Byla 2A-553-524/2020
Dėl santuokos nutraukimo esant abiejų sutuoktinių kaltei

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš kolegijos teisėjų Erikos Misiūnienės (kolegijos pirmininkė ir pranešėja), Almanto Padvelskio, Giedrės Seselskytės,

2teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo A. Č. apeliacinį skundą dėl Tauragės apylinkės teismo 2020 m. sausio 14 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovo A. Č. ieškinį atsakovei V. Č. dėl santuokos nutraukimo esant abiejų sutuoktinių kaltei.

3Teisėjų kolegija

Nustatė

4I. Ginčo esmė

51.

6Ieškovas ieškiniu prašo: 1) nutraukti santuoką tarp jo ir atsakovės V. Č. (iki santuokos P.), įregistruotą ( - ) Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriuje, akto įrašo Nr. ( - ), dėl abiejų sutuoktinių kaltės, po santuokos nutraukimo prašo jam palikti pavardę „Č.“; 2) priteisti iš jo išlaikymą nepilnametėms dukroms K. Č., gim. ( - ), ir G. Č., gim. ( - ), po 50 Eur kiekvienai kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis, nuo ieškinio padavimo teismui dienos iki vaikų pilnametystės, išlaikymo sumą indeksuojant kasmet Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją, priteisto išlaikymo tvarkytoja paskirti atsakovę V. Č.; 3) nustatyti nepilnamečių dukrų K. Č. ir G. Č. gyvenamąją vietą kartu su atsakove V. Č.; 4) nustatyti jo bendravimo tvarką su dukromis K. Č. ir G. Č.: „Ieškovas A. Č. turi teisę netrukdomai bendrauti su dukromis K. Č. ir G. Č. kiekvieno mėnesio paskutinį trečiadienį telefonu ir kitomis ryšio priemonėmis nuo 20 val. iki 21 val.“; 5) pripažinti jo asmeninėmis prievolėmis kreditoriams šias skolas: 28,96 eurų skolą Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, išieškomą antstolio A. S. vykdomojoje byloje Nr.0010/06/02718; 8,89 eurų skolą Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, išieškomą šio antstolio vykdomojoje byloje Nr. 0010/10/05680; 2 564,38 eurų skolą UAB „Intrum Lietuva“, išieškomą šio antstolio vykdomojoje byloje Nr.0010/12/0378; 454,99 eurų skolą UAB „Moment Credit“, išieškomą antstolės N. G. vykdomojoje byloje Nr.0166/11/00755; 82,71 eurų skolą UAB „Gelvora“, išieškomą antstolio K. K. vykdomojoje byloje Nr. 0118/18/00408; 438,71 eurų skolą UAB „Intrum Lietuva“, išieškomą antstolės A. P. vykdomojoje byloje Nr. 0124/19/00582; 6) priteisti valstybei antrinės teisinės pagalbos ieškovui išlaidas (319,37 Eur).

7II. Pirmosios instancijos teismo procesinio sprendimo esmė

82.

9Tauragės apylinkės teismas 2020 m. sausio 14 d. sprendimu ieškinį tenkino iš dalies, nutraukė santuoką tarp A. Č. ir V. P. (po santuokos sudarymo Č.), sudarytą ( - ) Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriuje, akto įrašo Nr. ( - ), pripažįstant, jog santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės, po santuokos nutraukimo A. Č. paliko pavardę „Č.“, V. Č. paliko pavardę „Č.“, nustatė nepilnamečių K. Č., gim. ( - ), ir G. Č., gim. ( - ), gyvenamąją vietą su motina V. Č., priteisė iš A. Č. išlaikymą nepilnametėms dukroms: K. Č., G. Č. po 50 Eur kiekvienai kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo ieškinio teismui padavimo dienos, t. y. nuo 2019 m. rugsėjo 9 dienos iki dukterų pilnametystės, indeksuojant mokamą išlaikymą kasmet Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją, priteisto išlaikymo lėšų tvarkytoja uzufrukto teise paskyrė vaikų motiną V. Č., nustatė A. Č. bendravimo tvarką su nepilnametėmis dukromis K. Č. ir G. Č.: „A. Č. turi teisę netrukdomai bendrauti su dukromis K. Č. ir G. Č. kiekvieno mėnesio paskutinį trečiadienį telefonu ir kitomis ryšio priemonėmis nuo 20 val. iki 21 val.“, pripažino ieškovo A. Č. asmeninėmis prievolėmis kreditoriams šias skolas: 28,96 eurų skolą Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, išieškomą antstolio A. S. vykdomojoje byloje Nr.0010/06/02718; 8,89 eurų skolą Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, išieškomą antstolio A. S. vykdomojoje byloje Nr. 0010/10/05680; 2 564,38 eurų skolą UAB „Intrum Lietuva“, išieškomą antstolio A. S. vykdomojoje byloje Nr.0010/12/0378; 454,99 eurų skolą UAB „Moment Credit“, išieškomą antstolės N. G. vykdomojoje byloje Nr.0166/11/00755; 82,71 eurų skolą UAB „Gelvora“, išieškomą antstolio K. K. vykdomojoje byloje Nr. 0118/18/00408; 438,71 eurų skolą UAB „Intrum Lietuva“, išieškomą antstolės A. P. vykdomojoje byloje Nr. 0124/19/00582, priteisė iš V. Č. valstybei 159,69 Eur antrinės teisinės pagalbos išlaidų, kitą ieškinio dalį atmetė.

103.

11Pirmosios instancijos teismas konstatavo, jog sutuoktiniai negyvena santuokinio gyvenimo, netvarko bendro ūkio nuo tada, kai atsakovė su dukromis išvyko į ( - ), tai yra nuo 2016 m. kovo 31d., todėl santuoka laikytina faktiškai iširusia ir nutrauktina. Sutuoktiniai neprašė nustatyti terminą susitaikyti, ilgą laiką negyvena kartu, ieškovas šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmę, todėl terminas susitaikyti nenustatytinas. Iš ieškovo atstovo paaiškinimų teisme nustatyta, kad ieškovas pripažįsta, kad ir jis yra iš dalies kaltas dėl santuokos iširimo. Teismas, atsižvelgdamas į byloje nustatytas aplinkybes, mano , jog abu sutuoktiniai nesiėmė pakankamai priemonių tam, kad išsaugotų santuoką, todėl pripažįsta, jog santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės. Po santuokos nutraukimo ieškovui paliktina pavardė „Č.“. Atsakovė atsiliepimo į ieškinį nepateikė, nuomonės dėl pavardės nepareiškė, todėl po santuokos nutraukimo jai paliktina turima santuokinė pavardė „Č.“. Nepilnamečių šalių dukterų gyvenamoji vieta nustatytina su motina V. Č., kadangi nėra tėvų susitarimo dėl jų gyvenamosios vietos ir nepilnametės gyvena su motina. Tokios nuomonės yra ir Tauragės apskrities Vaiko teisių apsaugos skyrius. Iš gimimo liudijimo nustatyta, kad ieškovas A. Č. yra nepilnamečių K. Č. ir G. Č. tėvas ir savanoriškai neteikia materialinio išlaikymo savo dukroms. Nepilnametės gyvena kartu su motina V. Č. ir yra jos išlaikomos. Ieškovas neturi jokio turto, tačiau yra darbingas asmuo, todėl gali uždirbti ir teikti didesnį išlaikymą dukroms nei po 50 eurų kiekvienai dukrai. Tokio dydžio ieškovo siūlomas išlaikymas jo nepilnametėms dukroms nėra pakankamas. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad ieškovas šiuo metu yra įkalinimo įstaigoje, kur atlieka laisvės atėmimo bausmę, į tai, kad atsakovė sutiko su ieškovo prašoma priteisti išlaikymo suma, todėl iš ieškovo jo nepilnametėms dukroms priteistinas materialinis išlaikymas po 50 eurų kiekvienai dukrai kas mėnesį teikiamomis periodinėmis išmokomis nuo ieškinio teismui padavimo dienos, t. y. nuo 2019 m. rugsėjo 9 d. iki jų pilnametystės, išlaikymo sumą indeksuojant kasmet Vyriausybės nustatyta tvarka. Nustatytina ieškovo A. Č. bendravimo tvarka su nepilnametėmis dukromis K. Č. ir G. Č. pagal jo pateiktą pasiūlymą, kuriam neprieštaravo atsakovė ir Institucija, teikianti išvadą. Byloje nustatyta, kad sutuoktiniai gyvendami santuokoje bendro nekilnojamojo turto, transporto priemonių, kito turto neįgijo, todėl dalytino turto nėra. Taip pat nustatyta, jog ieškovas turi skolų kreditoriams: 28,96 Eur ir 8,89 Eur skolas Valstybinei mokesčių inspekcijai prie LR finansų ministerijos, 454,99 Eur skolą UAB „Moment credit“, 2564,38 Eur ir 438,71 Eur skolas UAB „Intrum Lietuva“, 82,71 Eur skolą UAB „Gelvora“, kurios pripažintinos ieškovo asmeninėmis skolomis.

12III. Apeliacinio skundo teisiniai argumentai

134.

14Apeliaciniu skundu ieškovas prašo panaikinti pirmosios instancijos teismo sprendimą. Apeliacinis skundas grindžiamas šiais argumentais:

154.1.

16Ieškovui atstovavęs advokatas R. M. neturėjo jokių įgaliojimų atstovauti ieškovui, kadangi nebuvo sudaryta jokia atstovavimo sutartis.

174.2.

18Su advokatu R. M. ieškovas kalbėjo tik vieną kartą telefonu, kai buvo derinama susitikimo data, tačiau apie ieškinio reikalavimus ir ieškinio aplinkybes nebuvo kalbėta. Dėl šios priežasties ieškinys neturi jokių juridinių galių ir negali būti siejamas su ieškovu ar jo reikalavimais.

194.3.

20Apie tai, jog teisme nagrinėjama civilinė byla ieškovo ieškinio pagrindu, ieškovui tapo žinoma tik gavus teismo sprendimą laisvės atėmimo vietoje.

21Teisėjų kolegija

konstatuoja:

22IV. Apeliacinės instancijos teismo argumentai ir išaiškinimai

235.

24Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinių skundų faktiniai ir teisiniai pagrindai bei absoliučių negaliojimo pagrindų patikrinimas (CPK 320 straipsnio 1 dalis). Apeliacinės instancijos teismas tikrina pirmosios instancijos teismo priimto sprendimo tik apskųstos dalies teisėtumą ir pagrįstumą ir tik analizuodamas apeliaciniuose skunduose nurodytus argumentus, išskyrus įstatyme nurodytas išimtis. Absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų apeliacinės instancijos teismas nenustatė (CPK 329 straipsnis).

256.

26Apeliacinis skundas nagrinėjamas rašytinio proceso tvarka, tačiau apeliacinės instancijos teismas skundą nagrinėti žodinio proceso tvarka turi teisę, jei, teismo nuomone, žodinis bylos nagrinėjimas, atsižvelgiant į bylos esmę, yra būtinas (CPK 321 straipsnis, 322 straipsnis). Teisėjų kolegija, atsižvelgdama į apeliacinio skundo motyvus, nenustatė išskirtinių aplinkybių, dėl kurių bylos apeliacinės instancijos teisme nebūtų galima išnagrinėti rašytinio proceso tvarka.

27Ginčo apeliacinės instancijos teisme esmė

287.

29Šioje byloje nustatyta, kad ieškovui pagal 2019 m. rugpjūčio 13 d. Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sprendimą dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo atstovavo advokatas R. Š., kuris pasirašė ieškinį.

308.

31Ieškovas apeliaciniame skunde nurodo, jog jam atstovavęs advokatas R. M. neturėjo jokių įgaliojimų atstovauti ieškovui, kadangi nebuvo sudaryta jokia atstovavimo sutartis. Su advokatu R. M. ieškovas kalbėjo tik vieną kartą telefonu, kai buvo derinama susitikimo data, tačiau apie ieškinio reikalavimus ir ieškinio aplinkybes nebuvo kalbėta. Apeliacinės instancijos teisme pasisakytina dėl ieškovo advokato įgaliojimų, suteiktų valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sprendimu.

32Dėl ieškovo advokato įgaliojimų, suteiktų valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sprendimu.

339.

34Pagal Advokatūros įstatymą, reglamentuojantį advokatų veiklos sąlygas bei tvarką, advokato veikla yra teisinių paslaugų teikimas (4 straipsnis 3 dalis), t. y. teisės konsultacijos (patarimai teisės klausimais), teisinę reikšmę turinčių dokumentų rengimas, atstovavimas teisės klausimais, gynyba bei atstovavimas bylų procese, kai šie veiksmai atliekami už atlyginimą, išskyrus šio Įstatymo 4 straipsnio 5 dalyje nurodytą atvejį, kai advokatas teisines paslaugas teikia nemokamai (Įstatymo 2 straipsnio 1 dalis). Advokatūros įstatymo 2 straipsnio 4 dalyje nurodyta, kad valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimo sąlygas ir tvarką reglamentuoja kiti įstatymai, t. y. specialiajame įstatyme – Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatyme (viešosios teisės norminiu aktu) nustatyta valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimo fiziniams asmenims sistema bei jos įgyvendinimo sąlygos ir procedūros. Šio įstatymo 17 straipsnyje reglamentuojama antrinės teisinės pagalbos teikimo tvarka, kad valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos konkurso būdu atrenka antrinę teisinę pagalbą teikiančius advokatus ir su jais sudaro sutartis (Įstatymo 17 straipsnio 1 dalis).

3510.

36Šioje byloje nustatyta, kad ieškovui pagal 2019 m. rugpjūčio 13 d. Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sprendimą buvo teikiamos antrinės teisinės pagalbos advokato paslaugos (b. l. 3–4). Dėl ieškovo argumento, kad tarp jo ir advokato nebuvo sudaryta atstovavimo sutartis, pažymėtina, kad antrinės teisinės pagalbos teikimo pagal VGTPĮ atveju pavedimas advokatui teikti antrinę teisinę pagalbą ir jo įgaliojimus patvirtinantis dokumentas yra sprendimas suteikti antrinę teisinę pagalbą (VGTPĮ 18 str. 7 d.), todėl atstovavimo sutartis pagal VGTPĮ įtvirtintą reguliavimą, galiojusį nurodyto sprendimo priėmimo metu, nėra sudaroma.

3711.

38Pagal Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo 18 str. 1 d. norintis gauti antrinę teisinę pagalbą asmuo pateikia tarnybai prašymą suteikti antrinę teisinę pagalbą, jo reikalavimą pagrindžiančius dokumentus, jo teisę gauti antrinę teisinę pagalbą įrodančius dokumentus ir šio įstatymo 17 straipsnio 5 dalyje nurodytą sutikimą, jeigu pageidauja, kad antrinę teisinę pagalbą teiktų advokatas, kuris neįtrauktas į šio įstatymo 17 straipsnio 2 dalyje nurodytus sąrašus.

3912.

40Vadovaujantis Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo redakcijos, galiojusios nuo 2019 m. liepos 27 d. iki 2019 m. rugpjūčio 31 d., nuostatomis, sprendime dėl antrinės teisinės pagalbos teikimo, be kita ko, turi būti nurodytas teisinės pagalbos turinys – kokios teisinės pagalbos prašoma, teikiamos antrinės teisinės pagalbos apimtis, advokato teisės, taip pat sprendimo galiojimo laikas, kai asmuo turi teisę į antrinę teisinę pagalbą pagal šio įstatymo 11 straipsnio 2 dalies 1 punktą (fiziniai asmenys, kurių turtas ir metinės pajamos neviršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytų turto ir pajamų lygių teisinei pagalbai gauti) (18 str. 4 d. 5 ir 10 p.).

4113.

42Todėl pagal paminėtą teisinį reglamentavimą ir valstybės garantuojamos teisinės pagalbos sprendimo dėl ieškovo turinį darytina išvada, jog ieškovas 2019-08-08 pateikė paminėtą prašymą, kurio turinys buvo perkeltas į sprendimą, t. y. suteikti antrinę teisinę pagalbą civilinėje byloje dėl santuokos nutraukimo ir susijusių privalomų išspręsti klausimų (dėl vaikų išlaikymo, jų gyvenamosios vietos, dalyvavimo juos auklėjant ir nepilnamečių vaikų bendravimo su skyrium gyvenančiu tėvu (motina) tvarkos nustatymu, sutuoktinio išlaikymo, turto padalijimo ir žalos atlyginimo), išsprendimo.

4314.

44Paminėtu sprendimu buvo nuspręsta teikti antrinę teisinę pagalbą ieškovui šioje civilinėje byloje, parengti procesinius dokumentus, atstovauti ieškovui pirmosios instancijos teisme. Sprendimo 3 punkte buvo pažymėta, kad sprendimas yra pavedimas advokatui teikti antrinę teisinę pagalbą ir jo įgaliojimus patvirtinantis dokumentas, taip pat suteikiantis teisę advokatui pareiškėjo vardu atlikti visus procesinius veiksmus, išskyrus bylos perdavimą kitam teismui ar institucijai, visišką ar dalinį skundo (prašymo) reikalavimų atsisakymą, reikalavimų pripažinimą, skundo (prašymo) pagrindo ar dalyko pakeitimą, taikos sutarties sudarymą, teismo sprendimo ar nutarties apskundimą, įgaliojimų perdavimą kitam asmeniui, vykdomojo rašto gavimą ir jo pateikimą išieškoti, priteistų pinigų gavimą. Šis sprendimas paneigia ieškovo motyvą, jog ieškovui atstovavęs advokatas R. M. neturėjo jokių įgaliojimų atstovauti ieškovui.

4515.

46CPK 56 straipsnis nustato ratą asmenų, kurie gali būti teisme atstovais pagal pavedimą. Civiliniame procese galioja bendroji taisyklė, kad atstovauti fiziniams asmenims teisme pagal pavedimą gali advokatai, advokato padėjėjai. Procesinio atstovavimo esmė yra ta, jog procesinis atstovas veikia procese atstovaujamojo vardu ir interesais, neperžengdamas jam suteiktų įgaliojimų ribų; procesinis atstovavimas apima kelių subjektų tarpusavio teisinius santykius: atstovaujamojo ir atstovo (vidinis atstovavimo aspektas), atstovo ir teismo bei kitų dalyvaujančių byloje asmenų ir kitų proceso dalyvių (išorinis atstovavimo aspektas). Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 57 straipsnio 3 dalyje nustatytu teisiniu reglamentavimu, kad atstovams pagal pavedimą – advokatams arba advokato padėjėjams – atstovaujamojo suteiktų teisių ir pareigų mastas patvirtinami rašytine su klientu sudaryta sutartimi, užtikrinamas ne tik tinkamas procesinis atstovavimas, dalyvaujant kvalifikuotiems teisininkams, bet kartu principo, kad „tas, kuris veikia per atstovą, veikia pats“, įgyvendinimas (CPK 51 str.) (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. gruodžio 1 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-582/2008). Šios bylos kontekste atstovavimo sutarčiai yra prilyginamas 2019 m. rugpjūčio 13 d. Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos sprendimas. Byloje nustatyta, jog ieškovas kreipėsi tokios pagalbos, ji jam buvo suteikta, sprendime buvo nurodyta ieškovo pavedimo advokatui atstovauti procese apimtis, t. y. buvo suteiktas pavedimas atlikti visus procesinius veiksmus, išskyrus numatytas išimtis. Šios sprendimo ieškovas neskundė. Jis pats kreipėsi teisminės gynybos, teikė dokumentus advokatui ieškinio surašymui dėl santuokos nutraukimo, todėl paneigtas jo motyvas, jog advokatas su juo nieko nederino.

4716.

48Pagal nuosekliai plėtojamą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką į atstovavimo sampratą patenka teisinių, taip pat ir procesinių dokumentų ar jų projektų rengimo, paslaugų teikimas, nes atstovavimas yra ne tik atstovo dalyvavimas teismo posėdžiuose, bet ir kiti jo atliekami veiksmai (procesinių dokumentų rengimas, pasirašymas, pateikimas teismui, teisinės konsultacijos, įvairūs paklausimai įstaigoms ir organizacijoms ir pan.) (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2016 m. vasario 19 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-106-248/2016, 18 punktas).

4917.

50Apelianto nurodyti argumentai, kad apie ieškinio reikalavimus nebuvo kalbėta su advokatu, laikytini formaliais bei nesudaro pagrindo pirmosios instancijos teismo sprendimo teisėtumui ir pagrįstumui paneigti. Teisėjų kolegijai nekilo abejonių dėl ieškovo išreikštos valios, jog jam Lietuvos Respublikos teismuose atstovautų advokatas, kurį paskyrė jam Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba. Atkreiptinas dėmesys, jog apeliantas apeliaciniame skunde nenurodo konkrečiai, koks ieškinio reikalavimas neatitinka jo valios. Ieškinys buvo patenkintas ir apeliaciniame skunde nėra nurodyti motyvai dėl juo išspręstų klausimų neteisėtumo, t. y. dėl santuokos nutraukimo, vaikų gyvenamosios vietos, jiems priteisto išlaikymo dydžio, prievolių pobūdžio.

5118.

52Apeliantas jokių įrodymų dėl savo nurodomų aplinkybių neteikia. Pagal CPK 12 straipsnį kiekviena šalis privalo įrodyti tas aplinkybes, kuriomis remiasi kaip savo reikalavimų ar atsikirtimų pagrindu, išskyrus atvejus, kai remiamasi aplinkybėmis, kurių nereikia įrodinėti. Vadovaujantis įrodinėjimo naštos paskirstymo taisykle (CPK 178 straipsnis), įrodinėti privalo tas, kas teigia, o ne tas, kas neigia (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2011 m. balandžio 26 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-3-197/2011). Įrodymai civilinėje byloje yra bet kokie faktiniai duomenys, kuriais remdamasis teismas įstatymų nustatyta tvarka konstatuoja, kad yra aplinkybių, pagrindžiančių šalių reikalavimus ir atsikirtimus, ir kitokių aplinkybių, turinčių reikšmės bylai teisingai išspręsti, arba kad jų nėra. Faktiniai duomenys nustatomi šiomis priemonėmis: šalių ir trečiųjų asmenų (tiesiogiai ar per atstovus) paaiškinimais, liudytojų parodymais, rašytiniais įrodymais (dokumentais, dalykinio ir asmeninio susirašinėjimo medžiaga, kitokiais raštais, kuriuose yra duomenų apie aplinkybes, turinčias reikšmės bylai), daiktiniais įrodymais, apžiūrų protokolais, ekspertų išvadomis, nuotraukomis, vaizdo ir garso įrašais, padarytais nepažeidžiant įstatymų, ir kitomis įrodinėjimo priemonėmis (CPK 177 straipsnio 1 ir 2 dalys; 197 straipsnio 1 dalis).

5319.

54Pažymėtina ir tai, kad šalių paaiškinimai yra įrodinėjimo priemonė, o juose išdėstyti faktiniai duomenys, ypač kai jie yra pagrindinis įrodymų šaltinis įrodinėjamai aplinkybei nustatyti, teismo turi būti kruopščiai pasverti – ar jie detalūs, nuoseklūs ir patikimi. Patikimais gali būti pripažinti detaliai atskleisti ir nuoseklūs, pagrįsti objektyviai egzistuojančiais ar egzistavusiais faktais paaiškinimai. Šalies paaiškinimų patikimumo kriterijus yra ir tai, ar tokio įrodymo duomenis gali patvirtinti kiti byloje surinkti leistini įrodymai, kurių duomenys turi būti palyginti ir įvertinti kartu su ieškovo paaiškinimais (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2013 m. sausio 3 d. nutartis civilinėje byloje Nr.3K-3-107/2013). Šioje byloje ieškovo paaiškinimas paneigtas jo kreipimosi dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos faktu, sprendimo dėl valstybinės teisinės pagalbos suteikimo turiniu, surašyto ieškinio turiniu ir priedais, kurie advokatui be ieškovo nurodymo negalėjo būti žinomi.

55 Apeliacinės instancijos teismo išvada

5620.

