Byla B2-6052-794/2015
Dėl bankroto bylos iškėlimo priėmimo klausimą

1Vilniaus apygardos teismo teisėjas Vaclovas Paulikas rašytinio proceso tvarka išnagrinėjusi ieškovo UAB „Orfis“ ieškinio atsakovui UAB „Business Solution“, dėl bankroto bylos iškėlimo priėmimo klausimą,

Nustatė

2ieškovas pateikė teismui ieškinį, prašydamas iškelti bankroto bylą atsakovui.

3Ieškinį atsisakytina priimti.

4Bankroto teisinius santykius reglamentuoja Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo(toliau – ĮBĮ) bei Civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) nuostatos (CPK1 str. 1 d., ĮBĮ1 str. 1 d.). ĮBĮ 5 straipsnio 3 dalis nustato, kad pareiškimai dėl bankroto bylos iškėlimo pateikiami vietovės, kurioje yra įmonės buveinė, apygardos teismui raštu CPK nustatyta tvarka. CPK 27 straipsnio 4 punktas taip pat įtvirtina civilinių bylų dėl bankroto teisinių santykių teismingumą apygardų teismams, kaip pirmosios instancijos teismams. CPK 29 straipsnyje numatyta, kad juridiniam asmeniui ieškinys pareiškiamas pagal juridinio asmens buveinę, nurodytą Juridinių asmenų registre. ĮBĮ 10 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad bankroto bylą iškelia ir nagrinėja vietovės, kurioje yra įmonės buveinė, apygardos teismas. Šios CPK ir ĮBĮ nuostatos reglamentuoja ieškinio dėl bankroto bylos iškėlimo teismingumo nustatymo taisykles, kuriomis turi būti vadovaujamasi ieškovui paduodant ieškinius dėl bankroto bylos iškėlimo ir teismui sprendžiant tokių ieškinių priėmimo klausimus. Taigi, sistemiškai aiškinant nurodytas teisės normas, bendra civilinių bylų dėl bankroto teisinių santykių teismingumo taisyklė yra tokia, kad ieškinys dėl bankroto bylos juridiniam asmeniui iškėlimo paduodamas juridinio asmens buveinės, nurodytos Juridinių asmenų registre, vietovės apygardos teismui. Lietuvos apeliacinis teismas yra išaiškinęs, kad net ir juridinio asmens buveinės adreso pakeitimas Juridinių asmenų registre nesudaro pagrindo pakeisti civilinės bylos dėl bankroto teisinių santykių teismingumą. Bankroto byla yra iškeliama (priimant pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo) ir nagrinėjama tos apygardos teisme, kurioje pareiškimo dėl bankroto bylos iškėlimo priėmimo metu buvo registruota atsakovo buveinė. Būtent toks bankroto bylos teismingumą nustatančių taisyklių aiškinimas atitinka bankroto proceso tikslą – operatyvų bankroto bylos nagrinėjimą (žr. Lietuvos apeliacinio teismo 2014 m. balandžio 17 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 2-661/2014, 2014 m. birželio 12 d. nutartį civilinėje byloje Nr. 2-1063/2014).

5Šiuo atveju, atsakovo registruota buveinės vieta – Prienų r. sav. Žvyrynų k. Slėnio g. 17, kuri pagal LR Įstatymo “Dėl Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos Apeliacinio teismo, apygardų teismų įsteigimo, apygardų ir apylinkių teismų veiklos teritorijų nustatymo bei Lietuvos Respublikos prokuratūros reformavimo” nuostatas yra priskiriama Kauno apygardos teismo veiklos teritorijai.

6Vadovaudamasis Civilinio proceso kodekso 137 straipsnio 2 dalies 2 punktu, 290-291 straipsniais, teismas

Nutarė

7ieškinį atsisakyti priimti.

8Išaiškinti pareiškėjui jo teisę kreiptis su pareiškimu į Kauno apygardos teismą.

9Nutartis per septynias dienas nuo nutarties kopijos įteikimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Lietuvos apeliaciniam teismui per Vilniaus apygardos teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai