Byla N2-893-804/2013
Dėl vaikų atskyrimo nuo motinos, išlaikymo vaikams priteisimo, nuolatinės globos ir nuolatinių globėjų skyrimo, nuolatinės vaikų gyvenamosios vietos nustatymo

1Trakų rajono apylinkės teismo teisėjas Ričardas Prašmuntas,

2sekretoriaujant Nijolei Blaževič,

3dalyvaujant ieškovo ( - ) savivaldybės administracijos atstovėms Ž. Dastikienei, L. Alimienei

4atsakovei I. J., jos atstovei adv. D. Saulienei,

5trečiajam asmeniui E. K.,

6suinteresuotam asmeniui D. K.,

7viešame teismo posėdyje išnagrinėjo ieškovo ( - ) savivaldybės administracijos ieškinį atsakovei I. J., trečiajam asmeniui trečiajam asmeniui E. K., suinteresuotam asmeniui D. K. dėl vaikų atskyrimo nuo motinos, išlaikymo vaikams priteisimo, nuolatinės globos ir nuolatinių globėjų skyrimo, nuolatinės vaikų gyvenamosios vietos nustatymo ir

Nustatė

8ieškovo atstovė prašo atskirti G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), nuo jų motinos I. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), dėl motinos sveikatos būklės, priteisti iš J. išlaikymą G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), - po 25 Lt kiekvieną mėnesį mokamą periodinę išmoką iki vaikų pilnametystės, vaikams priklausantį išlaikymą E. K. ir D. K. pavesti tvarkyti uzufrukto teise, nustatyti G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), nuolatinę globą (globa šeimoje), E. K. ir D. K. skirti G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), nuolatiniais globėjais, nustatyti G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), nuolatinę gyvenamąją vietą su globėjais E. K. ir D. K. jų gyvenamojoje vietoje. Ieškovo atstovė nurodė, kad atsakovė turi dvi nepilnametes dukras - G. J., gim. ( - ), ir M. J., gim. ( - ). Atsakovė atskirai nuo dukterų gyvena reabilitacijos centre, mergaitėms tėvystė nenustatyta. Mergaitėms nustatyta laikinoji globa šeimoje, globėja paskirta trečiasis asmuo E. K.. Atsakovė neįgali ir dukromis pasirūpinti pati negali, jai nustatytas lengvas protinis atsilikimas, o darbingumo lygis tik 35 proc. Ji savarankiškai negali pasirūpinti dukromis, jai reikalinga kitų asmenų pagalba ir priežiūra. E. K. ir D. K. yra tinkami būti globėjais. Vaikai savo nuomonės neišreiškė.

9Atsakovė su pareikštu ieškiniu pilnai sutiko ir prašė jį tenkinti.

10Tretysis asmuo nurodė, kad yra pasiryžusi vaikus globoti, jie pas ją gyvena jau tris metus ir vadina mama.

11Suinteresuotas asmuo nurodė, kad yra pasiryžęs auginti šiuos vaikus.

12Ieškinys tenkintinas.

13Atsakovė yra nepilnamečių: G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), motina. Vaikams tėvystė nenustatyta. ( - ) savivaldybės administracijos direktoriaus 2010-08-06 įsakymais: Nr. ( - ), ( - ) vaikams nustatyta laikinoji globa šeimoje, globėja paskirta E. K.. Byloje esanti medžiaga patvirtina ieškovo nurodytas aplinkybes: vaikų motina – atsakovė gyvena ( - ) socialinės reabilitacijos centre, kadangi yra neįgali, neįgaliojo pažymėjimas išduotas 2012-05-03 iki 2048-05-03, ji savarankiškai gyventi negali, reikalinga kitų asmenų pagalba ir priežiūra buityje ir socialiniame gyvenime. Atsakovei nustatytas 35 proc. darbingumas, atsakovei diagnozuotas kliedesinis sutrikimas, lengvas protinis atsilikimas, ryškus elgesio sutrikimas, kaulų ir raumenų deformacijos. Atsakovė gauna 572,50 Lt šalpos pensiją, kai skirta transporto išlaidų kompensacija, atsakovė nekilnojamojo turto neturi. Akivaizdu, kad atsakovė pati negali vaikais tinkamai pasirūpinti.

14Atkreiptinas dėmesys, kad atsakovės ir vaikų tarpusavio ryšiai nenutrūkę, globėja atveža vaikus 1-2 kartus per mėnesį pas atsakovę. Lietuvos Respublikos CK 3.179 str. 1 d. numato, kad tais atvejais, Tais atvejais, kai tėvai (tėvas ar motina) negyvena kartu su vaiku dėl susiklosčiusių objektyvių aplinkybių (dėl ligos ir pan.) ir reikia nuspręsti, kur turi gyventi vaikas, teismas gali nuspręsti atskirti vaiką nuo tėvų (tėvo ar motinos). Atsižvelgdamas į visą bylos medžiagą, šalių pareiškimus, į tai, kad jau tris metus vaikai gyvena atskirai nuo motinos, teismas daro išvadą, jog atsakovė dėl susiklosčiusių objektyvių aplinkybių – ligos negali gyventi kartu su vaikais, todėl tikslinga vaikus atskirti nuo motinos. Vaikams skiriama nuolatinė globa, o globėjais skiriami E. K. ir D. K., su kuriais šiuo metu ir gyvena vaikai. Bylos duomenys patvirtina, kad E. K. ir D. K. tinkamai rūpinasi atsakovės vaikais ir juos prižiūri, yra visos sąlygos vaikams augti ir vystytis, globėjai yra pasirengę toliau globoti atsakovės vaikus, atitinka globėjams keliamus reikalavimus, tarp jų ir atsakovės vaikų yra susiklostę šilti santykiai, globėjai yra sveiki, todėl gali būti paskirti G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), nuolatiniais globėjais, vaikų gyvenamąją vietą nustatant su globėjais jų gyvenamojoje vietoje.

15Sutinkamai su LR CK 3.195 str., kad tėvų pareiga išlaikyti savo nepilnamečius vaikus išlieka ir atskyrus vaikus nuo tėvų arba apribojus tėvų valdžią, išskyrus atvejus, kai vaikas įvaikinamas, iš atsakovės priteisiamas ieškovo prašomas išlaikymas nepilnamečiams vaikams iki jų pilnametystės.

16Vadovaujantis LR 400-407 str.,

Nutarė

17atskirti nepilnametes: G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), nuo jų motinos I. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), dėl motinos sveikatos būklės.

18Priteisti iš I. J. išlaikymą G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), - po 25 Lt kiekvieną mėnesį mokamą periodinę išmoką iki vaikų pilnametystės. G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), priklausantį išlaikymą E. K. ir D. K. pavesti tvarkyti uzufrukto teise.

19Nustatyti G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), nuolatinę globą (globa šeimoje). E. K. ir D. K. skirti G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), nuolatiniais globėjais.

20Nustatyti G. J., a.k. ( - ) gim. ( - ), ir M. J., a. k. ( - ) gim. ( - ), nuolatinę gyvenamąją vietą su globėjais E. K. ir D. K. jų gyvenamojoje vietoje.

21Sprendimas per 30 d.dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos teismui per šį apylinkės teismą apeliaciniu skundu.

Proceso dalyviai