Byla 2-2575-399/2017
Dėl skolos už suteiktas paslaugas, delspinigių, palūkanų priteisimo sprendė bylos nutraukimo klausimą

1Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėja Janina Zaržeckienė, Teismo posėdyje, rašytinio proceso tvarka, civilinėje byloje pagal ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Marijampolės butų ūkis“ ieškinį atsakovėms V. B. ir Z. O. Č. dėl skolos už suteiktas paslaugas, delspinigių, palūkanų priteisimo sprendė bylos nutraukimo klausimą.

2Teismas

Nustatė

32017 m. kovo 17 d. teisme gautas, o 2017 m. kovo 21 d. priimtas ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Marijampolės butų ūkis“ ieškinys atsakovėms V. B. ir Z. O. Č. dėl 119,18 Eur skolos, 1,87 Eur delspinigių, 5 procentų metinių palūkanų nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir 20,00 Eur bylinėjimosi išlaidų priteisimo.

4Teismų informacinės sistemos „Liteko“ duomenimis ir SODRA išrašais apie asmenį, nustatyta, jog V. B. mirė 2015 m. lapkričio 11d. mirė, Z. O. Č. mirė 2017 m. kovo 1 d..

5Vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau CPK) 41 str. 1 d. civiliniame procese šalimis - ieškovu ir atsakovu – gali būti fiziniai ir juridiniai asmenys. Fizinis asmuo, kad taptų bylos šalimi turi turėti teisnumą, kuris yra asmens galėjimas turėti civilines teises ir pareigas. Fizinio asmens teisnumas atsiranda jo gimimo metu ir išnyksta jam mirus, atsakovui neturint civilinio teisnumo, jis negali būti bylos šalimi. Ieškovei kreipiantis į teismą fiziniai asmenys nurodyti atsakovais buvo mirę ir negalėjo tapti bei netapo bylos šalimi - atsakovais. Aplinkybė, kad atsakovais nurodyti asmenys yra mirę, teismui paaiškėjo jau priėmus ieškinį, nesant atsakovo (atsakovų) civilinis procesas negalimas, todėl byla nutrauktina, kaip nenagrinėtina teisme civilinio proceso tvarka (CPK 293 str. 1 p.).

6Teismas pasisako, kad šiuo atveju nėra pagrindo civilinei bylai sustabdyti CPK 163 str. 1 p. pagrindu, kadangi atsakovėmis nurodytos Z.O. Č. ir V. B. mirė iki ieškinio pateikimo teismui ir ieškinio pateikimo dieną neturėjo teisnumo, taigi netapo atsakovėmis byloje, o sustabdyti bylą, kol paaiškės teisių perėmėjai, teismas privalo tik tuo atveju jeigu asmuo tapo bylos šalimi ir yra galimas teisių perėmimas. Z.O. Č. ir V. B. netapo atsakovėmis byloje ir teismas civilinės bylos nestabdo nesant tam teisinio pagrindo.

7Materialinių subjektinių teisių perėmimas yra procesinių teisių ir pareigų civiliniame procese perėmimo pagrindas, t.y. procesinių teisių perėmimas įmanomas tik tuomet, kai galimas materialinių subjektinių teisių perėmimas (CPK) 48 straipsnio 1 dalis). Procesinės teisės gali būti perimtos, kai juridinis faktas, kurio pagrindu perimtos materialinės subjektinės teisės, įvyksta nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo procesinio sprendimo, kuriuo byla išspręsta iš esmės, visiško įvykdymo. Nagrinėjamoje byloje Z.O. Č. ir O. B. mirė iki ieškinio teisme pareiškimo ir priėmimo, todėl procesinis teisių perėmimas šioje byloje nėra galimas ir tai taip pat yra pagrindu bylai nutraukti (CPK 293 straipsnio 1 dalies 7 punktas).

8Vadovaujantis CPK 87 straipsnio 1 dalies 4 punktu, ieškovei grąžintinas šioje byloje sumokėtas žyminis mokestis. Žyminį mokestį grąžinti pavedama Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos (CPK 87 straipsnio 3 dalis).

9Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 293 straipsnio 1 dalies 1 ir 7 punktais, 290-291 straipsniais, teismas

Nutarė

10nutraukti civilinę bylą pagal ieškovės uždarosios akcinės bendrovės „Marijampolės butų ūkis“ ieškinį V. B., asmens kodas ( - ) mirusiai -, ir Z. O. Č., asmens ( - ) mirusiai -, dėl skolos, delspinigių, palūkanų ir bylinėjimosi išlaidų priteisimo.

11Pavesti Valstybinei mokesčių inspekcijai prie Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos grąžinti uždarajai akcinei bendrovei „Marijampolės butų ūkis“, juridinio asmens kodas 151005356, 20 Eur (dvidešimt eurų) žyminį mokestį, sumokėtą 2017 m. kovo 16 d. mokėjimo nurodymu Nr. 225, pagal šią įsiteisėjusią nutartį.

12Nutarties patvirtintą kopiją išsiųsti ieškovei.

13Nutartis per 7 dienas nuo jo patvirtintos kopijos įteikimo dienos atskiruoju skundu gali būti skundžiama Kauno apygardos teismui per Marijampolės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai