Byla 2-275-90/2013
Dėl savavališkos statybos padarinių šalinimo

1Alytaus rajono apylinkės teismo teisėja Veronika Šiaulienė, sekretoriaujant Rasai Marcinkonei, dalyvaujant ieškovės atstovei D. G., atsakovo atstovui advokatui Vytautui Kucevičiui, trečiojo asmens Alytaus miesto savivaldybės administracijos atstovui R. P., viešame teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos ieškinį atsakovui M. Š. a.k. ( - ) tretiesiems asmenims: R. Š., Alytaus miesto savivaldybės administracijai ir Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos dėl savavališkos statybos padarinių šalinimo ir

Nustatė

2ieškovė ieškiniu prašo įpareigoti atsakovą per 3 mėnesius nuo sprendimo įsiteisėjimo dienos savo lėšomis nugriauti pastatą ir tvoros dalį, esančius žemės sklype ( - ) ir valstybinėje žemėje bei sutvarkyti statybvietę. Ieškovė nurodo, kad 2011 m. spalio 2 g. gavo Nacionalinės žemės tarnybos raštą, kuriame nurodyta, kad žemės sklypo ( - ) neatitinka plane nurodytų ribų, t.y. tvora ir statiniai pastatyti valstybinėje žemėje. Patikrinus faktai pasitvirtino, surašytas duomenų patikrinimo aktas, kuriame nurodyta, kad dalis tvoros ir pastato-stoginės yra valstybinėje žemėje. Ieškovė 2011-12-14 pareikalavo iš atsakovo iki 2012-06-14 pašalinti savavališkos statybos padarinius, tačiau ir pratęsus terminą, reikalavimas neįvykdytas.

3Atsakovas atsiliepimu į ieškinį ir tripliku (37-42; 61-64 b.l.) prašo ieškinį atmesti ir nurodo, kad jis prieš statydamas pastatą ir tvorą valstybinėje žemėje kreipėsi į Alytaus miesto savivaldybę prašydamas leisti rengti žemės sklypo planą, kad galima būtų padidinti žemės sklypą greta esančios laisvos valstybinės žemės sąskaita, tačiau ši procedūra užtruko.

4Dubliku (49-51 b.l.) ieškovė ieškinį palaiko.

5Trečiasis asmuo Alytaus miesto savivaldybės administracija atsiliepimu į ieškinį (46, 47 b.l.) su ieškiniu sutinka ir nurodo, kad atsakovo statinių dalis yra valstybinėje žemėje be leidimo ir suderinto projekto.

6Trečiasis asmuo R. Š., gavusi šaukimą, į teismo posėdį neatvyko, neatvykimą pateisinančių dokumentų iki teismo posėdžio pradžios nepateikė.

7Trečiasis asmuo Nacionalinė žemės tarnybos prie žemės ūkio ministerijos Alytaus skyrius su ieškiniu sutinka, prašo bylą nagrinėti nedalyvaujant atstovui.

8Atsakovo atstovas su ieškiniu sutinka iš dalies ir parodė, kad atsakovas kreipėsi į Alytaus miesto savivaldybę parduoti jam greta jo žemės sklypo esančią laisvą valstybinę žemę, tačiau tai užtruko ilgai ne dėl jo kaltės.

9Ieškinys tenkintinas. Iš byloje esančių dokumentų matyti, kad atsakovas už savo žemės sklypo ( - ), ribų vakarų pusėje valstybinėje žemėje, neturėdamas leidimo, savavališkai pastatė 8,77x 4,20 m. dydžio ir 3,5 m. aukščio Pastatą ir 73 m. ilgio Tvoros dalį. Tai naujos statybos I grupės nesudėtingi statiniai. 2011 m. gruodžio 14 d. surašytas reikalavimas iki 2012 m. birželio 14 d. savo lėšomis pašalinti savavališkos statybos padarinius, šis terminas atsakovo prašymu buvo pratęstas iki 2012 m. rugsėjo 14 d., tačiau šis reikalavimas per nustatytą terminą neįvykdytas. Konstatuotina, kad atsakovas savavališkai statydamas Pastatą ir tvoros dalį valstybinėje žemėje šalia jam nuosavybės teise priklausančio žemės sklypo (unikalus Nr. ( - )) ( - ), pažeidė Statybos įstatymo 12 str. 1 d. 3 ir 4 p., 23 str. 28 d.

10Bylinėjimosi išlaidos priteistinos iš atsakovo. (CPK 88 str. 1 d. 3 p.; 96 str.)

11Vadovaudamasis LR CPK 268-270 str. teismas

Nutarė

12ieškinį tenkinti. Įpareigoti M. Š. per vienerius metus nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo savo lėšomis nugriauti pastatą, esantį žemės sklypo (unikalus Nr( - )) ( - ), šiaurės vakarų pusėje ir valstybinėje žemėje, tvoros dalį, pastatytą už atsakovui nuosavybės teise priklausančio žemės sklypo ( - ), ribų valstybinėje žemėje bei sutvarkyti statybvietę, o jei atsakovas teismo nustatytu terminu neįvykdys – suteikti teisę ieškovei atlikti šiuos veiksmus atsakovo sąskaita.

13Iš atsakovo M. Š. priteisti 143 Lt žyminį mokestį, ir 37,09 Lt įteikimo išlaidų, viso 180,09 Lt (vieną šimtą aštuoniasdešimt Lt 09 ct) bylinėjimosi išlaidų valstybei.

14Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Kauno apygardos teismui per Alytaus rajono apylinkės teismui.

Proceso dalyviai
Ryšiai