Byla 2-1588-126/2009
Dėl palikimo priėmimo juridinio fakto nustatymo pagal V. B. pareiškimą, suinteresuotieji asmenys: Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, Panevėžio apskrities viršininko administracija

1Rokiškio rajono apylinkės teismo teisėja Malvyra Bučienė, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą dėl palikimo priėmimo juridinio fakto nustatymo pagal V. B. pareiškimą, suinteresuotieji asmenys: Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija, Panevėžio apskrities viršininko administracija ir

Nustatė

2Pareiškėja V. B. prašo nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad ji, po A. V. , a.k. ( - ) mirties ( - ), paveldėjo jo turtą faktiškai pradėjusi jį valdyti. Pareiškime nurodė, kad ( - ) mirė sutuoktinis A. V. Po vyro mirties liko vienintele įpėdine, nes kartu vaikų neturėjo, pirmos ir antros eilės įpėdinių nėra. Po vyro mirties liko 3,31 ha ir 0,5 ha žemės sklypai R. r. sav., I. k. Tame pačiame kaime dar liko gyvenamasis namas su ūkio pastatais, bet jų neatlikta teisinė registracija. Pastatai buvo inventorizuoti, padaryta inventorizacinė byla Nr. 247. Į notarę dėl paveldėjimo kreipėsi 2009 m. vasario mėnesį. Manė, kad palikimą priimti gali per 6 mėnesius, tačiau paaiškėjo, kad dabar yra trijų mėnesių terminas ir jį praleido, todėl kreipiasi į teismą dėl palikimo priėmimo juridinio fakto nustatymo, kad notarė po to išduotų paveldėjimo teisės liudijimą pagal įstatymą. Teigia, kad palikimą priėmė faktiškai pradėdama valdyti paveldimą turtą. I. kaime yra pastatai, kuriuose iki mirties gyveno kartu su vyru A. V. ir kuriuose dabar gyvena viena. Gyvendama šiuose namuose moka už elektros energiją. Be to 2009 m. vasario 20 d. A. V. vardu sumokėjo fizinių asmenų žemės mokestį. Mano, kad tai įrodo, jog palikimą priėmė. „Registro centro" išraše nurodytas 0,5 ha žemės sklypas I. kaime yra namų valdos sklypas. Gyvendama gyvenamajame name, kuris yra ant to žemės sklypo, taip pat naudojasi ir tuo žemės sklypu, kuris yra po namu, naudojasi kiemu, daržu, sodu.

3Suinteresuotasis asmuo Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija pateiktame atsiliepime (b.l. 22) nurodė, kad neprieštarauja, kad būtų nustatytas juridinę reikšmę turintis faktas, jog pareiškėja po vyro A. V. mirties 2008-10-28 priėmė mirusiojo palikimą.

4Suinteresuotasis asmuo Panevėžio apskrities viršininko administracija (b.l. 29) pateiktame atsiliepime nurodė, kad pareiškėjos B. V. prašymui neprieštarauja.

5Pareiškimas tenkintinas.

6LR CK 5.51 str.1 d. numato, kad įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, jeigu jis pradėjo valdyti turtą, juo rūpintis kaip savo turtu (valdo, naudoja ir juo disponuoja, prižiūri, moka mokesčius, kreipėsi į teismą išreikšdamas valią priimti palikimą ir pan.). Įpėdinis, pradėjęs valdyti kokią nors palikimo dalį ar net kokį nors daiktą, laikomas priėmusiu visą palikimą. Iš teismui nurodytų aplinkybių bei pateiktų įrodymų matyti, kad V. B. po palikėjo A. V. mirties ( - ), mokėjo mokesčius už elektrą (b.l. 14-15), žemės mokestį (b.l. 16). Teigia naudojusis kaip savais gyvenamuoju namu, pastatais, žemės sklypu. Suinteresuotieji asmenys prašomo nustatyti juridinio fakto neginčija. Vadovaujantis tuo, kas išdėstyta, laikytina, kad V. B. po sutuoktinio A. V. mirties palikimą priėmė faktiškai pradėdama valdyti palikėjo turtą (LR CPK 444 str. 8 p.). Juridinis faktas nustatytinas paveldėjimo teisės liudijimui pagal įstatymą gauti.

7Priteistina iš pareiškėjos 21 Lt bylinėjimosi išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu, valstybei (LR CPK 88 str. 1 d. 3 p.).

8Vadovaudamasis LR CPK 263-265 str., 443 str. 5 d., 448 str. teismas

Nutarė

9Pareiškėjos V. B. pareiškimą tenkinti.

10Nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad V. B. (a.k. ( - ) gyv. ( - )) po sutuoktinio A. V. (a.k. ( - )) mirties ( - ) palikimą priėmė faktiškai pradėdama valdyti palikėjo turtą.

11Juridinis faktas nustatytas paveldėjimo teisės liudijimui pagal įstatymą gauti.

12Priteisti iš V. B. 21 Lt (dvidešimt vieną litą) bylinėjimosi išlaidų valstybei. Išlaidas valstybei sumokėti į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR FM surenkamąją sąskaitą Nr. ( - ) , gavėjo įmonės kodas – 188659752, AB “Swedbank”, banko kodas – 73000, įmokos kodas – 5660, o mokėjimą patvirtinantį dokumentą pateikti į Rokiškio rajono apylinkės teismo raštinę (Respublikos g. 82, Rokiškio m.).

13Sprendimas per 30 dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Panevėžio apygardos teismui per šį rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai