Byla B2-552-368/2014
Dėl bankroto bylos iškėlimo atsakovei UAB „Tritho“

1Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjas Egidijus Mockevičius, rašytinio proceso tvarka išnagrinėjęs ieškovo Sandfeld Holding Aps, atstovaujamo uždarosios akcinės bendrovės (toliau UAB) „Valaura“, pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo atsakovei UAB „Tritho“,

Nustatė

2Šiaulių apygardos teisme gautas ieškovo Sandfeld Holding Aps, atstovaujamo UAB „Valaura“, pareiškimas dėl bankroto bylos iškėlimo atsakovei UAB „Tritho“. Ieškovas nurodė, kad atsakovės skola siekia 204 493,36 Lt, atsakovė tinkamai nevykdo savo įsipareigojimų.

3Atsisakytina kelti bankroto bylą.

4Pagal Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo (toliau LR ĮBĮ) 9 straipsnį 7 dalies 1 punktą bankroto byla iškeliama, jeigu teismas nustatė, kad įmonė yra nemoki arba įmonė vėluoja išmokėti darbuotojui (darbuotojams) atlyginimą, o minėto įstatymo 9 straipsnio 7 dalies 2 punkte įtvirtinta, jog įmonė viešai paskelbė arba kitaip pranešė kreditoriui (kreditoriams), kad negali atsiskaityti su kreditoriumi (kreditoriais) ir (arba) neketina vykdyti savo įsipareigojimų.

5ĮBĮ 2 straipsnio 8 dalyje įtvirtinta, jog įmonės nemokumas – tai įmonės būsena, kai įmonė nevykdo įsipareigojimų (nemoka skolų, neatlieka iš anksto apmokėtų darbų ir kt.), o pradelsti įmonės įsipareigojimai (skolos, neatlikti darbai) viršija pusę į jos balansą įrašyto turto vertės.

6Teismas, vertindamas įmonės nemokumą, turi atsižvelgti į pradelstų įmonės įsipareigojimų (skolų) dydžio ir į balansą įrašyto turto vertės santykį.

7Pagal 2013-11-30 UAB „Tritho“ balansą finansiniais metais bendrovės turtas sudarė 1195955 Lt, o pradelsti įsipareigojimai kreditoriams iš viso siekė 541495,47 Lt, t. y. pradelsti įmonės įsipareigojimai neviršija pusės į atsakovės balansą įrašyto turto vertės (ĮBĮ 2 str. 8 d.). Pažymėtina, kad įmonės debitorių įsiskolinimai finansiniais metais siekė 678412,58 Lt.

8Teismas atkreipia dėmesį į tai, kad, siekiant išsiaiškinti, ar bendrovė iš tiesų turi tik laikinų finansinių sunkumų, kurie gali būti išspręsti išsaugant bendrovę, kaip veikiantį rinkos dalyvį, būtina analizuoti duomenis apie įmonės ūkinę-komercinę veiklą.

9Pagal 2013-11-30 UAB „Tritho“ pelno (nuostolių) ataskaitą įmonės nuostoliai finansiniais metais sudarė 2535745 Lt, tačiau ĮBĮ įmonės nemokumo nesieja su vykdomos veiklos pelningumo rodikliais, todėl duomenys apie atsakovės nuostolius rodo ne įmonės esamą nemokumą, o finansinę įmonės padėtį, tai patvirtina ir Lietuvos apeliacinio teismo pozicija šiuo klausimu (pvz., Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus kolegijos 2010 m. sausio 28 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2-250/2010). Be to, iš minėtos ataskaitos turinio matyti, kad praėjusiais finansiniais metais įmonės pelnas sudarė 457405 Lt.

10Pagal CPK 179 straipsnio 3 dalį teismas gali naudoti duomenis iš teismų informacinės sistemos, taip pat iš kitų informacinių sistemų ir registrų. VĮ Registrų centro duomenimis, įmonė tinkamai vykdo Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo 58 straipsnyje nustatytą pareigą ir nuolat teikia juridinių asmenų registro tvarkytojui finansinės atskaitomybės dokumentus. Iš „Sodros“ viešųjų duomenų matyti, kad įmonė šiuo metu neturi skolų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui, įmonėje dirba 11 darbuotojų. UAB „Tritho“ balanso detalizacijos duomenimis, įmonė turi nedidelius 4467,34 Lt pradelstus įsipareigojimus, susijusius su darbo santykiais. Lietuvos teismų informacinės sistemos LITEKO duomenimis, šiuo metu teismuose nėra nagrinėjama bylų dėl UAB „Tritho“ sutartinių įsipareigojimų netinkamo vykdymo.

11Teismas, atsižvelgdamas į prieš tai minėtas aplinkybes, atsakovės finansinę būklę ir ją rodančius rodiklius, sprendžia, kad UAB „Tritho“ yra moki įmonė, ir nėra teisinio pagrindo kelti bankroto bylą atsakovei, atsakovė turi tik laikinų finansinių sunkumų, kurie gali būti išspręsti išsaugant bendrovę, kaip veikiantį rinkos dalyvį. Be to, prioritetas teikiamas reabilitaciniam tikslui, o ne greitam verslo subjekto pašalinimui iš rinkos.

12Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatymo 2 straipsnio 8 dalimi, 9 straipsnio 7 dalimi, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 290–291 straipsniais, teismas

Nutarė

13Atsisakyti iškelti bankroto bylą atsakovei UAB „Tritho“.

14Nutartis per 10 dienas nuo jos gavimo dienos gali būti skundžiama atskiruoju skundu Lietuvos apeliaciniam teismui per šį teismą.

Proceso dalyviai
Ryšiai