Byla e2-829-1040/2019
Dėl išmokėtų sumų priteisimo

1Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų teisėja Inga Vaišvilienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo ADB „Gjensidige“ ieškinį atsakovei A. K. dėl išmokėtų sumų priteisimo.

2Teismas

Nustatė

3Ieškovas su ieškiniu kreipėsi į teismą, prašydamas priteisti iš atsakovės A. K. 404,10 Eur skolą, 5 procentų metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidas.

4Atsakovei A. K. ieškinio, jo priedų kopija bei teismo pranešimas įteikti asmeniškai Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – ir CPK) 123 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka, pasiūlant per 14 dienų pateikti atsiliepimą į ieškinį.

5Per teismo nustatytą terminą atsakovė atsiliepimo į ieškinį nepateikė. Ieškovas ieškinyje nurodė, kad sutinka, jog būtų priimtas sprendimas už akių, jeigu byloje nebus pateiktas atsiliepimas į ieškinį arba paruošiamasis procesinis dokumentas.

6Esant nurodytoms aplinkybėms, priimtinas sprendimas už akių, bylą nagrinėjant rašytinio proceso tvarka, neinformavus šalių apie rašytinį procesą dėl sprendimo už akių priėmimo (CPK 142 straipsnio 4 dalis, 153 straipsnio 2 dalis, 285, 286 straipsniai).

7Ieškinys tenkintinas visiškai.

8Teismas, priimdamas sprendimą už akių, atlieka formalų pateiktų ir nurodytų įrodymų vertinimą, t. y. įsitikina, kad pasitvirtinus šių įrodymų turiniui būtų pagrindas priimti tokį sprendimą (CPK 285 straipsnio 2 dalis).

9Iš byloje esančių įrodymų nustatyta, kad 2016 m. rugpjūčio 4 d. iš atsakovei nuosavybės teise priklausančio buto, esančio ( - ), buvo aplietas butas, esantis ( - ). Šias aplinkybes patvirtina byloje esančios aplieto buto fotonuotraukos bei turto apžiūros aktas. Aplietojo buto, esančio ( - ), savininkei J. B. 2016 m. rugpjūčio 26 d. išmokėta 404,10 Eur draudimo išmoka, nes minėtas butas buvo apdraustas ADB „Gjensidige“ gyventojų turto draudimu (draudimo liudijimas Nr. PZULT 1976128). 2017 m. gegužės 2 d. atsakovei išsiųsta pretenzija, kuria buvo prašoma per 18 dienų nuo pretenzijos gavimo dienos atlyginti išmokėtą 404,10 Eur sumą. Byloje nėra duomenų, kad atsakovė reikalavimą sumokėti žalos atlyginimą būtų įvykdžiusi (CPK 178 straipsnis).

10Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.245 straipsnio 4 dalyje numatyta, jog deliktinė civilinė atsakomybė yra turtinė prievolė, atsirandanti dėl žalos, kuri nesusijusi su sutartiniais santykiais, išskyrus atvejus, kai įstatymai nustato, kad deliktinė atsakomybė atsiranda ir dėl žalos, susijusios su sutartiniais santykiais. Deliktinė atsakomybė asmeniui kyla nustačius būtinąsias sąlygas: neteisėtus veiksmus, žalą, priežastinį ryšį tarp neteisėtų veiksmų ir atsiradusios žalos, žalą padariusio asmens kaltę (CK 6.246-6.249 straipsniai).

11CK 6.266 straipsnio 1 dalies nuostatos įtvirtina bendrąją taisyklę, kad už pastatų, statinių, įrenginių ar kitokių konstrukcijų, įskaitant kelius, sugriuvimo ar dėl kitokių jų trūkumų sukeltą žalą be kaltės atsako jo savininkas (valdytojas), t. y. asmuo, kuris statinį valdo nuosavybės teise (CK 4.37 straipsnis). Atlyginęs kito asmens padarytą žalą asmuo turi į padariusį žalą asmenį regreso (atgręžtinio reikalavimo) teisę tokio dydžio, kiek sumokėjo žalos atlyginimo, jeigu įstatymai nenustato kitokio dydžio (CK 6.280 straipsnio 1 dalis).

12Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra suformavęs praktiką, kad patalpų užliejimo atvejais griežtoji deliktinė atsakomybė patalpų, kuriose įvyko vandentiekio avarija, savininkui gali kilti ir neįrodžius konkrečių trūkumų, lėmusių žalos atsiradimą, – ieškovui užtenka įrodyti, kad žala kilo iš atsakovo valdomų patalpų, nes ieškovas turi ribotas galimybes apžiūrėti atsakovui priklausančias patalpas. Turto sugadinimo atveju (kai įtariama, kad butas užpilamas vandeniu iš viršuje esančių patalpų) asmens neteisėti veiksmai turi būti suprantami kaip viršuje esančių patalpų savininko nesugebėjimas naudotis savo turtu taip, kad nebūtų daroma žalos kitiems asmenims. Atsakovo veiksmai yra neteisėti, jei nustatomas pavojingas, gadinantis turtą poveikis iš atsakovo valdomo buto, o ne iš kitų šaltinių. Dėl kokios priežasties užpylimo atveju teka vanduo iš atsakovo buto, ieškovas neprivalo įrodinėti. Jis privalo įrodyti tik tą aplinkybę, kad buto užpylimo židinys yra viršuje esantis atsakovo butas, o ne kiti šaltiniai (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2008 m. gegužės 29 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-299/2008). Atsižvelgiant į išdėstytą, ieškovui iš atsakovės priteistina 404,10 Eur draudimo išmoka, išmokėta aplieto buto savininkei.

