Byla 2-2096-841/2014
Dėl turto administratoriaus paskyrimo neveiksniam V. P

1Šiaulių apylinkės teismo teisėja Gražina Mataitienė, sekretoriaujant Janinai Morkūnienei, dalyvaujant pareiškėjo V. P. atstovams globėjui E. P. ir advokatei Zojai Kastėnienei, viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą dėl turto administratoriaus paskyrimo neveiksniam V. P. ir

Nustatė

22006-10-05 Šiaulių rajono apylinkės teismo nutartimi civilinėje byloje Nr. 2-993-616/2006 neveiksnaus V. P., a.k( - ) globėju paskirtas brolis E. P., a.k( - )

3V. P. globėjas E. P. prašė pareiškimą tenkinti, teismui paaiškino, kad kai brolis buvo pripažintas neveiksniu, jis neturėjo tuo metu jokio turto, todėl nebuvo prašoma paskirti turto administratoriaus ir teismas jo nepaskyrė. Po tėvų mirties abu broliai jų turtą paveldėjo pagal įstatymą, taip atsirado brolio vardu registruoto turto, kurį reikia prižiūrėti, juo rūpintis.

4V. P. atstovė advokatė Z.Kastėnienė prašė pareiškimą tenkinti, teismui paaiškino, kad neveiksniam V. P. taip pat yra paskirta šalpos pensija, slaugos išlaidų tikslinė kompensacija, V. P. brolis E. P. visą laiką broliu rūpinosi ir toliau sutinka juo rūpintis, turto administratorių būtina paskirti, kad turtu būtų tinkamai pasirūpinta.

5Suinteresuotas asmuo VšĮ Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centras teismui atsiliepimo į pareiškimą nepateikė, į teismo posėdį neatvyko, informuotas tinkamai, byla nagrinėtina atstovui nedalyvaujant.

6Suinteresuotas asmuo Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius teismui pateikė atsiliepimą bei buities tyrimo aktą, nurodė, kad nėra gavęs nusiskundimų dėl netinkamos neveiksnaus V. P. priežiūros, todėl pareiškėjo prašymui neprieštarauja, prašė bylą nagrinėti atstovui nedalyvaujant.

7Pareiškimas tenkintinas.

8Iš byloje esančių rašytinių įrodymų nustatyta, kad 2006-10-05 Šiaulių rajono apylinkės teismo nutartimi civilinėje byloje Nr. 2-993-616/2006 neveiksnaus V. P., a.k( - ) globėju paskirtas brolis E. P., a.k( - ) turto administratorius nepaskirtas. V. P. vardu nekilnojamojo turto registre yra registruoto nekilnojamojo turto, jis gauna valstybės skiriamas išmokas, šiam turtui administruoti reikalinga paskirti turto administratorių. V. P. globėjas, jo brolis E. P. sutinka būti V. P. turto administratoriumi. Kitų asmenų, pareiškusių norą administruoti neveiksnaus V. P. turtą, nėra.

9V. P. vardu yra registruoto nekilnojamojo turto, jis gauna tikslines išmokas, šiam turtui administruoti ir prižiūrėti pagal CPK 506 str. 2 d. 4 p. yra reikalinga paskirti turto administratorių.

10Atsižvelgiant į aukščiau nurodytas aplinkybes, neveiksnaus V. P. turto administratoriumi skirtinas brolis E. P., jam išaiškintinos `turto administratoriaus teisės ir pareigos (LR CK 3.244 str., 3.245 str., 4.236 str.- 4.252 str.).

11Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 290 str., 506 str., teismas

Nutarė

12Pareiškimą patenkinti.

13E. P., a.k( - ) skirti neveiksnaus V. P., a.k( - ) turto administratoriumi.

14Globėjui ir turto administratoriui išaiškinti, kad jis yra globotinio atstovas pagal įstatymą ir gina jo teises be specialaus pavedimo. Jis globotinio turtą ir duodamas pajamas turi naudoti išimtinai neveiksnaus asmens interesais, sandoriams, kurių suma didesnė nei 5000,00 Lt, yra reikalingas išankstinis teismo leidimas. Visais atvejais reikalingas teismo leidimas, jeigu globėjas norės parduoti, dovanoti ar kitokiu būdu perleisti globotinio nekilnojamąjį turtą ar daiktines teises, jį išnuomoti, perduoti neatlygintinai naudotis, įkeisti ar kitaip suvaržyti teises į nekilnojamąjį daiktą ar daiktines teises, taip pat sudaryti bet kokį kitą sandorį, jeigu dėl tokio sandorio globotinio turtas sumažėtų ar būtų perleistos ar suvaržytos globotinio daiktinės teisės.

15Išaiškinti globėjui, kad jeigu jis netinkamai atliks globėjo pareigas, neužtikrins globotinio teisių ir interesų apsaugos, naudosis savo teisėmis savanaudiškais tikslais, pagal globos institucijos ar prokuroro pareiškimą gali būti nušalintas nuo šių pareigų.

16Įsiteisėjusią teismo nutartį pateikti Centrinei hipotekos įstaigai.

17Nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama Šiaulių apygardos teismui per šį teismą, paduodant atskirąjį skundą.

Proceso dalyviai