Byla 2-1154-883/2014
Dėl santuokos metu įgyto turto padalinimo, komunalinių ir bylinėjimosi išlaidų priteisimo, tretieji asmenys nepareiškiantys savarankiškų reikalavimų UAB „Šiaulių būstas“ ir AB „Šiaulių energija“

1Šiaulių apylinkės teismo teisėja Irena Stasiūnienė, sekretoriaujant O. B., dalyvaujant ieškovo neveiksnaus A. A. globėjo ir turto administratoriaus Aukštelkės socialinės globos namų atstovui advokatui G. A., viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka nagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo neveiksnaus A. A. globėjo ir turto administratoriaus Aukštelkės socialinės globos namų ieškinį atsakovei E. A. dėl santuokos metu įgyto turto padalinimo, komunalinių ir bylinėjimosi išlaidų priteisimo, tretieji asmenys nepareiškiantys savarankiškų reikalavimų UAB „Šiaulių būstas“ ir AB „Šiaulių energija“, ir

Nustatė

2Ieškovas neveiksnaus A. A. globėjas ir turto administratorius Aukštelkės socialinės globos namai ieškiniu, kurį patikslino, teismo prašė padalinti šalių santuokos metu įgytą turtą - negyvenamąją patalpą - 68,80 kv. m. bendro ploto parduotuvę, ( - ) priteisiant nekilnojamąjį turtą natūra atsakovei E. A. ir įpareigojant atsakovę sumokėti A. A. 10 000 Lt kompensaciją, priteisti iš atsakovės E. A. išlaidas už komunalinius mokesčius, turto vertinimą bei bylinėjimosi išlaidas (1-2, 26 b. l.).

3Pasirengimo nagrinėti bylą teisme metu šalys siekė ginčą baigti taikos sutartimi ir 2014-04-14 pateikė šalių pasirašytą taikos sutartį (98 b. l.), prašė taikos sutartį patvirtinti ir bylą nutraukti.

4Posėdžio metu ieškovo neveiksnaus A. A. globėjo ir turto administratoriaus Aukštelkės socialinės globos namų atstovas advokatas prašymą patvirtinti taikos sutartį ir bylą nutraukti palaikė.

5Trečiasis asmuo AB ,,Šiaulių energija“ prieštaravimų dėl šalių sudarytos taikos sutarties nepareiškė, nurodė, kad skola už negyvenamajai patalpai tiektą šilumos energiją ir kitas paslaugas 2014-03-31 yra 340,17 Lt ir ši skola turėtų būti pripažinta solidariąja sutuoktinių skola.

6Trečiasis asmuo UAB ,,Šiaulių būstas“ prieštaravimų taikos sutarčiai nepareiškė.

7Šalių prašymas patvirtinti taikos sutartį tenkintinas.

8Iš teismui pateiktų dokumentų matyti, kad A. A. ir atsakovės E. A. santuoka 2000-01-12 nutraukta Šiaulių miesto apylinkės teismo sprendimu, tačiau santuokoje įgytas turtas nėra padalintas (7 b. l.). Šiaulių apylinkės teismo 2013-03-04 nutartimi neveiksnaus A. A. globėju ir turto administratoriumi yra paskirti Aukštelkės socialinės globos namai (10 b. l.).

9Pagal LR CPK 42 straipsnio 1 dalies ir 140 straipsnio 3 dalies nuostatas, bet kurioje proceso stadijoje šalys gali užbaigti bylą taikos sutartimi. LR CK 6.983 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad taikos sutartimi šalys tarpusavio nuolaidomis išsprendžia kilusį teisminį ginčą, užkerta kelią kilti teisminiam ginčui ateityje, išsprendžia teismo sprendimo įvykdymo klausimą arba kitus ginčytinus klausimus. Sudarydamos taikos sutartį, šalys abipusiu sutarimu sulygsta dėl jos sąlygų, taip realizuodamos dispozityvumo principą, t.y. teisę įstatymo nustatytose ribose laisva valia disponuoti savo materialinėmis ir procesinėmis teisėmis (LR CPK 13 str.).

10Šalių valia sudaryti taikos sutartį aptarta parengiamojo posėdžio metu, išreikšta raštu sudarytoje taikos sutartyje, pasirašytoje ieškovo A. A. globėjo ir turto administratoriaus Aukštelkės socialinės globos namų direktoriaus pavaduotojo socialiniams reikalams, laikinai einančio direktoriaus pareigas, L. M. ir atsakovės E. A., todėl teismui nekyla abejonių dėl šalių valios išraiškos tinkamumo. Pasirašius taikos sutartį ieškovo atstovas ieškinyje ir patikslintame ieškinyje išdėstytų reikalavimų atsisakė.

11Šalys patvirtino, kad taikos sutarties sudarymo ir civilinės bylos nutraukimo pasekmės joms yra išaiškintos ir žinomos (CPK 294 str.). Tai reiškia, kad šalims yra žinoma ir suprantama, jog teismui patvirtinus taikos sutartį ir bylą nutraukus, vėl kreiptis į teismą dėl ginčo tarp tų pačių šalių dėl to paties dalyko ir tuo pačiu pagrindu neleidžiama (CPK 294 str. 2 d.). Šalių pateikta taikos sutartis išreiškia jų valią taikiai išspręsti kilusį šioje byloje ginčą, neprieštarauja imperatyvioms įstatymo nuostatoms ir viešajam interesui, nepažeidžia byloje dalyvaujančių trečiųjų asmenų teisių, todėl yra pakankamas pagrindas ją patvirtinti, o civilinę bylą nutraukti (CK 6.983 str., CPK 42 str. 2 d., 140 str. 3 d., 293 str. 1 d. 5 p). Tvirtinamos sutarties tekstas išdėstomas rezoliucinėje nutarties dalyje.

12Šalys nurodė, kad pasilieka savo turėtas bylinėjimosi išlaidas.

13Atsižvelgdamas į tai, kad šalių procesinis elgesys buvo tinkamas - šalys proceso metu siekė ir baigė bylą taikos sutartimi, teismas bylinėjimosi išlaidų valstybei nepriteisia (LR CPK 96 str. 5 d.).

14Vadovaudamasis LR CPK 140 str., 293 str. 1 d. 5 p., teismas

Nutarė

15Patvirtinti ieškovo neveiksnaus A. A., a. k. ( - ) globėjo ir turto administratoriaus Aukštelkės socialinės globos namų, į. k. 290791630, ir atsakovės E. A., a. k. ( - ) 2014 m. balandžio 14 d. taikos sutartį tokiomis sąlygomis:

161. Santuokos metu įgytą turtą - 68,80 kv. m. bendro ploto negyvenamąją patalpą ( - ), šalys pasidalina po ½ dalį (A. A., a. k. ( - ) asmeninės nuosavybės teise atitenka ½ 68,80 kv. m. bendro ploto negyvenamosios patalpos, ( - ) ; E. A., a. k. ( - ) asmeninės nuosavybės teise atitenka ½ 68,80 kv. m. bendro ploto negyvenamosios patalpos ( - ).

172. E. A., a. k. ( - ) sumoka ieškovui 1/2 dalį jo apmokėtų išlaidų AB „Šiaulių energija", t.y. 52,60 Lt.(penkiasdešimt du litus 60 ct), 1/2 dalį jo apmokėtų išlaidų UAB „Šiaulių būstas", t.y. 409,93 Lt (keturis šimtus devynis litus 93 ct), 1/2 dalį priskaičiuotų ir nesumokėtų išlaidų AB „Šiaulių energija", t.y. 139,89 Lt. (vieną šimtą trisdešimt devynis litus 89 ct) ir 1/2 dalį priskaičiuotų, bet nesumokėtų išlaidų UAB „Šiaulių būstas", t.y. 97,42 Lt (devyniasdešimt septynis litus 42 ct).

183. Aukštelės socialinės globos namai atsisako savo ieškininių reikalavimų, išdėstytų 2014-01-07 ieškinyje ir 2014-02-25 ieškinio patikslinime.

19Civilinę bylą Nr. 2-1154-883/2014 nutraukti.

20Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
1. Šiaulių apylinkės teismo teisėja Irena Stasiūnienė, sekretoriaujant O.... 2. Ieškovas neveiksnaus A. A. globėjas ir turto administratorius Aukštelkės... 3. Pasirengimo nagrinėti bylą teisme metu šalys siekė ginčą baigti taikos... 4. Posėdžio metu ieškovo neveiksnaus A. A. globėjo ir turto administratoriaus... 5. Trečiasis asmuo AB ,,Šiaulių energija“ prieštaravimų dėl šalių... 6. Trečiasis asmuo UAB ,,Šiaulių būstas“ prieštaravimų taikos sutarčiai... 7. Šalių prašymas patvirtinti taikos sutartį tenkintinas.... 8. Iš teismui pateiktų dokumentų matyti, kad A. A. ir atsakovės E. A. santuoka... 9. Pagal LR CPK 42 straipsnio 1 dalies ir 140 straipsnio 3 dalies nuostatas, bet... 10. Šalių valia sudaryti taikos sutartį aptarta parengiamojo posėdžio metu,... 11. Šalys patvirtino, kad taikos sutarties sudarymo ir civilinės bylos nutraukimo... 12. Šalys nurodė, kad pasilieka savo turėtas bylinėjimosi išlaidas.... 13. Atsižvelgdamas į tai, kad šalių procesinis elgesys buvo tinkamas - šalys... 14. Vadovaudamasis LR CPK 140 str., 293 str. 1 d. 5 p., teismas... 15. Patvirtinti ieškovo neveiksnaus A. A., a. k. ( - ) globėjo ir turto... 16. 1. Santuokos metu įgytą turtą - 68,80 kv. m. bendro ploto negyvenamąją... 17. 2. E. A., a. k. ( - ) sumoka ieškovui 1/2 dalį jo apmokėtų išlaidų AB... 18. 3. Aukštelės socialinės globos namai atsisako savo ieškininių... 19. Civilinę bylą Nr. 2-1154-883/2014 nutraukti.... 20. Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama atskiruoju skundu Šiaulių...