Byla 2-1545-835/2011
Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo

1Alytaus rajono apylinkės teismo teisėja Audra Dudzinskienė, sekretoriaujant Rasai Vaitkevičienei, dalyvaujant pareiškėjoms N. J., D. P., jų atstovei advokatei Virginijai Inai Bedarfienei, viešame teismo posėdyje išnagrinėjusi civilinę bylą pagal pareiškėjų N. J., D. P. pareiškimą suinteresuotam asmeniui Alytaus apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo,

Nustatė

2pareiškėjos prašo nustatyti palikimo priėmimo tikslu juridinę reikšmę turintį faktą, kad jų motina S. P. po tėvo Z. P., mirusio 1981 m. sausio 8 d., mirties, priėmė palikimą. Pareiškėjos ir jų atstovė nurodė, kad 1981 m. sausio 8 d. mirė pareiškėjų senelis, jų motinos S. P. tėvas Z. P., po kurio mirties liko namas su ūkiniais pastatais, esantis ( - ). Nors pareiškėjų motina po savo tėvo mirties per įstatymo nustatytą terminą nesikreipė į notarų biurą dėl palikimo priėmimo, tačiau ji savo tėvo palikimą priėmė faktiškai pradėdama jį valdyti. Ji rūpinasi po tėvo mirties likusiu namu su ūkiniais pastatais, juos prižiūrėjo, tvarkė ir naudojosi, dirbo aplink namą esančią žemę, mokėjo mokesčius. Visu tėvo turtu naudojosi kaip teisėta savininkė, išreikšdama savo valią įgyti nuosavybės teises į po tėvo mirties likusį turtą.

3Suinteresuoto asmens Alytaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas į teismo posėdį neatvyko, gautas prašymas bylą nagrinėti jam nedalyvaujant. Atsiliepime į pareiškimą nurodo, kad su pareiškimu sutinka ir neprieštarauja dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo.

4Pareiškimas tenkintinas.

5Pareiškėjų, jų atstovės, liudytojų paaiškinimais ir bylos medžiaga nustatyta, kad pareiškėjų motinos S. P. tėvas Z. P., iki mirties gyvenęs ( - )r., mirė ( - ) (b. l. ). Po jos tėvo mirties liko gyvenamasis namas su ūkiniais pastatais, esantis ( - ) (b. l. 7-19). Iš pareiškėjų paaiškinimų matyti, kad jų motina po savo tėvo mirties rūpinosi likusiu namu su ūkiniais pastatais, jį prižiūrėjo, naudojosi, jame gyveno iki savo mirties. Visu tėvo turtu naudojosi kaip teisėta savininkė. Pareiškėjų paaiškinimus patvirtina liudytojų B. E. S., O. V. paaiškinimai. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 5.51 straipsnio 1 dalyje numatyta, kad įpėdinis laikomas priėmusiu palikimą, jeigu jis pradėjo valdyti turtą, juo rūpintis kaip savo turtu. Kadangi pareiškėjos negali kitokia tvarka gauti dokumentų, patvirtinančių faktą, kad jų motina S. P. priėmė savo tėvo Z. P. palikimą, todėl prašomas faktas nustatytinas teismine tvarka (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 444 straipsnio 1 dalis, 2 dalies 8 punktas, 445 straipsnis).

6Iš pareiškėjų priteistinos išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu valstybei (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 88 straipsnio 1 dalies 3 punktas).

7Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259, 263, 268, 270 ir 448 straipsniais,

Nutarė

8pareiškimą tenkinti.

9Paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo tikslu nustatyti juridinę reikšmę turintį faktą, kad N. J. ir D. P. motina S. P., asmens kodas ( - ) priėmė palikimą po savo tėvo Z. P., mirusio ( - ), mirties, pradėdama turtą faktiškai valdyti.

10Priteisti iš pareiškėjų N. J. ir D. P. po 6,00 Lt išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu, valstybei. Šios išlaidos sumokamos į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos biudžeto pajamų surenkamąją sąskaitą Nr. LT247300010112394300, esančią „Swedbank“, AB, banko kodas 73000, mokėjimo dokumente nurodant įmokos kodą 5660. Mokėjimą patvirtinantį dokumentą būtina pristatyti į Alytaus rajono apylinkės teismo Civilinių bylų raštinę (206 kab.).

11Sprendimas per 30 d. nuo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui per Alytaus rajono apylinkės teismą.

Proceso dalyviai