Byla 2-204-721/2013
Dėl globėjo ir turto administratoriaus paskyrimo neveiksniam J. B

1Mažeikių rajono apylinkės teismas, pirmininkaujant teisėjai Nadeždai Kiubienei, sekretoriaujant teismo posėdžių sekretorei J. S., dalyvaujant Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus atstovui E. K., suinteresuotiems asmenims A. J., B. B.,

2viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka, vadovaudamasis LR CPK 502 str., išnagrinėjo teismo inicijuotą civilinę bylą dėl globėjo ir turto administratoriaus paskyrimo neveiksniam J. B..

3Teismas, išnagrinėjęs bylą,

Nustatė

42012 m. gruodžio 4 d. Mažeikių rajono apylinkės teismo sprendimu civilinėje byloje Nr. 2-1564-721/2012 J. B., a. k. ( - ) gyv. ( - ). buvo pripažintas neveiksniu. Dėl to J. B. reikalinga nustatyti nuolatinę globą ir paskirti už jį atsakingą asmenį. Mažeikių rajono administracijos Socialinės paramos skyrius rekomenduoja neveiksniu pripažinto J. B. globėju ir turto administratoriumi skirti jo sūnų B. B., gyvenantį Plungės m. teismui pateiktoje išvadoje nurodo, kad neveiksnaus J. B. dukra A. J., kuri iki šiol rūpinasi neįgaliu tėvu, neturi neįgaliam žmogui tinkamų buities sąlygų- ji gyvena nedideliame dviejų kambarių bute senos statybos name antrame aukšte. Butas seniai remontuotas, be patogumų, vanduo nešamas iš lauko, tualetas lauke.

5Dalyvavęs teismo posėdyje Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus atstovas nurodė, kad teismo sprendimu pripažintam neveiksniu asmeniui reikalinga nustatyti globą ir paskirti globėją bei turto administratorių, todėl prašė J. B. nustatyti globą, globėja skirti jo dukrą A. J., nes jis prižiūri tėvą, jo rūpinasi jau beveik septynierius metus, yra bedarbe, nėra narkologo ir psichiatro įskaitoje. Kitu kandidatu būti globėju galėtų tapti B. B., bet šiuo metu A. J. paskyrimas tėvo globėju labiausiai atitiktų neveiksnaus žmogaus interesus. Turto administratoriumi prašė skirti neveiksniu pripažinto J. B. sūnų B. B..

6Neveiksniu pripažintas J. B. teismo posėdyje nedalyvavo dėl sveikatos būklės.

7Pagal dalyvavusių posėdyje asmenų paaiškinimus ir bylos dokumentus – teismo sprendimo nuorašą, išvadas dėl globėjo bei turto administratoriaus skyrimo, A. J. ir B. B. sutikimus, buities tyrimo aktus ir medicininius pažymėjimus apie J. B. sveikatos būklę – neabejotinai nustačius faktines aplinkybes, jog jis, būdamas neveiksnus, dėl savo psichinės būsenos pats nebegalės savarankiškai įgyvendinti savo teisių ir vykdyti pareigų, jam yra nustatytina globa.

8Suinteresuotas asmuo A. J. sutinka ir prašo paskirti ją neveiksnaus tėvo globėju. Ji nurodo, kad tėvu rūpinasi, prižiūri, ji yra vienintelė suprantanti neįgalaus tėvo įpročius, norus ir galinti jam įtikti. Globoja tėvą jau daugiau nei šešerius metus, su broliu B. B. sutarė, jog jis bus tėvo turto administratoriumi.

9A. J. neteista, administracine tvarka nebausta, nėra įrašyta psichikos ir priklausomybės ligų įskaitoje, ji gyvena su sutuoktiniu, turi nuosavą būstą. Ji sutinka tapti nuolatine neveiksnaus J. B. globėja, ji apsisprendė, pilnai suvokdama savo atsakomybės naštą. B. B. taip pat neteistas, nebaustas administracinėmis nuobaudomis, gyvena su sutuoktine, abu turi pastovias pajamas. Mažeikių rajono administracijos Socialinės paramos skyrius nėra gavęs kitų asmenų prašymų dėl J. B. globos, todėl rekomenduoja skirti A. J. neveiksnaus J. B. globėja, nes būtent tai geriausiai atitinka neveiksnaus interesus ir B. B. jo turto administratoriumi, nes tai geriausiai atitiktų globotinio interesus.

10Kadangi globėjos kandidatūrai pritaria globos institucija ir pati A. J. sutinka būti paskirta tėvo globėja, teismo nuomone, suinteresuotas asmuo gali įgyvendinti globėjos funkcijas ir nustačius neveiksniam nuolatinę globą, A. J. skirtina neveiksnaus J. B. globėja ( LR Civilinio kodekso 3.242 str.).

11Lietuvos Respublikos CK 3.245 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad tais atvejais, kai neveiksnus asmuo turi nekilnojamųjų ar kilnojamųjų daiktų, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, teismas paskiria turto administratorių, todėl atsižvelgiant į tai, kad neveiksnus J. B. turi nekilnojamąjį turtą, gauna pensiją, siekiant apsaugoti ir apginti neveiksnaus asmens teises ir teisėtus interesus, B. B. skirtinas neveiksnaus tėvo turto administratoriumi.

12Nutartis dėl globos nustatymo ir globėjo paskyrimo vykdytina skubiai, o atskirojo skundo padavimas jos vykdymo nesustabdo (Civilinio proceso kodekso 496 str.).

13Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 496, 507-508 str., 290 str., 291 str.

Nutarė

14Mažeikių rajono apylinkės teismo 2012 m. gruodžio 4 d. sprendimu pripažintam neveiksniu J. B., asmens kodas ( - ) gyvenančiam ( - ), nustatyti globą ir jo globėja paskirti A. J., asmens kodas ( - ) gyvenančią ( - ).

15B. B., a. k. ( - ) paskirti neveiksnaus J. B., asmens kodas ( - ) turto administratoriumi.

16Globėjai ir turto administratoriui išaiškinti, kad jie yra globotinio atstovai pagal įstatymą ir gina jo teises be specialaus pavedimo. Globotinio turtą ir duodamas pajamas turi naudoti išimtinai neveiksnaus asmens interesais, sandoriams, kurių suma didesnė nei 5000 Lt yra reikalingas išankstinis teismo leidimas. Visais atvejais reikalingas teismo leidimas, jeigu globėja, turto administratorius norės parduoti, dovanoti ar kitokiu būdu perleisti globotinio nekilnojamąjį turtą ar daiktines teises, jį išnuomoti, perduoti neatlygintinai naudotis, įkeisti ar kitaip suvaržyti teises į nekilnojamąjį daiktą ar daiktines teises, taip pat sudaryti bet kokį kitą sandorį, jeigu dėl tokio sandorio globotinio turtas sumažėtų ar būtų perleistos ar suvaržytos globotinio daiktinės teisės.

17Išaiškinti globėjai, turto administratoriui, kad jeigu jie netinkamai atliks globėjos ir turto administratoriaus pareigas, neužtikrins globotinės teisių ir interesų apsaugos, naudosis savo teisėmis savanaudiškais tikslais, pagal globos institucijos ar prokuroro pareiškimą gali būti nušalinti nuo šių pareigų

18Nutartį dėl globos nustatymo ir globėjo paskyrimo vykdyti skubiai, o atskirojo skundo padavimas jos vykdymo nesustabdo.

19Ši nutartis per septynias dienas nuo jos paskelbimo dienos gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui paduodant atskirąjį skundą per nutartį priėmusį teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai