Byla B2-2495-585/2016
Dėl įmonės pabaigos

1Vilniaus apygardos teismo teisėjas Vytautas Zelianka, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs uždarosios akcinės bendrovės „Rūmas“ bankroto administratorės uždarosios akcinės bendrovės „Tigesta“ prašymus patikslinti kreditorių ir jų reikalavimų sąrašą ir priimti sprendimą dėl įmonės pabaigos,

Nustatė

2bankroto administratorė kreipėsi į teismą, prašydama priimti sprendimą dėl uždarosios akcinės bendrovės „Rūmas“ (toliau – ir bendrovė) pabaigos. Be to, prašo patikslinti bendrovės kreditorių ir jų reikalavimų sąrašą: išbraukti akcinę bendrovę DNB banką su 8 464 849,26 Eur reikalavimu iš kreditorių, kurių reikalavimai yra užtikrinti turto įkeitimu, sąrašo ir įtraukti šią bendrovę su 5 014 339,74 Eur reikalavimu į trečiosios eilės kreditorių sąrašą.

3Vilniaus apygardos teismas 2009 m. vasario 2 d. nutartimi iškėlė bendrovei bankroto bylą. Teismas 2009 m. birželio 8 d. nutartimi, be kitų kreditorinių reikalavimų, patvirtino akcinės bendrovės DNB banko 8 464 849,26 Eur (29 227 431,52 Lt) reikalavimą. Šios kreditorės reikalavimas buvo užtikrintas turto įkeitimu. Teismas 2009 m. rugpjūčio 20 d. nutartimi pripažino bendrovę bankrutavusia ir likviduojama dėl bankroto.

4Pardavus bendrovės turtą, akcinės bendrovės DNB banko nuosavybėn perleista 2 442 789,52 Eur suma. Be to, ši bendrovės kreditorė perėmė jai įkeistą žemės sklypą, kurio vertė – 1 007 720 Eur. Taip akcinės bendrovės DNB banko reikalavimas sumažėjo iki 5 014 339,74 Eur. Be to, ši bendrovės kreditorė prarado įkaito turėtojos statusą. Teismas, remdamasis nustatytomis aplinkybėmis, tenkina bankroto administratorės prašymą dėl kreditorių ir jų reikalavimų sąrašo patikslinimo (Įmonių bankroto įstatymo 26 straipsnio 1 dalis).

5Bendrovės kreditorė valstybės įmonė Turto bankas pateikė teismui prašymą atidėti klausimo dėl bendrovės pabaigos nagrinėjimą. Nurodo, jog bendrovės ir jos kreditorių vardu pateikė dviem bendrovės kreditorėms netiesioginį ieškinį dėl nepagrįstai gautų lėšų priteisimo.

6Teismas, susipažinęs su pateikto netiesioginio ieškinio kopija, daro išvadą, jog bendrovės kreditorių galimai pažeisti interesai, kuriuos siekiama apginti netiesioginiu ieškiniu, gali būti ginami ir ne bendrovės bankroto procese, tai yra pagal bendrąsias ginčo teisenos taisykles, pareiškus ieškinį, kuris gali būti išnagrinėtas ne bankroto bylos procese. Bankrutavusios bendrovės dalyvavimas procese ieškinį pareiškusiam kreditoriui ginant savo teises nėra būtinas. Ieškiniu iškeltas ginčas tarp atskirų kreditorių, bet ne tarp bankrutavusios įmonės ir jos kreditorių arba kreditorių ir bankrutavusios įmonės skolininkų. Bendrovės bankroto procesas trunka ypatingai ilgą laiko tarpą, byla pradėta nagrinėti teisme 2008 metais, Įmonių bankroto įstatymo 33str.7d. nustatytas dviejų metų terminas yra pasibaigęs. Todėl nėra pagrindo atidėti klausimo dėl įmonės pabaigos išsprendimo, kai įmonės likvidavimui yra pritarusi kreditorių dauguma. Teismui pateikti duomenys patvirtina, jog, vykdant likvidavimo procedūrą, buvo realizuotas visas bendrovės turtas. Bendrovė nėra sukaupusi atliekų, užteršusi dirvožemio ar grunto. Vadinasi, egzistuoja įstatymo numatytos sąlygos sprendimui dėl jos, kaip juridinio asmens, pabaigos priimti (Įmonių bankroto įstatymo 32 straipsnio 4 dalis). Sprendimo dėl bendrovės pabaigos priėmimas nepadarys neigiamos įtakos jos kreditoriaus galimybėms ginti savo galimai pažeistus interesus teisme. Todėl teismas priima sprendimą dėl įmonės pabaigos.

7Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 259 ir 270 straipsniais,

Nutarė

8patenkinti prašymą dėl uždarosios akcinės bendrovės „Rūmas“ kreditorių ir jų reikalavimų sąrašo patikslinimo:

9išbraukti akcinę bendrovę DNB banką su 8 464 849,26 Eur reikalavimu iš kreditorių, kurių reikalavimai yra užtikrinti turto įkeitimu, sąrašo ir įtraukti šią bendrovę su 5 014 339,74 Eur reikalavimu į trečiosios eilės kreditorių sąrašą.

10Pripažinti uždarąją akcinę bendrovę „Rūmas“ (kodas 121144161) pasibaigusia likvidavimu dėl bankroto ir išregistruoti šią bendrovę iš Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registro.

11Pavesti uždarosios akcinės bendrovės „Rūmas“ bankroto administratorei atlikti veiksmus, numatytus Įmonių bankroto įstatymo 32 straipsnio 5 dalyje.

12Sprendimas per trisdešimt dienų nuo sprendimo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui, apeliacinį skundą paduodant per Vilniaus apygardos teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai