Byla N2-10890-792/2012
Dėl tėvystės nustatymo ir išlaikymo priteisimo priėmimo klausimą

1Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėjas Darius Kurpavičius, rašytinio proceso tvarka, spręsdamas ieškovės J. G. ieškinio atsakovui A. B. dėl tėvystės nustatymo ir išlaikymo priteisimo priėmimo klausimą,

Nustatė

2Klaipėdos miesto apylinkės teisme gautas ieškovės J. G. ieškinys atsakovui A. B. dėl tėvystės nustatymo ir išlaikymo priteisimo. Ieškinyje nurodoma, jog atsakovas A. B. raštu pripažino, kad K. G., gim.( - ), yra jo dukra, tačiau neturi galimybę pripažinti tėvystę pareiškimu dėl tėvystės, kadangi jis yra suimtas ir kalinamas Šiaulių tardymo izoliatoriuje.

3Ieškinys atsisakytinas priimti.

4Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 5 straipsnio 1 dalis numato, jog kiekvienas suinteresuotas asmuo, manantis, kad jo teisės ar įstatymo saugomi interesai yra pažeisti, turi teisę įstatymų nustatyta tvarka kreiptis į teismą, kad būtų apginta pažeista ar ginčijama jo teisė arba įstatymų saugomas interesas. Ši teisės norma ne tik įtvirtina konstitucinę asmens teisę kreiptis į teismą, bet taip pat nustato, kad minėta subjektinė teisė turi būti realizuojama įstatymo nustatyta tvarka.

5CPK 137 straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodyta, jog teismas atsisako priimti ieškinį, jeigu ginčas nenagrinėtinas teisme civilinio proceso tvarka. Tėvystės nustatymo teisme tvarką reglamentuoja CPK IV dalies XIX skyriaus Trečiasis skirsnis. CPK 387 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog teismas nagrinėja bylą dėl tėvystės nustatymo tik esant ginčui tarp šalių. Iš ieškinio turinio bei prie ieškinio pridėtų dokumentų (atsakovo A. B. 2012-03-01 prašymas Civilinės metrikacijos skyriui) nustatyta, jog ginčo tarp šalių dėl A. B. tėvystės nustatymo dukros K. G., gim.( - ), atžvilgiu, nėra. Kadangi ginčo tarp šalių dėl tėvystės nustatymo nėra, atitinkamai nėra ir pagrindo reikšti ieškinį CPK 387 straipsnyje nustatyta tvarka.

6Pažymėtina, jog Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) IV dalies X skyriaus Antrajame skirsnyje yra nustatyta tėvystės pripažinimo tvarka. CK 3.142 straipsnio 1 dalyje nustatyta, jog vyras, laikantis save tėvu, turi teisę kartu su vaiko motina paduoti civilinės metrikacijos įstaigai nustatytos formos notaro patvirtintą pareiškimą dėl tėvystės pripažinimo. Ieškinyje nurodoma, jog atsakovas neturi galimybių pripažinti tėvystę pareiškimu dėl tėvystės, kadangi šiuo metu yra Šiaulių tardymo izoliatoriuje. Teismas atkreipia dėmesį, kad CK 2.138 straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodyta, jog notaro patvirtintiems įgaliojimams prilyginami asmenų, esančių laisvės atėmimo vietose, įgaliojimai, patvirtinti laisvės atėmimo vietų vadovų.

7Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 137 straipsnio 2 dalies 1 punktu, 290-291 straipsniais, teismas

Nutarė

8atsisakyti priimti ieškovės J. G. ieškinį atsakovui A. B. dėl tėvystės nustatymo ir išlaikymo priteisimo.

9Nutartis per septynias dienas nuo įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Klaipėdos apygardos teismui, skundą paduodant per Klaipėdos miesto apylinkės teismą.

Proceso dalyviai