Byla 2-1303-672/2012
Dėl praleisto termino įregistruoti nekilnojamąjį turtą atnaujinimo, suinteresuoti asmenys Valstybės įmonės Registrų centro Telšių filialas, A. G

1Akmenės rajono apylinkės teismo teisėja Virginija Jokubauskienė, sekretoriaujant Genovaitei Šetkauskienei, dalyvaujant pareiškėjui S. R. viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo S. R. pareiškimą dėl praleisto termino įregistruoti nekilnojamąjį turtą atnaujinimo, suinteresuoti asmenys Valstybės įmonės Registrų centro Telšių filialas, A. G.,

Nustatė

2Pareiškėjas prašė teismo atnaujinti terminą įregistruoti VĮ „Registrų centre“ sutartį, sudarytą 2001 m. balandžio 12 d. Akmenės rajono 2-ojo notarų biure, dėl garažo, boksas Nr. ( - ), bendrijoje ( - ) pirkimo.

3Teismo posėdžio metu pareiškėjas paaiškino, kad 2001 m. balandžio 12 d. jis iš A. G. pirko jam asmeninės nuosavybės teise priklausantį garažą ( - ) bendrijoje. Sutartis buvo patvirtinta Akmenės rajono 2-ojo notarų biuro notarės. Nuo to laiko jis garažą valdė, juo naudojosi kaip savo nuosavybe, mokėjo visus privalomus mokesčius. Neseniai jam paskambino buvęs garažo savininkas A. G. ir pasakė, kad garažo pirkimo sutartis nėra iki galo sutvarkyta ir Registrų centre jis dar yra įrašytas garažo savininku. Kreipėsi į Registrų centrą, tačiau jam buvo paaiškinta, kad pagal tuo metu galiojančius įstatymus, sutartis per tris mėnesius turėjo būti įregistruota Nekilnojamojo turto registre. Jis po garažo pirkimo pardavimo sutarties sudarymo pas notarą neatkreipė dėmesio į prierašą, galvojo, kad pas notarą pasirašius, viskas yra sutvarkyta, todėl neįregistravo šios sutarties Nekilnojamojo turto registre. Mano, kad terminą praleido dėl svarbių priežasčių, nes neišmanydamas įstatymų, nebaigė sutarties forminimo iki galo. Prašo nurodytas aplinkybes vertinti svarbiomis ir atnaujinti praleistą terminą garažo pirkimo - pardavimo sutarčiai įregistruoti Registrų centre.

4Suinteresuoti asmenys – A. G. ir Valstybės įmonės Registrų centro Telšių filialo atstovas į teismo posėdį neatvyko, apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką pranešta tinkamai, atsiliepimų negauta.

5Pareiškimas tenkintinas.

6Byloje esantys dokumentai patvirtina pareiškėjo nurodytas aplinkybes - 2001-04-12 Akmenės rajono 2-ojo notarų biure užregistruota pirkimo pardavimo sutartis, reg. Nr.2-1372, iš kurios matyti, kad A. G. pardavė S. R. garažą, boksas Nr. ( - ), bendrijoje ( - ), unikalus Nr. ( - ), adresu ( - ) (5 b.l.); Sutartis, vadovaujantis Civilinio kodekso 255 str. nuostatomis turėjo būti įregistruota per tris mėnesius Žemės ir kito nekilnojamojo turto ir registro valstybės įmonėje. Iš Nekilnojamojo turto registro duomenų, matyti, kad garažą, boksas Nr. ( - ), bendrijoje ( - ), unikalus Nr. ( - ), adresu ( - ), tebėra registruotas A. G. vardu (15 b.l.).

7S. R. pagal tuo metu galiojusį Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 255 str., per tris mėnesius nuo minėtos garažo pirkimo pardavimo sutarties neįregistravo tuometiniame Žemės ir kito nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybės įmonės Mažeikių filiale. Nesilaikymas nustatytų taisyklių, sandorį daro negaliojantį. Dėl svarbių priežasčių praleistas terminas gali būti atnaujintas.

8Vadovaujantis 2000 m. liepos 18 d. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo 8 str. numatyta, kad Civilinio kodekso 1.5 str. įtvirtinti sąžiningumo, teisingumo ir protingumo principai taikomi nepaisant to, kada yra atsiradę civiliniai santykiai. Vertinant pateiktus duomenis, daroma išvada, kad pareiškėjas nesikreipė per įstatymo numatytą terminą dėl 2001 m. balandžio 12 d. pirkimo pardavimo sutarties įregistravimo dėl neapsižiūrėjimo, galimai dėl nežinojimo apie įstatymo reikalavimą atlikti teisinę registraciją. Pareiškėjas nupirktu garažu naudojosi, valdė jį kaip savo nuosavybę. Iš suinteresuoto asmens – buvusio garažo savininko A. G. prieštaravimų dėl pareiškimo negauta.

9Ištyrus pateiktus įrodymus, pareiškėjo paaiškinimus, nėra duomenų, kad termino atnaujinimas pažeistų kitų galimai suinteresuotų asmenų interesus. Pareiškėjo nurodytos aplinkybės dėl praleisto termino vertintinos jo interesais, vertintinos svarbiomis, todėl prašymas tenkintinas ir terminas atnaujintinas.

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 576 str. -578 str., teismas

Nutarė

11Pareiškėjo prašymą tenkinti.

12S. R., asmens kodas ( - ), atnaujinti terminą Valstybės įmonės registrų centre įregistruoti pirkimo pardavimo sutartį, sudarytą 2001 m. balandžio 12 d. Akmenės rajono 2-ojo notarų biure, registro Nr. 2-1372, kurios pagrindu įgytas nekilnojamasis turtas – garažas, boksas Nr. ( - ), bendrijoje ( - ), unikalus Nr. ( - ), adresu ( - ), dviems mėnesiams, terminą skaičiuojant nuo nutarties įsiteisėjimo dienos.

13Nutartis per septynias dienas gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui per Akmenės rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai