Byla 2-1441-299/2012
Dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo bei išlaikymo dydžio pakeitimo

1sekretoriaujant Eglei Ignotaitei , dalyvaujant ieškovei J. P., atsakovui M. P., institucijos, teikiančios išvadą atstovei K. Š., viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjusi civilinę bylą pagal J. P. ieškinį atsakovui M. P., dėl nepilnamečio vaiko gyvenamosios vietos nustatymo bei išlaikymo dydžio pakeitimo,

Nustatė

2Ieškovė prašo pakeisti 2011-03-10 Šilutės r. apylinkės teismo sprendimą, kuriuo buvo nustatyta nepilnamečio sūnaus gyvenamoji vieta bei išlaikymo klausimas ir nustatyti nepilnamečio sūnaus J. P., gim. ( - ) gyvenamąją vietą su ja, priteisti iš atsakovo sūnaus išlaikymui lėšas, mokant po 350 Lt kas mėnesį periodinių išmokų iki sūnaus pilnametystės. Nurodo, kad Šilutės r. apylinkės teismo 2011-03-10 sprendimu, nepilnamečio sūnaus gyvenamoji vieta buvo nustatyta su atsakovu, bei priteistos lėšos po 200 Lt kas mėnesį mokamų išmokų sūnaus išlaikymui iš ieškovės. Tačiau po įvykusio konflikto, sūnus jau nuo praeitų metų liepos mėnesio gyvena su ja (ieškove) todėl tikslinga jo gyvenamąją vietą nustatyti su ieškove. Sūnui ji turi sudariusi tinkamas gyvenimo sąlygas, jį prižiūri, o sūnus nori gyventi su ja. Ieškovė nurodo, kad sūnaus poreikiai yra išaugę, mokslui bei papildomam ugdymui reikalingos lėšos, o atsakovas prie sūnaus išlaikymo neprisideda.

3Atsakovas ieškinį pripažino iš dalies nurodydamas, kad neprieštarauja sūnaus gyvenamosios vietos nustatymu su ieškove, tačiau nesutinka, kad išlaikymo dydis būtų padidintas iki 350 Lt mokamų periodinių išmokų. Nurodo, kad jis gauna tik nepilnai 2000 Lt pajamų per mėnesį, turi kitą šeimą, nuolat vyksta į darbą, pasiėmęs paskolą, todėl reikalaujamos sūnaus išlaikymui sumos negalėtų sumokėti. Atsakovas sutinka mokėti sūnaus išlaikymui po 200 Lt mokamų periodinių išmokų.

4Institucijos, teikiančios išvadą atstovė palaiko ieškovės poziciją dėl išlaikymo dydžio pakeitimo bei gyvenamosios vietos nustatymo, nurodydama, kad dabartinės priteistos lėšos yra nepakankamos sūnaus normaliam vystymuisi.

5Ieškinys tenkintinas visiškai.

6Kaip matyti iš bylos medžiagos, šalys santuoką nutraukė 2009-02-24, pasekmių sutartyje susitarė, kad jų sūnus J. P. gyvens kartu su ieškove (b.l.5-6).

72011-03-10 Šilutės r. apylinkės teismo sprendimu, J. P. gyvenamoji vieta buvo nustatyta su atsakovu, iš ieškovės buvo priteistos lėšos sūnaus išlaikymui po 200 Lt kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis.

8Šiuo atveju nustatyta, kad pats vaikas išreiškė norą gyventi pas motiną (b.l. 50), išvadoje taip pat patvirtinama, kad ieškinio tenkinimas atitiktų vaiko interesus. Nustatyta, kad ieškovė turi darbą, gyvenamąją vietą, yra finansiškai pajėgi išlaikyti savo vaiką. Esant išvadintoms aplinkybėms, nesant ginčui tarp šalių, tikslinga būtų nepilnamečio J. P., gim. ( - ) gyvenamąją vietą nustatyti su ieškove J. P. (CK 3.169str.).

9Pagal CK 3.192str. abu tėvai privalo teikti išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams, proporcingai savo turtinei padėčiai. Išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai ir užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. Pagal įstatymą, vaiko išlaikymo dydis tiesiogiai priklauso nuo jo tėvų turtinės padėties. CK 3.192str.2d. įtvirtinta nepilnamečių vaikų teisių ir interesų apsaugos garantija reiškia, kad išlaikymo dydis turi užtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. Priteisiant vaikui išlaikymą būtiniems poreikiams patenkinti pripažintinas būtinu minimalios mėnesinės algos dydžio išlaikymas. Toks orientacinis kriterijus dėl priteistino išlaikymo dydžio nustatytinas atsižvelgiant į CK 6.461 straipsnio 2 dalies nuostatas, kad vieno mėnesio išlaikymo vertė negali būti mažesnė už vieną minimalią mėnesio algą (MMA) (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2004 m. balandžio 26 d. nutartis civilinėje byloje V. S. m. S., bylos Nr. 3K-3-259/2004).

