Byla 2-2307-571/2012

1Marijampolės rajono apylinkės teismo teisėja Vilma Gadiškienė spręsdama pareiškimo priėmimo klausimą,

Nustatė

2Pareiškėja A. K. prašo teismo pripažinti juridinę reikšmę turintį faktą, kad nėra galimybės nustatyti jos sūnaus A. K. gim. 2004 05 23 tėvo tapatybės.

3Pareiškimas atsisakytinas priimti. Pareiškėjai išaiškintina, kad esant įstatyme įtvirtintai vaiko kilmės iš konkrečių asmenų (tėvo, motinos) fakto nustatymo ir įregistravimo tvarkai, juridinis faktas, jog vaiko tėvas nežinomas ar vaikas neturi tėvo ir kt., negali būti nustatomas (CPK 444 str. 2 d. 9 p.). Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos 7 str. 1 dalyje numatyta, kad vaikas įregistruojamas tuoj po gimimo ir nuo gimimo momento turi teisę į vardą ir pilietybę, taip pat, kiek tai įmanoma, turi teisę žinoti savo tėvus ir būti jų globojamas. Vaiko teisė žinoti savo tėvus numatyta ir CK 3.161 str., be to, tai yra vienas ir iš vaiko interesų turinį sudarančių elementų. Kai tėvystė nepripažinta ir nenustatyta, tačiau yra žinomas spėjamas vaiko tėvas ir vaiko motina nereiškia ieškinio dėl tėvystės nustatymo, tokį ieškinį turi pareikšti valstybinė vaikų teisių apsaugos institucija (CK 3.147 str. 2 d.). Pareiškėja nepateikia duomenų apie spėjamą sūnaus tėvą, nors ir nenurodo, kad jis miręs ar dingęs be žinios. Taip pat nėra duomenų, ar pareiškėja ėmėsi priemonių jį surasti. Tokiu būdu, pareiškimas atsisakytinas priimti kaip nenagrinėtinas teisme (CPK 137 str. 2 d. 1 p.), apie tai informuojanti Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Vaikų teisių apsaugos skyrių (CK 3.147 str. 2 d.).

4Vadovaudamasi LR CPK 137 str. 2 d. 1 p.,

Nutarė

5Atsisakyti priimti pareiškėjos A. K. pareiškimą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo.

6Nutartį siųsti pareiškėjai, Marijampolės savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Vaikų teisių apsaugos skyriui.

7Nutartis per 7 d. nuo jos gavimo dienos gali būti skundžiama Kauno apygardos teismui per šį Marijampolės rajono apylinkės teismą atskiruoju skundu.

Proceso dalyviai