Byla e2YT-5609-374/2016
Dėl globos nustatymo ir globėjo skyrimo

1Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėja Rūta Gustienė, sekretoriaujant R. G., dalyvaujant, suinteresuoto asmens Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus atstovei K. Š., neveiksnaus asmens J. M. Č. atstovei advokatei V. K., teismo posėdyje išnagrinėjo civilinę bylą pagal pareiškėjo Kauno apygardos prokuratūros prokurorės pareiškimą suinteresuotam asmeniui Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriui, I. M., A. Č., neveiksniam asmeniui J. M. Č. dėl globos nustatymo ir globėjo skyrimo, ir

Nustatė

2Pareiškėja prašo teismo nustatyti J. M. Č., teismo 2016-09-29 sprendimu pripažintai neveiksnia, globą, globėju ir turto administratoriumi paskiriant dukrą I. M.

3Suinteresuotas asmuo Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius su pareiškimu sutinka.

4Suinteresuotas asmuo A. Č. teismo posėdyje nedalyvavo, neatvykimo priežastys nežinomos, todėl byla nagrinėtina jam nedalyvaujant (CPK 247 str.).

5Suinteresuotas asmuo I. M. su pareiškimu sutinka.

6Neveiksnaus asmens J. M. Č. atstovė advokatė V. K. su pareiškimu sutinka.

7Pareiškimas tenkintinas.

8Nesant ginčo ir iš byloje surinktų rašytinių įrodymų, esančių civilinėje byloje Nr. e2YT-3703-374/2016 bei šioje byloje: išvada (b.l. 19) teismo sprendimas (b.l. 2-3), bei remiantis dalyvaujančių byloje asmenų paaiškinimais, darytina išvada, kad pareiškimas pagrįstas ir įrodytas. Kadangi J. M. Č. dėl sveikatos stovio – yra visiškai priklausoma nuo kito asmens priežiūros, neveiksni, todėl negali savarankiškai įgyvendinti savo teisių, dėl ko jai nustatytina globa, globėju paskiriant jos dukrą I. M. (CK 3.277 str.). I. M. neteista, sveika, turi visas sąlygas prižiūrėti neįgalią motiną. Kiti asmenys noro globoti neįgalų asmenį nepareiškė. Teismui nekyla abejonių dėl I. M. tinkamumo atlikti globėjo pareigas, todėl pareiškimas tenkintinas (CK 3.277 str.).

9Sutinkamai su LR CK 3.245 str., kai neveiksnus asmuo turi kilnojamojo ir nekilnojamojo turto, kuriam reikalinga priežiūra, teismas savo nutartimi paskiria turto administratorių. Globotinės turtas yra Marijampolės m. Turto administratoriaus pareigas sutinka atlikti I. M.. Išaiškintina, kad administruodamas turtą, turto administratorius turi veikti tik neveiksnaus asmens, kurio turtas administruojamas, interesais. Administratorius turi laikytis CK 3.244 str. 2-3 dalyse nustatytų veiklos ribojimų sudarant sandorius: visus sandorius, susijusius su neveiksnaus asmens nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo daikto valdymu, naudojimu, disponavimu juo, taip pat su kitu neveiksnaus asmens turtu (kilnojamaisiais daiktais, vertybiniais popieriais, pinigais, turtinėmis teisėmis), jeigu sudarius sandorį, jo turtas sumažėtų ar kitais būtų suvaržytos daiktinės teisės į jį, administratorius gali sudaryti tik išankstiniu teismo leidimu. Turto administratoriui taip pat taikomas CK 6.470 str. 1 dalyje nurodytas ribojimas sudaryti dovanojimo sutartis. Pažymėtina, kad būtų išvengta interesų konflikto, administratorius, jo sutuoktinis ir artimieji giminaičiai (tėvai, vaikai, seneliai, vaikaičiai, broliai, seserys) negali sudaryti sandorių su globotiniu, išskyrus atvejus, kai turtas globotiniui yra dovanojamas ar perduodamas neatlygintinai naudotis, jeigu šitai atitinka globotinio interesus. Turto administratoriaus įgaliojimai baigiasi panaikinus globą, taip pat nušalinus administratorių arba pakeitus jį kitu asmeniu.

10Kaip minėta, I. M. neteista, administracine tvarka 1 kartą bausta už nesunkų administracinės teisės pažeidimą, teismui nekyla abejonių šios kandidatūros tinkamumu atlikti neveiksnaus asmens turto administratoriaus pareigas. Dėl aukščiau nurodytų aplinkybių pareiškimas tenkintinas (CK 3.245 str.).

11Sutinkamai su LR teisingumo ministro ir LR Finansų ministro 2011-11-07 įsakymu Nr. 1R-261/1K-355 „Dėl minimalios valstybei priteistinos bylinėjimosi išlaidų sumos nustatymo“, teismo pašto išlaidos nepriteistinos.

12Vadovaujantis LR CPK 270,509 str.,

Nutarė

13Pareiškimą patenkinti.

14Nustatyti neveiksniam asmeniui Joanai M. Č., a/k ( - ) nuolatinę globą, globėju ir turto administratoriumi skirti I. M., a/k ( - ) gyv. ( - )

15Nutartis per 7 d. gali būti skundžiama Kauno apygardos teismui per šį apylinkės teismą atskiruoju skundu.

Proceso dalyviai