Byla e2-11930-880/2018
Dėl skolos priteisimo

1Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmų teisėjas Linas Zinkevičius dokumentinio proceso tvarka rašytinio proceso būdu išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo UAB „Aldavita“ ieškinį atsakovui UAB „Kazand“ dėl skolos priteisimo ir

Nustatė

2Ieškovas pateikė teismui ieškinį dėl 730 Eur skolos, 40 Eur skolos išieškojimo išlaidų, 8 procentų dydžio metinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidų priteisimo iš atsakovo. Ieškovas nurodė, kad 2018 m. birželio 20 d. su atsakovu sudarė sutartį-užsakymą, kurio pagrindu ieškovas pervežė atsakovo krovinį iš Lenkijos į Lietuvą, tačiau atsakovas su juo per sutartyje numatytą laikotarpį iki šiol neatsiskaitė. Jokių pretenzijų ieškovas iš atsakovo nėra gavęs. Ieškovas ieškinio reikalavimus grindžia rašytiniais įrodymais ir prašo bylą nagrinėti dokumentinio proceso tvarka.

3Teismas

konstatuoja:

4Teismas nustatė, kad pagal pateiktus rašytinius įrodymus yra pagrindas ieškinį tenkinti.

5Iš byloje esančių rašytinių įrodymų nustatyta, kad ieškovas ir atsakovas 2018 m. birželio 20 d. sudarė užsakymą-sutartį Nr. KAZ2018.0200.7, kuriuo ieškovas įsipareigojo pervežti atsakovo krovinį iš Lenkijos į Lietuvą, o atsakovas įsipareigojo sumokėti 730 Eur pervežimo kainą. Iš CMR tarptautinių krovinių transportavimo važtaraščio matyti, kad ieškovas pristatė atsakovo krovinį tinkamai. Pervežęs krovinį ieškovas atsakovui išrašė sąskaitą faktūrą ALD Nr. 1628, kurią atsakovas turėjo apmokėti per 30 kalendorinių dienų po sąskaitos faktūros ir dviejų CMR originalų gavimo. Atsakovas sąskaitos faktūros nėra apmokėjęs iki šiol.

6CK 6.38 straipsnis numato, kad prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų ar sutarties nurodymus. Pagal prievolės esmę, skolininkas privalo atlikti kitos šalies (kreditoriaus) naudai tam tikrą veiksmą, o kreditorius turi teisę reikalauti iš skolininko, kad šis įvykdytų savo pareigą (CK 6.1 straipsnis). CK 6.256 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad kiekvienas asmuo privalo tinkamai ir laiku vykdyti savo sutartines prievoles. Sutarties neįvykdymu laikomos bet kokios iš sutarties atsiradusios prievolės neįvykdymas, įskaitant netinkamą įvykdymą ir įvykdymo termino praleidimą (CK 6.205 straipsnis). Draudžiama vienašališkai atsisakyti įvykdyti prievolę (CK 6.59 straipsnis). Ieškovas savo sutartinius įsipareigojimus vykdė tinkamai ir sąžiningai – sutartais terminais pervežė atsakovo krovinį. Atsakovas laiku neatsiskaitydamas už jam suteiktas paslaugas savo sutartinių įsipareigojimų neįvykdė. Atsakovas neginčijo atliktų paslaugų kokybės, terminų ir pan. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta ieškovo naudai iš atsakovo priteistina reikalaujama 730 Eur suma.

7Lietuvos Respublikos mokėjimų, atliekamų pagal komercinius sandorius, vėlavimo prevencijos įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad kreditorius, įgijęs teisę į komercinėje sutartyje ar įstatyme nustatytas palūkanas, turi teisę be įspėjimo iš skolininko gauti 40 eurų sumą. Atsižvelgiant į paminėtą teisės norma, ieškovui iš atsakovo priteisiama 40 Eur skolos išieškojimo išlaidų.

8Praleidęs piniginės prievolės įvykdymo terminą skolininkas privalo mokėti už termino praleidimą sutarčių ar įstatymų nustatytas palūkanas (CK 6.261 str.). Lietuvos Respublikos mokėjimų, atliekamų pagal komercinius sandorius, vėlavimo prevencijos įstatymas yra specialus įstatymas, turintis pirmenybę prieš CK 6.210 straipsnį, nustatant palūkanas už pavėluotus mokėjimus, atliekamus pagal komercinius sandorius. Mokėjimų, atliekamų pagal komercinius sandorius, vėlavimo prevencijos įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad komercinė sutartis – ūkio subjektų arba ūkio subjektų ir viešųjų subjektų sutartis, pagal kurią už atlyginimą perduodamos prekės, teikiamos paslaugos ar atliekami darbai. Remiantis šia nuostata, tarp šalių buvo sudarytas komercinis sandoris. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokėjimų, atliekamų pagal komercinius sandorius, vėlavimo prevencijos įstatymo 2 straipsnio 5 dalies, bei 3 straipsnio 1 ir 2 dalies nuostatomis palūkanų norma už praleistą prievolės įvykdymo terminą 2018 m. antrą pusmetį, kuomet atsakovui atsirado pareiga įvykdyti savo prievolę, sudarė 8 proc. Todėl ieškovui iš atsakovo priteistinos 8,00 proc. dydžio metinės palūkanos už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos, t. y. nuo 2018 m. rugsėjo 27 d. iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

9CPK 93 straipsnio 1 dalis nurodo, kad šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies. Už ieškinį mokėtinas žyminis mokestis sudaro 10 Eur, todėl ieškovui iš atsakovo priteistinas 10 Eur žyminis mokestis, o likusi permokėta dalis – grąžinama.

10Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 428 straipsniu, teismas

Nutarė

11Ieškinį tenkinti visiškai.

12Priteisti ieškovo UAB „Aldavita“, į. k. 300053244, naudai iš atsakovo UAB „Kazand“, į. k. 302323763, 730 Eur skolos, 40 Eur skolos išieškojimo išlaidas, 8 procentų dydžio metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme, t. y. 2018-09-27, iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir 10 Eur bylinėjimosi išlaidas.

13Grąžinti ieškovui UAB „Aldavita“, į. k. 300053244, permokėtą žyminio mokesčio dalį, t. y. 13,10 Eur, kuri sumokėta 2018 m. rugsėjo 21 d., mokėjimo nurodymo Nr. 09211415. Žyminį mokestį grąžina Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos remdamasi teismo nutartimi.

14Atsakovas per 20 d. nuo šio sprendimo įteikimo dienos privalo įvykdyti sprendimą arba sprendimą priėmusiam teismui raštu pateikti motyvuotus prieštaravimus.

15Jeigu per 20 d. nuo sprendimo įteikimo prieštaravimai nebus pateikti, preliminarus sprendimas įsiteisės ir jo pagrindu ieškovui gali būti išduotas vykdomasis raštas.

16Preliminarus sprendimas nei apeliacine, nei kasacine tvarka neskundžiamas.

17Nuo bylos iškėlimo teisme dienos, t. y. 2018 m. rugsėjo 27 d., iki teismo sprendimo visiško įvykdymo skolininkas pagal Civilinį kodeksą privalo mokėti palūkanas bei įstatymuose ar sutartyje numatytus delspinigius, jeigu prievolė buvo neįvykdyta arba įvykdyta netinkamai.

Proceso dalyviai