Byla 2A-1073-538/2018
Dėl išlaikymo (paramos) priteisimo

1Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija, susidedanti iš teisėjų Erikos Misiūnienės, Almanto Padvelskio (kolegijos pirmininkas ir pranešėjas), Giedrės Seselskytės,

2teismo posėdyje rašytinio proceso apeliacine tvarka išnagrinėjo atsakovo S. G. apeliacinį skundą dėl Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų 2018 m. kovo 23 d. sprendimo civilinėje byloje pagal ieškovo S. B. ieškinį atsakovui S. G., trečiajam asmeniui V. B. dėl išlaikymo (paramos) pilnamečiui priteisimo ir atsakovo S. G. priešieškinį ieškovui S. B. dėl išlaikymo (paramos) priteisimo.

3Teisėjų kolegija

Nustatė

4I. Ginčo esmė

51.

6Ieškovas kreipėsi į teismą prašydamas priteisti iš atsakovo išlaikymą po 190 Eur kiekvieną mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo ( - ), t.y. iki kol baigs vidurinio ugdymo įstaigą.

72.

8Nurodė, kad šiuo metu mokosi vidurinį ugdymą teikiančioje įstaigoje ir neturi galimybės pats pasirūpinti savo išlaikymu. Sulaukus pilnametystės, atsakovas išlaikymo nebeteikia, jam išlaikymą teikia jo motina, su kuria jis gyvena vieno kambario bute. Ieškovo mama teikia jam materialinę paramą pagal savo galimybes, jos darbo užmokestis – vienintelis pajamų šaltinis. Pažymėjo, kad turi sveikatos problemų dėl regėjimo, todėl jam pastoviai reikalingos lėšos regos korekcijai bei kitoms gydymo priemonėms įsigyti. Nurodė, kad mokymosi išlaidas sudaro mokymosi priemonės, transporto apmokėjimas ir kt.

93.

10Atsakovas pateikė priešieškinį, kuriuo prašė priteisti iš ieškovo išlaikymą po 190 Eur kiekvieną mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo 2017-04-20 iki gyvos galvos; išlaikymo įsiskolinimą nuo 2017-04-20 iki 2017-09-05 – 855 Eur.

114.

12Nurodė, kad jam ( - ) metų, yra senatvės pensininkas, nedarbingas, invalidas, jo pensiją sudaro 279 Eur per mėnesį, iš kurios atliekamos išskaitos, todėl jis gauna 139 Eur pensiją. Pažymi, kad gaunamų pajamų jam neužtenka pragyvenimui. Teigė, kad teikė ieškovui išlaikymą nuo gimimo iki pilnametystės, be to, nupirko butą, kuriame ieškovas iki šiol gyvena, bei jame esančius baldus ir kitus daiktus: televizorių, skalbimo mašiną, kompiuterį, du mobilaus ryšio telefonus ir kt. Nurodė, kad ieškovas, būdamas pilnametis, atsakovui materialiai visiškai nepadeda, nebendrauja su juo, į telefono skambučius neatsako. Pažymėjo, kad atsakovas niekur nedirba, yra ligotas, nekilnojamojo turto neturi, socialinės pašalpos negauna. Dėl šių priežasčių jam pačiam reikalinga materialinė parama.

13II. Pirmosios instancijos teismo procesinio sprendimo esmė

145.

15Klaipėdos apylinkės teismas 2018-03-23 sprendimu ieškinį ir priešieškinį atmetė.

166.

17Teismas konstatavo, kad atsakovas dėl savo turtinės padėties bei turimų sveikatos problemų negali pilnamečiui sūnui S. B. teikti materialinės paramos, todėl ieškinio netenkino.

187.

19Teismas konstatavo, kad atsakovas neįrodė, kad jam būtina parama bei kad ieškovo turtinė padėtis leistų tą paramą atsakovui teikti. Pažymėjo, kad atsakovas visiškai neaugino ieškovo, o priteistą išlaikymą atsakovas mokėjo tik priverstine tvarka, todėl yra pakankamas pagrindas pripažinti, jog atsakovas vengė atlikti savo pareigas nepilnamečiam vaikui, tai yra, ieškovui, kas yra pagrindu netenkinti priešieškinio.

20III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai

218.

22Apeliaciniu skundu atsakovas prašo panaikinti dalį Klaipėdos apylinkės teismo 2018-03-23 sprendimo ir dėl jo skundo priimti naują sprendimą – priteisti iš ieškovo išlaikymą po 190 Eur kiekvieną mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo 2017-04-20 iki gyvos galvos; išlaikymo įsiskolinimą nuo 2017-04-20 iki 2017-09-05 – 855 Eur.

239.

24Nurodo, kad yra pensininkas, daug metų nedirba, turi daug sveikatos problemų, jo pensiją sudaro 279 Eur per mėnesį, iš kurios atliekamos išskaitos, todėl jis gauna 139 Eur pensiją ir jam neužtenka pinigų pragyvenimui. Pažymi, kad visas jo turtas areštuotas. Teigia, kad dėl ieškovo ir jo motinos elgesio jis tapo nemokiu. Nurodo, kad niekada nevengė teikti savo nepilnamečiam sūnui išlaikymo. Dabartiniu metu jis bei jo motina tapo labai turtingais – gavo paveldėtą mišką, kurį gali parduoti ir turėti daug pinigų. Be to, ieškovas greitai baigs mokyklą ir galės eiti dirbti ir mokytis.

2510.

26Atsiliepimas į apeliacinį skundą nepateiktas. Teisėjų kolegija

konstatuoja:

27IV. Apeliacinės instancijos teismo argumentai ir išaiškinimai

28Apeliacinis skundas netenkintinas. 11.

29Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinių skundų faktiniai ir teisiniai pagrindai bei absoliučių negaliojimo pagrindų patikrinimas (CPK 320 straipsnio 1 dalis). Apeliacinės instancijos teismas tikrina pirmosios instancijos teismo priimto sprendimo tik apskųstos dalies teisėtumą ir pagrįstumą ir tik analizuodamas apeliaciniuose skunduose nurodytus argumentus, išskyrus įstatyme nurodytas išimtis. Absoliučių sprendimo negaliojimo pagrindų apeliacinės instancijos teismas nenustatė (CPK 329 straipsnis), bylą nagrinėja neperžengdamas apeliacinio skundo ribų. 12.

30Pagal CPK 321 straipsnio 1 dalį apeliaciniai skundai nagrinėjami rašytinio proceso tvarka, išskyrus atvejus, kai skundą nagrinėjantis teismas pripažįsta, kad būtinas žodinis nagrinėjimas. Teisėjų kolegija, įvertinusi apeliacijos dalyką, apeliacinio skundo bei atsiliepimo į apeliacinį skundą argumentus, sprendžia, jog nenustatyta būtinybė skundą nagrinėti žodinio proceso tvarka. 13.

31Nustatyta, kad atsakovas S. G. yra ieškovo S. B., gim. ( - ), tėvas. Klaipėdos miesto apylinkės teismo 2012-12-21 sprendimu nustatyta nepilnamečio vaiko S. B. gyvenamoji vieta su V. B.; priteistas išlaikymas iš S. G. nepilnamečiui sūnui S. B. po 115,85 Eur (400 Lt) kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis nuo 2012-03-01 iki vaiko pilnametystės bei 3707 Eur (12800 Lt) išlaikymo įsiskolinimas. Atsakovo pajamos sudaro apie 279 Eur senatvės pensija, tačiau iš šios sumos kiekvieną mėnesį yra vykdomos išskaitos, todėl jo pajamos yra apie 139 Eur per mėnesį. Atsakovas turi sveikatos problemų: ( - )ir kt. Atsakovui yra atliekamas ambulatorinis gydymas, reikalingi vaistai, medicininės priemonės. 14.

32Pirmosios instancijos teismas ieškinį ir priešieškinį atmetė. Atsakovas su teismo sprendimu nesutinka, argumentuoja, kad ieškovas privalo jam teikti išlaikymą, nes jis yra nedarbingas ir jam reikalinga parama. 15.

33Civilinio kodekso (toliau-CK) 3.205 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta pilnamečių vaikų pareiga išlaikyti savo nedarbingus ir paramos reikalingus tėvus ir jais rūpintis. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, pasisakydamas dėl CK 3.205 straipsnio taikymo ir aiškinimo, nurodė, kad pilnamečių vaikų pareiga išlaikyti nedarbingus ir paramos reikalingus tėvus yra susijusi su gyvybiškai svarbių poreikių patenkinimu, todėl įstatymo leidėjas numatė šios pareigos įvykdymo tvarką ir sąlygas. Kai ši pareiga nevykdoma savanoriškai, alimentai priteisiami teismo keliu. Tėvų teisė į išlaikymą siejama su dviem sąlygomis. Pirma, tėvai turi būti nedarbingi, t. y. arba senatvės pensininkai, arba invalidai. Antra, nedarbingiems tėvams turi būti reikalingas materialinis išlaikymas (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2003 m. kovo 12 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-340/2003). 16.

34Iš bylos duomenų matyti, kad ieškovas skundžiamo teismo sprendimo priėmimo metu buvo ( - ) moksleivis, nedirbo, jokio turto neturėjo, jam taip pat buvo reikalinga materialinė parama. Taigi akivaizdu, kad ieškovas neturėjo galimybės atsakovui teikti išlaikymo. 17.

35Teisėjų kolegija pažymi, kad CK 3.206 straipsnio 1 dalyje numatyta, jog teismas gali atleisti pilnamečius vaikus nuo pareigos išlaikyti nedarbingus tėvus, jeigu nustato, kad tėvai vengė atlikti savo pareigas nepilnamečiams vaikams. 18.

36Bylos duomenys patvirtina, kad atsakovas visiškai neaugino (nesirūpino, neauklėjo ir pan.) ieškovo, ieškovą augino mama, atsakovas nepripažino tėvystės. Iki ieškovui sukako 10 metų atsakovas tik minimaliai teikdavo išlaikymą, vėliau išlaikymas buvo priteistas teismo sprendimu. Ieškovas nurodė, kad atsakovui yra visiškai nesvarbus sūnaus parengimas savarankiškam gyvenimui. Taip pat netinkamą tėvo pareigų vykdymą patvirtina tai, kad net priteistą išlaikymą nepilnamečiam vaikui mokėjo priverstine tvarka. Pažymėtina, kad atsakovas iki šiol turi Vaikų išlaikymo fondo administracijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įsiskolinimą už nemokėtą išlaikymą, iš jo senatvės pensijos atliekamos išskaitos. Be to, be minėtos skolos atsakovas turi ir kitų įsiskolinimų, kurių bendra suma sudaro apie 13 763,44 Eur ir dėl vykdomų išskaitų jo pensija sumažėja apie 100 Eur mėnesį, taigi akivaizdu, kad atsakovo pajamos yra sumažėjusios dėl paties atsakovo kaltės. Nors atsakovas ir teigia, kad padėdavo ieškovo motinai išlaikyti vaiką prisidėdamas maistu ar rūbais, bei gerindamas ieškovo gyvenimo sąlygas, tačiau šiuo teiginius patvirtinančių įrodymų atsakovas nei pirmosios instancijos, nei apeliacinės instancijos teismui nepateikė (CPK 178, 185 straipsniai). 19.

37Teisėjų kolegija pažymi, kad byloje esant akivaizdiems įrodymams, jog atsakovas nevykdė savo kaip tėvo pareigos auklėti, ugdyti vaiką ir išlaikyti jį materialiai, teisėjų kolegija daro išvadą, kad yra pakankamas pagrindas pripažinti, jog atsakovas vengė atlikti savo pareigas nepilnamečiam vaikui, taigi neturi teisės reikalauti paramos iš ieškovo vadovaudamasis CK 3.205 straipsnio nuostatomis (CK 3.206 straipsnio 1 dalis). 20.

38Teisėjų kolegija pažymi, kad teismų praktikoje laikomasi nuostatos, jog įstatymo nustatyta teismo pareiga motyvuoti priimtą teismo procesinį spendimą neturi būti suprantama kaip reikalavimas detaliai atsakyti į kiekvieną šalių byloje išsakytą ar pateiktą argumentą. Atmesdamas apeliacinį skundą, apeliacinės instancijos teismas gali tiesiog pritarti pirmosios instancijos teismo priimto sprendimo motyvams (žr., pvz., Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2009-05-27 nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-3-219/2009; 2010-06-22 nutartį civilinėje byloje Nr. 3K-3-287/2010 ir kt.). Teisėjų kolegija pažymi, kad nagrinėjamoje byloje dėl esminių apeliacinio skundo aspektų ir bylos aplinkybių pasisakyta. Darytina išvada, kad kiti apeliacinio skundo argumentai ir pateikti duomenys neturi teisinės reikšmės pirmosios instancijos teismo sprendimo teisėtumui ir pagrįstumui, dėl to teisėjų kolegija dėl jų išsamiau nepasisako. 21.

39Esant nurodytoms aplinkybėms, teisėjų kolegija konstatuoja, kad apeliacinio skundo motyvai nesudaro pagrindo panaikinti skundžiamą pirmosios instancijos teismo sprendimą, dėl to sprendimas paliktinas nepakeistas (CPK 326 straipsnio 1 dalies 1 punktas). Vadovaudamasi Civilinio proceso kodekso 326–331 straipsniais, teisėjų kolegija

Nutarė

40Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų 2018 m. kovo 23 d. sprendimą palikti nepakeistą.

Ryšiai
1. Klaipėdos apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija,... 2. teismo posėdyje rašytinio proceso apeliacine tvarka išnagrinėjo atsakovo S.... 3. Teisėjų kolegija... 4. I. Ginčo esmė... 5. 1.... 6. Ieškovas kreipėsi į teismą prašydamas priteisti iš atsakovo išlaikymą... 7. 2.... 8. Nurodė, kad šiuo metu mokosi vidurinį ugdymą teikiančioje įstaigoje ir... 9. 3.... 10. Atsakovas pateikė priešieškinį, kuriuo prašė priteisti iš ieškovo... 11. 4.... 12. Nurodė, kad jam ( - ) metų, yra senatvės pensininkas, nedarbingas,... 13. II. Pirmosios instancijos teismo procesinio sprendimo esmė... 14. 5.... 15. Klaipėdos apylinkės teismas 2018-03-23 sprendimu ieškinį ir priešieškinį... 16. 6.... 17. Teismas konstatavo, kad atsakovas dėl savo turtinės padėties bei turimų... 18. 7.... 19. Teismas konstatavo, kad atsakovas neįrodė, kad jam būtina parama bei kad... 20. III. Apeliacinio skundo ir atsiliepimo į jį teisiniai argumentai... 21. 8.... 22. Apeliaciniu skundu atsakovas prašo panaikinti dalį Klaipėdos apylinkės... 23. 9.... 24. Nurodo, kad yra pensininkas, daug metų nedirba, turi daug sveikatos problemų,... 25. 10.... 26. Atsiliepimas į apeliacinį skundą nepateiktas. Teisėjų kolegija... 27. IV. Apeliacinės instancijos teismo argumentai ir išaiškinimai... 28. Apeliacinis skundas netenkintinas. 11.... 29. Bylos nagrinėjimo apeliacine tvarka ribas sudaro apeliacinių skundų... 30. Pagal CPK 321 straipsnio 1 dalį apeliaciniai skundai nagrinėjami rašytinio... 31. Nustatyta, kad atsakovas S. G. yra ieškovo S. B., gim. ( - ), tėvas.... 32. Pirmosios instancijos teismas ieškinį ir priešieškinį atmetė. Atsakovas... 33. Civilinio kodekso (toliau-CK) 3.205 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta... 34. Iš bylos duomenų matyti, kad ieškovas skundžiamo teismo sprendimo priėmimo... 35. Teisėjų kolegija pažymi, kad CK 3.206 straipsnio 1 dalyje numatyta, jog... 36. Bylos duomenys patvirtina, kad atsakovas visiškai neaugino (nesirūpino,... 37. Teisėjų kolegija pažymi, kad byloje esant akivaizdiems įrodymams, jog... 38. Teisėjų kolegija pažymi, kad teismų praktikoje laikomasi nuostatos, jog... 39. Esant nurodytoms aplinkybėms, teisėjų kolegija konstatuoja, kad apeliacinio... 40. Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų 2018 m. kovo 23 d....