Byla 2-3845-467/2012
Dėl galimybės Vilniaus apygardos teisme nagrinėti civilinę bylą Nr. 2-3845-467/2012

1Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkė Alma Urbanavičienė, rašytinio proceso tvarka nagrinėdama klausimą dėl galimybės Vilniaus apygardos teisme nagrinėti civilinę bylą Nr. 2-3845-467/2012,

Nustatė

2Vilniaus apygardos teisme 2012-02-09 gautas ieškovo A. B. ieškinys atsakovams Lietuvos Respublikai, atstovaujamai Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Lietuvos apeliaciniam teismui ir teisėjams A.Driukui, K.Gurinui, D.Šernui, Vilniaus apygardos teismui ir teisėjams N.Cikoto, V.Kairevičiui dėl tyčinio civilinės bylos Nr. 2-4074-392/2011 Vilniaus apygardos teisme išnagrinėjimo per įmanomai trumpiausią laiką vilkinimo ir atsisakymo apginti pažeistas teises ir turtinius interesus Lietuvos teismuose bei dėl to atsiradusios teisės į atlyginimą. Ieškinys 2012 m. vasario 10 d. rezoliucija paskirtas nagrinėti teisėjai Neringai Švedienei, kuri 2012 m. vasario 13 d. nutartimi nusišalino nuo šios civilinės bylos nagrinėjimo. Teisėja Neringa Švedienė nusišalinimą motyvavo tuo, kad nagrinėjant šį ieškinį, tektų vertinti savo kolegų – teisėjų Nataljos Cikoto ir Virginijaus Kairevičiaus procesinius veiksmus, kas sukeltų abejonių dėl bylą nagrinėjančio teisėjo nešališkumo.

3Asmens konstitucinė teisė į jo bylos išnagrinėjimą nešališko teismo reiškia tai, kad asmens bylos negali nagrinėti teisėjas, dėl kurio nešališkumo gali kilti abejonių; teisėjas, nagrinėjantis bylą turi būti neutralus; teismo nešališkumas, kaip ir teismo nepriklausomumas, yra esminė žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo garantija, būtina teisingo bylos išnagrinėjimo, pasitikėjimo teismu sąlyga. Dėl to turi būti šalinamos prielaidos, galinčios sukelti abejonių dėl teisėjo ir teismo nešališkumo.

4Ieškovas A. B. ieškiniu prašo pripažinti, kad Lietuvos apeliacinis teismas ir Vilniaus apygardos teismas tyčia pažeidė jo teisę į civilinės bylos Nr. 2-4074-392/2011 išnagrinėjimą per įmanomai trumpiausią laiką ir kt. Civilinę bylą Nr. 2-4074-392/2011 nagrinėjo Vilniaus apygardos teismo teisėjai Natalja Cikoto ir Virginijus Kairevičius. Ieškinys grindžiamas būtent šių teisėjų tariamai neteisėtais veiksmais. Teismui (teisėjui), nagrinėjančiam šį ieškovo A. B. ieškinį, tektų vertinti ir aplinkybes, susijusias su Vilniaus apygardos teismo veiksmais, todėl bylą nagrinėjant Vilniaus apygardos teisme, šios aplinkybės pagrįstai galėtų kelti tam tikrų abejonių dėl Vilniaus apygardos teismo teisėjų nešališkumo ir objektyvumo. Dėl to, jos sudaro pakankamą pagrindą Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjams nusišalinti nuo šios bylos nagrinėjimo (CPK 66 str.). Kadangi nusišalinimo nuo bylos nagrinėjimo pagrindą sudarančios aplinkybės yra tos pačios visiems Civilinių bylų skyriaus teisėjams, nusišalinimo klausimą sprendžia Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininkė visų Civilinių bylų skyriaus teisėjų vardu (CPK 7 str.). Todėl, remiantis CPK 34 straipsnio antrosios dalies 3 punktu, civilinė byla Nr. 2-3845-467/2012 pagal ieškovo A. B. ieškinį atsakovams Lietuvos Respublikai, atstovaujamai Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Lietuvos apeliaciniam teismui ir teisėjams A.Driukui, K.Gurinui, D.Šernui, Vilniaus apygardos teismui ir teisėjams N.Cikoto, V.Kairevičiui dėl tyčinio civilinės bylos Nr. 2-4074-392/2011 Vilniaus apygardos teisme išnagrinėjimo per įmanomai trumpiausią laiką vilkinimo ir atsisakymo apginti pažeistas teises ir turtinius interesus Lietuvos teismuose bei dėl to atsiradusios teisės į atlyginimą, perduotina Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkui spręsti jos perdavimo kitam apygardos teismui klausimą (CPK 34 str. 3 d.). Tuo labiau, kad pagal CPK 34 straipsnio 5 dalį, kai dalyvaujantis byloje asmuo yra teisėjas ir byla teisminga teismui, kuriame jis dirba, byla perduodama nagrinėti kitam teismui.

5Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 34 straipsnio antrosios dalies 3 punktu, 5 dalimi ir 66 straipsniu,

Nutarė

6Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų vardu nusišalinti nuo civilinės bylos Nr. 2-3845-467/2012 pagal ieškovo A. B. ieškinį atsakovams Lietuvos Respublikai, atstovaujamai Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Lietuvos apeliaciniam teismui ir teisėjams A.Driukui, K.Gurinui, D.Šernui, Vilniaus apygardos teismui ir teisėjams N.Cikoto, V.Kairevičiui dėl tyčinio civilinės bylos Nr. 2-4074-392/2011 Vilniaus apygardos teisme išnagrinėjimo per įmanomai trumpiausią laiką vilkinimo ir atsisakymo apginti pažeistas teises ir turtinius interesus Lietuvos teismuose bei dėl to atsiradusios teisės į atlyginimą, nagrinėjimo.

7Civilinę bylą Nr. 2-3845-467/2012 perduoti Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkui spręsti jos perdavimo kitam apygardos teismui klausimą.

8Nutartis neskundžiama.

Proceso dalyviai
Ryšiai