Byla 2-498-440/2012
Dėl nuolatinės globos nustatymo, globėjo ir turto administratoriaus paskyrimo J. V., kurioje suinteresuoti asmenys J. V., V. V., R. V., V. V., G. Č., Akmenės rajono apylinkės prokuratūra, išvada teikianti valstybinė institucija Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius

1Akmenės rajono apylinkės teismo teisėja Vilija Valantienė, sekretoriaujant Oritai Griciūtei, dalyvaujant Akmenės rajono apylinkės prokuratūros prokurorui Žilvinui Šiurnai, suinteresuotam asmeniui J. V., teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą dėl nuolatinės globos nustatymo, globėjo ir turto administratoriaus paskyrimo J. V., kurioje suinteresuoti asmenys J. V., V. V., R. V., V. V., G. Č., Akmenės rajono apylinkės prokuratūra, išvada teikianti valstybinė institucija Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius,

Nustatė

2Suinteresuotas asmuo V. V. prašo skirti jį tėvo J. V. globėju ir turto administratoriumi. Nurodė, kad tėvo sveikata šiuo metu yra pablogėjusi. Jis visiškai nevaikšto, neatsikelia, neatsisėda. Higiena nepasirūpina, savarankiškai neatsiprausia, gali tik šiek tiek pavalgyti ir vandens atsigerti. Ne visada atpažįsta artimuosius. J. V. gyvena su juo, Tauragės rajone. Naujojoje Akmenėje yra likęs tik jo butas. Su jais kartu taip pat gyvena V. žmona ir jos tėvas. Žmonos tėvas taip pat yra globojamas, kadangi po insulto yra neįgalus. Buitinės gyvenimo sąlygos geros. Yra trys kambariai, visi patogumai. Vietos užtenka. Abu tėvukai gali gyventi kartu. Žmona dirba, o jis globoja tėvą. Kiti broliai, seserys negali juo pasirūpinti, yra sutarę, kad rūpinsis jis. Prašo prašymą tenkinti.

3Suinteresuoto asmens Akmenės rajono apylinkės prokuratūros atstovas Žilvinas Šiurna atsižvelgiant į byloje esančius duomenis prašo nustatyti J. V. globą, jo globėju bei turto administratoriumi skiriant jo sūnų V. V., J. V. gyvenamąją vietą nustatyti kartu su globėju ( - ).

4Suinteresuoti asmenys R. V., V. V., G. Č. teismo posėdyje nedalyvavo. Apie posėdį pranešta. Gauti prašymai bylą nagrinėti jiems nedalyvaujant. Neprieštarauja, kad tėvo globėju būtų paskirtas jų brolis V. V.. (b.l.6-8)

5Pareiškimas tenkintinas visiškai.

6Iš byloje esančių duomenų matyti, kad J. V. Akmenės rajono apylinkės teismo 2012 m. kovo 21 d. sprendimu, priimtu civilinėje byloje Nr. ( - ), buvo pripažintas neveiksniu. Sprendimas įsiteisėjo 2012 m. balandžio 23 d. (b.l.3-4). Nekilnojamojo turto registro centrinio duomenų banko išrašas patvirtina, kad J. V. nuosavybės teise priklauso butas, esantis ( - ), unikalus Nr. ( - ). (civilinė byla Nr. 2-34-440/2012m., b.l.11-13) Pensininko pažymėjimas, išrašas iš Sodros duomenų bazės matyti, kad J. V. yra senatvės pensininkas, jam nuo 1993-07-26 paskirta ir mokama senatvės pensija.(civilinė byla Nr. 2-34-440/2012m., b.l.9) Specialiojo nuolatinės slaugos poreikio nustatymo pažyma Nr. ( - ) patvirtina, kad J. V. nuo 2011-06-29 iki 2012-06-28 nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. (b.l.23) V. V. žmona neprieštarauja, kad jos sutuoktinis V. V. būtų paskirtas savo tėvo J. V. globėju. (b.l.18) UAB „Šeimos medicinos klinikos“ pažymoje nurodyta, kad V. V. gali slaugyti savo tėvą J. V.. (b.l.19)

7Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus pateiktoje 2012-04-18 išvadoje Nr. 3-81 ir 2012-04-17 buities tyrimo akte nurodoma, kad J. V. negali savimi pasirūpinti ir įgyvendinti savo teisių, jam reikalinga nuolatinė kito asmens pagalba ir slauga. J. V. ir jo turtu rūpinasi jo sūnus V. V., kuris sutinka būti tėvo globėju ir turto administratoriumi. V. V. ir J. V. artimieji tam neprieštarauja. V. V. yra vedęs, charakterizuojamas teigiamai. Jo žmona dirba Tauragės apskrities ligoninėje. 2011-01-25 Tauragės rajono apylinkės teismo nutartimi V. V. buvo paskirtas uošvio J. K. rūpintoju. Šeima gyvena trijų kambarių bute. Ligoniais rūpinamasi tinkamai, jų gyvenimo sąlygos geros. Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės pramos skyrius neprieštarauja, kad V. V. būtų paskirtas savo tėvo J. V. globėju ir turto administratoriumi. Bylą prašo nagrinėti jų atstovui nedalyvaujant. (b.l.15-23)

8Atsižvelgiant į byloje nustatytas aplinkybes, byloje pateiktus duomenis, Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus išvadą, J. V. nustatytina nuolatinė globa. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.241 str., 3.245 str. jos globėju ir turto administratoriumi skirtinas jo sūnus V. V..

9Globėjui išaiškintina, kad jis turi teisę sudaryti atstovaujamojo neveiksnaus asmens vardu ir interesais visus būtinus sandorius (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau CK) 3.240 str.). Neveiksnaus asmens turtą ir jo duodamas pajamas globėjas turi naudoti išimtinai neveiksnaus asmens interesais. Sandoriams, kurių suma didesnė nei penki tūkstančiai litų, reikalingas teismo leidimas. Visais atvejais yra reikalingas išankstinis teismo leidimas, jei globėjas ir turto administratorius nori parduoti, dovanoti ar kitokiu būdu perleisti globotinio nekilnojamąjį daiktą ar daiktines teises, jį išnuomoti, perduoti neatlygintinai naudotis, įkeisti ar kitokiu būdu suvaržyti teises į nekilnojamąjį daiktą ar daiktines teises, taip pat sudaryti bet kokį kitą sandorį, jeigu dėl šio sandorio globotinio turtas sumažėtų ar būtų perleistos ar suvaržytos globotinio daiktinės teisės. Globėjas negali sudaryti sandorių su globotiniu, išskyrus atvejus, kai turtas globotiniui yra dovanojimas ar perduodamas neatlygintinai naudotis, jei tai atitinka globotinio interesus (CK 3.244 str., 3.245 str.).

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.241 str., 3.244 str., 3.245 str., 3.277 str., Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 506 str., 507 str., 508 str., teismas

Nutarė

11Nustatyti J. V., gim. ( - )., a.k( - ) gyv. ( - ), nuolatinę globą.

12J. V., gim. ( - )., a.k. ( - ) nuolatiniu globėju ir turto administratoriumi paskirti V. V., a.k( - ) gyv. ( - )

13Nustatyti J. V., gim. ( - ), a.k. ( - ) gyv. ( - ), gyvenamąją vietą kartu su V. V., a.k( - ) gyv. ( - )

14Neveiksnaus asmens turtą ir jo duodamas pajamas globėjas turi naudoti išimtinai J. V. interesais.

15Nutartį vykdyti skubiai.

16Nutartis per septynias dienas atskiruoju skundu gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui.

17Atskirojo skundo padavimas vykdymo nesustabdo.

Proceso dalyviai