57Atsižvelgdama į anksčiau išdėstytus argumentus teisėjų kolegija konstatuoja, kad apeliacinio skundo argumentai nesudaro pagrindo pripažinti, jog šią bylą nagrinėjęs pirmosios instancijos teismas pažeidė materialiosios ir procesinės teisės normas, nukrypo nuo teisės aiškinimo ir taikymo praktikos. Teisėjų kolegija, patikrinusi skundžiamą teismo procesinį sprendimą, konstatuoja, kad jį panaikinti apeliacinio skundo argumentais nėra teisinio pagrindo, todėl pirmosios instancijos teismo sprendimas paliktinas nepakeistas (CPK 326 straipsnio 1 dalies 1 punktas).

58Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 324–331 straipsniais, teisėjų kolegija

Nutarė

59Tauragės apylinkės teismo 2020 m. sausio 14 d. sprendimą palikti nepakeistą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. teismo posėdyje apeliacine rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo ieškovo A.... 3. Teisėjų kolegija... 4. I. Ginčo esmė... 5. 1.... 6. Ieškovas ieškiniu prašo: 1) nutraukti santuoką tarp jo ir atsakovės V. Č.... 7. II. Pirmosios instancijos teismo procesinio sprendimo esmė... 8. 2.... 9. Tauragės apylinkės teismas 2020 m. sausio 14 d. sprendimu ieškinį tenkino... 10. 3.... 11. Pirmosios instancijos teismas konstatavo, jog sutuoktiniai negyvena santuokinio... 12. III. Apeliacinio skundo teisiniai argumentai... 13. 4.... 14. Apeliaciniu skundu ieškovas prašo panaikinti pirmosios instancijos teismo... 15. 4.1.... 16. Ieškovui atstovavęs advokatas R. M. neturėjo jokių įgaliojimų atstovauti... 17. 4.2.... 18. Su advokatu R. M. ieškovas kalbėjo tik vieną kartą telefonu, kai buvo... 19. 4.3.... 20. Apie tai, jog teisme nagrinėjama civilinė byla ieškovo ieškinio pagrindu,... 21. Teisėjų kolegija... 22. IV. Apeliacinės instancijos teismo argumentai ir išaiškinimai... 23. 5.... 24. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinių skundų... 25. 6.... 26. Apeliacinis skundas nagrinėjamas rašytinio proceso tvarka, tačiau... 27. Ginčo apeliacinės instancijos teisme esmė... 28. 7.... 29. Šioje byloje nustatyta, kad ieškovui pagal 2019 m. rugpjūčio 13 d.... 30. 8.... 31. Ieškovas apeliaciniame skunde nurodo, jog jam atstovavęs advokatas R. M.... 32. Dėl ieškovo advokato įgaliojimų, suteiktų valstybės garantuojamos... 33. 9.... 34. Pagal Advokatūros įstatymą, reglamentuojantį advokatų veiklos sąlygas bei... 35. 10.... 36. Šioje byloje nustatyta, kad ieškovui pagal 2019 m. rugpjūčio 13 d.... 37. 11.... 38. Pagal Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo 18 str. 1 d.... 39. 12.... 40. Vadovaujantis Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo redakcijos,... 41. 13.... 42. Todėl pagal paminėtą teisinį reglamentavimą ir valstybės garantuojamos... 43. 14.... 44. Paminėtu sprendimu buvo nuspręsta teikti antrinę teisinę pagalbą ieškovui... 45. 15.... 46. CPK 56 straipsnis nustato ratą asmenų, kurie gali būti teisme atstovais... 47. 16.... 48. Pagal nuosekliai plėtojamą Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktiką į... 49. 17.... 50. Apelianto nurodyti argumentai, kad apie ieškinio reikalavimus nebuvo kalbėta... 51. 18.... 52. Apeliantas jokių įrodymų dėl savo nurodomų aplinkybių neteikia. Pagal CPK... 53. 19.... 54. Pažymėtina ir tai, kad šalių paaiškinimai yra įrodinėjimo priemonė, o... 55. Apeliacinės instancijos teismo išvada... 56. 20.... 57. Atsižvelgdama į anksčiau išdėstytus argumentus teisėjų kolegija... 58. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 324–331... 59. Tauragės apylinkės teismo 2020 m. sausio 14 d. sprendimą palikti...