Byla 2-882-266/2010
Dėl žalos atlyginimo

1Anykščių rajono apylinkės teismo teisėja Zita Gavėnienė, dokumentinio proceso tvarka, išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovų Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro ir Valstybinės ligonių kasos prie sveikatos apsaugos ministerijos ieškinį atsakovams E. P., M. M., A. J. dėl žalos atlyginimo, ir

Nustatė

2ieškovai Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras, gindamas viešąjį Valstybinės ligonių kasos prie sveikatos apsaugos ministerijos (toliau- SAM) interesą, kreipėsi į teismą su ieškiniu atsakovams E. P., M. M., A. J. ir nurodė, kad 2008-09-20 d. Anykščių rajono PK buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal BK 138 str. 2 d. 8 p., kurio metu buvo nustatyta, jog dėl atsakovų M. M., A. J., E. P. veiksmų buvo nežymiai sutrikdyta sveikata V. P.. Tačiau ikiteisminis tyrimas 2010-05-24 d. buvo nutrauktas. Nukentėjusysis V. P. dėl jam padaryto sveikatos sutrikdymo buvo gydomas sveikatos priežiūros įstaigoje VšĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninėje. Visą gydymo kainą sudaro 1026,00 Lt., kurią atlygino Panevėžio teritorinė ligonių kasa. Ieškovas, įgijęs regreso teisę į žalą padariusį asmenį, prašo priteisti iš atsakovų solidariai išmokėtas V. P. sveikatos priežiūros paslaugų išmokas ir ieškinį patenkinti.

3Ieškovas ieškinyje prašė bylą nagrinėti dokumentinio proceso tvarka. Atsižvelgiant į tai ir vadovaujantis CPK XXII skyriaus nuostatomis teismas, išanalizavęs ieškovų pateiktus rašytinius įrodymus, priima preliminarų sprendimą, ieškinį patenkinant visiškai.

4Bylos medžiaga nustatyta, kad 2008-09-20 d. Anykščių rajono PK buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal BK 138 str. 2 d. 8 p., kurio metu buvo nustatyta, jog dėl atsakovų M. M., A. J., E. P. veiksmų buvo nežymiai sutrikdyta sveikata V. P.. Tačiau ikiteisminis tyrimas 2010-05-24 d. Anykščių rajono apylinkės prokuratūros prokuroro Arvydo Miečiaus nutarimu buvo nutrauktas. Nukentėjusysis V. P. dėl jam padaryto sveikatos sutrikdymo buvo gydomas sveikatos priežiūros įstaigoje VšĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninėje. Visą gydymo kainą sudaro 1026,00 Lt., kurią atlygino Panevėžio teritorinė ligonių kasa. Tai patvirtina į bylą pateikti Panevėžio teritorinės ligonių kasos 2008-12-05 raštas Nr. 12-3354 bei išvykusio iš stacionaro asmens statistinė kortelė Nr. ( - ). Ieškovas, įgijęs regreso teisę į žalą padariusį asmenį, prašo priteisti iš atsakovų M. M., A. J., E. P. solidariai išmokėtas V. P. sveikatos priežiūros paslaugų išlaidas ir ieškinį patenkinti. Savo reikalavimus pagrindė teismo aptartais ir išnagrinėtais rašytiniais įrodymais.

5CK 6.249 str. numatyta civilinės atsakomybės atsiradimo sąlyga- žala. Kiekvieno asmens pareiga yra laikytis tokio elgesio taisyklių, kad savo veiksmais (veikimu, neveikimu) nepadarytų kitam asmeniui žalos. Tai yra generalinio delikto principas. (CK 6.263 str. 1 d.) Kaip nustatyta, žala ieškovui Valstybinei ligonių kasai prie LR SAM atsirado dėl atsakovų M. M., A. J., E. P. veiksmų. Dėl jų veiksmų ir padarytų sužalojimų nukentėjusiajam V. P. buvo sutrikdyta sveikata ir jam suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos VšĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninėje. Todėl žalą, padarytą asmeniui, turtui, privalo visiškai atlyginti atsakingas asmuo, šiuo atveju atsakovai (CK 6.263 str. 2 d.) Kadangi už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas VĮ Anykščių rajono savivaldybės ligoninei atlygino Valstybinė ligonių kasa, tai ji įgijo regreso teisę į žalą padariusius asmenis- atsakovus E. P., M. M., A. J. tokio dydžio, kiek sumokėjo žalos atlyginimo (CK 6.280 str.). Todėl ieškovų Anykščių rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro ir Valstybinės ligonių kasos prie SAM reikalavimas priteisti žalos atlyginimą yra pagrįstas ir ieškovai turi teisę reikalauti išmokėtų sumų iš atsakingų už padarytą žalą asmenų- atsakovų. Atsakovai žalą padarė bendrai, todėl atsako solidariai (CK 6.279 str. 1 d.). Remiantis išdėstytu, 1026 Lt žalos atlyginimas solidariai priteistinas iš atsakovų M. M., A. J., E. P..

6Kadangi ieškinys tenkintinas visiškai, iš atsakovų solidariai į valstybės biudžetą priteistinas 26 Lt žyminis mokestis, nuo kurio ieškovas buvo atleistas (CPK 83 str. 1 d. 5 p., CPK 425 str. 3 d.) bei po 4,20 Lt iš kiekvieno atsakovo teismo turėtų pašto išlaidų (CPK 96 str.).

7Teismas, vadovaudamasis LR CPK 424-430 str.,

Nutarė

8ieškinį tenkinti.

9Priteisti Valstybinei ligonių kasai prie LR Sveikatos apsaugos ministerijos solidariai iš M. M., A. J., E. P. 1026 Lt (vieną tūkstantį dvidešimt šešis litus) žalos atlyginimo.

10Išieškoti iš atsakovų M. M., A. J., E. P. po 4,20 Lt teismo turėtų pašto išlaidų ir solidariai 26 Lt žyminio mokesčio į valstybės biudžetą (įmokos kodas 5660, sąsk. Nr. LT24 7300 0101 1239 4300).

11Atsakovai M. M., A. J., E. P. per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo privalo įvykdyti sprendimą arba sprendimą priėmusiam teismui turi teisę pateikti motyvuotus prieštaravimus.

12Išaiškinti atsakovams, kad jeigu per 20 dienų nuo sprendimo įteikimo prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovui gali būti išduotas vykdomasis raštas.

13Preliminarus sprendimas yra neskundžiamas nei apeliaciniu, nei kasaciniu skundu.

Proceso dalyviai