10Teismas nuomone, atsakovo teiginys, kad jis negali skirti prašomos sumos sūnaus išlaikymui, vertintinas kritiškai. Nustatyta, kad ieškovas gauna vidutiniškai 1641,00 Lt atlyginimą, atsakovės gaunamos pajamos yra panašios – 1788,00 Lt per mėnesį. Tai, kad atsakovas sukūrė kitą šeimą, turi įsipareigojimų bankams, savaime nėra pagrindas mažesnio išlaikymo mokėjimui. Ieškovės reikalaujama suma net yra mažesnė, nei formuojamoje teismų praktikoje rekomenduotina minimali suma vaikų išlaikymui. Atsakovas, būdamas darbingo amžiaus, turi imtis visų būdų siekiant susirasti geriau apmokamą darbą tam, kad sugebėtų išlaikyti ne tik save, bet ir savo vaikus. Teismui nėra pateikta jokių duomenų apie tai, kad atsakovas dėl savo sveikatos būklės, negalėtų dirbti geriau apmokamo darbo.

11Vadovaujantis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais, 700 Lt per mėnesį vaikui skiriama tėvų išlaikymo suma laikytina protingomis ir realiomis išlaidomis, užtikrinančiomis fizinį ir socialinį vaiko vystymąsi (CK 1.5 str.). Skiriant tokias išlaidas vaikui, pasiekiama protinga vaiko interesų, jo poreikių tenkinimo ir tėvų galimybių teikti atitinkamą išlaikymą pusiausvyra. Kiekvienam iš tėvų tektų po 350 Lt iš aukščiau paminėto išlaikymo nepilnamečiui sūnui (CK 3.156 str. 1 d.).. Vaiko amžiaus, jo sveikatos požiūriu, toks dydis atitinka protingus vaiko poreikius bei esamas ir galimas atsakovo finansines, fizines galimybes.

12Bylinėjimosi išlaidos: žyminis mokestis – 71,00 Lt reikalavime dėl išlaikymo priteisimo, 141,00 Lt reikalavime dėl vaiko gyvenamosios vietos pakeitimo, 10,88 Lt pašto išlaidų į valstybės biudžetą priteistinos iš atsakovo valstybei (CPK 79 str., 96 str.1d.).

13Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ( - ) str., 260 str., 270 str. teismas

Nutarė

14Ieškinį tenkinti visiškai.

15Pakeisti 2011-03-10 Šilutės r. apylinkės teismo sprendimą ir nepilnamečio J. P., asmens kodas ( - ), gyvenamąją vietą nustatyti su ieškove J. P., asmens kodas ( - )

16Priteisti iš atsakovo M. P., asmens kodas ( - ) sūnaus J. P. asmens kodas ( - ) išlaikymui po 350 litų per mėnesį mokamų periodinių išmokų, priteisiant išlaikymą nuo ieškinio pateikimo dienos 2012-06-19 iki sūnaus pilnametystės.

17Priteistų sūnaus išlaikymui skirtų lėšų tvarkytoja paskirti ieškovę J. P., asmens kodas ( - )

18Išlaikymo suma turi būti indeksuojama Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į infliaciją.

19Iš M. P., asmens kodas ( - ) 222,88 Lt bylinėjimosi išlaidų į valstybės biudžetą.

20Sprendimas per 30d. apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui per Šilutės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. sekretoriaujant Eglei Ignotaitei , dalyvaujant ieškovei J. P., atsakovui M.... 2. Ieškovė prašo pakeisti 2011-03-10 Šilutės r. apylinkės teismo sprendimą,... 3. Atsakovas ieškinį pripažino iš dalies nurodydamas, kad neprieštarauja... 4. Institucijos, teikiančios išvadą atstovė palaiko ieškovės poziciją dėl... 5. Ieškinys tenkintinas visiškai.... 6. Kaip matyti iš bylos medžiagos, šalys santuoką nutraukė 2009-02-24,... 7. 2011-03-10 Šilutės r. apylinkės teismo sprendimu, J. P. gyvenamoji vieta... 8. Šiuo atveju nustatyta, kad pats vaikas išreiškė norą gyventi pas motiną... 9. Pagal CK 3.192str. abu tėvai privalo teikti išlaikymą savo nepilnamečiams... 10. Teismas nuomone, atsakovo teiginys, kad jis negali skirti prašomos sumos... 11. Vadovaujantis teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principais, 700 Lt per... 12. Bylinėjimosi išlaidos: žyminis mokestis – 71,00 Lt reikalavime dėl... 13. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ( - ) str., 260 str., 270 str. teismas... 14. Ieškinį tenkinti visiškai.... 15. Pakeisti 2011-03-10 Šilutės r. apylinkės teismo sprendimą ir nepilnamečio... 16. Priteisti iš atsakovo M. P., asmens kodas ( - ) sūnaus J. P. asmens kodas ( -... 17. Priteistų sūnaus išlaikymui skirtų lėšų tvarkytoja paskirti ieškovę J.... 18. Išlaikymo suma turi būti indeksuojama Vyriausybės nustatyta tvarka,... 19. Iš M. P., asmens kodas ( - ) 222,88 Lt bylinėjimosi išlaidų į valstybės... 20. Sprendimas per 30d. apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Klaipėdos...