Byla e2-4113-841/2017
Dėl turto dalies, esančios bendrojoje su kitais asmenimis nuosavybėje, nustatymo

1Šiaulių apylinkės teismo teisėja Gražina Mataitienė, teismo posėdyje rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo valstybės įmonės (toliau – VĮ) Turto bankas ieškinį atsakovei N. J. dėl turto dalies, esančios bendrojoje su kitais asmenimis nuosavybėje, nustatymo,

Nustatė

2Ieškovas VĮ Turto bankas prašo pripažinti, kad sutuoktiniai N. J. ir J. J. santuokos metu įgijo ir lygiomis dalimis po ½ dalį bendrosios jungtinės nuosavybės teise, iki J. J. mirties ( - ), valdė šį nekilnojamąjį turtą: ( - ) Šiauliuose. Atsakovei nepateikus atsiliepimo į pareikštą ieškinį, prašo priimti sprendimą už akių.

3Atsakovei procesiniai dokumentai įteikti tinkamai (2017-03-17 asmeniškai), tačiau atsakovė per nustatytą terminą nepateikė teismui atsiliepimo į ieškinį. Nesant atsakovės atsiliepimo į ieškinį ir prašymo dėl nepriėmimo sprendimo už akių, o ieškovui prašant tokį sprendimą priimti, priimtinas sprendimas už akių (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 142 straipsnio 4 dalis).

4Formaliai įvertinus byloje pateiktus įrodymus ieškovo ieškinys pagrįstas ir tenkintinas visiškai.

5Bylos duomenimis nustatyta, kad ieškovas buvo informuotas apie tai, kad mirus sutuoktiniui J. J., jo sutuoktinė N. J. nesikreipė į notaro biurą ir nedavė sutikimo dėl nuosavybės teisės liudijimo išdavimo, dėl mirusiojo turto dalies bendrojoje sutuoktinių nuosavybėje nustatymo. Turto bankas buvo informuotas apie tai, kad tam, jog galėtų būti išduotas paveldėjimo teisės liudijimas, iš pradžių turi būti išskirtos sutuoktinių turto dalys bendrojoje jungtinėje sutuoktinių nuosavybėje. J. J. ( - ) sudarė santuoką su N. J., santuoka nebuvo nutraukta iki pat J. J. mirties, t.y. iki ( - ). Santuokoje su žmona N. J. yra įgytas šis nekilnojamasis turtas: 45/100 dalys buto, unikalus Nr. ( - ) Šiauliuose.

6Pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.88 straipsnio 2 dalį preziumuojama, kad turtas yra sutuoktinių bendroji jungtinė nuosavybė, kol nėra įrodyta, kad turtas yra vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė. Bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe pripažįstamas turtas, įgytas po santuokos sudarymo abiejų sutuoktinių ar vieno jų vardu; pajamos ir vaisiai, gauti iš sutuoktinio asmenine nuosavybe esančio turto; pajamos, gautos iš abiejų sutuoktinių bendros veiklos, ir pajamos, gautos iš vieno sutuoktinio veiklos, išskyrus lėšas, būtinas sutuoktinio profesinei veiklai; pajamos, gautos po santuokos sudarymo iš sutuoktinių ar vieno jų darbinės ar intelektinės veiklos, dividendai, taip pat pensijos, pašalpos bei kitokios išmokos, išskyrus tikslinės paskirties išmokas (CK 3.88 str. 1 d.). J. J. ir N. J. santuoka, buvo sudaryta 1985- 01-25, o butas buvo įgytas 2003 metais pirkimo-pardavimo sutarties pagrindu, t.y. santuokos metu. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.89 straipsnio 1 dalies 7 punktu, asmenine nuosavybe gali būti pripažintas turtas, sutuoktinio įgytas už asmenines lėšas arba lėšas, gautas realizavus jo asmenine nuosavybe esantį turtą, jeigu to turto įgijimo metu buvo aiškiai išreikšta sutuoktinio valia įgyti turtą asmeninėn nuosavybėn. Šiuo atveju, VĮ Turto bankas neturi duomenų, kad minėtas nekilnojamasis turtas būtų įgytas iš J. J. (ar N. J.) asmeninių lėšų, be to, Nekilnojamojo turto registre nuosavybės teisė į butą yra registruota abiejų sutuoktinių vardu.

7Kadangi ieškovas VĮ Turto bankas neturi įrodymų, jog įgyjant butą vieno iš sutuoktinių indėlis lėšomis, darbu, kita pagalba buvo mažesnis nei kito, nustatytina, kad J. J. ir N. J. santuokos metu nuosavybę įgijo lygiomis dalimis.

8Kadangi ieškinys tenkintinas, bylinėjimosi išlaidos valstybei – 30,75 Eur žyminis mokestis, nuo kurio mokėjimo ieškovas yra atleistas pagal įstatymą, išieškomas iš atsakovės (CPK 80 str. 1 d. 5 p., 83 str. 1 d. 11 p.).

9Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 142 straipsnio 4 dalimi, 259 straipsniu, 285 straipsniu, 286 straipsniu ir 287 straipsnio 1 dalimi, teismas

Nutarė

10Ieškinį tenkinti visiškai.

11Pripažinti, kad sutuoktiniai N. J. (a. k. ( - ) ir J. J. (a. k. ( - ) santuokos metu įgijo ir lygiomis dalimis po ½ dalį bendrosios jungtinės nuosavybės teise, iki J. J. mirties ( - ), valdė šį nekilnojamąjį turtą: ( - ) Šiauliuose.

12Priteisti iš atsakovės N. J. (a. k. ( - ) 30,75 Eur (trisdešimties eurų, 75 centų) žyminio mokesčio valstybės naudai (gavėjas - Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, atsiskaitomoji sąskaita ( - ), AB „Swedbank“, banko kodas 73000, įmokos kodas 5660).

13Atsakovė negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine nei kasacine tvarka, tačiau per 20 (dvidešimt) dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos gali paduoti pareiškimą dėl sprendimo peržiūrėjimo už akių Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 287 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyta tvarka.

14Ieškovas per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti apeliacinį skundą Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismą.

Proceso dalyviai