13Pagal Lietuvos Respublikos CK 6.37 straipsnio 2 dalį, skolininkas privalo mokėti įstatymų nustatyto dydžio palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Remiantis Lietuvos Respublikos CK 6.210 str., terminą įvykdyti piniginę prievolę praleidęs skolininkas, privalo mokėti 5 procentų dydžio metines palūkanas už sumą, kurią sumokėti praleistas terminas, jeigu įstatymai ar sutartis nenumato ko kito. Todėl iš atsakovės priteistinos 5 procentų dydžio metinės palūkanos už priteistą sumą (404,10 Eur) nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2018 m. gruodžio 20 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

14Patenkinus ieškovo ieškinį, iš atsakovės priteistinos ieškovo turėtos bylinėjimosi išlaidos, kurias sudaro 15,00 Eur žyminio mokesčio išlaidos (CPK 80 straipsnio 1 dalies 1 punktas, 82 straipsnio 1 dalis, 93 straipsnio 1 dalis).

15Atsižvelgiant į tai, kad šioje byloje procesinių dokumentų siuntimo išlaidos neviršija Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir Lietuvos Respublikos finansų ministro 2014 m. rugsėjo 23 d. įsakymu Nr. 1R-298/1K-290 nustatytos minimalios valstybei priteistinos bylinėjimosi išlaidų sumos – procesinių dokumentų siuntimo išlaidos iš atsakovės nepriteistinos (CPK 92 straipsnis).

16Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93 straipsniu, 142 straipsnio 4 dalimi, 279 straipsnio 2 dalimi, 285-286 straipsniais,

Nutarė

17Ieškovo ADB „Gjensidige“ ieškinį atsakovei A. K. tenkinti.

18Priteisti iš atsakovės A. K., gim. ( - ), gyv. ( - ), 404,10 Eur (keturių šimtų keturių eurų 10 centų) skolos, 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą (404,10 Eur) nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2018 m. gruodžio 20 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo, 15 Eur (penkiolikos eurų) bylinėjimosi išlaidas ieškovo ADB „Gjensidige“, į. k. 110057869, buveinės adresas Žalgirio g. 90, Vilniuje, naudai. Priteistas sumas pervedant į a/s Nr. ( - ), AB SEB bankas, banko k. 70440.

19Atsakovė negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka, tačiau per 20 dienų nuo sprendimo už akių priėmimo dienos turi teisę pateikti Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmams pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo, atitinkantį CPK 287 straipsnio reikalavimus.

20Ieškovas per 20 dienų nuo sprendimo už akių priėmimo dienos turi teisę apskųsti sprendimą už akių apeliaciniu skundu Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmus.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų teisėja Inga Vaišvilienė... 2. Teismas... 3. Ieškovas su ieškiniu kreipėsi į teismą, prašydamas priteisti iš... 4. Atsakovei A. K. ieškinio, jo priedų kopija bei teismo pranešimas įteikti... 5. Per teismo nustatytą terminą atsakovė atsiliepimo į ieškinį nepateikė.... 6. Esant nurodytoms aplinkybėms, priimtinas sprendimas už akių, bylą... 7. Ieškinys tenkintinas visiškai.... 8. Teismas, priimdamas sprendimą už akių, atlieka formalų pateiktų ir... 9. Iš byloje esančių įrodymų nustatyta, kad 2016 m. rugpjūčio 4 d. iš... 10. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 6.245 straipsnio 4... 11. CK 6.266 straipsnio 1 dalies nuostatos įtvirtina bendrąją taisyklę, kad už... 12. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra suformavęs praktiką, kad patalpų... 13. Pagal Lietuvos Respublikos CK 6.37 straipsnio 2 dalį, skolininkas privalo... 14. Patenkinus ieškovo ieškinį, iš atsakovės priteistinos ieškovo turėtos... 15. Atsižvelgiant į tai, kad šioje byloje procesinių dokumentų siuntimo... 16. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 93... 17. Ieškovo ADB „Gjensidige“ ieškinį atsakovei A. K. tenkinti.... 18. Priteisti iš atsakovės A. K., gim. ( - ), gyv. ( - ), 404,10 Eur (keturių... 19. Atsakovė negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine, nei kasacine tvarka,... 20. Ieškovas per 20 dienų nuo sprendimo už akių priėmimo dienos turi teisę...