Byla e2-805-776/2016
Dėl skolos, delspinigių, bylinėjimosi išlaidų priteisimo

1Šiaulių apylinkės teismo teisėjas Erminijus Baziulis, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo Daugiabučio gyvenamojo namo Dainų g. 5 savininkų bendrijos ieškinį atsakovei D. S. dėl skolos, delspinigių, bylinėjimosi išlaidų priteisimo ir

Nustatė

2ieškovas prašo priteisti iš atsakovės 870,28 Eur skolą, 73,85 Eur delspinigių, 5 procentų metines palūkanas nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki visiško teismo sprendimo įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidas. Ieškovas prašo, atsakovei nepateikus atsiliepimo į ieškinį, priimti sprendimą už akių.

3Atsakovei ieškinys su priedais įteikti tinkamai – 2016-02-05 įteiktas viešo paskelbimo būdu, tačiau ji per teismo nustatytą 14 dienų terminą nepateikė teismui atsiliepimo į ieškinį. Ieškovui prašant, priimtinas sprendimas už akių.

4Formaliai įvertinus byloje pateiktus įrodymus, ieškinys tenkintinas.

5Bylos duomenimis nustatyta, kad ieškovas Daugiabučio gyvenamojo namo Dainų g. 5 savininkų bendrija įsisteigė 1996-04-03 ir administruoja daugiabutį gyvenamąjį namą, esantį adresu Dainų g. 5, Šiauliuose (5-7 b. l.). Atsakovei D. S. nuosavybės teise priklauso butas, esantis ( - ), Šiauliuose (10-11 b. l.). Iš 2015-11-22 pažymos matyti, jog atsakovė, kaip buto savininkė, nemoka ieškovui už bendro naudojimo turto eksploatavimą ir priežiūrą, todėl atsakovė yra skolinga ieškovui 870,28 Eur, taip pat ieškovas priskaičiavo 73,85 Eur delspinigių (8-9 b. l.).

6Pagal CK 4.72 str. bendrosios nuosavybės teisė yra dviejų ar kelių savininkų teisė valdyti, naudoti jiems priklausantį nuosavybės teisės objektą bei juo disponuoti. Bendrosios dalinės nuosavybės teisės objektas valdomas, juo naudojamasi ir disponuojama bendraturčių sutarimu (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) 4.75 str. 1 d.). Bendraturčių nuosavybės teisės į bendrą objektą įgyvendinimas apima ir jų tarpusavio pareigų, susijusių su tuo objektu, vykdymą. CK 4.83 str. 3 d. nustatyta, kad butų ir kitų patalpų savininkai (naudotojai) bendrojo naudojimo objektus privalo valdyti, tinkamai prižiūrėti, remontuoti ar kitaip tvarkyti. Pagal CK 4.82 str. 3 d. butų ir kitų patalpų savininkai privalo proporcingai savo daliai apmokėti išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat reguliariai daryti atskaitymus, kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui atnaujinti. Daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektams valdyti butų ir kitų patalpų savininkai steigia butų ir kitų patalpų savininkų bendriją arba sudaro jungtinės veiklos sutartį (CK 4.83 str. 3 d.). Pagal Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymą (toliau - DNSBĮ) (2001-10-09 įstatymo Nr. IX-532 redakcija) 3 str. 1 d. daugiabučio namo savininkų bendrija yra ne pelno organizacija, įgyvendinanti šio namo patalpų savininkų bendrąsias teises, pareigas ir interesus, susijusius su namo bendrojo naudojimo objektų ir įstatymų nustatyta tvarka namui priskirto žemės sklypo valdymu, naudojimu, priežiūra ir tvarkymu. Taigi daugiabučio namo savininkų bendrija yra viena iš bendrosios dalinės nuosavybės objektų valdymo formų. Kasacinio teismo praktikoje pasisakyta, kad nors pagal DNSBĮ 3 str. 1 d. bendrija yra ribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, tačiau ji, kaip civilinės atsakomybės subjektas, turi ypatumų, kuriuos lemia tai, kad namo bendrojo naudojimo objektų savininkas yra ne bendrija, o butų savininkai, turintys disponavimo šiais objektais teisę. Šie asmenys, o ne bendrija, proporcingai jų daliai bendrojoje dalinėje nuosavybėje turi teisę į bendrojo naudojimo objektų duodamas pajamas (CK 4.83 str. 6 d.), privalo apmokėti išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitas įmokas, taip pat reguliariai daryti atskaitymus, kaupti lėšas, kurios bus skiriamos namui atnaujinti (CK 4.82 str. 3 d.) (LAT nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-7-345/2007). Bylos duomenys patvirtina, kad atsakovei nuosavybės teise priklauso butas, esantis ( - ), Šiauliuose. Atsižvelgiant į nurodytą teisinį reguliavimą, atsakovei kilo prievolė apmokėti ieškovui už bendro naudojimo turto eksploatavimą ir priežiūrą, todėl iš atsakovės ieškovui priteistina 870,28 Eur skola.

7Asmuo, neįvykdęs ar netinkamai įvykdęs savo sutartinę prievolę, privalo atlyginti kitai sutarties šaliai šios patirtus nuostolius, sumokėti netesybas (baudą, delspinigius) (LR CK 6.256 str. 2 d.), todėl iš atsakovės ieškovui priteistini 73,85 Eur delspinigių.

8Pagal Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.37 str. 2 d., 6.210 str. 1 d., ieškovui iš atsakovės priteistinos 5 procentų dydžio metinės palūkanos už priteistą 944,13 Eur sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (2016-01-11) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

9Ieškovas ieškinyje taip pat prašo priteisti jo patirtas bylinėjimosi išlaidas. Šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies, nors ši būtų atleista nuo bylinėjimosi išlaidų mokėjimo į valstybės biudžetą. Pažymėtina, kad šio klausimo išsprendimas yra sąlygotas būtinumu šaliai, kuri pretenduoja į tokių išlaidų atlyginimą, pateikti teismui prašymą dėl jų priteisimo bei turėtų išlaidų dydį patvirtinančius įrodymus iki bylos išnagrinėjimo iš esmės pabaigos (CPK 98 str. 1 d.). Šios išlaidos negali būti priteisiamos, jeigu prašymas dėl jų priteisimo bei išlaidų dydį patvirtinantys įrodymai nepateikti iki bylos išnagrinėjimo iš esmės pabaigos. Ieškovas bylinėjimosi išlaidų dydį patvirtinančių įrodymų teismui iki bylos išnagrinėjimo iš esmės pabaigos, t. y. iki 2016 m. vasario 22 d. sprendimo už akių priėmimo, nepateikė, todėl ieškovui bylinėjimosi išlaidos nepriteisiamos.

10Esant ieškovui atleistam nuo žyminio mokesčio mokėjimo (DNSBĮ 23 str. 3 d., CPK 83 str. 1 d. 14 p.), valstybei iš atsakovės priteistinas 21,00 Eur žyminis mokestis (LR CPK 96 str. 1 d.)

11Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 142 straipsnio 4 dalimi, 262 straipsnio 2 dalimi, 279 straipsnio 2 dalimi, 285-287 straipsniais, teismas

Nutarė

12ieškinį tenkinti visiškai.

13Priteisti iš atsakovės D. S., a. k. ( - ), ieškovui Daugiabučio gyvenamojo namo Dainų g. 5 savininkų bendrijai, kodas 145484674, 870,28 Eur (aštuonių šimtų septyniasdešimties eurų 28 euro centų) skolą, 73,85 Eur (septyniasdešimt tris eurus 85 euro centus) delspinigių, 5 (penkių) procentų dydžio metines palūkanas už priteistą 944,13 Eur sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos, t. y. 2016-01-11, iki visiško teismo sprendimo įvykdymo.

14Priteisti iš atsakovės D. S., a. k. ( - ), valstybei 21,00 Eur (dvidešimt vieną eurą) žyminio mokesčio.

15Atsakovė negali šio sprendimo skųsti nei apeliacine nei kasacine tvarka, tačiau per 20 (dvidešimt) dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos gali paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso 287 str. 2 d. ir 3 d. nustatyta tvarka.

16Ieškovas per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti apeliacinį skundą Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai