Byla 2-1497-601/2010
Dėl neturtinės žalos atlyginimo

1Kauno apygardos teismo teisėjas Evaldas Burzdikas, išnagrinėjęs ieškovų A. J. ir K. K. ieškinį atsakovams VšĮ Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninei su trečiaisiais asmenimis UAB „BTA draudimas“ ir UAB DK „PZU Lietuva“ dėl neturtinės žalos atlyginimo,

Nustatė

2Ieškovai pateikė teismui ieškinį, prašydami priteisti iš atsakovo po 200 000 Lt neturtinei žalai atlyginti, nes dėl atsakovo (sveikatos priežiūros įstaigos) darbuotojų veiksmų buvo padaryta žala pacientui, pažeistos paciento teisės – teisė į kokybišką sveikatos priežiūrą bei teisė į sveikatos priežiūros prieinamumą.

3Ieškinį atsisakytina priimti.

4Ieškovai reiškia ieškinį dėl žalos, padarytos pacientams teikiant sveikatos priežiūros paslaugas, atlyginimo. Tokia teisė ieškovams ir šios žalos atlyginimo tvarka yra numatyta Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme (1 str., 12 str., 13 str. 3 d., III skyrius)(toliau – įstatymas). Įstatymo 13 str. 1 d. numatyta, kad sveikatos priežiūros įstaiga privalo atlyginti žalą, padarytą pacientams dėl šios įstaigos ar jos darbuotojų kaltės teikiant sveikatos priežiūros paslaugas <...>, o šio straipsnio 2 d. numatyta, kad, jei pažeidžiami sveikatos priežiūros kokybės ir priimtinumo reikalavimai, <...>, be turtinės žalos, taip pat atlyginama ir neturtinė žala. Įstatymo 17 str. 1 d. numatyta, kad jei kyla ginčas tarp suinteresuotų asmenų, tai pacientui <...> padarytos žalos dydį pagal paciento pareiškimą nustato Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija, dalyvaujant gydytojams ir kitiems tretiesiems asmenims, iš kurių vėliau žalos atlyginimas gali būti išieškotas regreso tvarka, o šio straipsnio 3 d. numatyta, kad Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija yra ikiteisminė institucija ginčams dėl pacientams padarytos žalos atlyginimo, išskyrus ginčus, kylančius iš civilinės atsakomybės draudimo santykių. Įstatymo 17 str. 6 d. numatyta, kad pacientas <...> ar sveikatos priežiūros įstaiga, nesutikdami su Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos sprendimu, per 30 dienų nuo sprendimo priėmimo dienos, o sprendimo priėmimo metu nedalyvavę asmenys – per 30 d. nuo tos dienos, kai jie sužinojo apie sprendimą, turi teisę įstatymų nustatyta tvarka kreiptis su ieškiniu į teismą ginčydami šios komisijos sprendimą.

5Iš pateikti ieškinio ir prie jo pateiktų dokumentų matyti, kad ieškovai nesikreipė į Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją, kuri yra ikiteisminė tokio ginčo sprendimo institucija, t. y. ieškovai nesilaikė įstatymų nustatytos šiai bylų kategorijai išankstinio bylos sprendimo ne teisme tvarkos, dėl ko teismas atsisako ieškinį priimti (CPK 137 str. 2 d. 3 p.).

6Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos CPK 137 str., 290 str., teismas

Nutarė

7Atsisakyti priimti A. K. ir K. K. ieškinį.

8Nutartis per 7 dienas gali būti apskųsta atskiruoju skundu Lietuvos apeliaciniam teismui per Kauno apygardos teismą.

Proceso dalyviai