lengvinančias aplinkybes.

22Kaltinamojo J. M. atsakomybę sunkinanti aplinkybė yra ta, kad jis nusikalto būdamas neblaivus ir tai turėjo reikšmės nusikalstamos veikos padarymui, o jo atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra visiškas kaltės pripažinimas ir nuoširdus gailestis dėl padarytos nusikalstamos veikos. Teismas vertina ir atsižvelgia, kad J. M. yra teisiamas už veiką , kai dėl analogiškos veikos ir prieš kitą asmenį -savo sutuoktinę L. M., jau buvo nuteistas, bausmę atlikęs.

23Taip pat įvertinama J. M. padarytos veikos pavojingumo laipsnis : padarė tyčinį nesunkų nusikaltimą, numatytą LR BK 140 str. 2 d. ( LR BK 11 str. ). Įvertinus kaltinamojo asmenybę charakterizuojančius duomenis ( kaltinamasis yra aštuntą kartą teisiamas), taip pat atsižvelgiama į jo asmenybės pokyčius po nusikalstamų veikų padarymo – nėra duomenų , kad J. M., po paskutinės bausmės atlikimo baustas administracinėmis nuobaudomis, arba jam yra pradėti kiti ikiteisminiai tyrimai , nukentėjusiosios atsiprašė, ir ši jam atleido, civilinio ieškinio byloje nėra, teismas sprendžia, kad kaltinamasis J. M. negali būti pataisytas be bausmės paskyrimo , kad jam tikslinga parinkti bausmę- laisvės atėmimą. Šią bausmės rūšį teismas parenka, nes J. M. jau teistas už analogiškas veikas. Į paskirtą laisvės atėmimo bausmę įskaitomas J. M. sulaikymo laikas nuo 2018 02 22 iki 2018 02 23 – 2 paros. Kadangi teismas vertina J. M. elgesį po nusikalstamos veikos padarymo, lengvinančią aplinkybę, pasižadėjimą teismui ateityje nedaryti nusikalstamų veikų, ypač atsižvelgia į nukentėjusiosios prašymą skirti švelnesnę bausmę , tai sprendžia, jog yra pagrindo paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymą atidėti, taikant BK 75 str. ir baudžiamojo poveikio priemones.

24Kadangi teismas šią baudžiamąją bylą išnagrinėjo pagreitinto proceso ir sutrumpinto įrodymo tyrimo tvarka, vadovaujantis LR BK 641 str. paskira laisvės atėmimo bausmė sumažinama vienu trečdaliu

25Byloje civilinis ieškinys nepareikštas.

26Vadovaudamasis LR BPK 297, 298 , 303-305,307-308 straipsniais, teismas

Nutarė

27J. M. pripažinti kaltu pagal LR BK 140 str. 2 d. ir nubausti laisvės atėmimu vieneriems metams ir šešiems mėnesiams .

28Vadovaujantis LR BK 641 str. paskirtą laisvės atėmimo bausmę sumažinti vienu trečdaliu, ir skirti J. M. galutinę bausmę vienerius metus laisvės atėmimo.

29Vadovaujantis LR BK 75 str. paskirtos J. M. laisvės atėmimo bausmės vykdymą atidėti vieneriems metams ir šešiems mėnesiams , įpareigojant nuteistąjį J. M. bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ( rajono) ribų, per tris mėnesius nuo nuosprendžio įsiteisėjimo neatlygintinai išdirbti 20 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais , nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais asmenimis ir per tris mėnesius trisdešimt valandų dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose.

30Bausmės pradžią skaičiuoti nuo šio nuosprendžio įsiteisėjimo ir vykdymo dienos. Į bausmės laiką įskaityti dviejų parų sulaikymo laiką .

31

32Kardomąją priemonę – „ rašytinį pasižadėjimą neišvykti„ , nuosprendžiui įsiteisėjus , panaikinti.

33Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo , gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui apeliacine tvarka per Švenčionių rajono apylinkės teismą.

1. Vilniaus regiono apylinkės teismo Švenčionių rūmų teisėja Gražina... 2. J. M. , a.k. ( - ) gim. 1982-03-19, Švenčionių r. sav. , Lietuva, pilietybė... 3. 1) 2013-04-15 teismo baudžiamuoju įsakymu pagal LR BK 284 str. 1 d. 15 MGL... 4. 2) 2013-06-28 nuosprendžiu pagal LR BK 259 str. 1 d., bausmę subendrinus su... 5. 3) 2014-06-06 nuosprendžiu pagal LR BK 22 str. 1 d. ir 178 str. 1 d., 187 str.... 6. 4) 2014-07-14 teismo baudžiamuoju įsakymu pagal LR BK 140 str. 2 d., bausmę... 7. 5) 2014-12-11 nuosprendžiu pagal LR BK 140 str. 2 d., bausmę subendrinus su... 8. 6) 2015-05-11 nuosprendžiu pagal BK 140 str. 2 d., bausmę subendrinus su... 9. 7) 2015-12-30 nuosprendžiu pagal LR BK 22 str. 1 d. ir 178 str. 1 d., paskirta... 10. Teismas , išnagrinėjęs baudžiamąją bylą ,... 11. J. M. sukėlė fizinį skausmą šeimos nariui artimoje aplinkoje: jis... 12. Kaltinamasis J. M. ikiteisminio tyrimo metu paaiškino, kad jis lankosi pas... 13. Kaltinamajam visiškai pripažinus kaltę padarius jam inkriminuojamą... 14. Be kaltinamojo J. M. visiško kaltės prisipažinimo, jo kaltė visiškai... 15. Nukentėjusioji V. S. ikiteisminio tyrimo metu paaiškino, kad 2018-02-22 apie... 16. Iš 2018-02-22 įvykio vietos apžiūros protokolo matyti, kad apžiūrėta... 17. Iš 2018-02-22 asmens apžiūros protokolo matyti, kad atlikta V. S. asmens... 18. Iš 2018-03-01 VšĮ Švenčionių rajono ligoninės pateiktų V. S.... 19. J. M. nusikalstama veika teisingai kvalifikuota pagal LR BK 140 str. 2 dalį.... 20. LR BK 41 str. nustatyta, kad bausmė yra valstybės prievartos priemonė,... 21. Skirdamas J. M. bausmę, teismas atsižvelgia į LR BK 54 str. nuostatas, į... 22. Kaltinamojo J. M. atsakomybę sunkinanti aplinkybė yra ta, kad jis nusikalto... 23. Taip pat įvertinama J. M. padarytos veikos pavojingumo laipsnis : padarė... 24. Kadangi teismas šią baudžiamąją bylą išnagrinėjo pagreitinto proceso ir... 25. Byloje civilinis ieškinys nepareikštas.... 26. Vadovaudamasis LR BPK 297, 298 , 303-305,307-308 straipsniais, teismas... 27. J. M. pripažinti kaltu pagal LR BK 140 str. 2 d. ir nubausti laisvės atėmimu... 28. Vadovaujantis LR BK 641 str. paskirtą laisvės atėmimo bausmę sumažinti... 29. Vadovaujantis LR BK 75 str. paskirtos J. M. laisvės atėmimo bausmės vykdymą... 30. Bausmės pradžią skaičiuoti nuo šio nuosprendžio įsiteisėjimo ir... 31. ... 32. Kardomąją priemonę – „ rašytinį pasižadėjimą neišvykti„ ,... 33. Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo , gali būti skundžiamas Vilniaus...